Hunter Group A (HUNT.OL) kursmål 2026: 85% negativt potentiale – overvurderet?

6,99
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +19,7% 1 måned: ▲ +26,4% 3 måneder: ▲ +290,5%
Kursudvikling for Hunter Group A (HUNT.OL) – aktiekurs på 6.99 Kr., maj 2026
Hunter Group A aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 16. May 2026.
Del analysen:

Hunter Group A kursmål 2026: Analytikere ser 86% negativt potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Hunter Group A er 0.96 Kr.. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet. Et positivt potentiale (på engelsk "upside") betyder, at analytikerne forventer en stigning op til kursmålet. Et negativt potentiale ("downside") betyder, at de forventer at aktien skal falde over de næste 12 måneder.

Aktien er overvurderet med 86,27% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.

Er Hunter Group A overvurderet eller undervurderet?

Hunter Group A er i øjeblikket overvurderet med en afvigelse på 86.3% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 6,99 Kr, hvilket placerer Hunter Group A i kategorien overvurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 0,86 Kr, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 1,06 Kr.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Hunter Group A ligger det rimelige prisleje mellem 0,86 Kr og 1,06 Kr.

Hunter Group A scorer højt – men passer den til din portefølje?

Med en samlet score på 78/100 er Hunter Group A en stærk aktie. Men selv gode aktier kan være forkerte for din portefølje, hvis du allerede er overeksponeret i sektoren. Få en gratis porteføljeanalyse og se om den passer til din risikoprofil og diversificering.

Få gratis porteføljeanalyse →

Om Hunter Group A – Olie & gas | midstream

Hunter Group ASA er et investeringsselskab, der primært driver forretning inden for shipping og olieservice. De fokuserer især på investeringer i Norge og internationalt. Virksomheden tjener penge på at udvikle og administrere VLCC-konstruktionskontrakter og optioner. Pr. udgangen af 2021 bestod deres flåde af fire identiske VLCC-skibe. Hunter Group blev faktisk grundlagt helt tilbage i 2003, men dengang hed de Badger Explorer ASA. De skiftede navn til Hunter Group ASA i maj 2017. Virksomheden har hovedkontor i Oslo. De driver altså en ret specifik forretning med fokus på de store skibe og energisektoren. Læs om virksomheden

Nøgletal for Hunter Group A

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

Kr. 871M Markedsværdi (Mcap)
Kr. 8,8M Omsætning
Olie & gas | midstream Industri
7.02 P/E Ratio
99.43 P/S Ratio
4.37 P/B Ratio
Norge Handles på børsen
huntergroup.no Hjemmeside
Energi Sektor

Hvad er Hunter Group A for en type aktie?

Momentum-aktie

Hunter Group A klassificeres som en momentum-aktie med en momentum-score i top 6% af alle aktier. Kursen er steget 0.0% på lang sigt.

Score-oversigt for Hunter Group A

💰 Value Score 40/100 (Neutral)

Hunter Group A ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 100/100 (Meget Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 94/100 (Meget Høj)

Hunter Group A har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 78/100

Samlet set ser Hunter Group A stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

⚠️ 1 rødt flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i Hunter Group A som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Faldende indtjening: Kvartalets indtjening er faldet 96% år-over-år – virksomh...
🔒

Se alle 1 røde flag i Hunter Group A

Find ud af om det stadig er sikkert at investere i aktien

Se røde flag → Prøv 30 dage for 47 kr

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Hunter Group A handles til en P/E på 7.0, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 12.2. P/S-ratioen er 99.4 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 4.4 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Hunter Group A har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 160.4% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 95.2%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 89.3% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 25.3% — meget højt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -95.6% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z-score er 1,442.64 (sikker zone — lav konkursrisiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 22.9% – lav gældsætning og en solid balance.

Hunter Group A er i optrend med købssignal – hvad gør du?

Det tekniske signal er Stærkt Køb. Med TradeDesk får du besked når signalet skifter, så du ved præcis hvornår du skal handle. Plus kursmål, insider-data og fuldstændig aktieanalyse.

Ingen binding · Fuld adgang · Annullér når som helst

Få signalerne på mail → 47 kr

Hunter Group A udbytte 2026

Udbytte-nøgletal for Hunter Group A i 2026

Udbytte pr. aktie
0,08 NOK
Payout Ratio
2,0%
Lav
Udbytte-vækst (4 år)
-98,9%
Gns. årligt udbytte (3 år)
22,56 NOK

Hvornår udbetaler Hunter Group A udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
26. marts 2026
Seneste udbetalingsdato
7. april 2026

Hvor meget udbytte betaler Hunter Group A?

Hunter Group A betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,08 NOK pr. aktie. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte faldet med 98,9%.

Payout ratioen er 2,0%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for Hunter Group A

Vi har registreret udbyttebetalinger for Hunter Group A siden 2021-02-02. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 8 gange, senest den 2026-03-26. Dog kvalificerer aktien sig ikke som en stabil eller sporadisk udbytteaktie, da udbyttebetalingerne har været inkonsistente de seneste år.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValutaPeriode
2026-03-262026-04-070.08NOKUkendt periode
2026-03-022026-03-160.40NOKUkendt periode
2025-12-012025-12-150.30NOKUkendt periode
2023-01-30N/A31.83NOKUkendt periode
2023-01-23N/A9.02NOKUkendt periode
2022-08-24N/A26.52NOKUkendt periode
2021-07-19N/A8.84NOKUkendt periode
2021-02-02N/A17.68NOKUkendt periode

Hvornår har Hunter Group A regnskab – Næste dato: 20/05-2026

Hunter Group A's næste regnskab bliver offentliggjort d. 20. maj 2026. Dette regnskab dækker første kvartal (Q1) og sluttede d. 31. marts 2026.



Slog Hunter Group A analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Hunter Group A har skuffet i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q4 2023
▼ Skuffede
-60,0% vs. forventet
Q2 2023
▼ Skuffede
-101,7% vs. forventet
Q2 2022
▲ Slog forventningerne
langt over forventet
Q4 2021
▼ Skuffede
-98,9% vs. forventet
Q3 2021
▼ Skuffede
-106,2% vs. forventet
Q1 2021
▼ Skuffede
-92,4% vs. forventet
Q4 2020
▲ Slog forventningerne
+119,6% vs. forventet
Q3 2020
▲ Slog forventningerne
+24,3% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Hunter Group A 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 16. maj 2026.

Teknisk analyse af Hunter Group A (HUNT.OL) – RSI 66, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf maj 2026
Hunter Group A teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI og MACD. Opdateret 16. May 2026.

Trendanalyse af Hunter Group A

Hunter Group A er i en kortsigtet optrend. Kursen på 6.99 Kr. ligger 15.9% over 20-dages gennemsnittet (6.03 Kr.). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 20.9% over 50-dages gennemsnittet (5.78 Kr.). Langsigtet ligger aktien 171.8% over 200-dages gennemsnittet (2.57 Kr.), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (5.78) ligger over 200-dages (2.57) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Hunter Group A er stærkere end den lange.

Er Hunter Group A overkøbt eller oversolgt?

Hunter Group ASA har en RSI på 66.3. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.

MACD-analyse for Hunter Group A

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0.277), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0.222) med 0.055, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1.284), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (1.084) med 0.200, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.

Risikoprofil for Hunter Group A

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Hunter Group ASA har en årlig standardafvigelse på 98.5%, hvilket klassificerer aktien som ekstrem risiko. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.

Samlet teknisk konklusion for Hunter Group A

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0.277); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1.284).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.

RSI: 66.3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om Hunter Group A aktien i 2026

Skal man købe Hunter Group A aktien nu?
Ja, det tekniske signal for Hunter Group A er aktuelt KØB. Hunter Group A handles til 6.99 Kr. pr. 16/05-2026. Det samlede tekniske signal er: Stærkt Køb. Den tekniske analyse viser følgende: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0.277, og aktien har medvind; RSI er på 66.3 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 0.96 Kr. ligger 86.3% under nuværende kurs (negativt potentiale). Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Dette er en teknisk observation baseret på aktuelle data, ikke en investeringsanbefaling.
Hvad er kursmålet for Hunter Group A aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Hunter Group A er 0.96 Kr.. Den nuværende kurs er 6.99 Kr., hvilket giver et negativt potentiale (downside) på 86.3%. Baseret på dette vurderes aktien som overvurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 0.86 og 1.06 Kr..
Er Hunter Group A en udbytteaktie?
Nej, Hunter Group A betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen ved Hunter Group A aktien?
Hunter Group A vurderes som en aktie med ekstrem risiko. kursudsvingene over et år ligger på 98.5%, hvilket svarer til ekstrem risiko.
Er Hunter Group A overvurderet?
Ja, Hunter Group A vurderes som overvurderet baseret på analytikernes kursmål (86.3% over kursmålet). Hunter Group A har følgende nøgletal: P/E-tal på 7.0 (lavt prissat), P/S-tal på 99.4, P/B-tal på 4.4. Analytikernes kursmål indikerer at aktien er overvurderet med 86.3%.
Er Hunter Group A overkøbt?
Nej, Hunter Group A er ikke overkøbt. RSI er på 66.3 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 66.3 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 15.9% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Hunter Group A næste regnskab?
Hunter Group A offentliggør næste regnskab den 20. maj 2026. Aktien handles i øjeblikket til 6.99 Kr.. Med et P/E-tal på 7.0 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 66.3, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er Hunter Group A shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Hunter Group A, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere Hunter Group A aktier?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Hunter Group A.
Er Hunter Group A en god aktie?
Baseret på vores samlede score vurderes Hunter Group A som en god aktie med en samlet score på 78 ud af 100. Aktien scorer over gennemsnittet på tværs af value, kvalitet og momentum – den ligger i top 22% i vores database. Scoren er sammensat af Value: 40/100, Kvalitet: 100/100, Momentum: 94/100. Derudover: kursmålet ligger 86.3% under nuværende kurs (negativt potentiale); teknisk signal: Stærkt Køb. Hvorvidt Hunter Group A er en god investering afhænger af din investeringshorisont, risikoprofil og portefølje. Dette er en datadrevet observation, ikke en investeringsanbefaling.
Hvad er fremtiden for Hunter Group A aktien?
Fremtidsudsigterne for Hunter Group A baseret på aktuelle data: analytikernes gennemsnitlige kursmål er 0.96 Kr. (-86.3%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 20/05-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 7.0 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Hunter Group A aktien?
Hunter Group A stiger i øjeblikket. De øvrige tekniske indikatorer viser: kursen ligger 15.9% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Hunter Group A stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Hunter Group A er 0.96 Kr., hvilket ligger 86.3% under den nuværende kurs på 6.99 Kr.. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.

Andre aktier i Energi

Sammenlign Hunter Group A med andre aktier i energi-sektoren. Klik på en aktie for at se teknisk analyse, insider-handler og nøgletal.

Se alle 61 aktier i Energi-sektoren