20,93 $

V.F. (VFC.US) udbytte 2026/2027: 2,1% – kursmål og anbefaling

20,93 $

V.F. aktien steg 4,4% i går – bør du sælge eller holde aktien?

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Hele branchen steg: Levi Strauss +4,1% og Under Armour +8,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for V.F.. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.

Sælge eller holde?
Hold. Vores model ejer V.F. (købt d. 28/9-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +14,2% 1 måned: ▲ +44,8% 3 måneder: ▲ +42,9% 1 år: ▲ +44,8%
Kursudvikling for V.F. (VFC.US) – aktiekurs på 20,93 $, november 2026
V.F. aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

V.F. kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (8% overvurderet)

Det gennemsnitlige kursmål for V.F. er 19,19 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er overvurderet med 8,31% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er V.F. overvurderet eller undervurderet?

V.F. er i øjeblikket fair med en afvigelse på 8,3% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 20,93 $, hvilket placerer V.F. i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 17,27 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 21,11 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For V.F. ligger det rimelige prisleje mellem 17,27 $ og 21,11 $.

Et kursmål siger, hvad V.F. måske er værd — ikke hvornår du skal handle. Følg V.F.s køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg V.F.

Få en mail, når vores model skifter signal på V.F.. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

V.F. stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for V.F. aktien i 2026: Køb

24 analytikere dækker V.F.. Analytikerne er overvejende neutrale — 54,2% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 19,19, hvilket er 8,3% under den aktuelle kurs — analytikerne mener aktien er for dyr.

Konsensus: Køb (3,54/5)
Stærkt Køb
6 (25%)
Køb
3 (12,5%)
Hold
13 (54,2%)
Sælg
2 (8,3%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
3,54 ud af 5 baseret på 24 analytikere

Om V.F. – Tøjproduktion

V.F. Corporation designer, fremstiller og sælger tøj, sko og tasker under en række kendte mærker. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse varer til butikker og direkte til kunder, blandt andet via egne butikker og hjemmesider.

Virksomheden er delt i to forretningsområder: Outdoor og Active. Under Outdoor sælger virksomheden friluftstøj og -sko, samt sko og tøj til hverdagsbrug under mærkerne Timberland, Timberland PRO og The North Face. Under Active sælger virksomheden tøj, sko og tasker inspireret af ungdoms- og sportskultur under mærkerne Vans, Kipling, Eastpak og JanSport. Derudover sælger virksomheden sportssko samt tøj laved af merinould og andre naturfibre under mærkerne Smartwool, Napapijri, Icebreaker og Altra.

Virksomheden sælger sine varer i Nord- og Sydamerika, Europa og Asien-Stillehavsområdet. Kunderne er både almindelige butikskæder, stormagasiner og selvstændige forhandlere, samt private kunder, der køber direkte fra virksomhedens egne butikker og netbutikker.

V.F. Corporation blev grundlagt i 1899 og har hovedkontor i Denver, Colorado, i USA.
Læs om virksomheden

Nøgletal for V.F.

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 6,8B Markedsværdi (Mcap)
$ 9,5B Omsætning
Tøjproduktion Industri
25,34 P/E Ratio
0,71 P/S Ratio
3,79 P/B Ratio
USA Handles på børsen
vfc.com Hjemmeside

V.F. for danske investorer

Valuta. V.F. handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop V.F. kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. USA trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er V.F. for en type aktie?

Udbytteaktie Vækstaktie Momentum-aktie

V.F. klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 2,1%, og stærkt kursmomentum.

Score-oversigt for V.F.

💰 Value Score 61/100 (Høj)

V.F. ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 43/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 95/100 (Meget Høj)

V.F. har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 66/100

Samlet set ser V.F. stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

⚠️ 1 rødt flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i V.F. som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Høj gældssætning: Debt/Equity er 530%, og rentedækningen er 12,0× (hvor man...
🔒

Er det stadig sikkert at eje V.F.?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

V.F. handles til en P/E på 25,3, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 15,6 (38% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,7 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 3,8 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,43 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

V.F. har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,9% — moderat. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 17,9% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 4,0% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 78,1% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,40 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 530,5% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
12,0×
Nettogæld/EBITDA
5,1

Kan have svært ved at betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 9,51% — forhøjet, en del investorer satser på fald.

V.F. er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på V.F. →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

V.F. udbytte 2026: 2,1% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for V.F.

Udbytteprocent
2,1%
Seneste udbytte pr. aktie
0,09 USD
Payout Ratio
29,8%
Lav
Udbytte-vækst (5 år)
-72,7%
Gns. årligt udbytte (3 år)
0,33 USD

Hvornår udbetaler V.F. udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
10. september 2026
Seneste udbetalingsdato
17. september 2026

Se de næste ex-dage for alle amerikanske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler V.F.?

V.F. betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,09 USD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,1%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte faldet med 72,7%.

Payout ratioen er 29,8%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for V.F.

Vi har registreret udbyttebetalinger for V.F. siden 2021-09-09. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 21 gange, senest den 2026-09-10. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-09-102026-09-170,09USD
2026-06-102026-06-180,09USD
2026-03-102026-03-190,09USD
2025-12-102025-12-180,09USD
2025-09-102025-09-180,09USD
2025-06-102025-06-180,09USD
2025-03-102025-03-200,09USD
2024-12-102024-12-180,09USD
2024-09-102024-09-180,09USD
2024-06-102024-06-200,09USD
2024-03-082024-03-200,09USD
2023-12-082023-12-200,09USD
2023-09-082023-09-200,30USD
2023-06-092023-06-200,30USD
2023-03-092023-03-210,30USD
2022-12-092022-12-200,51USD
2022-09-092022-09-200,50USD
2022-06-092022-06-210,50USD
2022-03-092022-03-210,50USD
2021-12-092021-12-200,50USD
2021-09-092021-09-200,49USD

Seneste insiderhandler i V.F.: Kun køb

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i V.F. viser 20 handler – fordelt på 18 køb og 2 salg. Netto er der flyttet 8.221.944 $ ind i aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Carucci Richard, Darrell Bracken, Dalmia Abhishek m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun køb.

Kort sigt (3 mdr): Kun køb

Insidere har udelukkende købt aktier i de seneste 3 måneder.

I de seneste 3 måneder: 1 køb og 0 salg. Netto 294.600 $ ind i aktien.

Længere sigt (alle handler): Overvejende køb

Insiderne har købt for væsentligt mere end de har solgt. Det tyder på, at flere nøglepersoner ser værdi i aktien.

Over de seneste 20 handler: 18 køb og 2 salg. Netto 8.221.944 $ ind i aktien.

Seneste køb: Carucci Richard købte 20.000 aktier til 15 $ pr. stk. den 2026-08-13.

Seneste salg: CHUGG JULIANA L solgte 6.678 aktier til 21 $ pr. stk. den 2026-02-10.

Hvem køber: Carucci Richard, Darrell Bracken, Dalmia Abhishek, CHUGG JULIANA L, Shattock Matthew J m.fl..

Hvem sælger: CHUGG JULIANA L, Dorer Benno O.

Seneste insider-handler i V.F.

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i V.F.. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-08-13 Carucci Richard Køb 20.000 15 294.600
2026-07-31 Darrell Bracken Køb 32.894 15 492.752
2026-06-09 Carucci Richard Køb 30.000 17 515.100
2026-02-10 CHUGG JULIANA L Salg 6.678 21 142.241
2025-05-23 Darrell Bracken Køb 85.840 12 1.006.903
2025-05-23 Dalmia Abhishek Køb 50.000 12 589.000
2025-05-23 Carucci Richard Køb 50.000 12 602.500
2024-08-22 Carucci Richard Køb 15.000 17 250.500
2024-06-13 Carucci Richard Køb 25.000 14 344.500
2024-06-10 Darrell Bracken Køb 75.200 13 997.152

Hvem køber og sælger V.F. aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i V.F.: Carucci Richard, Darrell Bracken, Dalmia Abhishek, CHUGG JULIANA L, Shattock Matthew J m.fl.. Samlet er der købt for 8.519.485 $ fordelt på 18 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: CHUGG JULIANA L, Dorer Benno O. Samlet er der solgt for 297.541 $ fordelt på 2 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

V.F. short interest 2026: 9,5% shortet

Høj Short Interest: 9,5% af free float
Short % af Free Float
9,5%
Vurdering
Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Moderat
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: V.F.

0,0%5,8%11,6%
Top 10,1% · 2/10
2/91/1030/10
9,5% i dag (høj)Toppede på 10,1% den 2/10-2026Seneste 30 dage: −0,6 procentpointMålt over 58 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej ned. Den er faldet 0,6 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 9,5%. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Et fald i short-andelen betyder derfor, at der bliver købt aktier tilbage i V.F. lige nu.

Mange investorer holder øje med netop det: en short-andel der har været høj og begynder at falde tilbage. De professionelle, der satsede på kursfald, er ved at lukke ned. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kortvarig kraftig kursstigning).

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 9,5% betyder, at 9,5% af de frit omsættelige aktier i V.F. er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
9,5%

Hvornår har V.F. regnskab?

V.F. aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for V.F.

V.F. omsatte for 9,6 mia. USD i regnskabsåret 2026 og fik et overskud på 254,9 mio. USD.

Beløb i USD20222023202420252026
Omsætning11,8 mia.11,1 mia.9,9 mia.9,5 mia.9,6 mia.
Nettoresultat1,4 mia.118,6 mio.−968,9 mio.−189,7 mio.254,9 mio.
Indtjening pr. aktie3,530,31−2,49−0,480,64
Overskudsgrad11,7 %1,1 %−9,8 %−2,0 %2,7 %
Frit cash flow536,0 mio.−917,0 mio.803,6 mio.339,2 mio.505,5 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog V.F. analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

V.F. har slået forventningerne i 7 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.

Q2 2026
▼ Skuffede
-22,7% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+27,3% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+23,8% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+29,4% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+7,1% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+82,4% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+62,2% vs. forventet
Q2 2024
▲ Slog forventningerne
+10,8% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af V.F. 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for V.F.

Grafen indlæses …

Bundfase

V.F. ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at falde og har kun flyttet sig 0,7 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 24,5 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 19. oktober og har ligget over det siden.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af V.F. (VFC.US) – RSI 86, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
V.F. teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af V.F.

V.F. er i en kortsigtet optrend. Kursen på 20,93 $ ligger 20,8% over 20-dages gennemsnittet (17,32 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 39,2% over 50-dages gennemsnittet (15,04 $). Langsigtet ligger aktien 24,5% over 200-dages gennemsnittet (16,81 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (15,04) ligger under 200-dages (16,81) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i V.F. er svagere end den lange.

Er V.F. overkøbt eller oversolgt?

V.F. Corporation har en RSI på 85,8, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.

MACD-analyse for V.F.

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (1,322), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (1,020) med 0,302, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,020), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (-0,594) med 0,614, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.

Risikoprofil for V.F.

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

V.F. Corporation har en årlig standardafvigelse på 46,7%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for V.F.

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,322); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,020).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.

RSI: 85,8 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om V.F. aktien i 2026

Hvad koster en V.F.-aktie?
En V.F.-aktie kostede 20,93 USD den 4. november 2026 kl. 22.16. Det er en stigning på 4,44 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe V.F. aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer V.F. (købt d. 28/9-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. V.F. handles til 20,93 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 1,322, og aktien har medvind; RSI er på 85,8 – aktien er steget hurtigt, og risikoen for en pause eller et fald tilbage er forhøjet; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 19,19 $ ligger 8,3% under nuværende kurs (analytikerne mener aktien er for dyr). Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe V.F. aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. V.F. handles til 20,93 $. Det er 4,9 % under toppen de seneste 52 uger (22,00 $) og 68,0 % over bunden (12,46 $). Kursen er tæt på toppen de seneste 52 uger. TradeDesks model købte aktien d. 28/9-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for V.F. aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for V.F. er 19,19 $. Den nuværende kurs er 20,93 $ — det er 8,3% over analytikernes kursmål. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 17,27 og 21,11 $.
Er V.F. en udbytteaktie?
Ja, V.F. er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 2,1%. Det seneste udbytte var 0,09 $ pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 10/09-2026. Payout ratio er 29,8%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler V.F. udbytte 2027?
Næste udbyttedato for V.F. er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 10/09-2026. Seneste udbytte var 0,09 $ pr. aktie med x-dato 10/09-2026. Udbytteprocenten er 2,1%. Payout ratio på 29,8% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i V.F. aktien?
Risikoen i V.F. er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 46,7%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat; RSI på 85,8 viser at aktien er steget hurtigt, så risikoen for et tilbagefald er forhøjet.
Er V.F. overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, V.F. vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. V.F. har følgende nøgletal: P/E-tal på 25,3 (moderat til højt prissat), P/S-tal på 0,7, P/B-tal på 3,8.
Er V.F. overkøbt?
Ja, V.F. er overkøbt med en RSI på 85,8 (over 70). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 85,8 (over grænsen på 70) – aktien er steget hurtigt og kan have brug for en pause; kursen ligger 20,8% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har V.F. næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for V.F. endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er V.F. shortet?
Ja, V.F. er shortet med 9,5% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i V.F.?
Ja, insidere er nettokøbere i V.F. – de køber flere aktier, end de sælger. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 1 køb og 0 salg. Netto er der købt for 294.600 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 18 køb og 2 salg, og netto er der købt for 8.221.944 $. Aktive købere er Carucci Richard, Darrell Bracken, Dalmia Abhishek m.fl.. I vores måling af insiderkøb slog det typiske køb dog ikke markedet over de næste 3 måneder.
Er V.F. en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er V.F. en god aktie lige nu. Den samlede score er 66 ud af 100 (værdi 61, kvalitet 43, momentum 95). Det er nr. 511 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 2,1%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om V.F. passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for V.F. aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 19,19 $ (-8,3%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 25,3 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger V.F. aktien?
V.F. aktien steg 4,44% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: Levi Strauss +4,1% og Under Armour +8,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for V.F.. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Hold. Vores model ejer V.F. (købt d. 28/9-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 20,8% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 9,5% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan V.F. stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for V.F. er 19,19 $, hvilket ligger 8,3% under den nuværende kurs på 20,93 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 12,46 og 22,00 $. Kursen er tæt på 52-ugers højdepunktet. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan V.F. falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 12,46 $, hvilket ligger 40,5% under den nuværende kurs på 20,93 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 43,4% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±46,7% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver V.F.?
Selskabet hører til Cyklisk forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Tøjproduktion, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af V.F. i afsnittet "Om V.F." nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har V.F.?
V.F. har 14.560 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har V.F. opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra V.F. inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener V.F. penge eller giver underskud?
Ja, V.F. tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,9%, hvilket er beskedent. Med et P/E-tal på 25,3 betaler du i øjeblikket 25,3 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan V.F. gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i V.F. vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 1,40 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 530% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har V.F. meget gæld?
Ja, V.F. har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 530%. For cyklisk forbrug-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Cykliske forbrugsvarer-selskaber kan bære moderat gæld i opgangstider, men høj gæld er risikabelt i nedture. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan V.F. betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 12,0×, og nettogælden svarer til 5,1 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af V.F. aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af V.F., og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/vfc.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere V.F. aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på V.F. opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner V.F. — alternativer i Tøjproduktion

2 aktier i Tøjproduktion har højere TradeDesk-score end V.F. (66/100) lige nu.

Se alle 159 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren

Vil du være først når V.F. skifter signal?
Få teknisk-signal-mail når trenden vender.
Prøv Sølv 14 dage gratis →