Beam Therapeutics kursmål 2026: Analytikere ser 91% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Beam Therapeutics er
49,38 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.
Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 90,88% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede.
Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)
Er Beam Therapeutics overvurderet eller undervurderet?
Beam Therapeutics er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 90,9% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 25,87 $, hvilket placerer Beam Therapeutics i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 44,44 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 54,32 $.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Beam Therapeutics ligger det rimelige prisleje mellem 44,44 $ og 54,32 $.
Analytikerne ser 91% potentiale i Beam Therapeutics — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Beam Therapeuticss køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Beam Therapeutics
Få en mail, når vores model skifter signal på Beam Therapeutics. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Kursmål på Beam Therapeutics: 49,38 $ — men er den værd at eje nu?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er analytikernes 12-måneders bud — ikke et købssignal. Vi analyserer hver dag, om Beam Therapeutics reelt er købsklar og tjener penge. Blandt 2.000+ aktier finder vi den 1 %, der er værd at eje lige nu.
Et kursmål kan alle finde. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at trenden er vendt.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9
Analytiker-anbefalinger for Beam Therapeutics aktien i 2026: Stærkt Køb
15 analytikere dækker Beam Therapeutics. Der er bred enighed om en positiv vurdering — 86,7% anbefaler køb. Det gennemsnitlige kursmål er $ 49,38, hvilket giver et potentiale på 90,9% i forhold til den aktuelle kurs.
Beam Therapeutics er et bioteknologiselskab, der udvikler genmedicin til patienter med alvorlige og ofte arvelige sygdomme. Virksomheden tjener sine penge ved at udvikle nye behandlinger, som senere kan sælges eller licenseres til andre, når de er godkendt.
Beam Therapeutics holder til i USA, nærmere betegnet i Cambridge, Massachusetts, og det er også her størstedelen af forskningen foregår. Kunderne er på nuværende tidspunkt ikke almindelige forbrugere, men snarere sundhedssystemet og patienter med sjældne, alvorlige sygdomme, når behandlingerne engang når markedet.
Virksomheden arbejder blandt andet med en behandling kaldet Ristoglogene autogetemcel, som er en skræddersyet celleterapi til patienter med sygdommen seglcelleanæmi. Her tager man patientens egne stamceller fra knoglemarven og ændrer dem, så de kan hjælpe kroppen bedre.
Derudover har Beam flere projekter, der retter sig mod leveren. Det drejer sig om behandlinger til sjældne arvelige sygdomme som alfa-1-antitrypsinmangel, PKU (en stofskiftesygdom) og glykogenoplagringssygdom type 1a. Disse behandlinger bruger en teknologi kaldet lipid-nanopartikler, som er en slags transportmiddel, der kan bringe medicinen ind i leverens celler.
Virksomheden arbejder også på en teknologi kaldet ESCAPE. Den kombinerer antistoffer med redigerede stamceller og skal gøre det muligt at forberede kroppen til behandling på en mere skånsom måde end i dag.
Beam Therapeutics samarbejder med flere andre selskaber om forskning. Det gælder blandt andet medicinalgiganten Pfizer, som der forskes sammen med i genterapi til sjældne sygdomme i lever, muskler og nervesystem. Der samarbejdes også med Verve Therapeutics om behandling af hjerte-kar-sygdomme, og med Orbital Therapeutics om udvikling af RNA-baseret medicin.
Beam Therapeutics blev grundlagt i 2017. Læs om virksomheden
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr.
P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere.
P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi.
Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Valuta.
Beam Therapeutics handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto.
På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Beam Therapeutics kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank.
Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot.
Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Beam Therapeutics for en type aktie?
Spekulativ aktie
Beam Therapeutics klassificeres som en spekulativ aktie.
Score-oversigt for Beam Therapeutics
💰 Value Score15/100 (Meget Lav)
Beam Therapeutics ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
🚀 Momentum Score39/100 (Lav)
Beam Therapeutics har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
📊 Samlet Score18/100
Samlet set ser Beam Therapeutics svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
⚠️ 3 røde flag identificeret
2 kritiske
Vores analyse har identificeret 3 potentielle risikofaktorer i Beam Therapeutics som investorer bør være opmærksomme på.
🚨Negativ profitmargin: Profitmarginen er -73,9% – virksomheden taber penge på si...
⚠️Negativt afkast på egenkapital: ROE er -11,3% – virksomheden genererer negativt afkast ti...
🚨Høj short interest: 39,2% af aktierne er shortet – mange professionelle inves...
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 19,6 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 2,6 (moderat niveau).
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,57 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 50,5% – lav gældsætning og en solid balance.
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 39,19% — meget højt, markedet er skeptisk.
Beam Therapeutics scorer kun 27 ud af 100. Har du den i din portefølje?
Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.
Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv
Seneste insiderhandler i Beam Therapeutics: Kun salg
Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge.
Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →
De seneste registrerede insiderhandler i Beam Therapeutics viser 20 handler, som alle har været salg. Netto er der flyttet 17.879.184 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Evans John M., Cavanagh Bethany J, Simon Amy m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun salg.
Kort sigt (3 mdr): Kun salg
Insidere har udelukkende solgt aktier i de seneste 3 måneder.
I de seneste 3 måneder: 0 køb og 3 salg.
Netto 1.193.315 $ ud af aktien.
Længere sigt (alle handler): Kun salg
Insidere har udelukkende solgt aktier i den seneste periode. Det kan indikere, at ledelsen ser begrænsede muligheder.
Over de seneste 20 handler: 0 køb og 20 salg.
Netto 17.879.184 $ ud af aktien.
Seneste salg: Evans John M. solgte
25.000 aktier til
24 $ pr. stk.
den 2026-10-16.
Hvem sælger: Evans John M., Cavanagh Bethany J, Simon Amy, FMR LLC, Ciaramella Giuseppe m.fl..
Seneste insider-handler i Beam Therapeutics
Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i Beam Therapeutics. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.
Transaktionsdato
Navn
Type
Antal Aktier
Pris Per Aktie ($)
Samlet Beløb ($)
2026-10-16
Evans John M.
Salg
25.000
24
599.500
2026-10-15
Evans John M.
Salg
25.000
24
589.250
2026-10-01
Cavanagh Bethany J
Salg
187
24
4.565
2026-07-27
Simon Amy
Salg
16.667
26
429.009
2026-06-30
Simon Amy
Salg
373
35
12.954
2026-06-30
Evans John M.
Salg
25.000
35
871.000
2026-06-29
Evans John M.
Salg
18.663
36
670.188
2026-06-26
FMR LLC
Salg
251.488
35
8.867.467
2026-06-25
FMR LLC
Salg
33.372
35
1.172.025
2026-04-01
Simon Amy
Salg
6.700
25
164.686
2026-04-01
Evans John M.
Salg
30.078
25
739.317
2026-04-01
Ciaramella Giuseppe
Salg
11.810
25
290.290
2026-04-01
Cavanagh Bethany J
Salg
3.242
25
79.688
2026-04-01
Bellon Christine
Salg
5.956
25
146.398
2026-03-30
Evans John M.
Salg
25.000
22
559.250
2026-02-24
Ciaramella Giuseppe
Salg
35.000
32
1.120.000
2026-01-30
Evans John M.
Salg
25.000
29
725.000
2026-01-29
Evans John M.
Salg
19.336
30
575.053
2026-01-22
Cavanagh Bethany J
Salg
6.198
35
216.930
2026-01-22
Bellon Christine
Salg
1.371
34
46.614
Hvem køber og sælger Beam Therapeutics aktier i 2026?
Følgende insidere har solgt aktier: Evans John M., Cavanagh Bethany J, Simon Amy, FMR LLC, Ciaramella Giuseppe m.fl.. Samlet er der solgt for 17.879.184 $ fordelt på 20 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.
Aktien har en ekstremt høj short interest. Over 20% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på at kursen falder. Det er usædvanligt og viser stor skepsis blandt professionelle investorer. Risikoen for et short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne tvinges til at købe aktien tilbage) er betydelig ved positive nyheder.
Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 39,2% betyder, at 39,2% af de frit omsættelige aktier i Beam Therapeutics er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.
Ved positive overraskelser (f.eks. et stærkt regnskab) kan shortere blive tvunget til at tilbagekøbe aktier hurtigt for at lukke deres positioner, hvilket kan skabe et short squeeze med kraftige kursstigninger på kort tid.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Beam Therapeutics aflagde senest regnskab for 37 dage siden (d. 30. september 2026, Q3 2026) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.
Årsregnskaber for Beam Therapeutics
Beam Therapeutics omsatte for 139,7 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 80,0 mio. USD.
Beløb i USD
2021
2022
2023
2024
2025
Omsætning
51,8 mio.
60,9 mio.
377,7 mio.
63,5 mio.
139,7 mio.
Nettoresultat
−370,6 mio.
−289,1 mio.
−132,5 mio.
−376,7 mio.
−80,0 mio.
Indtjening pr. aktie
−5,77
−4,13
−1,72
−4,58
−0,81
Overskudsgrad
−714,9 %
−474,5 %
−35,1 %
−593,1 %
−57,2 %
Frit cash flow
−113,1 mio.
−26,4 mio.
−182,9 mio.
−356,2 mio.
−360,0 mio.
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Beam Therapeutics analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Beam Therapeutics har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Q3 2026
▼ Skuffede
-9,4% vs. forventet
Q2 2026
▼ Skuffede
langt under forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+9,9% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
langt over forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-8,9% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+8,3% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-6,0% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+10,4% vs. forventet
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Beam Therapeutics er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 5. november lå kursen 7,7 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 1,4 % den seneste måned. Kursen lukkede under gennemsnittet den 30. oktober og har ligget under det siden.
Formation: Dobbeltbundgennemført
Dannet 16. oktober · Gennemført 28. oktober
Kursen har været nede omkring 23 USD to gange siden september 2026, og er begge gange steget derfra igen. Den 28. oktober lukkede kursen over 27 USD — toppen mellem de to bunde. Niveauet på 23 USD er der, hvor købere tidligere har taget over.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 23 USD — de to bunde.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald.
De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu.
I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint
efter alle aktier 120 dage senere.
Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie.
Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal.
Sådan måler vi trenden
Trendanalyse af Beam Therapeutics
Beam Therapeutics er i en kortsigtet optrend. Kursen på 25,87 $ ligger 1,6% over 20-dages gennemsnittet (25,45 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 0,8% over 50-dages gennemsnittet (25,66 $). Langsigtet ligger aktien 7,7% under 200-dages gennemsnittet (28,04 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (25,66) ligger under 200-dages (28,04) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Beam Therapeutics er svagere end den lange.
Er Beam Therapeutics overkøbt eller oversolgt?
Beam Therapeutics Inc har en RSI på 50,4, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for Beam Therapeutics
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,440), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,233) med 0,207, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,837), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,594) med 0,243, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Afvent at den ugentlige MACD også kommer over 0, før du handler.
Risikoprofil for Beam Therapeutics
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Beam Therapeutics Inc har en årlig standardafvigelse på 72,1%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.
Samlet teknisk konklusion for Beam Therapeutics
Overordnet trend:Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD):Kort sigt:peger op (daglig værdi 0,440); Lang sigt:peger ned (ugentlig værdi -0,837).
Styrke (MACD vs. signal-linje):Kort sigt:aktien har medvind; Lang sigt:modvind.
RSI: 50,4 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
De tre største ejere af Beam Therapeutics er FMR Inc (12,2 %), Farallon Capital Management, L.L.C. (9,9 %) og ARK Investment Management LLC (9,9 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.
De 10 største institutioner
Institution
Andel
Ændring
FMR Inc
12,21 %
+1,3 %
Farallon Capital Management, L.L.C.
9,91 %
+1,0 %
ARK Investment Management LLC
9,91 %
−15,6 %
BlackRock Inc
8,71 %
+6,0 %
State Street Corp
5,64 %
+2,2 %
Vanguard Portfolio Management, LLC
4,76 %
+7,7 %
Vanguard Capital Management, LLC
4,45 %
+5,1 %
ARCH VENTURE CORP
4,40 %
0,0 %
Amova Asset Management Americas, Inc
3,35 %
−9,7 %
Sumitomo Mitsui Trust Group Inc
3,35 %
−9,7 %
Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.
De 5 største fonde
Fond
Andel
Ændring
ARK Innovation ETF
5,97 %
−3,2 %
State Street® SPDR® S&P® Biotech ETF
3,48 %
−0,8 %
Fidelity Growth Company Fund
3,35 %
0,0 %
Vanguard MStar Total Stk Mkt Idx Invest
3,19 %
+0,4 %
ARK Genomic Revolution ETF
2,96 %
+0,7 %
Opgjort pr. 29. oktober 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.
Ofte stillede spørgsmål om Beam Therapeutics aktien i 2026
Hvad koster en Beam Therapeutics-aktie?
En Beam Therapeutics-aktie kostede 25,87 USD den 5. november 2026 kl. 22.24. Det er et fald på 6,91 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Beam Therapeutics aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Beam Therapeutics (købt d. 28/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Beam Therapeutics handles til 25,87 $ pr. 06/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,440, og aktien har medvind; RSI er på 50,4 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 49,38 $ giver et potentiale på 90,9%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Beam Therapeutics aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Beam Therapeutics handles til 25,87 $. Det er 32,4 % under toppen de seneste 52 uger (38,26 $) og 27,9 % over bunden (20,23 $). TradeDesks model købte aktien d. 28/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Beam Therapeutics aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Beam Therapeutics er 49,38 $. Den nuværende kurs er 25,87 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 90,9%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 44,44 og 54,32 $.
Er Beam Therapeutics en udbytteaktie?
Nej, Beam Therapeutics betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Beam Therapeutics aktien?
Risikoen i Beam Therapeutics er meget høj: risikokategori Ekstremt spekulativ, nr. 5 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 72,1%, hvilket svarer til risikokategorien Ekstremt spekulativ.
Er Beam Therapeutics overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Beam Therapeutics vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (90,9% potentiale). Beam Therapeutics har følgende nøgletal: P/S-tal på 19,6, P/B-tal på 2,6.
Er Beam Therapeutics overkøbt?
Nej, Beam Therapeutics er ikke overkøbt. RSI er på 50,4 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 50,4 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 1,6% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Beam Therapeutics næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Beam Therapeutics endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Beam Therapeutics shortet?
Ja, Beam Therapeutics er shortet med 39,2% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en ekstremt høj short interest, hvilket indikerer stor skepsis blandt professionelle investorer. Risikoen for et short squeeze – hvor de der har shortet bliver tvunget til at købe aktien tilbage og presser kursen op – er meget høj ved positive nyheder eller regnskaber. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Beam Therapeutics?
Nej, insidere køber ikke Beam Therapeutics aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 3 salg. Netto er der solgt for 1.193.315 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 0 køb og 20 salg, og netto er der solgt for 17.879.184 $. Aktive sælgere er Evans John M., Cavanagh Bethany J, Simon Amy m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Beam Therapeutics en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer Beam Therapeutics svagt. Den samlede score er 27 ud af 100 (værdi 15, momentum 39). Derudover: analytikerne ser 90,9% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Beam Therapeutics passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Beam Therapeutics aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 49,38 $ (+90,9%). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Beam Therapeutics aktien?
Beam Therapeutics aktien faldt 6,91% i går. Beam Therapeutics aflagde regnskab for Q3 2026 2 dage før og skuffede analytikernes forventning til indtjeningen pr. aktie: -1,28 mod forventet -1,17. Branchen faldt også: Vertex Pharmaceuticals Incorporated -1,2%, Regeneron Pharmaceuticals -3,0%, Moderna -6,6% og argenx -3,9%. Til sammenligning var S&P 500 -4,4% i går. Vores model ejer Beam Therapeutics (købt d. 28/10-2026), og kursen er stadig over stop-niveauet. Faldet ændrer ikke vores syn: modellen holder aktien. De øvrige tekniske indikatorer viser: kursen ligger tæt på 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 39,2% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Beam Therapeutics stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Beam Therapeutics er 49,38 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 90,9% fra den nuværende kurs på 25,87 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 20,23 og 38,26 $. Kursen ligger 32,4% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Beam Therapeutics falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 20,23 $, hvilket ligger 21,8% under den nuværende kurs på 25,87 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 47,1% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±72,1% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Beam Therapeutics?
Selskabet hører til Sundhed-sektoren, mere specifikt branchen Bioteknologi, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Beam Therapeutics i afsnittet "Om Beam Therapeutics" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Beam Therapeutics?
Beam Therapeutics har 511 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Beam Therapeutics opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Beam Therapeutics inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Beam Therapeutics penge eller giver underskud?
Nej, Beam Therapeutics tjener i øjeblikket ikke penge — selskabet giver underskud med en negativ overskudsgrad på -73,9%, et betydeligt underskud. Det betyder at driften taber penge på hver krone i omsætning. Også driftsmarginen (overskud før renter og skat) er negativ på -46.033,2%, hvilket viser at det ikke kun er finansielle udgifter der trækker resultatet ned. Det er normalt for vækstaktier der investerer i ekspansion, men det øger risikoen hvis selskabet ikke når break-even inden kapitalen slipper op.
Kan Beam Therapeutics gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Beam Therapeutics vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 2,57 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 4 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 50% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Beam Therapeutics meget gæld?
Nej, Beam Therapeutics har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 50%. For sundhed-sektoren regnes alt under 80% som lav gældsætning. For sundheds-sektoren er 80-150% typisk niveau — store pharma-selskaber bærer en del gæld til R&D og opkøb. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af Beam Therapeutics aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Beam Therapeutics, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/beam.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Beam Therapeutics aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Beam Therapeutics opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.
Beam Therapeutics har 3 røde flag — har du den i porteføljen?
Vi tjekker gæld, indtjening og pengestrøm på hver eneste aktie. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om dine egne aktier har de samme problemer — før kursen fortæller dig det.
Kursmål på 1.500+ aktier — vi siger til, når en bliver over- eller undervurderet
Dagligt køb/sælg-signal, så du kommer ud i tide
Vi analyserer hele din portefølje med det samme
Direkte ind · Intet kreditkort · Stopper automatisk
I de 14 dage får du nogle korte hjælpe-mails, der viser dig hvordan du bruger TradeDesk, plus besked om købs- og salgssignaler, når der sker noget i dine aktier. Du kan afmelde nederst i enhver mail. Når du starter, accepterer du vores
betingelser. Sådan behandler vi dine data:
privatlivspolitik.
Gratis · ingen konto
Så få de 5 bedste amerikanske aktier på mail
Vi regner hver dag på værdi, kvalitet og momentum. Skriv din mail, så sender vi dig
de 5 amerikanske aktier, der scorer højst på vores krav i dag, og hvorfor det lige er dem.
Du får listen med det samme. Derefter får du Mandags momentum hver
mandag morgen: de tre temaer, der rører sig mest. Vil du ikke have flere, afmelder du
med ét klik nederst i brevet.