83,85 $

CVS Health (CVS.US) kursmål 2026/2027: 35% potentiale + 3,3% udbytte

83,85 $

CVS Health aktien steg 3,1% i går – bør du sælge eller holde aktien?

CVS Health aflagde regnskab for Q3 2026 2 dage før og slog analytikernes forventning til indtjeningen pr. aktie: 2,09 mod forventet 1,62.

Andre selskaber i branchen lå roligere (UnitedHealth Group Incorporated -0,4%, Humana +5,3% og Centene -6,0%), så bevægelsen er særlig for CVS Health. Til sammenligning var S&P 500 +0,3% i går.

Sælge eller holde?
Vores model har salgssignal på CVS Health (solgt d. 4/11-2026). Stigningen er ikke nok til at vende det: kursen skal over vores købsniveau og 50-dages gennemsnittet først.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −7,1% 1 måned: ▼ −3,8% 3 måneder: ▼ −11,8% 1 år: ▲ +9,4%
Del analysen:

CVS Health kursmål 2026: Analytikere ser 38% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for CVS Health er 115,52 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 37,77% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er CVS Health overvurderet eller undervurderet?

CVS Health er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 37,8% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 83,85 $, hvilket placerer CVS Health i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 103,97 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 127,07 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For CVS Health ligger det rimelige prisleje mellem 103,97 $ og 127,07 $.

Analytikerne ser 38% potentiale i CVS Health — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg CVS Healths køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg CVS Health

Få en mail, når vores model skifter signal på CVS Health. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

CVS Health er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at CVS Health har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for CVS Health aktien i 2026: Stærkt Køb

27 analytikere dækker CVS Health. Der er bred enighed om en positiv vurdering — 92,6% anbefaler køb. Det gennemsnitlige kursmål er $ 115,52, hvilket giver et potentiale på 37,8% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Stærkt Køb (4,59/5)
Stærkt Køb
18 (66,7%)
Køb
7 (25,9%)
Hold
2 (7,4%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
4,59 ud af 5 baseret på 27 analytikere

Om CVS Health – Sundhedsforsikring

CVS Health er en amerikansk sundhedsvirksomhed. Den tjener penge på sundhedsforsikringer, apoteksydelser og salg af medicin og andre varer i butikker og online.

Virksomheden arbejder kun i USA. Kunderne er blandt andet arbejdsgivere, forsikringsselskaber, fagforeninger, offentlige myndigheder og enkeltpersoner.

CVS Health er opdelt i tre dele:

Den første del sælger sundhedsforsikringer. Det gælder blandt andet forsikringer til medicin, tandlæge og psykisk sundhed, samt særlige ordninger for ældre (Medicare) og personer med lav indkomst (Medicaid).

Den anden del hjælper andre virksomheder og myndigheder med at styre deres medicintilskud. Det kaldes "pharmacy benefit management". Her planlægger CVS Health, hvilke former for medicin der skal være dækket af en forsikring, og styrer netværk af apoteker, der kan levere medicinen - både almindelig medicin og medicin sendt med posten.

Den tredje del driver apoteker og butikker. Her sælges både receptpligtig medicin og almindelige varer som håndkøbsmedicin, skønhedsprodukter og andre dagligvarer. Virksomheden har også online-apoteker og hjælper plejehjem og andre institutioner med medicin og rådgivning.

CVS Health blev grundlagt i 1963. Virksomheden hed tidligere CVS Caremark Corporation, men skiftede navn til CVS Health Corporation i 2014. Hovedkontoret ligger i Woonsocket i den amerikanske delstat Rhode Island.
Læs om virksomheden

Nøgletal for CVS Health

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 104B Markedsværdi (Mcap)
$ 418B Omsætning
Sundhedsforsikring Industri
9,45 P/E Ratio
0,25 P/S Ratio
1,27 P/B Ratio
USA Handles på børsen
cvshealth.com Hjemmeside
Sundhed Sektor

Hvad er CVS Health for en type aktie?

Vækstaktie Value-aktie

CVS Health klassificeres som en vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber.

Score-oversigt for CVS Health

💰 Value Score 94/100 (Meget Høj)

CVS Health ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 61/100 (Høj)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 50/100 (Neutral)

CVS Health har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 68/100

Samlet set ser CVS Health stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

⚠️ 1 rødt flag identificeret

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i CVS Health som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 235%, og rentedækningen er 4,8× (hvor mang...
🔒

Er det stadig sikkert at eje CVS Health?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

CVS Health handles til en P/E på 9,4, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 9,5. P/S-ratioen er 0,2 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,3 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,19 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

CVS Health har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,6% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 3,3%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 14,4% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3,6% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 188,8% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,37 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 234,9% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
4,8×
Nettogæld/EBITDA
3,3

Kan betale sin gæld, men den fylder en del

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 1,27% — lavt, markedet forventer ikke et fald.

CVS Health er i nedtrend, og signalet er Sælg. Skal den sælges?

Med TradeDesk Sølv får du et klart køb- eller sælg-signal på dine egne aktier hver dag — så du ikke er den sidste, der opdager, at en aktie er vendt.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på CVS Health →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

CVS Health udbytte

Hvor meget udbytte betaler CVS Health?

CVS Health betaler i øjeblikket ikke udbytte. Dette kan skyldes at virksomheden geninvesterer sin indtjening i vækst, eller at der ikke er tilstrækkeligt overskud til udbyttebetaling. Tjek virksomhedens hjemmeside for mere information om deres udbyttepolitik.

Historiske udbyttebetalinger for CVS Health

Der er ingen registrerede historiske udbyttebetalinger for denne aktie.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
Ingen historiske udbyttebetalinger tilgængelig.

Seneste insiderhandler i CVS Health: Kun køb

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i CVS Health viser 20 handler – fordelt på 10 køb og 10 salg. Netto er der flyttet 515.350.207 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Shah Prem S, SANSONE GUY P, Mahoney Michael F m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun køb.

Kort sigt (3 mdr): Kun køb

Insidere har udelukkende købt aktier i de seneste 3 måneder.

I de seneste 3 måneder: 1 køb og 0 salg. Netto 2.001.435 $ ind i aktien.

Længere sigt (alle handler): Overvejende salg

Insiderne har solgt for væsentligt mere end de har købt. I store virksomheder kan det skyldes på forhånd planlagte salg eller behov for at sprede formuen – det er ikke nødvendigvis et negativt signal.

Over de seneste 20 handler: 10 køb og 10 salg. Netto 515.350.207 $ ud af aktien.

Seneste køb: Shah Prem S købte 23.855 aktier til 84 $ pr. stk. den 2026-11-06.

Seneste salg: ROBBINS LARRY solgte 370.462 aktier til 93 $ pr. stk. den 2026-05-21.

Hvem køber: Shah Prem S, SANSONE GUY P, Mahoney Michael F, Nelson Steven H, CAPOZZI HEIDI B m.fl..

Hvem sælger: ROBBINS LARRY, Mandadi Tilak, Finucane Anne A., Clark James David, Shah Prem S.

Seneste insider-handler i CVS Health

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i CVS Health. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-11-06 Shah Prem S Køb 23.855 84 2.001.435
2026-05-21 ROBBINS LARRY Salg 370.462 93 34.619.674
2026-05-20 ROBBINS LARRY Salg 797.628 96 76.795.624
2026-05-19 ROBBINS LARRY Salg 1.983.387 95 188.778.775
2026-05-08 Mandadi Tilak Salg 69.551 90 6.230.379
2025-08-20 Finucane Anne A. Salg 7.500 71 532.650
2025-06-05 SANSONE GUY P Køb 1.570 64 100.009
2025-05-06 ROBBINS LARRY Salg 150.000 67 10.000.500
2025-05-05 ROBBINS LARRY Salg 1.226.933 68 83.419.175
2025-05-02 ROBBINS LARRY Salg 1.679.736 70 117.010.410

Hvem køber og sælger CVS Health aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i CVS Health: Shah Prem S, SANSONE GUY P, Mahoney Michael F, Nelson Steven H, CAPOZZI HEIDI B m.fl.. Samlet er der købt for 4.803.414 $ fordelt på 10 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: ROBBINS LARRY, Mandadi Tilak, Finucane Anne A., Clark James David, Shah Prem S. Samlet er der solgt for 520.153.620 $ fordelt på 10 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

CVS Health short interest 2026: 1,3% shortet

Lav Short Interest: 1,3% af free float
Short % af Free Float
1,3%
Vurdering
Lav Short Interest
Short Squeeze Risiko
Lav
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt
Aktien har en lav short interest. Under 2% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald – det viser meget begrænset skepsis i markedet.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
1,3%

Hvornår har CVS Health regnskab?

CVS Health aflagde senest regnskab for 38 dage siden (d. 30. september 2026, Q3 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for CVS Health

CVS Health omsatte for 402,1 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 1,8 mia. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning292,1 mia.322,5 mia.357,8 mia.372,8 mia.402,1 mia.
Nettoresultat8,0 mia.4,3 mia.8,3 mia.4,6 mia.1,8 mia.
Indtjening pr. aktie6,023,266,473,661,39
Overskudsgrad2,7 %1,3 %2,3 %1,2 %0,4 %
Frit cash flow15,7 mia.13,5 mia.10,4 mia.6,3 mia.7,8 mia.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog CVS Health analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

CVS Health har slået forventningerne i 8 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.

Q3 2026
▲ Slog forventningerne
+29,0% vs. forventet
Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+38,0% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+16,3% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+9,0% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+17,7% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+24,0% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+34,7% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+29,4% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af CVS Health 2026 – Signal: Sælg

Samlet Teknisk Signal: Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 07. november 2026.

Fase og formation i grafen for CVS Health

Grafen indlæses …

Topfase

CVS Health ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (1,4 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 6. november lå kursen 4,5 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 4. november og har ligget under det siden.

Formation: Dobbelttop gennemført

Dannet 22. oktober · Gennemført 4. november

Kursen har været oppe omkring 96 USD to gange siden september 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 4. november lukkede kursen under 84 USD — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 96 USD er der, hvor sælgere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 96 USD — de to toppe.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af CVS Health

CVS Health er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 83,85 $ ligger 6,5% under 20-dages gennemsnittet (89,68 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 6,7% under 50-dages gennemsnittet (89,89 $). Langsigtet ligger aktien 4,5% under 200-dages gennemsnittet (87,77 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (89,89) ligger over 200-dages (87,77) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i CVS Health er stærkere end den lange.

Er CVS Health overkøbt eller oversolgt?

CVS Health Corporation har en RSI på 40,5. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for CVS Health

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-1,435), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0,399) med 1,036, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,253), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (2,047) med 1,794, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.

Risikoprofil for CVS Health

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

CVS Health Corporation har en årlig standardafvigelse på 37,8%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for CVS Health

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -1,435); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,253).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.

RSI: 40,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Sælg

Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).

Hvem ejer CVS Health?

De tre største ejere af CVS Health er BlackRock Inc (9,6 %), Vanguard Capital Management, LLC (6,5 %) og Capital World Investors (5,9 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.

De 10 største institutioner

InstitutionAndelÆndring
BlackRock Inc9,63 %−2,1 %
Vanguard Capital Management, LLC6,51 %+0,8 %
Capital World Investors5,86 %−3,0 %
State Street Corp4,71 %+1,6 %
Dodge & Cox3,91 %−3,4 %
Wellington Management Company LLP2,64 %+49,8 %
Geode Capital Management, LLC2,34 %+1,5 %
FMR Inc2,26 %−7,3 %
Vanguard Portfolio Management, LLC2,08 %+2,5 %
Capital Research Global Investors1,90 %+21,6 %

Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.

De 5 største fonde

FondAndelÆndring
Vanguard MStar Total Stk Mkt Idx Invest3,17 %+0,1 %
Vanguard 500 Index Investor2,63 %−0,9 %
American Funds Washington Mutual A2,47 %−0,3 %
Dodge & Cox Stock I2,31 %−7,0 %
American Funds Income Fd of Amer A1,85 %0,0 %

Opgjort pr. 30. september 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.

Ofte stillede spørgsmål om CVS Health aktien i 2026

Hvad koster en CVS Health-aktie?
En CVS Health-aktie kostede 83,85 USD den 6. november 2026 kl. 22.00. Det er en stigning på 3,10 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe CVS Health aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke CVS Health (solgt d. 4/11-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. CVS Health handles til 83,85 $ pr. 07/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -1,435, og aktien har modvind; RSI er på 40,5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 115,52 $ giver et potentiale på 37,8%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe CVS Health aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. CVS Health handles til 83,85 $. Det er 23,2 % under toppen de seneste 52 uger (109,22 $) og 23,3 % over bunden (67,99 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for CVS Health aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for CVS Health er 115,52 $. Den nuværende kurs er 83,85 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 37,8%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 103,97 og 127,07 $.
Er CVS Health en udbytteaktie?
Ja, CVS Health er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 3,3%. Payout ratio er 31,9%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvad er risikoen i CVS Health aktien?
Risikoen i CVS Health er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 37,8%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er CVS Health overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, CVS Health vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (37,8% potentiale). CVS Health har følgende nøgletal: P/E-tal på 9,4 (lavt prissat), P/S-tal på 0,2, P/B-tal på 1,3.
Er CVS Health overkøbt?
Nej, CVS Health er ikke overkøbt. RSI er på 40,5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 40,5 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 6,5% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har CVS Health næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for CVS Health endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er CVS Health shortet?
Ja, CVS Health er shortet med 1,3% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en moderat short interest, hvilket er inden for normalområdet for de fleste aktier. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i CVS Health?
Ja, insidere er nettokøbere i CVS Health – de køber flere aktier, end de sælger. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 1 køb og 0 salg. Netto er der købt for 2.001.435 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 10 køb og 10 salg, og netto er der solgt for 515.350.207 $. Aktive købere er Shah Prem S, SANSONE GUY P, Mahoney Michael F m.fl.. I vores måling af insiderkøb slog det typiske køb dog ikke markedet over de næste 3 måneder.
Er CVS Health en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er CVS Health en god aktie lige nu. Den samlede score er 68 ud af 100 (værdi 94, kvalitet 61, momentum 50). Det er nr. 435 af 2.047 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 37,8% potentiale op til kursmålet; udbytte på 3,3%; teknisk signal: Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om CVS Health passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for CVS Health aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 115,52 $ (+37,8%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 9,4 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger CVS Health aktien?
CVS Health aktien steg 3,10% i går. CVS Health aflagde regnskab for Q3 2026 2 dage før og slog analytikernes forventning til indtjeningen pr. aktie: 2,09 mod forventet 1,62. Andre selskaber i branchen lå roligere (UnitedHealth Group Incorporated -0,4%, Humana +5,3% og Centene -6,0%), så bevægelsen er særlig for CVS Health. Til sammenligning var S&P 500 +0,3% i går. Vores model har salgssignal på CVS Health (solgt d. 4/11-2026). Stigningen er ikke nok til at vende det: kursen skal over vores købsniveau og 50-dages gennemsnittet først. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 6,5% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind; insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan CVS Health stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for CVS Health er 115,52 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 37,8% fra den nuværende kurs på 83,85 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 67,99 og 109,22 $. Kursen ligger 23,2% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan CVS Health falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 67,99 $, hvilket ligger 18,9% under den nuværende kurs på 83,85 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 37,7% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±37,8% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver CVS Health?
Selskabet hører til Sundhed-sektoren, mere specifikt branchen Sundhedsforsikring, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af CVS Health i afsnittet "Om CVS Health" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har CVS Health?
CVS Health har 219.000 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har CVS Health opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra CVS Health inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener CVS Health penge eller giver underskud?
Ja, CVS Health tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,6%, hvilket er beskedent. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 3,3%. Med et P/E-tal på 9,4 betaler du i øjeblikket 9,4 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan CVS Health gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i CVS Health vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 1,37 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 8 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 235% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har CVS Health meget gæld?
Ja, CVS Health har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 235%. For sundhed-sektoren regnes alt over 150% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. For sundheds-sektoren er 80-150% typisk niveau — store pharma-selskaber bærer en del gæld til R&D og opkøb. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan CVS Health betale sin gæld? Kan betale sin gæld, men den fylder en del — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 4,8×, og nettogælden svarer til 3,3 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af CVS Health aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af CVS Health, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/cvs.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere CVS Health aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på CVS Health opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner CVS Health — alternativer i Sundhedsforsikring

1 aktie i Sundhedsforsikring har højere TradeDesk-score end CVS Health (68/100) lige nu.

Se alle 218 aktier i Sundhed-sektoren

Skal du blive i CVS Health?
Få besked når nedturen bremser – eller alternativer vender.
Prøv Sølv 14 dage gratis →