Det gennemsnitlige kursmål for Ciena er
410.91 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.
Aktien ser ud til at være overvurderet, da kursmålet er lavere end den aktuelle kurs. Den er overvurderet med -28,58%, og analytikere forventer et kursfald over de næste 12 måneder. Selvom aktien kan være overvurderet, kan momentum i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge aktien og momentum løbende. TradeDesk hjælper dig med teknisk analyse og holder dig opdateret på udviklingen.
Er Ciena overvurderet eller undervurderet?
Ciena er i øjeblikket overvurderet med en afvigelse på 28.6% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er $575.36, hvilket placerer Ciena i kategorien overvurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under $369.819, og som overvurderet, hvis kursen overstiger $452.001.
Fair value-intervallet er defineret som ±10% af kursmålet, da kursmål ofte er skøn og ikke eksakte værdier. For Ciena ligger fair value-intervallet mellem $369.819 og $452.001.
Analytiker-anbefalinger for Ciena aktien i 2026: Køb
16 analytikere dækker Ciena. Flertallet er positive med 68.8% der anbefaler køb, mens 31.3% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 410.91, hvilket er 28.6% under den aktuelle kurs.
Få en gratis porteføljeanalyse og find ud af om dine aktier er optimalt sammensat – baseret på risiko, diversificering og afkastpotentiale. Vi hjælper dig med at finde de rigtige aktier på det rigtige tidspunkt.
Ciena Corporation, a network technology company, provides hardware, software, and services for various network operators in the Americas, Europe, the Middle East, Africa, the Asia Pacific, Japan, and India. It operates through Networking Platforms, Platform Software and Services, Blue Planet Automation Software and Services, and Global Services segments. The Networking Platforms segment consists optical networking, routing, and switching products and services. This segment products include the 6500 Packet-Optical Platform, Waveserver modular interconnect system, the 6500 Reconfigurable Line System, and coherent pluggable transceivers; and the 3000 family of service delivery platforms and the 5000 family of service aggregation, as well as the 8100 Coherent Routing platforms and virtualization software. The Platform Software and Services segment offers navigator network control suite; and software subscription services, consulting, network migration and integration, installation and upgrade support services, and technical support solutions. The Blue Planet Automation Software and Services segment inventory management, orchestration, route optimization and analysis, and unified assurance and analytics software; and sells subscription, installation, support, consulting, and design services related to the Blue Planet automation platform. The Global Services segment provides services for advisory and enablement, implementation, and maintenance, support, and learning activities. Ciena Corporation was incorporated in 1992 and is headquartered in Hanover, Maryland. Læs om virksomheden
Ciena handles til en P/E på 344.7, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E er 120.5 (65% lavere), hvilket indikerer at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 15.1 (høj — markedet betaler en premium for omsætningen). P/B er 27.8. PEG-ratioen er 2.29 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Ciena har en overskudsgrad på 4.5% (moderat) og en driftsmargin på 13.4%. ROE er 8.2%. ROA er 4.6%. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 232.3% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Piotroski-scoren er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z-score er 0.94 (farezone — forhøjet konkursrisiko). Gældsgraden (D/E) er 100.3% — moderat gearing.
🚀 Momentum & Short Interest
Short interest er 5.23% — forhøjet, en del investorer satser på fald.
Det tekniske signal er Stærkt Køb. Med TradeDesk får du besked når signalet skifter, så du ved præcis hvornår du skal handle. Plus kursmål, insider-data og fuldstændig aktieanalyse.
Ingen binding · Fuld adgang · Annullér når som helst
I 2026 har insidere i Ciena foretaget 18 handler, som alle har været salg. Netto er der flyttet 52.173.220 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith m.fl.. På kort sigt (seneste 3 måneder) er insider-signalet negativt.
Kortsigtet signal (3 mdr): Negativt
Insidere har udelukkende solgt aktier i de seneste 3 måneder.
I de seneste 3 måneder: 0 køb og 7 salg.
Netto 15.831.454 $ ud af aktien.
Langsigtet signal (alle handler): Negativt
Insidere har udelukkende solgt aktier i den seneste periode. Det kan indikere, at ledelsen ser begrænsede muligheder.
Over de seneste 18 handler: 0 køb og 18 salg.
Netto 52.173.220 $ ud af aktien.
Seneste salg: Brodie Gage solgte
1.200 aktier til
472 $ pr. stk.
den 2026-04-15.
Hvem sælger: Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith, Patrick Gallagher, Joseph Cumello m.fl..
Seneste insider-handler i Ciena (2026)
Tabellen viser de seneste 18 indberettede insider-transaktioner i Ciena. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.
Transaktionsdato
Navn
Type
Antal Aktier
Pris Per Aktie ($)
Samlet Beløb ($)
2026-04-15
Brodie Gage
Salg
1.200
472
566.148
2026-04-01
Jason Phipps
Salg
22.014
410
9.021.337
2026-04-01
Gary B Smith
Salg
2.952
416
1.226.586
2026-03-24
Brodie Gage
Salg
5.000
405
2.025.000
2026-03-16
Gary B Smith
Salg
2.952
360
1.061.333
2026-03-02
Gary B Smith
Salg
2.952
355
1.046.897
2026-02-17
Gary B Smith
Salg
2.952
300
884.154
2026-02-02
Gary B Smith
Salg
2.952
266
784.051
2026-01-15
Jason Phipps
Salg
21.383
248
5.300.632
2026-01-15
Gary B Smith
Salg
2.993
248
741.216
2026-01-12
Patrick Gallagher
Salg
11.618
227
2.642.514
2026-01-12
Joseph Cumello
Salg
11.929
230
2.741.523
2026-01-05
Gary B Smith
Salg
83.552
229
19.170.171
2025-12-22
Gary B Smith
Salg
6.800
233
1.587.528
2025-12-15
Thomas Michael Nevens
Salg
8.554
225
1.921.742
2025-12-15
Brodie Gage
Salg
550
221
121.462
2025-12-03
Gary B Smith
Salg
6.800
193
1.309.748
2025-11-17
Brodie Gage
Salg
111
191
21.179
Hvem køber og sælger Ciena aktier i 2026?
Følgende insidere har solgt aktier: Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith, Patrick Gallagher, Joseph Cumello m.fl.. Samlet er der solgt for 52.173.220 $ fordelt på 18 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit omsættelige aktier er shortet, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze.
Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 5.2% betyder, at 5.2% af de frit omsættelige aktier i Ciena er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Teknisk analyse af Ciena 2026 – Signal: Stærkt Køb
Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 11. maj 2026.
Trendanalyse af Ciena Corporation
Ciena Corporation er i en kortsigtet optrend. Kursen på 548.11 $ ligger 7.1% over 20-dages gennemsnittet (511.77 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 25.5% over 50-dages gennemsnittet (436.69 $). Langsigtet ligger aktien 120.4% over 200-dages gennemsnittet (248.70 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (436.69) ligger over 200-dages (248.70), hvilket er et klassisk bullish signal for Ciena Corporation.
Er Ciena Corporation overkøbt eller oversolgt?
Ciena Corporation har en RSI på 61.9. Aktien viser positivt momentum i den øvre del af neutral zone. I kombination med den positive trend støtter dette det bullish billede.
MACD-analyse for Ciena Corporation
Daglig MACD: MACD er positiv (31.743), hvilket betyder at den kortsigtede trend er bullish (12-dages EMA ligger over 26-dages EMA). MACD ligger over signallinjen (31.629) med 0.114, hvilket bekræfter stigende momentum i optrenden.
Ugentlig MACD: MACD5 er positiv (88.851), hvilket indikerer en overordnet bullish langsigtet trend. MACD5 ligger over signallinjen (69.666) med 19.185, hvilket bekræfter stigende langsigtet momentum.
Samlet MACD-vurdering:Både daglig og ugentlig MACD er positive og over deres signallinjer. Trend og momentum bekræfter hinanden på tværs af tidshorisonter – det stærkeste bullish signal.
Risikoprofil for Ciena Corporation
Ciena Corporation har en årlig standardafvigelse på 0.0%, hvilket klassificerer aktien som lav risiko. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til konservative investorer.
Samlet teknisk konklusion for Ciena Corporation
Trend:Positiv. Kursen handler over SMA50 og SMA200.
Kursen er i optrend (over SMA50/SMA200) og MACD er positiv på både daglig og ugentlig basis. Trend og MACD-trend bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ja, det tekniske signal for Ciena er aktuelt KØB. Ciena handles til 575.36 $ pr. 11/05-2026. Det samlede tekniske signal er: Stærkt Køb. Den tekniske analyse viser følgende: MACD er positiv (bullish trend) på 31.743 med stigende momentum (signal: 31.629); RSI er på 61.9 (neutral zone); aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 410.91 $ ligger 28.6% under nuværende kurs. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Dette er en teknisk observation baseret på aktuelle data, ikke en investeringsanbefaling.
Hvad er kursmålet for Ciena aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Ciena er 410.91 $. Den nuværende kurs er 575.36 $, hvilket giver et downside på 28.6%. Baseret på dette vurderes aktien som overvurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 369.82 og 452.00 $.
Er Ciena en udbytteaktie?
Nej, Ciena betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen ved Ciena aktien?
Ciena vurderes som en aktie med lav risiko. den årlige standardafvigelse er 0.0%, hvilket klassificerer aktien som lav risiko.
Er Ciena overvurderet?
Ja, Ciena vurderes som overvurderet baseret på analytikernes kursmål (28.6% over kursmålet). Ciena har følgende nøgletal: P/E-tal på 344.7 (højt prissat), P/S-tal på 15.1, P/B-tal på 27.8. Analytikernes kursmål indikerer at aktien er overvurderet med 28.6%.
Er Ciena overkøbt?
Nej, Ciena er ikke overkøbt. RSI er på 61.9 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 61.9 (øvre neutral zone), hvilket viser positivt momentum men endnu ikke overkøbt. Derudover kursen ligger 12.4% over 20-dages gennemsnittet (kortsigtet optrend). Derudover MACD er positiv med stigende momentum (bullish).
Hvornår har Ciena næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Ciena endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Ciena shortet?
Ja, Ciena er shortet med 5.2% af free float. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere Ciena aktier?
Nej, insidere køber ikke Ciena aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 7 salg. Netto er der solgt for 15.831.454 $. Over de seneste 18 indberettede handler er fordelingen 0 køb og 18 salg, og netto er der solgt for 52.173.220 $. Aktive sælgere er Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager (fx planlagte 10b5-1 salg, porteføljediversificering eller skat), men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Ciena en god aktie?
Baseret på vores samlede score vurderes Ciena som en middelmådig aktie med en samlet score på 49 ud af 100. Aktien scorer gennemsnitligt på tværs af value, kvalitet og momentum – den ligger omkring medianen i vores database. Scoren er sammensat af Value: 11/100, Kvalitet: 70/100, Momentum: 67/100. Derudover: kursmålet ligger 28.6% under nuværende kurs; teknisk signal: Stærkt Køb. Hvorvidt Ciena er en god investering afhænger af din investeringshorisont, risikoprofil og portefølje. Dette er en datadrevet observation, ikke en investeringsanbefaling.
Hvad er fremtiden for Ciena aktien?
Fremtidsudsigterne for Ciena baseret på aktuelle data: analytikernes gennemsnitlige kursmål er 410.91 $ (-28.6%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 344.7 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Ciena aktien?
Ciena stiger i øjeblikket. De tekniske indikatorer viser: kursen ligger 12.4% over 20-dages gennemsnittet; MACD er positiv med stigende momentum (bullish signal); short interest er 5.2% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Ciena stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Ciena er 410.91 $, hvilket ligger 28.6% under den nuværende kurs på 575.36 $. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.