272,24 $

Ciena (CIEN.US) kursmål 2026/2027: 85% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

272,24 $

Ciena aktien faldt 9,3% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Andre selskaber i branchen lå roligere (Cisco Systems +0,6%, Hewlett Packard Enterprise -5,7%, Lumentum -7,9% og Ubiquiti Networks +2,9%), så bevægelsen er særlig for Ciena. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.

Hvad bør du gøre?
Vores model ejer ikke Ciena (solgt d. 14/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −22,1% 1 måned: ▼ −38,6% 3 måneder: ▼ −32,6% 1 år: ▲ +39,0%
Kursudvikling for Ciena (CIEN.US) – aktiekurs på 272,24 $, november 2026
Ciena aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 10. december 2026 (om 35 dage)
Del analysen:

Ciena kursmål 2026: Analytikere ser 88% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Ciena er 512,99 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 88,43% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Ciena overvurderet eller undervurderet?

Ciena er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 88,4% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 272,24 $, hvilket placerer Ciena i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 461,69 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 564,29 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Ciena ligger det rimelige prisleje mellem 461,69 $ og 564,29 $.

Analytikerne ser 88% potentiale i Ciena — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Cienas køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Ciena er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at Ciena har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for Ciena aktien i 2026: Køb

21 analytikere dækker Ciena. Flertallet er positive med 76,2% der anbefaler køb, mens 23,8% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 512,99, hvilket giver et potentiale på 88,4% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Køb (4,29/5)
Stærkt Køb
11 (52,4%)
Køb
5 (23,8%)
Hold
5 (23,8%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
4,29 ud af 5 baseret på 21 analytikere

Om Ciena – Kommunikationsudstyr

Ciena Corporation er en teknologivirksomhed, der leverer udstyr, software og services til selskaber, som driver telenetværk. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge netværksudstyr og programmer, der hjælper kunderne med at sende data hurtigt og sikkert gennem deres netværk, samt ved at levere support, rådgivning og andre tilknyttede services.

Ciena har kunder i Nord- og Sydamerika, Europa, Mellemøsten, Afrika, Asien, Japan og Indien. Kunderne er typisk selskaber, der driver netværk, altså virksomheder der står for at transportere data og internettrafik.

Virksomheden er opdelt i fire afdelinger. Den første, Networking Platforms, laver udstyr til at sende data gennem fiberkabler samt teknologi til at styre datatrafikken. Den anden, Platform Software and Services, sælger software, der styrer netværk, samt abonnementer, rådgivning og teknisk support. Den tredje afdeling, Blue Planet Automation Software and Services, laver software der automatiserer opgaver som lagerstyring og fejlovervågning i netværk, og sælger tilhørende abonnementer og rådgivning. Den fjerde afdeling, Global Services, står for rådgivning, installation, vedligeholdelse, support og undervisning i brugen af udstyret.

Ciena blev grundlagt i 1992 og har hovedkontor i Hanover, Maryland, i USA.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Ciena

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 51,5B Markedsværdi (Mcap)
$ 6,0B Omsætning
Kommunikationsudstyr Industri
81,26 P/E Ratio
8,55 P/S Ratio
16,29 P/B Ratio
USA Handles på børsen
ciena.com Hjemmeside

Hvad er Ciena for en type aktie?

Vækstaktie

Ciena klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 422,9% og stærkt langsigtet momentum på 0,0%.

Score-oversigt for Ciena

💰 Value Score 9/100 (Meget Lav)

Ciena ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 59/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 14/100 (Meget Lav)

Ciena har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 27/100

Samlet set ser Ciena svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Ciena handles til en P/E på 81,3, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 34,4 (58% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 8,6 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 16,3 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,36 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten. Aktien kan se billig ud på enkelte nøgletal, men den samlede value-score er kun 9/100 — den trækkes ned af svag indtjening og vækst.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Ciena har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 10,9% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 18,1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 22,4% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,7% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 422,9% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,45 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 100,3% – moderat gældsætning.

Rentedækning
54,5×
Nettogæld/EBITDA
-2,2

Kan sagtens betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 4,42%.

Ciena scorer kun 27 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Ciena →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Seneste insiderhandler i Ciena: Kun salg

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i Ciena viser 20 handler, som alle har været salg. Netto er der flyttet 14.358.576 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er SMITH GARY B, Rothenstein David M, Gage Brodie m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun salg.

Kort sigt (3 mdr): Kun salg

Insidere har udelukkende solgt aktier i de seneste 3 måneder.

I de seneste 3 måneder: 0 køb og 20 salg. Netto 14.358.576 $ ud af aktien.

Længere sigt (alle handler): Kun salg

Insidere har udelukkende solgt aktier i den seneste periode. Det kan indikere, at ledelsen ser begrænsede muligheder.

Over de seneste 20 handler: 0 køb og 20 salg. Netto 14.358.576 $ ud af aktien.

Seneste salg: SMITH GARY B solgte 2.952 aktier til 298 $ pr. stk. den 2026-11-02.

Hvem sælger: SMITH GARY B, Rothenstein David M, Gage Brodie, DiPerna Dino, Phipps Jason m.fl..

Seneste insider-handler i Ciena

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i Ciena. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-11-02 SMITH GARY B Salg 2.952 298 880.168
2026-10-15 SMITH GARY B Salg 2.952 348 1.027.355
2026-10-15 Rothenstein David M Salg 2.500 348 870.150
2026-10-15 Gage Brodie Salg 1.200 344 412.896
2026-10-15 DiPerna Dino Salg 445 350 155.750
2026-10-01 SMITH GARY B Salg 2.952 370 1.091.236
2026-10-01 Phipps Jason Salg 2.629 355 933.795
2026-10-01 Kosaraju Sheela Salg 2.101 355 746.254
2026-10-01 Graff Marc D. Salg 97 355 34.453
2026-09-25 Cumello Joseph Salg 1.586 359 568.613

Hvem køber og sælger Ciena aktier i 2026?

Følgende insidere har solgt aktier: SMITH GARY B, Rothenstein David M, Gage Brodie, DiPerna Dino, Phipps Jason m.fl.. Samlet er der solgt for 14.358.576 $ fordelt på 20 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

Ciena short interest 2026: 4,4% shortet

Moderat Short Interest: 4,4% af free float
Short % af Free Float
4,4%
Vurdering
Moderat Short Interest
Short Squeeze Risiko
Lav
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Ciena

0,0%3,0%6,1%
Top 5,3% · 27/6
30/514/830/10
4,4% i dag (moderat)Toppede på 5,3% den 27/6-2026Seneste 30 dage: +0,4 procentpointMålt over 153 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen i Ciena har ligget nogenlunde stabilt på 4,4% i perioden. Der er hverken kommet mange nye shortere til eller lukket mange positioner.

Det interessante er, når kurven begynder at bevæge sig. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Falder short-andelen, bliver der altså købt aktier tilbage. Derfor er det værd at holde øje med udviklingen og ikke kun dagens tal.
Aktien har en moderat short interest. Mellem 2-5% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald – det er inden for normalområdet for de fleste aktier.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
4,4%

Hvornår har Ciena regnskab – Næste dato: 10/12-2026

Ciena's næste regnskab bliver offentliggjort d. 10. december 2026 før markedets åbning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. oktober 2026.



Årsregnskaber for Ciena

Ciena omsatte for 4,8 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 123,3 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning3,6 mia.3,6 mia.4,4 mia.4,0 mia.4,8 mia.
Nettoresultat500,2 mio.152,9 mio.254,8 mio.84,0 mio.123,3 mio.
Indtjening pr. aktie3,191,001,710,580,85
Overskudsgrad13,8 %4,2 %5,8 %2,1 %2,6 %
Frit cash flow462,1 mio.−258,6 mio.62,1 mio.377,9 mio.665,3 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Ciena analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Ciena har skuffet i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q3 2026
▲ Slog forventningerne
+30,8% vs. forventet
Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+12,3% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-11,2% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-82,9% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-34,0% vs. forventet
Q2 2025
▼ Skuffede
-88,1% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-24,4% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-61,5% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Ciena 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Ciena

Grafen indlæses …

Topfase

Ciena ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (2,8 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 32,9 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 14. oktober og har ligget under det siden.

Formation: Hoved-skulder gennemført

Dannet 27. august · Gennemført 3. september

Tre toppe, hvor den midterste er den højeste. Linjen hen under de to bunde imellem kaldes halslinjen. Kursen lukkede under halslinjen den 3. september, omkring 343 USD.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 463 USD — toppen af hovedet.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Ciena (CIEN.US) – RSI 35, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
Ciena teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Ciena

Ciena er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 272,24 $ ligger 22,2% under 20-dages gennemsnittet (349,87 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 23,8% under 50-dages gennemsnittet (357,47 $). Langsigtet ligger aktien 32,9% under 200-dages gennemsnittet (405,62 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (357,47) ligger under 200-dages (405,62) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Ciena er svagere end den lange.

Er Ciena overkøbt eller oversolgt?

Ciena Corporation har en RSI på 35,1. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for Ciena

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-20,457), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-12,480) med 7,977, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-14,279), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,963) med 13,316, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er negative og under deres signal-linjer. Trenden peger ned både på kort og lang sigt – det stærkest mulige negative signal.

Risikoprofil for Ciena

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Ciena Corporation har en årlig standardafvigelse på 76,9%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.

Samlet teknisk konklusion for Ciena

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -20,457); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -14,279).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 35,1 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Ofte stillede spørgsmål om Ciena aktien i 2026

Hvad koster en Ciena-aktie?
En Ciena-aktie kostede 272,24 USD den 4. november 2026 kl. 22.03. Det er et fald på 9,28 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Ciena aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Ciena (solgt d. 14/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Ciena handles til 272,24 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -20,457, og aktien har modvind; RSI er på 35,1 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 512,99 $ giver et potentiale på 88,4%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Ciena aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Ciena handles til 272,24 $. Det er 57,3 % under toppen de seneste 52 uger (637,51 $) og 61,8 % over bunden (168,22 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Ciena aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Ciena er 512,99 $. Den nuværende kurs er 272,24 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 88,4%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 461,69 og 564,29 $.
Er Ciena en udbytteaktie?
Nej, Ciena betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Ciena aktien?
Risikoen i Ciena er meget høj: risikokategori Ekstremt spekulativ, nr. 5 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 76,9%, hvilket svarer til risikokategorien Ekstremt spekulativ.
Er Ciena overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Ciena vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (88,4% potentiale). Ciena har følgende nøgletal: P/E-tal på 81,3 (højt prissat), P/S-tal på 8,6, P/B-tal på 16,3.
Er Ciena overkøbt?
Nej, Ciena er ikke overkøbt. RSI er på 35,1 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 35,1 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 22,2% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har Ciena næste regnskab?
Ciena offentliggør næste regnskab den 10. december 2026. Aktien handles i øjeblikket til 272,24 $. Med et P/E-tal på 81,3 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er Ciena shortet?
Ja, Ciena er shortet med 4,4% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en moderat short interest, hvilket er inden for normalområdet for de fleste aktier. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Ciena?
Nej, insidere køber ikke Ciena aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 20 salg. Netto er der solgt for 14.358.576 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 0 køb og 20 salg, og netto er der solgt for 14.358.576 $. Aktive sælgere er SMITH GARY B, Rothenstein David M, Gage Brodie m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Ciena en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer Ciena svagt. Den samlede score er 27 ud af 100 (værdi 9, kvalitet 59, momentum 14). Det er nr. 1.678 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 88,4% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Ciena passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Ciena aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 512,99 $ (+88,4%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 10/12-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 81,3 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Ciena aktien?
Ciena aktien faldt 9,28% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Andre selskaber i branchen lå roligere (Cisco Systems +0,6%, Hewlett Packard Enterprise -5,7%, Lumentum -7,9% og Ubiquiti Networks +2,9%), så bevægelsen er særlig for Ciena. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Vores model ejer ikke Ciena (solgt d. 14/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 22,2% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind; insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Ciena stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Ciena er 512,99 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 88,4% fra den nuværende kurs på 272,24 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 168,22 og 637,51 $. Kursen ligger 57,3% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Ciena falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 168,22 $, hvilket ligger 38,2% under den nuværende kurs på 272,24 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 73,6% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±76,9% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Ciena?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen Kommunikationsudstyr, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Ciena i afsnittet "Om Ciena" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Ciena?
Ciena har 8.898 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Ciena opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Ciena inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Ciena penge eller giver underskud?
Ja, Ciena tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 10,9%, hvilket er solidt. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 18,1%. Med et P/E-tal på 81,3 betaler du i øjeblikket 81,3 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Ciena gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Ciena vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 3,45 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 100% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Ciena meget gæld?
Ciena har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 100%. For teknologi-sektoren regnes 60–120% som typisk niveau. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Ciena betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 54,5×, og selskabet har mere kontanter end gæld (nettokontant).
Hvor finder jeg en analyse af Ciena aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Ciena, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/cien.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Ciena aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Ciena opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Ciena — alternativer i Kommunikationsudstyr

3 aktier i Kommunikationsudstyr har højere TradeDesk-score end Ciena (27/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren

Skal du sælge Ciena?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →