V.F. (VFC.US) kursmål 2026/2027: 40% potentiale + 13.5% udbytte

13,22
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −3,1% 1 måned: ▼ −13,2% 3 måneder: ▼ −19,5% 1 år: ▼ −8,9%
📅 Næste regnskab: 27. oktober 2026 (om 54 dage)
Del analysen:

V.F. kursmål 2026: Analytikere ser 42% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for V.F. er 18.77 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 41,98% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.

Er V.F. overvurderet eller undervurderet?

V.F. er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 42% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 13,22 $, hvilket placerer V.F. i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 16,89 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 20,65 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For V.F. ligger det rimelige prisleje mellem 16,89 $ og 20,65 $.

Analytikerne ser 42% potentiale i V.F. — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg V.F.s køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Find de mest undervurderede kvalitetsaktier lige nu
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er kun ét tal. Vores model finder de aktier, der er 25-100 % under analytikernes kursmål, har sunde regnskaber og lige er begyndt at vende op — dem, der reelt er værd at eje. V.F. er én af 1.800+ aktier, vi scanner hver dag.
Prøv gratis — og klik direkte ind i listen over de mest undervurderede aktier lige nu.
Se de mest undervurderede aktier nu →
Gratis i 14 dage · Kun din email, intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for V.F. aktien i 2026: Hold

23 analytikere dækker V.F.. Analytikerne er overvejende neutrale — 52.2% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 18.77, hvilket giver et potentiale på 42% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Hold (3.43/5)
Stærkt Køb
5 (21.7%)
Køb
3 (13%)
Hold
12 (52.2%)
Sælg
3 (13%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
3.43 ud af 5 baseret på 23 analytikere

Om V.F. – Apparel Manufacturing

V.F. Corporation designer, fremstiller og sælger tøj, sko og tasker under en række kendte mærker. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse varer til butikker og direkte til kunder, blandt andet via egne butikker og hjemmesider.

Virksomheden er delt i to forretningsområder: Outdoor og Active. Under Outdoor sælger virksomheden friluftstøj og -sko, samt sko og tøj til hverdagsbrug under mærkerne Timberland, Timberland PRO og The North Face. Under Active sælger virksomheden tøj, sko og tasker inspireret af ungdoms- og sportskultur under mærkerne Vans, Kipling, Eastpak og JanSport. Derudover sælger virksomheden sportssko samt tøj laved af merinould og andre naturfibre under mærkerne Smartwool, Napapijri, Icebreaker og Altra.

Virksomheden sælger sine varer i Nord- og Sydamerika, Europa og Asien-Stillehavsområdet. Kunderne er både almindelige butikskæder, stormagasiner og selvstændige forhandlere, samt private kunder, der køber direkte fra virksomhedens egne butikker og netbutikker.

V.F. Corporation blev grundlagt i 1899 og har hovedkontor i Denver, Colorado, i USA.
Læs om virksomheden

Nøgletal for V.F.

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 5,1B Markedsværdi (Mcap)
$ 12,8B Omsætning
Apparel Manufacturing Industri
19.54 P/E Ratio
0.40 P/S Ratio
3.04 P/B Ratio
USA Handles på børsen
vfc.com Hjemmeside

Hvad er V.F. for en type aktie?

Udbytteaktie Vækstaktie Value-aktie

V.F. klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 13.4%.

Score-oversigt for V.F.

💰 Value Score 73/100 (Høj)

V.F. ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 53/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 16/100 (Meget Lav)

V.F. har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 47/100

Samlet set ser V.F. svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 1 rødt flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i V.F. som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Høj gældssætning: Debt/Equity er 530%, og rentedækningen er -2,5× (hvor man...
🔒

Er det stadig sikkert at eje V.F.?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

V.F. handles til en P/E på 19.5, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 12.4 (36% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0.4 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 3.0 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0.34 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

V.F. har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5.6% — moderat. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 22.1% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 10.8% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 78.1% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 1.12 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 530.5% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
-2,5×
Nettogæld/EBITDA
2,2

Kan have svært ved at betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 8.34% — forhøjet, en del investorer satser på fald.

V.F. er i nedtrend, og signalet er Stærkt Sælg. Skal den sælges?

Med TradeDesk Sølv får du et klart køb- eller sælg-signal på dine egne aktier hver dag — så du ikke er den sidste, der opdager, at en aktie er vendt.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på V.F. →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo, når du opretter dig — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

V.F. udbytte 2026: 13.4% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for V.F. i 2026

Udbytteprocent
13,39%
Payout Ratio
70,6%
Høj

Hvornår udbetaler V.F. udbytte i 2026?

Næste udbyttebetaling
17. september 2026

Hvor meget udbytte betaler V.F.?

V.F. betaler i øjeblikket ikke udbytte. Dette kan skyldes at virksomheden geninvesterer sin indtjening i vækst, eller at der ikke er tilstrækkeligt overskud til udbyttebetaling. Tjek virksomhedens hjemmeside for mere information om deres udbyttepolitik.

Historiske udbyttebetalinger for V.F.

Der er ingen registrerede historiske udbyttebetalinger for denne aktie.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValutaPeriode
Ingen historiske udbyttebetalinger tilgængelig.

Seneste insiderhandler i V.F.: Signalet er klart positivt

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Insider-køb regnes ofte som et positivt signal, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge.

De seneste registrerede insiderhandler i V.F. viser 20 handler – fordelt på 12 køb og 8 salg. Netto er der flyttet 5.670.820 $ ind i aktien af insidere, hvilket er et positivt signal. Blandt de aktive insidere er Carucci Richard, Darrell Bracken, Vogel Paul Aaron m.fl.. På kort sigt (seneste 3 måneder) er insider-signalet klart positivt.

Kortsigtet signal (3 mdr): Klart positivt

Insidere har udelukkende købt aktier i de seneste 3 måneder. Det er et stærkt signal om tillid til selskabet på kort sigt.

I de seneste 3 måneder: 3 køb og 0 salg. Netto 1.302.452 $ ind i aktien.

Langsigtet signal (alle handler): Overvejende positivt

Insiderne har købt for væsentligt mere end de har solgt. Det tyder på, at flere nøglepersoner ser værdi i aktien.

Over de seneste 20 handler: 12 køb og 8 salg. Netto 5.670.820 $ ind i aktien.

Seneste køb: Carucci Richard købte 20.000 aktier til 15 $ pr. stk. den 2026-08-13.

Seneste salg: Vogel Paul Aaron solgte 10.246 aktier til 16 $ pr. stk. den 2026-06-04.

Hvem køber: Carucci Richard, Darrell Bracken, Vogel Paul Aaron, Tanner Kirk, Sim Jennifer S. m.fl..

Hvem sælger: Vogel Paul Aaron, Sim Jennifer S., Phillips Michael Edward, Hyder Brent, Darrell Bracken m.fl..

Seneste insider-handler i V.F.

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i V.F.. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-08-13 Carucci Richard Køb 20.000 15 294.600
2026-07-31 Darrell Bracken Køb 32.894 15 492.752
2026-06-09 Carucci Richard Køb 30.000 17 515.100
2026-06-04 Vogel Paul Aaron Salg 10.246 16 168.137
2026-06-04 Sim Jennifer S. Salg 4.091 16 67.133
2026-06-04 Phillips Michael Edward Salg 1.613 16 26.469
2026-06-04 Hyder Brent Salg 20.405 16 334.846
2026-06-04 Darrell Bracken Salg 36.446 16 598.079
2026-06-04 Dalmia Abhishek Salg 11.351 16 186.270
2026-05-28 Phillips Michael Edward Salg 941 17 16.383

Hvem køber og sælger V.F. aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i V.F.: Carucci Richard, Darrell Bracken, Vogel Paul Aaron, Tanner Kirk, Sim Jennifer S. m.fl.. Samlet er der købt for 7.707.954 $ fordelt på 12 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: Vogel Paul Aaron, Sim Jennifer S., Phillips Michael Edward, Hyder Brent, Darrell Bracken m.fl.. Samlet er der solgt for 2.037.135 $ fordelt på 8 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

V.F. short interest 2026: 8.3% shortet

Høj Short Interest: 8.3% af free float
Short % af Free Float
8.3%
Vurdering
Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Moderat
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kortvarig kraftig kursstigning).

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 8.3% betyder, at 8.3% af de frit omsættelige aktier i V.F. er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.

Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 27/10-2026. Med en short interest på 8.3% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
8.3%

Hvornår har V.F. regnskab – Næste dato: 27/10-2026

V.F.'s næste regnskab bliver offentliggjort d. 27. oktober 2026. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Slog V.F. analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

V.F. har slået forventningerne i 7 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.

Q2 2026
▼ Skuffede
-22,7% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+27,3% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+23,8% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+29,4% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+7,1% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+82,4% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+62,2% vs. forventet
Q2 2024
▲ Slog forventningerne
+10,8% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af V.F. 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 03. september 2026.

Trendanalyse af V.F.

V.F. er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 13.22 $ ligger 7.0% under 20-dages gennemsnittet (14.21 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 15.2% under 50-dages gennemsnittet (15.59 $). Langsigtet ligger aktien 24.4% under 200-dages gennemsnittet (17.49 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (15.59) ligger under 200-dages (17.49) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i V.F. er svagere end den lange.

Er V.F. overkøbt eller oversolgt?

V.F. Corporation har en RSI på 32.5. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for V.F.

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-0.658), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0.613) med 0.045, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0.847), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0.381) med 0.466, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er negative og under deres signal-linjer. Trenden peger ned både på kort og lang sigt – det stærkest mulige negative signal.

Risikoprofil for V.F.

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

V.F. Corporation har en årlig standardafvigelse på 49.2%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for V.F.

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0.658); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0.847).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 32.5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Ofte stillede spørgsmål om V.F. aktien i 2026

Skal man købe V.F. aktien nu?
Nej, det tekniske signal for V.F. er aktuelt SÆLG. V.F. handles til 13.22 $ pr. 03/09-2026. Det samlede tekniske signal er: Stærkt Sælg. Den tekniske analyse viser følgende: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0.658, og aktien har modvind; RSI er på 32.5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 18.77 $ giver et potentiale på 42.0%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Køb i nedtrend frarådes generelt. Dette er en teknisk observation baseret på aktuelle data, ikke en investeringsanbefaling.
Hvad er kursmålet for V.F. aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for V.F. er 18.77 $. Den nuværende kurs er 13.22 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 42.0%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 16.89 og 20.65 $.
Er V.F. en udbytteaktie?
Ja, V.F. er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 13.39%. Payout ratio er 70.6%, hvilket vurderes som moderat. Næste udbyttebetaling er fastsat til 17/09-2026.
Hvornår udbetaler V.F. udbytte 2026?
V.F. udbetaler næste udbytte 17/09-2026. Udbytteprocenten er 13.39%. Payout ratio på 70.6% indikerer moderat udbyttedækning.
Hvad er risikoen i V.F. aktien?
V.F. vurderes som en aktie i risikokategorien Moderat. kursudsvingene over et år ligger på 49.2%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er V.F. overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, V.F. vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (42.0% potentiale). V.F. har følgende nøgletal: P/E-tal på 19.5 (moderat prissat), P/S-tal på 0.4, P/B-tal på 3.0. Analytikernes kursmål indikerer at aktien er undervurderet med 42.0%.
Er V.F. overkøbt?
Nej, V.F. er ikke overkøbt. RSI er på 32.5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 32.5 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 7.0% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har V.F. næste regnskab?
V.F. offentliggør næste regnskab den 27. oktober 2026. Aktien handles i øjeblikket til 13.22 $. Med et P/E-tal på 19.5 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 32.5, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er V.F. shortet?
Ja, V.F. er shortet med 8.3% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i V.F.?
Ja, insidere er nettokøbere i V.F. – de køber flere aktier, end de sælger. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 3 køb og 0 salg. Netto er der købt for 1.302.452 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 12 køb og 8 salg, og netto er der købt for 5.670.820 $. Aktive købere er Carucci Richard, Darrell Bracken, Vogel Paul Aaron m.fl.. Insider-køb anses generelt som et positivt signal, da ledelsen investerer egne penge i selskabet.
Er V.F. en god aktie?
Baseret på vores samlede score vurderes V.F. som en middelmådig aktie med en samlet score på 47 ud af 100. Aktien scorer gennemsnitligt på tværs af value, kvalitet og momentum – den ligger omkring medianen i vores database. Scoren er sammensat af Value: 73/100, Kvalitet: 53/100, Momentum: 16/100. Derudover: analytikerne ser 42.0% potentiale op til kursmålet; udbytte på 13.39%; teknisk signal: Stærkt Sælg. Hvorvidt V.F. er en god investering afhænger af din investeringshorisont, risikoprofil og portefølje. Dette er en datadrevet observation, ikke en investeringsanbefaling.
Hvad er fremtiden for V.F. aktien?
Fremtidsudsigterne for V.F. baseret på aktuelle data: analytikernes gennemsnitlige kursmål er 18.77 $ (+42.0%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 27/10-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 19.5 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger V.F. aktien?
V.F. aktien stiger 0,99% i dag. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 7.0% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind; short interest er 8.3% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan V.F. stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for V.F. er 18.77 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 42.0% fra den nuværende kurs på 13.22 $. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan V.F. falde?
Vi har ikke nok historik til at give en konkret bund for V.F.. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver V.F.?
Selskabet hører til Cyklisk forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Apparel Manufacturing, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af V.F. i afsnittet "Om V.F." nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Har V.F. opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra V.F. inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener V.F. penge eller giver underskud?
Ja, V.F. tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,6%, hvilket er moderat. Med et P/E-tal på 19,5 betaler du i øjeblikket 19,5 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan V.F. gå konkurs?
Risikoen for konkurs i V.F. vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 1,12 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 530% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har V.F. meget gæld?
Ja, V.F. har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 530%. For cyklisk forbrug-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Cykliske forbrugsvarer-selskaber kan bære moderat gæld i opgangstider, men høj gæld er risikabelt i nedture. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan V.F. betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er -2,5×, og nettogælden svarer til 2,2 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af V.F. aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af V.F., og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/vfc.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere V.F. aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på V.F. opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Udforsk mere