Hvad koster en CVR Energy-aktie?
En CVR Energy-aktie kostede 48,60 USD den 3. november 2026 kl. 22.00. Det er et fald på 13,09 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe CVR Energy aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke CVR Energy (solgt d. 3/11-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. CVR Energy handles til 48,60 $ pr. 04/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,446, men medvinden er ved at aftage; RSI er på 35,1 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 48,00 $ ligger 1,2% under nuværende kurs (analytikerne mener aktien er for dyr). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe CVR Energy aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. CVR Energy handles til 48,60 $. Det er 23,5 % under toppen de seneste 52 uger (63,51 $) og 153,1 % over bunden (19,20 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for CVR Energy aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for CVR Energy er 48,00 $. Den nuværende kurs er 48,60 $ — det er 1,2% over analytikernes kursmål. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 43,20 og 52,80 $.
Er CVR Energy en udbytteaktie?
Ja, CVR Energy er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 0,9%. Det seneste udbytte var 0,10 $ pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 10/08-2026. Payout ratio er 14,7%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler CVR Energy udbytte 2027?
Næste udbyttedato for CVR Energy er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 10/08-2026. Seneste udbytte var 0,10 $ pr. aktie med x-dato 10/08-2026. Udbytteprocenten er 0,9%. Payout ratio på 14,7% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i CVR Energy aktien?
Risikoen i CVR Energy er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 55,7%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er CVR Energy overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, CVR Energy vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. CVR Energy har følgende nøgletal: P/E-tal på 86,0 (højt prissat), P/S-tal på 0,7, P/B-tal på 11,2.
Er CVR Energy overkøbt?
Nej, CVR Energy er ikke overkøbt. RSI er på 35,1 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 35,1 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 17,5% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD er positiv, men styrken er ved at aftage.
Hvornår har CVR Energy næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for CVR Energy endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er CVR Energy shortet?
Ja, CVR Energy er shortet med 20,4% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en ekstremt høj short interest, hvilket indikerer stor skepsis blandt professionelle investorer. Risikoen for et short squeeze – hvor de der har shortet bliver tvunget til at købe aktien tilbage og presser kursen op – er meget høj ved positive nyheder eller regnskaber. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i CVR Energy?
Ja, insidere er nettokøbere i CVR Energy – de køber flere aktier, end de sælger. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 20 køb og 0 salg, og netto er der købt for 48.526.977 $. Aktive købere er ICAHN CARL C. I vores måling af insiderkøb slog det typiske køb dog ikke markedet over de næste 3 måneder.
Er CVR Energy en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er CVR Energy en god aktie lige nu. Den samlede score er 62 ud af 100 (værdi 30, kvalitet 72, momentum 84). Det er nr. 697 af 2.043 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 0,9%; teknisk signal: Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om CVR Energy passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for CVR Energy aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 48,00 $ (-1,2%); P/E-tallet er 86,0 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder CVR Energy aktien?
CVR Energy aktien faldt 13,09% i går. Kursfaldet skyldes CVR Energys lancering af en 750 mio. USD aktieudbydelse til finansiering af det 4,2 mia. USD store raffinaderiopkøb fra Marathon Petroleum, hvilket udvander eksisterende aktionærer. Andre selskaber i branchen lå roligere (Marathon Petroleum -0,7%, Valero Energy +1,6%, Phillips 66 -1,1% og HF Sinclair +1,5%), så bevægelsen er særlig for CVR Energy. Til sammenligning var S&P 500 +0,4% i går. Vores model ejer ikke CVR Energy (solgt d. 3/11-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 17,5% under 20-dages gennemsnittet; short interest er 20,4% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan CVR Energy stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for CVR Energy er 48,00 $, hvilket ligger 1,2% under den nuværende kurs på 48,60 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 19,20 og 63,51 $. Kursen ligger 23,5% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan CVR Energy falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 19,20 $, hvilket ligger 60,5% under den nuværende kurs på 48,60 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 69,8% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±55,7% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver CVR Energy?
Selskabet hører til Energi-sektoren, mere specifikt branchen Olie & gas — salg & marketing, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af CVR Energy i afsnittet "Om CVR Energy" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har CVR Energy?
CVR Energy har 1.532 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har CVR Energy opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra CVR Energy inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener CVR Energy penge eller giver underskud?
Ja, CVR Energy tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 0,8%, hvilket er beskedent. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 2,9%. Med et P/E-tal på 86,0 betaler du i øjeblikket 86,0 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan CVR Energy gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i CVR Energy vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 0,73 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 9 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 480% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har CVR Energy meget gæld?
Ja, CVR Energy har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 480%. For energi-sektoren regnes alt over 150% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Energi-selskaber bør holde gælden moderat — kursfald på olie og gas kan hurtigt presse balancen. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan CVR Energy betale sin gæld? Kan betale sin gæld, men den fylder en del — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 3,0×, og nettogælden svarer til 1,4 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af CVR Energy aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af CVR Energy, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/cvi.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere CVR Energy aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på CVR Energy opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år.
Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.