Skal man købe Taiwan Semiconductor Manufacturing aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Taiwan Semiconductor Manufacturing (solgt d. 9/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Taiwan Semiconductor Manufacturing handles til 416.37 $ pr. 16/10-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 1.967, men medvinden er ved at aftage; RSI er på 37.8 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 578.22 $ giver et potentiale på 38.9%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Taiwan Semiconductor Manufacturing aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Taiwan Semiconductor Manufacturing er 578.22 $. Den nuværende kurs er 416.37 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 38.9%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 520.40 og 636.04 $.
Er Taiwan Semiconductor Manufacturing en udbytteaktie?
Ja, Taiwan Semiconductor Manufacturing er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 0.19%. Det seneste udbytte var 1.11 $ pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 16/09-2026. Payout ratio er 18.6%, hvilket vurderes som bæredygtigt. Næste udbyttebetaling er fastsat til 07/01-2027.
Hvornår udbetaler Taiwan Semiconductor Manufacturing udbytte 2026?
Taiwan Semiconductor Manufacturing udbetaler næste udbytte 07/01-2027. Seneste udbytte var 1.11 $ pr. aktie med x-dato 16/09-2026. Udbytteprocenten er 0.19%. Payout ratio på 18.6% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Taiwan Semiconductor Manufacturing aktien?
Risikoen i Taiwan Semiconductor Manufacturing er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 38.8%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er Taiwan Semiconductor Manufacturing overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Taiwan Semiconductor Manufacturing vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (38.9% potentiale). Taiwan Semiconductor Manufacturing har følgende nøgletal: P/E-tal på 32.4 (højt prissat), P/S-tal på 0.5, P/B-tal på 11.6.
Er Taiwan Semiconductor Manufacturing overkøbt?
Nej, Taiwan Semiconductor Manufacturing er ikke overkøbt. RSI er på 37.8 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 37.8 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 8.2% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD er positiv, men styrken er ved at aftage.
Hvornår har Taiwan Semiconductor Manufacturing næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Taiwan Semiconductor Manufacturing endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Taiwan Semiconductor Manufacturing shortet?
Taiwan Semiconductor Manufacturing har en minimal short interest på 0.63% af free float (de frit handlede aktier), hvilket er ubetydeligt og viser at meget få investorer satser på kursfald.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Taiwan Semiconductor Manufacturing?
Ja, insidere er nettokøbere i Taiwan Semiconductor Manufacturing – de køber flere aktier, end de sælger. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 20 køb og 0 salg. Netto er der købt for 81.991 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 20 køb og 0 salg, og netto er der købt for 81.991 $. Aktive købere er Zhang Kevin Xiaoqiang, Yuan Lipen, Yoo Chue-San m.fl.. Insider-køb anses generelt som et positivt signal, da ledelsen investerer egne penge i selskabet.
Er Taiwan Semiconductor Manufacturing en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Taiwan Semiconductor Manufacturing en god aktie lige nu. Den samlede score er 73 ud af 100 (værdi 46, kvalitet 98, momentum 75). Det er nr. 266 af 1.958 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 38.9% potentiale op til kursmålet; udbytte på 0.19%; teknisk signal: Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Taiwan Semiconductor Manufacturing passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Taiwan Semiconductor Manufacturing aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 578.22 $ (+38.9%); P/E-tallet er 32.4 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Taiwan Semiconductor Manufacturing aktien i dag?
Taiwan Semiconductor Manufacturing aktien falder 1,39% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen falder: NVIDIA +0,5%, Broadcom -1,5%, SK Hynix Inc. -5,2% og Micron Technology -2,9%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Taiwan Semiconductor Manufacturing. Til sammenligning er S&P 500 -0,1% i dag. Vores model ejer ikke Taiwan Semiconductor Manufacturing (solgt d. 9/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 8.2% under 20-dages gennemsnittet; insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Taiwan Semiconductor Manufacturing stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Taiwan Semiconductor Manufacturing er 578,22 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 38,9% fra den nuværende kurs på 416,37 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 264,34 og 487,47 $. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Taiwan Semiconductor Manufacturing falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 264,34 $, hvilket ligger 36,5% under den nuværende kurs på 416,37 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 45,8% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±38,8% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Taiwan Semiconductor Manufacturing?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen Halvledere, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Taiwan Semiconductor Manufacturing i afsnittet "Om Taiwan Semiconductor Manufacturing" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Har Taiwan Semiconductor Manufacturing opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Taiwan Semiconductor Manufacturing inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Taiwan Semiconductor Manufacturing penge eller giver underskud?
Ja, Taiwan Semiconductor Manufacturing tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 49,9%, hvilket er fremragende. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 60,3%. Med et P/E-tal på 32,4 betaler du i øjeblikket 32,4 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Taiwan Semiconductor Manufacturing gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Taiwan Semiconductor Manufacturing vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 8,02 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 9 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 55% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Taiwan Semiconductor Manufacturing meget gæld?
Nej, Taiwan Semiconductor Manufacturing har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 55%. For teknologi-sektoren regnes alt under 60% som lav gældsætning. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Taiwan Semiconductor Manufacturing betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 226,2×, og selskabet har mere kontanter end gæld (nettokontant).
Hvor finder jeg en analyse af Taiwan Semiconductor Manufacturing aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Taiwan Semiconductor Manufacturing, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/tsm.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Taiwan Semiconductor Manufacturing aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Taiwan Semiconductor Manufacturing opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år.
Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.