11,04 €

Revenio Group (REG1V.HE) kursmål 2026/2027: 45% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

11,04 €

Revenio Group aktien faldt 4,0% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Andre selskaber i branchen lå roligere (Getinge AB ser. B +0,9%, Demant +1,2%, Sectra +1,9% og Elekta +0,5%), så bevægelsen er særlig for Revenio Group. Til sammenligning var det europæiske Stoxx 600 +0,4% i går.

Hvad bør du gøre?
Vores model ejer ikke Revenio Group (solgt d. 7/9-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −0,5% 1 måned: ▲ +0,9% 3 måneder: ▼ −12,1% 1 år: ▼ −53,5%
Del analysen:

Revenio Group kursmål 2026: Analytikere ser 48% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Revenio Group er 16.37 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 48,28% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.

Er Revenio Group overvurderet eller undervurderet?

Revenio Group er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 48.3% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 11,04 €, hvilket placerer Revenio Group i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 14,73 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 18,01 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Revenio Group ligger det rimelige prisleje mellem 14,73 € og 18,01 €.

Analytikerne ser 48% potentiale i Revenio Group — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Revenio Groups køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 1.900+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi de tre temaer der rører sig mest — og de aktier inden for hvert tema der har de stærkeste tal hos os. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Revenio Group kan være et godt selskab — men trenden peger ned lige nu
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
En god aktie købt i en nedtrend giver også tab. Vi følger Revenio Group hver dag og siger til, når trenden vender op igen. Og ejer du den allerede, får du besked, når det er tid til at sælge.
Det svære er sjældent at finde et godt selskab. Det svære er at købe og sælge på det rigtige tidspunkt.
Få besked når Revenio Group vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Revenio Group – Medicinprodukter

Revenio Group Oyj laver udstyr og software, der bruges til at opdage øjensygdomme som grøn stær, forkalkning i den gule plet og diabetisk øjensygdom. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse apparater og de tilhørende softwareløsninger til øjenlæger, hospitaler og dyrlæger.

Revenio har kunder i Finland, USA og en række andre lande verden over.

Virksomhedens produkter omfatter blandt andet:

- **Apparater til måling af trykket i øjet** (kaldet tonometre), som bruges til at opdage grøn stær. Her finder man blandt andet iCare IC100, ST500, IC200 og HOME2. Der findes også en udgave til dyrlæger, TONOVET, som måler øjentryk hos dyr.

- **Kameraer til billeder af øjets indre** (kaldet imaging-udstyr), som blandt andet bruges til at undersøge nethinden. Eksempler er iCare EIDON, DRSplus og COMPASS.

- **Software**, som hjælper med at analysere billederne og måledataene. Blandt andet iCare ILLUME, der bruger kunstig intelligens til at finde tidlige tegn på øjensygdomme, samt iCare CLINIC, der gemmer måledata over tid. Virksomheden har også en platform ved navn Oculo, som samler kommunikation mellem klinikker, fjernkonsultationer og dataanalyse ét sted.

Revenio Group Oyj blev stiftet i 2001 og har hovedkontor i Vantaa, Finland.
Læs om virksomheden

Revenio Group hører til temaet Medicinalaktier. Se alle medicinalaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Revenio Group

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 400M Markedsværdi (Mcap)
€ 124M Omsætning
Medicinprodukter Industri
28.05 P/E Ratio
3.21 P/S Ratio
2.55 P/B Ratio
Finland Handles på børsen
Sundhed Sektor

Hvad er Revenio Group for en type aktie?

Spekulativ aktie

Revenio Group klassificeres som en spekulativ aktie.

Score-oversigt for Revenio Group

💰 Value Score 50/100 (Neutral)

Revenio Group ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 25/100 (Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

🚀 Momentum Score 12/100 (Meget Lav)

Revenio Group har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 29/100

Samlet set ser Revenio Group svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 3 røde flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 3 potentielle risikofaktorer i Revenio Group som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Svag finansiel sundhed: Piotroski-score er kun 3/9 – virksomheden viser tegn på s...
⚠️ Svag balance (forhøjet risiko): Altman Z2 er 0.10 (svag balance er 1,1 og under) – balanc...
🚨 Faldende indtjening: Kvartalets indtjening er faldet 83% år-over-år – virksomh...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Revenio Group?

Der er 3 ting, du bør se først.

Vis mig de 3 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Revenio Group handles til en P/E på 28.0, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 18.8 (33% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 3.2 (i moderat niveau). P/B er 2.5 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 6.37 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Revenio Group har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 10.6% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 6.1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 10.3% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3.6% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -82.8% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 3 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Altman Z2 er 0.10 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 31.2% – lav gældsætning og en solid balance.

Rentedækning
8,0×
Nettogæld/EBITDA
12,0

Kan have svært ved at betale sin gæld

Revenio Group scorer kun 29 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Revenio Group →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Hvornår har Revenio Group regnskab?

Revenio Group aflagde senest regnskab for 108 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Slog Revenio Group analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Revenio Group har skuffet i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q2 2026
▼ Skuffede
-54,6% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+18,8% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-19,2% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-5,3% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+35,3% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-5,9% vs. forventet
Q4 2024
= Ramte præcist
-0,6% vs. forventet
Q3 2024
▼ Skuffede
-20,0% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Revenio Group 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 16. oktober 2026.

Trendanalyse af Revenio Group

Revenio Group er i en kortsigtet optrend. Kursen på 11.04 € ligger 1.0% over 20-dages gennemsnittet (10.93 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 13.2% under 50-dages gennemsnittet (12.72 €). Langsigtet ligger aktien 28.2% under 200-dages gennemsnittet (15.39 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (12.72) ligger under 200-dages (15.39) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Revenio Group er svagere end den lange.

Er Revenio Group overkøbt eller oversolgt?

Revenio Group Oyj har en RSI på 43.5. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for Revenio Group

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-0.352), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0.520) med 0.168, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1.483), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-1.510) med 0.027, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.

Risikoprofil for Revenio Group

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Revenio Group Oyj har en årlig standardafvigelse på 41.9%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for Revenio Group

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0.352); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -1.483).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvinden aftager.

RSI: 43.5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Ofte stillede spørgsmål om Revenio Group aktien i 2026

Skal man købe Revenio Group aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Revenio Group (solgt d. 7/9-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Revenio Group handles til 11.04 € pr. 16/10-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0.352, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 43.5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 16.37 € giver et potentiale på 48.3%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Revenio Group aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Revenio Group er 16.37 €. Den nuværende kurs er 11.04 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 48.3%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 14.73 og 18.01 €.
Er Revenio Group en udbytteaktie?
Nej, Revenio Group betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Revenio Group aktien?
Risikoen i Revenio Group er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 41.9%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er Revenio Group overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Revenio Group vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (48.3% potentiale). Revenio Group har følgende nøgletal: P/E-tal på 28.0 (moderat til højt prissat), P/S-tal på 3.2, P/B-tal på 2.5.
Er Revenio Group overkøbt?
Nej, Revenio Group er ikke overkøbt. RSI er på 43.5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 43.5 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 1.0% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har Revenio Group næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Revenio Group endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Revenio Group shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Revenio Group, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Revenio Group?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Revenio Group.
Er Revenio Group en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer Revenio Group svagt. Den samlede score er 29 ud af 100 (værdi 50, kvalitet 25, momentum 12). Det er nr. 1.585 af 1.955 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 48.3% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Revenio Group passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Revenio Group aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 16.37 € (+48.3%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 28.0 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Revenio Group aktien?
Revenio Group aktien faldt 4,00% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Andre selskaber i branchen lå roligere (Getinge AB ser. B +0,9%, Demant +1,2%, Sectra +1,9% og Elekta +0,5%), så bevægelsen er særlig for Revenio Group. Til sammenligning var det europæiske Stoxx 600 +0,4% i går. Vores model ejer ikke Revenio Group (solgt d. 7/9-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: kursen ligger tæt på 20-dages gennemsnittet. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Revenio Group stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Revenio Group er 16,37 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 48,3% fra den nuværende kurs på 11,04 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 10,36 og 25,85 €. Kursen ligger 57,3% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Revenio Group falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 10,36 €, hvilket ligger 6,2% under den nuværende kurs på 11,04 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 59,9% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±41,9% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Revenio Group?
Selskabet hører til Sundhed-sektoren, mere specifikt branchen Medicinprodukter, er hjemmehørende i Finland, og handles på Helsinki Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Revenio Group i afsnittet "Om Revenio Group" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Har Revenio Group opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Revenio Group inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Revenio Group penge eller giver underskud?
Ja, Revenio Group tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 10,6%, hvilket er solidt. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 6,1%. Med et P/E-tal på 28,0 betaler du i øjeblikket 28,0 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Revenio Group gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i Revenio Group vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 0,10 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 3 — det er svag. Gæld i forhold til egenkapital er 31% (lav). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Revenio Group meget gæld?
Nej, Revenio Group har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 31%. For sundhed-sektoren regnes alt under 80% som lav gældsætning. For sundheds-sektoren er 80-150% typisk niveau — store pharma-selskaber bærer en del gæld til R&D og opkøb. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Revenio Group betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 8,0×, og nettogælden svarer til 12,0 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Revenio Group aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Revenio Group, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/reg1v.he. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Revenio Group aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Revenio Group opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Revenio Group — alternativer i Medicinprodukter

3 aktier i Medicinprodukter har højere TradeDesk-score end Revenio Group (29/100) lige nu.

Se alle 193 aktier i Sundhed-sektoren

Skal du sælge Revenio Group?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →