33,46 $

ING Group NV (ING.US) udbytte 2026/2027: 3.0% – kursmål og anbefaling

33,46 $
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +0,1% 1 måned: ▼ −9,0% 3 måneder: ▲ +4,6% 1 år: ▲ +46,7%
Kursudvikling for ING Group NV (ING.US) – aktiekurs på 33.46 $, oktober 2026
ING Group NV aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 15. Oct 2026.
📅 Næste regnskab: 29. oktober 2026 (om 14 dage)
Del analysen:

ING Group NV kursmål 2026: Analytikere ser 6% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for ING Group NV er 35.50 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 6,10% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.

Er ING Group NV overvurderet eller undervurderet?

ING Group NV er i øjeblikket fair med en afvigelse på 6.1% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 33,46 $, hvilket placerer ING Group NV i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 31,95 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 39,05 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For ING Group NV ligger det rimelige prisleje mellem 31,95 $ og 39,05 $.

Analytikerne ser 6% potentiale i ING Group NV — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg ING Group NVs køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 1.900+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi de tre temaer der rører sig mest — og de aktier inden for hvert tema der har de stærkeste tal hos os. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Er det det rigtige tidspunkt at købe ING Group NV?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et godt selskab er kun den ene halvdel. Den anden er at købe, når trenden er med dig, og sælge, før den vender. Vi følger ING Group NV hver dag og siger til, når signalet skifter.
Det svære er sjældent at finde et godt selskab. Det svære er at købe og sælge på det rigtige tidspunkt.
Få besked når signalet skifter →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for ING Group NV aktien i 2026: Hold

3 analytikere dækker ING Group NV. Anbefalingerne er blandede med 33.3% køb, 33.3% hold og 33.3% salg. Det gennemsnitlige kursmål er $ 35.50, hvilket giver et potentiale på 6.1% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Hold (3.00/5)
Køb
1 (33.3%)
Hold
1 (33.3%)
Sælg
1 (33.3%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
3.00 ud af 5 baseret på 3 analytikere

Om ING Group NV – Storbank

ING Groep N.V. er en stor bank, der driver forretning i Holland, Belgien, Tyskland og resten af Europa. De tjener primært penge på at tilbyde lån og bankprodukter til både privatkunder og store virksomheder. ING er kendt for deres brede udbud, som inkluderer alt fra almindelige indlånskonti og realkreditlån til komplekse løsninger inden for cash management og corporate finance.

De driver deres forretning gennem fem segmenter, hvor Retail Banking i Tyskland og Holland er vigtige områder. Wholesale Banking tager sig af de store erhvervskunder. ING Groep N.V. har hovedkvarter i Amsterdam og blev faktisk grundlagt helt tilbage i 1762. Det er en global spiller, der tilbyder digitale banktjenester internationalt.
Læs om virksomheden

ING Group NV hører til temaet Bankaktier. Se alle bankaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for ING Group NV

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 94,3B Markedsværdi (Mcap)
$ 25,2B Omsætning
Storbank Industri
12.50 P/E Ratio
3.74 P/S Ratio
1.80 P/B Ratio
USA Handles på børsen
ing.com Hjemmeside

Hvad er ING Group NV for en type aktie?

Udbytteaktie Vækstaktie Value-aktie Momentum-aktie

ING Group NV klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og value-aktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 3.4%, og stærkt kursmomentum.

Score-oversigt for ING Group NV

💰 Value Score 84/100 (Meget Høj)

ING Group NV ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 79/100 (Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 75/100 (Høj)

ING Group NV har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 79/100

Samlet set ser ING Group NV stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

ING Group NV handles til en P/E på 12.5, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 11.8 (5% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 3.7 (i moderat niveau). P/B er 1.8 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 2.15 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

ING Group NV har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 34.5% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 49.1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 17.1% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 0.8% — lavt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 22.1% år-over-år.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1,926.4% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 0.11% — lavt, markedet forventer ikke et fald.

ING Group NV giver 3.4% i udbytte. Men skal du beholde den?

Et højt udbytte er kun godt, hvis selskabet er sundt. Med TradeDesk Sølv tjekker du på få sekunder, om aktien er stærk nok — og hvad trenden siger, før du holder fast.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på ING Group NV →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

ING Group NV udbytte 2026: 3.4% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for ING Group NV

Udbytteprocent
3,40%
Seneste udbytte pr. aktie
0,46 USD
Payout Ratio
74,4%
Høj
Udbytte-vækst (5 år)
+181,7%
Gns. årligt udbytte (3 år)
1,46 USD

Hvornår udbetaler ING Group NV udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
10. august 2026
Seneste udbetalingsdato
17. august 2026

Hvor meget udbytte betaler ING Group NV?

ING Group NV betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,46 USD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 3,40%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 181,7%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 74,4%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.

Historiske udbyttebetalinger for ING Group NV

Vi har registreret udbyttebetalinger for ING Group NV siden 2021-02-23. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 16 gange, senest den 2026-08-10. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-08-102026-08-170.46USD
2026-08-032026-08-170.46USD
2026-04-172026-05-010.88USD
2026-01-082026-01-230.20USD
2025-08-112025-08-250.41USD
2025-04-252025-05-090.77USD
2024-08-082024-08-190.38USD
2024-04-242024-05-100.82USD
2023-08-112023-08-210.38USD
2023-04-262023-05-120.41USD
2023-01-132023-01-230.09USD
2022-08-122022-08-220.17USD
2022-05-132022-05-250.25USD
2022-04-272022-05-160.45USD
2021-10-042021-10-190.56USD
2021-02-232021-03-030.15USD

Seneste insiderhandler i ING Group NV: Signalet er overvejende negativt

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Insider-køb regnes ofte som et positivt signal, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge.

De seneste registrerede insiderhandler i ING Group NV viser 5 handler – fordelt på 1 køb og 4 salg. Netto er der flyttet 4.964.321.376 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er ING GROEP NV. Der har dog ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Kortsigtet signal (3 mdr): Ingen aktivitet

Der har ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Langsigtet signal (alle handler): Overvejende negativt

Insiderne har solgt for væsentligt mere end de har købt. I store virksomheder kan det skyldes på forhånd planlagte salg eller behov for at sprede formuen – det er ikke nødvendigvis et negativt signal.

Over de seneste 5 handler: 1 køb og 4 salg. Netto 4.964.321.376 $ ud af aktien.

Seneste køb: ING GROEP NV købte 39.948 aktier til 55 $ pr. stk. den 2012-07-23.

Seneste salg: ING GROEP NV solgte 37.950.000 aktier til 30 $ pr. stk. den 2013-10-29.

Hvem køber: ING GROEP NV.

Hvem sælger: ING GROEP NV.

Seneste insider-handler i ING Group NV

Tabellen viser de seneste 5 indberettede insider-transaktioner i ING Group NV. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2013-10-29 ING GROEP NV Salg 37.950.000 30 1.119.525.000
2013-05-28 ING GROEP NV Salg 9.778.696 20 190.684.572
2013-05-07 ING GROEP NV Salg 34.423.077 20 671.250.002
2012-09-10 ING GROEP NV Salg 54.028.086 55 2.985.051.752
2012-07-23 ING GROEP NV Køb 39.948 55 2.189.949

Hvem køber og sælger ING Group NV aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i ING Group NV: ING GROEP NV. Samlet er der købt for 2.189.949 $ fordelt på 1 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: ING GROEP NV. Samlet er der solgt for 4.966.511.325 $ fordelt på 4 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

Hvornår har ING Group NV regnskab – Næste dato: 29/10-2026

ING Group NV's næste regnskab bliver offentliggjort d. 29. oktober 2026 før markedets åbning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Slog ING Group NV analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

ING Group NV har slået forventningerne i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.

Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+5,3% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+5,0% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+18,8% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+7,7% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+4,9% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-7,0% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-9,7% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+10,7% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af ING Group NV 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 15. oktober 2026.

Teknisk analyse af ING Group NV (ING.US) – RSI 35, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf oktober 2026
ING Group NV teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 15. Oct 2026.

Trendanalyse af ING Group NV

ING Group NV er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 33.46 $ ligger 4.8% under 20-dages gennemsnittet (35.15 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 5.8% under 50-dages gennemsnittet (35.54 $). Langsigtet ligger aktien 11.1% over 200-dages gennemsnittet (30.13 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (35.54) ligger over 200-dages (30.13) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i ING Group NV er stærkere end den lange.

Er ING Group NV overkøbt eller oversolgt?

ING Group NV ADR har en RSI på 34.5. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt.

MACD-analyse for ING Group NV

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-0.643), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0.383) med 0.260, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (2.041), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (2.269) med 0.228, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.

Risikoprofil for ING Group NV

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

ING Group NV ADR har en årlig standardafvigelse på 27.5%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.

Samlet teknisk konklusion for ING Group NV

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0.643); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 2.041).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.

RSI: 34.5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om ING Group NV aktien i 2026

Skal man købe ING Group NV aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke ING Group NV (solgt d. 1/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. ING Group NV handles til 33.46 $ pr. 15/10-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0.643, og aktien har modvind; RSI er på 34.5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 35.50 $ giver et potentiale på 6.1%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for ING Group NV aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for ING Group NV er 35.50 $. Den nuværende kurs er 33.46 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 6.1%. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 31.95 og 39.05 $.
Er ING Group NV en udbytteaktie?
Ja, ING Group NV er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 3.40%. Det seneste udbytte var 0.46 $ pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 10/08-2026. Payout ratio er 74.4%, hvilket vurderes som moderat.
Hvornår udbetaler ING Group NV udbytte 2026?
Næste udbyttedato for ING Group NV er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 10/08-2026. Seneste udbytte var 0.46 $ pr. aktie med x-dato 10/08-2026. Udbytteprocenten er 3.40%. Payout ratio på 74.4% indikerer moderat udbyttedækning.
Hvad er risikoen i ING Group NV aktien?
Risikoen i ING Group NV er lav til middel: risikokategori Balanceret, nr. 2 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 27.5%, hvilket svarer til risikokategorien Balanceret.
Er ING Group NV overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, ING Group NV vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. ING Group NV har følgende nøgletal: P/E-tal på 12.5 (moderat prissat), P/S-tal på 3.7, P/B-tal på 1.8.
Er ING Group NV overkøbt?
Nej, ING Group NV er ikke overkøbt. RSI er på 34.5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 34.5 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 4.8% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har ING Group NV næste regnskab?
ING Group NV offentliggør næste regnskab den 29. oktober 2026. Aktien handles i øjeblikket til 33.46 $. Med et P/E-tal på 12.5 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 34.5, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er ING Group NV shortet?
ING Group NV har en minimal short interest på 0.11% af free float (de frit handlede aktier), hvilket er ubetydeligt og viser at meget få investorer satser på kursfald.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i ING Group NV?
Nej, insidere køber ikke ING Group NV aktier – de er nettosælgere. Over de seneste 5 indberettede handler er fordelingen 1 køb og 4 salg, og netto er der solgt for 4.964.321.376 $. Aktive sælgere er ING GROEP NV. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er ING Group NV en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er ING Group NV en god aktie lige nu. Den samlede score er 79 ud af 100 (værdi 84, kvalitet 79, momentum 75). Det er nr. 119 af 1.953 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 3.40%; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om ING Group NV passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for ING Group NV aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 35.50 $ (+6.1%); næste regnskab offentliggøres den 29/10-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 12.5 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder ING Group NV aktien?
ING Group NV aktien faldt 0,51% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Andre selskaber i branchen lå roligere (JPMorgan Chase & +1,2%, Bank of America -4,8%, Mitsubishi UFJ Financial -0,6% og Wells Fargo & +0,2%), så bevægelsen er særlig for ING Group NV. Til sammenligning var S&P 500 -1,1% i går. Vores model ejer ikke ING Group NV (solgt d. 1/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 4.8% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind; insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan ING Group NV stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for ING Group NV er 35,50 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 6,1% fra den nuværende kurs på 33,46 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 22,18 og 37,52 $. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan ING Group NV falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 22,18 $, hvilket ligger 33,7% under den nuværende kurs på 33,46 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 40,9% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±27,5% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver ING Group NV?
Selskabet hører til Finansiel service-sektoren, mere specifikt branchen Storbank, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af ING Group NV i afsnittet "Om ING Group NV" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Har ING Group NV opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra ING Group NV inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener ING Group NV penge eller giver underskud?
Ja, ING Group NV tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 34,5%, hvilket er fremragende. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 49,1%. Med et P/E-tal på 12,5 betaler du i øjeblikket 12,5 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan ING Group NV gå konkurs?
Altman Z2 bruges ikke til banker og finansselskaber — deres balance er bygget på gæld (det er selve forretningen), så modellen ville fejlagtigt vurdere en sund bank som konkurstruet. For ING Group NV bør du i stedet se på kapitalgrundlaget (fx kernekapital-procent), nedskrivninger på udlån og indtjeningen for at vurdere den finansielle sundhed.
Har ING Group NV meget gæld?
Ja, ING Group NV har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 1.926%. For finansiel service-sektoren regnes alt over 400% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Banker tager indlån (gæld) ind som råvare og låner ud igen — det giver naturligt høj D/E. 200-400% er typisk niveau; først over 400% regnes som forhøjet. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af ING Group NV aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af ING Group NV, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/ing.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere ING Group NV aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på ING Group NV opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner ING Group NV — alternativer i Storbank

3 aktier i Storbank har højere TradeDesk-score end ING Group NV (79/100) lige nu.

Se alle 158 aktier i Finansiel service-sektoren

Træt af at vente på ING Group NV?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →