FirstFarms (FFARMS.CO) – Blandet signal: anbefaling og Aktieanalyse 2026

71,60
Kursudvikling for FirstFarms (FFARMS.CO) – aktiekurs på 71.60 Kr., maj 2026
FirstFarms aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 13. May 2026.
Del analysen:

Ingen analytikere dækker aktuelt FirstFarms med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.

Er FirstFarms den rigtige aktie for dig?

Få en gratis porteføljeanalyse og find ud af om dine aktier er optimalt sammensat – baseret på risiko, diversificering og afkastpotentiale. Vi hjælper dig med at finde de rigtige aktier på det rigtige tidspunkt.

Få gratis porteføljeanalyse →

Om FirstFarms – Farm Products

FirstFarms driver landbrug og fødevareproduktion i Østeuropa, og de tjener primært penge på mælk og svin. Virksomheden ejer og lejer også store landbrugsarealer, hvor de dyrker en masse forskellige afgrøder. Tænk på hvede, majs, rapsfrø og sukkerroer. FirstFarms blev grundlagt i 2004 og har hovedkontor i Billund. De sikrer sig mod udsving i markedet ved at sprede sig over både mælkeproduktion og svin, hvilket giver en ret stabil forretning. FirstFarms har altså en bred palet af aktiviteter. De optimerer deres produktion ved at udnytte jorden effektivt til både dyrehold og afgrøder. Læs om virksomheden

Nøgletal for FirstFarms

Kr. 876M Markedsværdi (Mcap)
Kr. 379M Omsætning
Farm Products Industri
- P/E Ratio
2.31 P/S Ratio
0.98 P/B Ratio
Danmark Handles på børsen
firstfarms.dk Hjemmeside

Hvad er FirstFarms for en type aktie?

Vækstaktie

FirstFarms klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 333.3% og stærkt langsigtet momentum på 0.0%.

Score-oversigt for FirstFarms

💰 Value Score 27/100 (Lav)
⭐ Quality Score 60/100 (Høj)
🚀 Momentum Score 54/100 (Neutral)
📊 Samlet Score 47/100

⚠️ 2 røde flag identificeret

Vores analyse har identificeret 2 potentielle risikofaktorer i FirstFarms som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Negativ profitmargin: Profitmarginen er -5.4% – virksomheden taber penge på sin...
⚠️ Negativt afkast på egenkapital: ROE er -2.4% – virksomheden genererer negativt afkast til...
🔒

Se alle 2 røde flag i FirstFarms

Find ud af om det stadig er sikkert at investere i aktien

Se røde flag → Prøv 30 dage for 47 kr

📈 Værdiansættelse

P/S-ratioen er 2.3. P/B er 1.0, under bogført værdi, hvilket kan indikere en value-mulighed.

💵 Rentabilitet & Vækst

FirstFarms og en driftsmargin på 71.4%. ROA er 2.0%. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 333.3% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Piotroski-scoren er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z-score er 1.96 (gråzone — moderat risiko). Gældsgraden (D/E) er 105.7% — moderat gearing.

Prøv TradeDesk i 30 dage for kun 47 kr

Få daglige købs- og sælgsignaler, kursmål, insider-data og fuldstændig analyse af FirstFarms og tusindvis af andre aktier – direkte på mail, uden du skal løfte en finger.

Ingen binding · Fuld adgang · Annullér når som helst

Start din prøveperiode →

FirstFarms udbytte 2026

Udbytte-nøgletal for FirstFarms i 2026

Udbytte pr. aktie
0,95 DKK
Udbytte-vækst (2 år)
+26,7%
Gns. årligt udbytte (3 år)
0,85 DKK

Hvornår udbetaler FirstFarms udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
26. april 2023

Hvor meget udbytte betaler FirstFarms?

FirstFarms betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,95 DKK pr. aktie. Over de seneste 2 år er det årlige udbytte steget med 26,7%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Historiske udbyttebetalinger for FirstFarms

Vi har registreret udbyttebetalinger for FirstFarms siden 2021-04-28. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 3 gange, senest den 2023-04-26. Dog kvalificerer aktien sig ikke som en stabil eller sporadisk udbytteaktie, da udbyttebetalingerne har været inkonsistente de seneste år.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValutaPeriode
2023-04-26N/A0.95DKKUkendt periode
2022-04-27N/A0.85DKKUkendt periode
2021-04-28N/A0.75DKKUkendt periode

Insiderhandler i FirstFarms 2026: Signalet er klart positivt

I 2026 har insidere i FirstFarms foretaget 1 handler, som alle har været køb. Netto er der flyttet 10.830.000 Kr. ind i aktien af insidere, hvilket er et positivt signal. Blandt de aktive insidere er AIC A/S.

Kortsigtet signal (3 mdr): Ingen aktivitet

Der har ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Langsigtet signal (alle handler): Klart positivt

Insidere har udelukkende købt aktier. Det er et stærkt signal om tillid til selskabets fremtid.

Over de seneste 1 handler: 1 køb og 0 salg. Netto 10.830.000 Kr. ind i aktien.

Seneste køb: AIC A/S købte 150.000 aktier til 72 Kr. pr. stk. den 2025-12-01.

Hvem køber: AIC A/S.

Seneste insider-handler i FirstFarms (2026)

Tabellen viser de seneste 1 indberettede insider-transaktioner i FirstFarms. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie (Kr.) Samlet Beløb (Kr.)
2025-12-01 AIC A/S Køb 150.000 72 10.830.000

Hvem køber og sælger FirstFarms aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i FirstFarms: AIC A/S. Samlet er der købt for 10.830.000 Kr. fordelt på 1 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til Finanstilsynet og er offentligt tilgængelige.

🔔

Få besked ved næste insider-handel i FirstFarms

Insidere ved mere end markedet. Få en notifikation når direktører og bestyrelsesmedlemmer køber eller sælger aktier i FirstFarms – før markedet reagerer.

Få insider-alerts → Prøv for 39 kr

Hvornår har FirstFarms regnskab?

FirstFarms's næste regnskabsdato er endnu ikke tilgængelig. Tjek virksomhedens finansielle kalender for flere detaljer.



Teknisk analyse af FirstFarms 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 13. maj 2026.

Teknisk analyse af FirstFarms (FFARMS.CO) – RSI 51, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf maj 2026
FirstFarms teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI og MACD. Opdateret 13. May 2026.

Trendanalyse af FirstFarms A/S

FirstFarms A/S er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 71.60 Kr. ligger 0.1% under 20-dages gennemsnittet (71.70 Kr.). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 0.8% over 50-dages gennemsnittet (71.01 Kr.). Langsigtet ligger aktien 3.4% under 200-dages gennemsnittet (74.16 Kr.), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (71.01) ligger under 200-dages (74.16), hvilket er et klassisk bearish signal for FirstFarms A/S.

Er FirstFarms A/S overkøbt eller oversolgt?

FirstFarms A/S har en RSI på 50.7, midt i neutral zone. Der er hverken klart købs- eller salgspres.

MACD-analyse for FirstFarms A/S

Daglig MACD: MACD er positiv (0.211), hvilket betyder at den kortsigtede trend er bullish (12-dages EMA ligger over 26-dages EMA). MACD ligger under signallinjen (0.261) med 0.050, hvilket tyder på at det positive momentum er aftagende – trenden kan være ved at vende.

Ugentlig MACD: MACD5 er negativ (-0.946), hvilket indikerer en overordnet bearish langsigtet trend. MACD5 ligger over signallinjen (-1.129) med 0.183, hvilket tyder på at det negative langsigtede momentum er aftagende – en større trendvending kan være på vej.

Samlet MACD-vurdering: Daglig og ugentlig MACD giver modstridende signaler. Kortsigtet trend er bullish, men langsigtet er stadig bearish. Det ugentlige momentum er dog stigende, hvilket kan signalere en kommende trendvending.

Risikoprofil for FirstFarms A/S

FirstFarms A/S har en årlig standardafvigelse på 19.3%, hvilket klassificerer aktien som lav risiko. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til konservative investorer.

Samlet teknisk konklusion for FirstFarms A/S

Trend: Neutral/blandet.

MACD Trend (nullinje): Daglig bullish (0.211). Ugentlig bearish (-0.946).

MACD Momentum (signal): Daglig faldende. Ugentlig stigende.

RSI: 50.7 – neutral.

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser nullinjen i trendretningen før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om FirstFarms aktien i 2026

Skal man købe FirstFarms aktien nu?
Det tekniske signal for FirstFarms er aktuelt NEUTRAL. FirstFarms handles til 71.60 Kr. pr. 13/05-2026. Det samlede tekniske signal er: Afvent. Den tekniske analyse viser følgende: MACD er positiv (bullish trend) på 0.211 med faldende momentum (signal: 0.261); RSI er på 50.7 (neutral zone); aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit). Dette er en teknisk observation baseret på aktuelle data, ikke en investeringsanbefaling.
Hvad er kursmålet for FirstFarms aktien?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for FirstFarms.
Er FirstFarms en udbytteaktie?
Nej, FirstFarms betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen ved FirstFarms aktien?
FirstFarms vurderes som en aktie med lav risiko. den årlige standardafvigelse er 19.3%, hvilket klassificerer aktien som lav risiko.
Er FirstFarms overvurderet?
FirstFarms har følgende nøgletal: P/S-tal på 2.3, P/B-tal på 1.0.
Er FirstFarms overkøbt?
Nej, FirstFarms er ikke overkøbt. RSI er på 50.7 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 50.7 (neutral zone mellem 30-70), hvilket hverken signalerer overkøbt eller oversolgt. Derudover kursen ligger 0.1% under 20-dages gennemsnittet (kortsigtet nedtrend). Derudover MACD er positiv men momentum er faldende.
Hvornår har FirstFarms næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for FirstFarms endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er FirstFarms shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for FirstFarms, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere FirstFarms aktier?
Ja, insidere er nettokøbere i FirstFarms – de køber flere aktier, end de sælger. Over de seneste 1 indberettede handler er fordelingen 1 køb og 0 salg, og netto er der købt for 10.830.000 Kr.. Aktive købere er AIC A/S. Insider-køb anses generelt som et positivt signal, da ledelsen investerer egne penge i selskabet.
Er FirstFarms en god aktie?
Baseret på vores samlede score vurderes FirstFarms som en middelmådig aktie med en samlet score på 47 ud af 100. Aktien scorer gennemsnitligt på tværs af value, kvalitet og momentum – den ligger omkring medianen i vores database. Scoren er sammensat af Value: 27/100, Kvalitet: 60/100, Momentum: 54/100. Derudover: teknisk signal: Afvent. Hvorvidt FirstFarms er en god investering afhænger af din investeringshorisont, risikoprofil og portefølje. Dette er en datadrevet observation, ikke en investeringsanbefaling.
Hvad er fremtiden for FirstFarms aktien?
Fremtidsudsigterne for FirstFarms baseret på aktuelle data: Detaljerede data er ikke tilgængelige i øjeblikket. Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor bevæger FirstFarms aktien?
FirstFarms er stabil i øjeblikket. De tekniske indikatorer viser: kursen ligger tæt på 20-dages gennemsnittet; insidere har overvejende købt aktien på det seneste. Seneste nyheder der kan påvirke kursen: Generalforsamlingen godkendte årsrapport 2025 og gav bestyrelsen decharge. Årets resultat på -20,6 mio. DKK overføres... (28/04, Tilbagekøb af egne aktier); FirstFarms indkalder til ordinær generalforsamling 28. april 2026 i Billund. Dagsordenen omfatter bl.a. godkendelse a... (31/03, Øvrige ændringer); Årsrapport 2025 viser et meget udfordrende år påvirket af mund-og-klovesyge i Slovakiet samt lavere priser på svin, m... (25/03, Regnskab). For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan FirstFarms stige?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for FirstFarms. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.


Seneste nyheder om FirstFarms-aktien 2026

  • Dato: 2026-04-28 16:28:00
    Kategori: Tilbagekøb af egne aktier
    Nyheden: Generalforsamlingen godkendte årsrapport 2025 og gav bestyrelsen decharge. Årets resultat på -20,6 mio. DKK overføres. Forslag om værdiansættelse af aktiver og plan for frasalg samt udlodning blev forkastet. Bestyrelsen fik bemyndigelse til at udstede warrants med tilhørende kapitalforhøjelse samt til at lade selskabet købe egne aktier frem til næste generalforsamling. Bestyrelse og revisor blev genvalgt. (dato: 2026-04-28 16:28)
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2026-03-31 09:58:00
    Kategori: Øvrige ændringer
    Nyheden: FirstFarms indkalder til ordinær generalforsamling 28. april 2026 i Billund. Dagsordenen omfatter bl.a. godkendelse af årsrapport og vederlag samt forslag om at bestyrelsen skal indhente vurderinger af jord, ejendomme og øvrige aktiver og udarbejde plan for frasalg og udlodning til aktionærerne. Derudover foreslås bemyndigelse til at udstede warrants med tilhørende kapitalforhøjelse samt bemyndigelse til at erhverve egne aktier. Nyheden giver ikke i sig selv nye regnskabstal, og kurseffekten afhænger af, hvilke forslag der vedtages. (dato: 2026-03-31 09:58)
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2026-03-25 08:28:00
    Kategori: Regnskab
    Nyheden: Årsrapport 2025 viser et meget udfordrende år påvirket af mund-og-klovesyge i Slovakiet samt lavere priser på svin, mælk og afgrøder. Omsætningen faldt til 379 mDKK (454), EBITDA 79 mDKK (105) og EBIT 13 mDKK (43), mens resultat efter skat blev -21 mDKK (16). Egenkapitalen steg til 899 mDKK fra 819 mDKK primært pga. konvertering af obligationer på 92 mDKK, og solvensen var 51,5%. Bestyrelsen anbefaler ingen ordinært udbytte. For 2026 forventes EBITDA 60-100 mDKK og EBIT -10 til +40 mDKK, med gradvis normalisering efter sygdomsudbruddet. (dato: 2026-03-25 08:28)
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-12-23 10:38:00
    Kategori: Øvrige ændringer
    Nyheden: FirstFarms offentliggør finanskalender 2026: årsrapport 25 marts, generalforsamling 28 april, kvartalsopdatering 27 maj, halvårsrapport 26 august og kvartalsopdatering 24 november. Frist for aktionærforslag er 17 marts 2026. Ingen guidance eller transaktioner, derfor neutral. (dato: 2025-12-23 10:38)
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-12-04 18:01:00
    Kategori: Ændring i storaktionærandel
    Nyheden: AIC A/S har meddelt, at de efter et apportindskud på 150000 aktier den 1. december 2025 ejer 1310265 aktier svarende til 10,69% af kapital og stemmer i FirstFarms. Før transaktionen var ejerandelen ca. 9,47% (1160265 aktier). AIC kontrolleres af Bendt Wedell, som sidder i bestyrelsen. Forhøjelsen over 10% styrker ankeraktionæren og signalerer langsigtet engagement, men der er ikke tale om markedskøb. (dato: 2025-12-04 18:01)
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-12-04 17:54:00
    Kategori: Insider Køb
    Nyheden: AIC A/S, nærstående til bestyrelsesmedlem Bendt Tido Hannibal Wedell, har købt 150.000 aktier i FirstFarms til kurs 72,20 kr. pr. aktie uden for markedsplads den 2025-12-01. Samlet købsbeløb udgør 10.830.000 kr. Handlen er stor og indikerer ledelsens tillid. (dato: 2025-12-04 17:54)
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-11-26 08:14:00
    Kategori: Regnskab
    Nyheden: FirstFarms rapporterer Q1-Q3 2025 med omsætning 284 mDKK (-13 pct), EBITDA 72 mDKK, EBIT 21 mDKK og resultat før skat -5 mDKK (dato: 2025-11-26 08:14)
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-11-20 19:54:00
    Kategori: Nedjustering
    Nyheden: FirstFarms nedjusterer 2025 guidance efter fald i svinepriser. Ny forventning: EBITDA 60-90 mDKK og EBIT minus 10 til 20 mDKK. Tidligere 11. juli 2025 lød guidancen på EBITDA 85-125 mDKK og EBIT 15-55 mDKK. Intervallet er indsnævret med 10 mDKK, og midtpunktet i EBITDA er reduceret med 25 mDKK. Skiftet fra positivt til potentielt negativt EBIT indikerer presset indtjening og øget risiko, så nyheden vurderes som kursnegativ. (dato: 2025-11-20 19:54)
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-09-29 14:55:00
    Kategori: Øvrige ændringer
    Nyheden: FirstFarms' farm i Slovakiet er nu erklæret fri for mund- og klovesyge, hvilket muliggør genopstart af mælkeproduktion fra december 2025. Ved årets udgang forventes fuld produktion med 1800 dyr. Nyheden fjerner en væsentlig operationel risiko og understøtter genopretning af indtjeningsgrundlaget, men den økonomiske effekt ventes først gradvist i 2026. (dato: 2025-09-29 14:55)
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-09-23 15:24:00
    Kategori: Øvrige ændringer
    Nyheden: FirstFarms har offentliggjort at et medlem af ledelsen eller nærtstående har handlet aktier, men hverken type, antal eller kurs på transaktionen er beskrevet i selve meddelelsen eller de vedhæftede udklip. Derfor kan betydningen for kursen ikke vurderes ud fra denne besked alene. (dato: 2025-09-23 15:24)
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

Udforsk mere