231,15 BRL

Ventas (V1TA34.SA) udbytte 2026/2027: 4,7% – kursmål og anbefaling

231,15 BRL
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +6,1% 1 måned: ▲ +4,5% 3 måneder: ▼ −1,5% 1 år: ▲ +15,5%
Kursudvikling for Ventas (V1TA34.SA) – aktiekurs på 231,15 BRL, november 2026
Ventas aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

Ingen analytikere dækker aktuelt Ventas med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.

Følg Ventas

Få en mail, når vores model skifter signal på Ventas. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Ventas stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Ventas – Ejendomsfond – sundhed

Ventas er et amerikansk ejendomsselskab. Virksomheden ejer og udlejer ejendomme rettet mod ældre mennesker og sundhedssektoren, og tjener sine penge ved at modtage husleje fra de virksomheder, der driver ejendommene.

Ventas har omkring 1.400 ejendomme i Nordamerika og Storbritannien. Over 850 af ejendommene er seniorboliger, hvor ældre mennesker bor og får hjælp i hverdagen. Resten af ejendommene bruges til blandt andet lægeklinikker, forskningscentre og andre sundhedsformål.

Kunderne er typisk virksomheder, der driver plejehjem, klinikker og forskningsfaciliteter. Ventas selv driver ikke stederne, men ejer bygningerne og lejer dem ud.

Selskabet bruger et eget datasystem kaldet Ventas OI til at følge med i, hvordan ejendommene klarer sig. Ventas blev grundlagt i 1983 og har hovedkontor i Chicago i USA.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Ventas

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

BRL 230B Markedsværdi (Mcap)
BRL 6,4B Omsætning
Ejendomsfond – sundhed Industri
160,15 P/E Ratio
5,95 P/S Ratio
2,72 P/B Ratio
Brasilien Handles på børsen
ventasreit.com Hjemmeside

Ventas for danske investorer

Valuta. Ventas handles i BRL i Brasilien. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger valutaen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Ventas kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. Brasilien trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er Ventas for en type aktie?

Udbytteaktie

Ventas klassificeres som en udbytteaktie med et udbytte på 4,7% og en payout-ratio på 271%, hvilket indikerer et bæredygtigt udbytteniveau.

Score-oversigt for Ventas

💰 Value Score 29/100 (Lav)

Ventas ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 46/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 56/100 (Neutral)

Ventas har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 43/100

Samlet set ser Ventas svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 1 rødt flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i Ventas som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Uholdbart udbytte: Payout ratio er 271% – virksomheden udbetaler mere i udby...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Ventas?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Ventas handles til en P/E på 160,1, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 119,0 (26% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 6,0 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 2,7 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 4,64 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Ventas har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 3,9% — moderat. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 1,9% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,1% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -9,1% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 136,3% – moderat gældsætning.

Rentedækning
1,3×
Nettogæld/EBITDA
5,1

Kan have svært ved at betale sin gæld

Ventas er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Ventas →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Ventas udbytte 2026: 4,7% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Ventas

Udbytteprocent
4,7%
Seneste udbytte pr. aktie
0,92 USD
Payout Ratio
271,5%
Meget høj
Udbytte-vækst (5 år)
-23,6%
Gns. årligt udbytte (3 år)
3,33 USD

Hvornår udbetaler Ventas udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
29. september 2026

Hvor meget udbytte betaler Ventas?

Ventas betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,92 USD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 4,7%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte faldet med 23,6%.

Payout ratioen er 271,5%, hvilket er meget højt. Virksomheden udbetaler næsten hele sit overskud som udbytte, hvilket kan begrænse fremtidig vækst og udbyttestabilitet.

Historiske udbyttebetalinger for Ventas

Vi har registreret udbyttebetalinger for Ventas siden 2021-06-30. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 22 gange, senest den 2026-09-29. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-09-29N/A0,92USD
2026-06-29N/A0,93USD
2026-03-30N/A0,90USD
2025-12-30N/A0,90USD
2025-09-29N/A0,91USD
2025-06-27N/A0,93USD
2025-03-28N/A0,97USD
2024-12-27N/A0,95USD
2024-09-30N/A0,89USD
2024-06-28N/A0,87USD
2024-03-28N/A0,82USD
2023-12-28N/A0,78USD
2023-09-29N/A0,83USD
2023-06-30N/A1,15USD
2023-03-31N/A1,15USD
2022-12-28N/A1,20USD
2022-09-30N/A1,19USD
2022-06-30N/A1,22USD
2022-03-31N/A1,05USD
2021-12-30N/A1,22USD
2021-09-30N/A1,23USD
2021-06-30N/A1,15USD

Hvornår har Ventas regnskab?

Ventas's næste regnskabsdato er endnu ikke tilgængelig. Tjek virksomhedens finansielle kalender for flere detaljer.



Teknisk analyse af Ventas 2026 – Signal: Køb

Samlet Teknisk Signal: Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Ventas

Grafen indlæses …

Topfase

Ventas ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,2 % den seneste måned. Ved lukkekursen 3. november lå kursen 1,4 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 3. november og har ligget under det siden.

Formation: Faldende trekant gennemført

Dannet 25. september · Gennemført 28. september

Kursen er blevet holdt oppe omkring 225 BRL flere gange, men den er nået kortere og kortere op imellem — toppene er blevet lavere siden juli 2026. Den 28. september lukkede kursen under 225 BRL. Seneste lavere top lå på 242 BRL.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 242 BRL — den seneste lavere top.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Ventas (V1TA34.SA) – RSI 50, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Ventas teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Ventas

Ventas er i en kortsigtet optrend. Kursen på 231,15 BRL ligger 8,3% over 20-dages gennemsnittet (213,34 BRL). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 3,9% over 50-dages gennemsnittet (222,58 BRL). Langsigtet ligger aktien 4,6% over 200-dages gennemsnittet (220,98 BRL), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (222,58) ligger over 200-dages (220,98) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Ventas er stærkere end den lange.

Er Ventas overkøbt eller oversolgt?

Ventas, Inc. har en RSI på 49,7, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.

MACD-analyse for Ventas

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,102), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-1,699) med 1,801, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,387), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (2,810) med 3,197, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Afvent at den ugentlige MACD også kommer over 0, før du handler.

Risikoprofil for Ventas

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Ventas, Inc. har en årlig standardafvigelse på 29,0%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.

Samlet teknisk konklusion for Ventas

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,102); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,387).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 49,7 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Køb

Den overordnede trend er positiv, og MACD bekræfter billedet. Overvej køb, men sæt en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder til et bestemt niveau) lige under det seneste lavpunkt.

Ofte stillede spørgsmål om Ventas aktien i 2026

Hvad koster en Ventas-aktie?
En Ventas-aktie kostede 231,15 BRL den 4. november 2026 kl. 02.32. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Ventas aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Kursen ligger lige nu over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er modellens købssignal på Ventas. Ventas handles til 231,15 BRL pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,102, og aktien har medvind; RSI er på 49,7 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit). Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Ventas aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Ventas handles til 231,15 BRL. Det er 9,9 % under toppen de seneste 52 uger (256,58 BRL) og 19,3 % over bunden (193,70 BRL). Kursen er lige kommet over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er modellens købssignal, så ifølge modellen er det ikke for sent. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Ventas aktien?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for Ventas.
Er Ventas en udbytteaktie?
Ja, Ventas er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 4,7%. Det seneste udbytte var 0,92 BRL pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 29/09-2026. Payout ratio er 271,5%, hvilket vurderes som højt.
Hvornår udbetaler Ventas udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Ventas er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 29/09-2026. Seneste udbytte var 0,92 BRL pr. aktie med x-dato 29/09-2026. Udbytteprocenten er 4,7%. Payout ratio på 271,5% indikerer at udbyttet er højt i forhold til indtjeningen.
Hvad er risikoen i Ventas aktien?
Risikoen i Ventas er lav til middel: risikokategori Balanceret, nr. 2 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 29,0%, hvilket svarer til risikokategorien Balanceret.
Er Ventas overvurderet — er den blevet for dyr?
Ventas har følgende nøgletal: P/E-tal på 160,1 (højt prissat), P/S-tal på 6,0, P/B-tal på 2,7.
Er Ventas overkøbt?
Nej, Ventas er ikke overkøbt. RSI er på 49,7 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 49,7 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 8,3% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Ventas næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Ventas endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Ventas shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Ventas, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Ventas?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Ventas.
Er Ventas en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Ventas en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 44 ud af 100 (værdi 29, kvalitet 46, momentum 56). Det er nr. 1.363 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 4,7%; teknisk signal: Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: kursen er steget over TradeDesks købsniveau, og modellen har købssignal. Om Ventas passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Ventas aktien?
Aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 160,1 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor bevæger Ventas aktien?
Ventas aktien lå næsten uændret i går (+0,00%). De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 8,3% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Ventas stige?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for Ventas. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 193,70 og 256,58 BRL. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Ventas falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 193,70 BRL, hvilket ligger 16,2% under den nuværende kurs på 231,15 BRL. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 24,5% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±29,0% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Ventas?
Selskabet hører til Ejendomme-sektoren, mere specifikt branchen Ejendomsfond – sundhed, er hjemmehørende i Brasilien, og handles på Sao Paolo Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Ventas i afsnittet "Om Ventas" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Ventas?
Ventas har 542 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Ventas opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Ventas inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Ventas penge eller giver underskud?
Ja, Ventas tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 3,9%, hvilket er beskedent. Med et P/E-tal på 160,1 betaler du i øjeblikket 160,1 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Ventas gå konkurs?
Altman Z2 bruges ikke til ejendomsselskaber — deres balance er bygget på gæld mod bygninger (det er selve forretningen), så modellen ville fejlagtigt vurdere et sundt ejendomsselskab som konkurstruet. For Ventas bør du i stedet se på belåningsgraden (loan-to-value), rentedækningen og tomgangen i ejendommene for at vurdere den finansielle sundhed.
Har Ventas meget gæld?
Nej, Ventas har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 136%. For ejendomme-sektoren regnes alt under 150% som lav gældsætning. Ejendomsselskaber er bygget på belåning — 150-300% i gæld er en del af forretningsmodellen. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Ventas betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 1,3×, og nettogælden svarer til 5,1 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Ventas aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Ventas, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/v1ta34.sa. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Ventas aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Ventas opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Ventas — alternativer i Ejendomme

3 aktier i Ejendomme har højere TradeDesk-score end Ventas (44/100) lige nu.

Se alle 44 aktier i Ejendomme-sektoren

Træt af at vente på Ventas?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →