Microvast aktien steg 10,0% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Andre selskaber i branchen lå roligere (AutoZone +3,9%, Mobileye Global -4,5% og QuantumScape +7,5%), så bevægelsen er særlig for Microvast. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.
Sælge eller holde?
Hold. Vores model ejer Microvast (købt d. 4/11-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger.
Microvast aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅Næste regnskab:
9. november 2026 (om 4 dage)
Del analysen:Kopieret!
Ingen analytikere dækker aktuelt Microvast med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.
Gratis hver mandag · ingen konto
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen,
før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og
de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i.
Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en
smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med
aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du
ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
1.097 aktier scorer højere end Microvast hos os i dag
Lige nu: Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Microvast ligger nr. 1.098 af 1.723 på vores samlede score — værdi, kvalitet og momentum lagt sammen. Det gør ikke Microvast til et dårligt selskab. Men har du kun plads til få aktier, er det dem øverst på listen, der er værd at kende — og at købe på det rigtige tidspunkt.
Med en gratis prøve ser du aktielisterne med score og købs- eller sælgsignal på hver eneste aktie.
Microvast Holdings udvikler og fremstiller batterier til elektriske erhvervskøretøjer og til lagring af energi. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge battericeller og batterisystemer, samt de enkelte dele, som batterierne er bygget op af.
Virksomheden laver flere typer battericeller med forskellig kemisk sammensætning. Den udvikler også selv de vigtigste dele til lithium-ion-batterier, blandt andet de indvendige elektroder og den væske, der får batteriet til at virke.
Kunderne findes inden for tunge køretøjer, som busser, tog, minetrucks, skibe og køretøjer i havne, samt lastbiler i forskellige størrelser. Virksomheden sælger primært i Kina, Indien, resten af Asien og Stillehavsområdet, Italien, Frankrig, resten af Europa og USA.
Microvast Holdings blev grundlagt i 2006 og har hovedkontor i Stafford, Texas, i USA. Læs om virksomheden
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr.
P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere.
P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi.
Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Microvast klassificeres som en vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber.
Score-oversigt for Microvast
💰 Value Score97/100 (Meget Høj)
Microvast ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
⭐ Quality Score33/100 (Lav)
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
🚀 Momentum Score2/100 (Meget Lav)
Microvast har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
📊 Samlet Score44/100
Samlet set ser Microvast svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
⚠️ 1 rødt flag identificeret
1 kritisk
Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i Microvast som investorer bør være opmærksomme på.
🚨Svag balance (forhøjet risiko): Altman Z2 er -1,75 (svag balance er 1,1 og under) – balan...
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 0,6 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 0,4 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Microvast har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 14,0% — solid. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 11,4% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 0,5% — lavt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 150,3% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er -1,75 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 145,4% – moderat gældsætning.
Rentedækning
-8,0×
Nettogæld/EBITDA
1,2
Kan have svært ved at betale sin gæld
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 7,94% — forhøjet, en del investorer satser på fald.
Har du de rigtige aktier — og er det tid til at købe eller sælge?
Med TradeDesk Sølv ser du hver dag, om en aktie reelt er købsklar og tjener penge, og om trenden peger op eller ned. Vi scanner 2.000+ aktier for den 1 %, der er værd at eje nu — så du beslutter på fakta, ikke en fornemmelse.
Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv
Seneste insiderhandler i Microvast: Overvejende salg
Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge.
Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →
De seneste registrerede insiderhandler i Microvast viser 15 handler – fordelt på 4 køb og 11 salg. Netto er der flyttet 2.339.410 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Webster Craig, Smith Shane, Mattis Wenjuan m.fl.. Der har dog ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.
Kort sigt (3 mdr): Ingen handler
Der har ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.
Længere sigt (alle handler): Overvejende salg
Insiderne har solgt for væsentligt mere end de har købt. I store virksomheder kan det skyldes på forhånd planlagte salg eller behov for at sprede formuen – det er ikke nødvendigvis et negativt signal.
Over de seneste 15 handler: 4 køb og 11 salg.
Netto 2.339.410 $ ud af aktien.
Seneste køb: Webster Craig købte
13.000 aktier til
2 $ pr. stk.
den 2023-08-22.
Seneste salg: Mattis Wenjuan solgte
4.705 aktier til
1 $ pr. stk.
den 2026-06-10.
Tabellen viser de seneste 15 indberettede insider-transaktioner i Microvast. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.
Transaktionsdato
Navn
Type
Antal Aktier
Pris Per Aktie ($)
Samlet Beløb ($)
2026-06-10
Mattis Wenjuan
Salg
4.705
1
5.176
2026-06-09
Wu Yang
Salg
46.313
1
57.428
2026-06-09
Tushe Isida
Salg
6.403
1
7.940
2026-05-18
Mattis Wenjuan
Salg
48.346
1
63.817
2025-12-31
Pan Yixin
Salg
11.935
3
33.179
2025-11-25
Worthen Rodney
Salg
2.671
3
9.295
2023-11-14
Zheng Yanzhuan
Salg
1.000.000
1
1.300.000
2023-09-15
Zheng Yanzhuan
Salg
313.009
2
632.278
2023-08-22
Webster Craig
Køb
13.000
2
21.320
2022-06-14
Smith Shane
Køb
250.000
3
625.000
2022-06-13
Webster Craig
Køb
287.000
3
737.590
2022-06-10
Webster Craig
Køb
13.000
3
37.830
2022-06-02
Zheng Yanzhuan
Salg
136.398
5
681.990
2022-06-01
Zheng Yanzhuan
Salg
5.048
5
25.391
2022-05-31
Zheng Yanzhuan
Salg
188.554
5
944.656
Hvem køber og sælger Microvast aktier i 2026?
Følgende insidere har købt aktier i Microvast: Webster Craig, Smith Shane. Samlet er der købt for 1.421.740 $ fordelt på 4 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: Mattis Wenjuan, Wu Yang, Tushe Isida, Pan Yixin, Worthen Rodney m.fl.. Samlet er der solgt for 3.761.150 $ fordelt på 11 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.
7,9% i dag (høj)Toppede på 9,0% den 5/9-2026Seneste 30 dage: −0,6 procentpointMålt over 61 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej ned. Den er faldet 0,6 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 7,9%. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Et fald i short-andelen betyder derfor, at der bliver købt aktier tilbage i Microvast lige nu.
Mange investorer holder øje med netop det: en short-andel der har været høj og begynder at falde tilbage. De professionelle, der satsede på kursfald, er ved at lukke ned. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kortvarig kraftig kursstigning).
Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 7,9% betyder, at 7,9% af de frit omsættelige aktier i Microvast er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.
Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 09/11-2026. Med en short interest på 7,9% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Hvornår har Microvast regnskab – Næste dato: 09/11-2026
Microvast's næste regnskab bliver offentliggjort d. 9. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.
Årsregnskaber for Microvast
Microvast omsatte for 427,5 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 29,2 mio. USD.
Beløb i USD
2021
2022
2023
2024
2025
Omsætning
152,0 mio.
204,5 mio.
306,6 mio.
379,8 mio.
427,5 mio.
Nettoresultat
−216,0 mio.
−158,2 mio.
−106,3 mio.
−195,5 mio.
−29,2 mio.
Indtjening pr. aktie
−1,16
−0,52
−0,34
−0,61
−0,09
Overskudsgrad
−142,1 %
−77,4 %
−34,7 %
−51,5 %
−6,8 %
Frit cash flow
−132,9 mio.
−204,8 mio.
−262,1 mio.
−24,9 mio.
56,1 mio.
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Microvast
Grafen indlæses …
50-dages gennemsnit200-dages gennemsnit
Faldende fase
Microvast er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 50,8 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 15,7 % den seneste måned. Kursen har ligget under gennemsnittet hele tiden siden mindst 20. maj.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald.
De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu.
I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint
efter alle aktier 120 dage senere.
Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal.
Sådan måler vi trenden
Microvast teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.
Trendanalyse af Microvast
Microvast er i en kortsigtet optrend. Kursen på 0,66 $ ligger 20,2% over 20-dages gennemsnittet (0,55 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 7,6% over 50-dages gennemsnittet (0,62 $). Langsigtet ligger aktien 50,8% under 200-dages gennemsnittet (1,35 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (0,62) ligger under 200-dages (1,35) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Microvast er svagere end den lange.
Er Microvast overkøbt eller oversolgt?
Microvast Holdings Inc har en RSI på 61,2. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.
MACD-analyse for Microvast
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,005), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,024) med 0,019, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,332), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-0,381) med 0,049, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.
Samlet MACD-vurdering:Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.
Risikoprofil for Microvast
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Microvast Holdings Inc har en årlig standardafvigelse på 90,7%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.
Samlet teknisk konklusion for Microvast
Overordnet trend:Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD):Kort sigt:peger ned (daglig værdi -0,005); Lang sigt:peger ned (ugentlig værdi -0,332).
Styrke (MACD vs. signal-linje):Kort sigt:modvinden aftager; Lang sigt:modvinden aftager.
RSI: 61,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Sælg
Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).
Ofte stillede spørgsmål om Microvast aktien i 2026
Hvad koster en Microvast-aktie?
En Microvast-aktie kostede 0,66 USD den 4. november 2026 kl. 22.12. Det er en stigning på 10,03 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Microvast aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Microvast (købt d. 4/11-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Microvast handles til 0,66 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0,005, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 61,2 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Microvast aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Microvast handles til 0,66 $. Det er 87,5 % under toppen de seneste 52 uger (5,32 $) og 41,5 % over bunden (0,47 $). TradeDesks model købte aktien d. 4/11-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Microvast aktien?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for Microvast.
Er Microvast en udbytteaktie?
Nej, Microvast betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Microvast aktien?
Risikoen i Microvast er meget høj: risikokategori Ekstremt spekulativ, nr. 5 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 90,7%, hvilket svarer til risikokategorien Ekstremt spekulativ.
Er Microvast overvurderet — er den blevet for dyr?
Microvast har følgende nøgletal: P/S-tal på 0,6, P/B-tal på 0,4.
Er Microvast overkøbt?
Nej, Microvast er ikke overkøbt. RSI er på 61,2 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 61,2 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 20,2% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har Microvast næste regnskab?
Microvast offentliggør næste regnskab den 09. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 0,66 $.
Er Microvast shortet?
Ja, Microvast er shortet med 7,9% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Microvast?
Nej, insidere køber ikke Microvast aktier – de er nettosælgere. Over de seneste 15 indberettede handler er fordelingen 4 køb og 11 salg, og netto er der solgt for 2.339.410 $. Aktive sælgere er Mattis Wenjuan, Wu Yang, Tushe Isida m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Microvast en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Microvast en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 44 ud af 100 (værdi 97, kvalitet 33, momentum 2). Det er nr. 1.357 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: teknisk signal: Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Microvast passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Microvast aktien?
Næste regnskab offentliggøres den 09/11-2026, hvilket kan påvirke kursen. Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Microvast aktien?
Microvast aktien steg 10,03% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Andre selskaber i branchen lå roligere (AutoZone +3,9%, Mobileye Global -4,5% og QuantumScape +7,5%), så bevægelsen er særlig for Microvast. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Hold. Vores model ejer Microvast (købt d. 4/11-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 20,2% over 20-dages gennemsnittet; short interest er 7,9% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Microvast stige?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for Microvast. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 0,47 og 5,32 $. Kursen ligger 87,5% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Microvast falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 0,47 $, hvilket ligger 29,3% under den nuværende kurs på 0,66 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 91,2% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±90,7% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Microvast?
Selskabet hører til Cyklisk forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Bildele, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Microvast i afsnittet "Om Microvast" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Microvast?
Microvast har 1.908 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Microvast opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Microvast inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Microvast penge eller giver underskud?
Ja, Microvast tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 14,0%, hvilket er solidt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Microvast gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i Microvast vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er -1,75 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 5 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 145% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Microvast meget gæld?
Microvast har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 145%. For cyklisk forbrug-sektoren regnes 100–200% som typisk niveau. Cykliske forbrugsvarer-selskaber kan bære moderat gæld i opgangstider, men høj gæld er risikabelt i nedture. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Microvast betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er -8,0×, og nettogælden svarer til 1,2 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Microvast aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Microvast, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/mvst.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Microvast aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Microvast opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.
Microvast er i nedtrend — har du den, eller en som den?
En aktie i nedtrend koster mest for dem, der opdager det sidst. Med TradeDesk Sølv får du et dagligt signal på dine egne aktier, så du kommer ud i tide i stedet for at sidde fast.
Kursmål på 1.600+ aktier — vi siger til, når en bliver over- eller undervurderet
Dagligt køb/sælg-signal, så du kommer ud i tide
Vi analyserer hele din portefølje med det samme
Direkte ind · Intet kreditkort · Stopper automatisk
I de 14 dage får du nogle korte hjælpe-mails, der viser dig hvordan du bruger TradeDesk, plus besked om købs- og salgssignaler, når der sker noget i dine aktier. Du kan afmelde nederst i enhver mail. Når du starter, accepterer du vores
betingelser. Sådan behandler vi dine data:
privatlivspolitik.
Gratis · ingen konto
Så tag den korte udgave
Hver mandag morgen sender vi tre temaer med aktier i god fremgang
— og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Ingen konto, ingen prøveperiode.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke
en smagsprøve. Afmeld med linket nederst, hvis det ikke er
noget for dig.