120,75 Kr
1,34%

Castellum (CAST.ST) kursmål og anbefaling 2026/2027

120,75 Kr
1,34%
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −0,6% 1 måned: ▼ −7,3% 3 måneder: ▼ −5,9% 1 år: ▲ +12,2%
Kursudvikling for Castellum (CAST.ST) – aktiekurs på 120.75 Kr., oktober 2026
Castellum aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 13. Oct 2026.
📅 Næste regnskab: 22. oktober 2026 (om 9 dage)
Del analysen:

Castellum kursmål 2026: Analytikere ser 14% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Castellum er 137.18 Kr. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 13,61% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.

Er Castellum overvurderet eller undervurderet?

Castellum er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 13.6% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 120,75 Kr, hvilket placerer Castellum i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 123,46 Kr, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 150,90 Kr.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Castellum ligger det rimelige prisleje mellem 123,46 Kr og 150,90 Kr.

Analytikerne ser 14% potentiale i Castellum — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Castellums køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 1.900+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi de tre temaer der rører sig mest — og de aktier inden for hvert tema der har de stærkeste tal hos os. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

108 aktier scorer højere end Castellum hos os i dag
Lige nu: Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Castellum ligger nr. 109 af 1.576 på vores samlede score — værdi, kvalitet og momentum lagt sammen. Det gør ikke Castellum til et dårligt selskab. Men har du kun plads til få aktier, er det dem øverst på listen, der er værd at kende — og at købe på det rigtige tidspunkt.
Med en gratis prøve ser du aktielisterne med score og købs- eller sælgsignal på hver eneste aktie.
Se de aktier der scorer højere →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Castellum – Ejendomme – udvikling

Castellum er et af Sveriges store ejendomsselskaber, der driver forretning i 17 svenske vækstregioner, men også i København og Helsinki. De tjener penge på at udvikle fleksible arbejdspladser og logistikløsninger tæt på bycentrene. Castellum ejer ejendomme for omkring 98 milliarder svenske kroner. Hver dag går cirka 250.000 mennesker på arbejde i deres lokaler, som samlet set dækker 4,3 millioner kvadratmeter. De satser meget på bæredygtighed. For eksempel har Castellum et mål om at være helt klimaneutrale i 2030. Selskabet er noteret på Nasdaq Stockholm Large Cap. Læs om virksomheden

Nøgletal for Castellum

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

Kr. 51,3B Markedsværdi (Mcap)
Kr. 10,0B Omsætning
Ejendomme – udvikling Industri
21.35 P/E Ratio
5.15 P/S Ratio
0.72 P/B Ratio
Sverige Handles på børsen
castellum.se Hjemmeside

Hvad er Castellum for en type aktie?

Vækstaktie Value-aktie Kvalitetsaktie

Castellum klassificeres som en vækstaktie og value-aktie og kvalitetsaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, stærk finansiel sundhed (Piotroski 9/9).

Score-oversigt for Castellum

💰 Value Score 82/100 (Meget Høj)

Castellum ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 96/100 (Meget Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 58/100 (Neutral)

Castellum har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 78/100

Samlet set ser Castellum stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Castellum handles til en P/E på 21.4, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 9.8 (54% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 5.1 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 0.7 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0.92 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Castellum har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 26.9% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 63.1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 3.5% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2.7% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 256.9% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 9 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 99.4% – lav gældsætning og en solid balance.

Rentedækning
1,5×
Nettogæld/EBITDA
8,4

Kan have svært ved at betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 6.50% — forhøjet, en del investorer satser på fald.

Castellum er i nedtrend, og signalet er Sælg. Skal den sælges?

Med TradeDesk Sølv får du et klart køb- eller sælg-signal på dine egne aktier hver dag — så du ikke er den sidste, der opdager, at en aktie er vendt.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Castellum →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Castellum udbytte 2026

Udbytte-nøgletal for Castellum

Seneste udbytte pr. aktie
0,62 SEK
Payout Ratio
6,9%
Lav
Udbytte-vækst (5 år)
-54,6%
Gns. årligt udbytte (3 år)
4,89 SEK

Hvornår udbetaler Castellum udbytte?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
29. december 2025
Seneste udbetalingsdato
7. januar 2026

Hvor meget udbytte betaler Castellum?

Castellum betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,62 SEK pr. aktie. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte faldet med 54,6%.

Payout ratioen er 6,9%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for Castellum

Vi har registreret udbyttebetalinger for Castellum siden 2020-03-20. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 12 gange, senest den 2025-12-29. Dog kvalificerer aktien sig ikke som en stabil eller sporadisk udbytteaktie, da udbyttebetalingerne har været inkonsistente de seneste år.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2025-12-292026-01-070.62SEK
2025-09-292025-10-030.62SEK
2025-06-272025-07-030.62SEK
2025-05-082025-05-140.62SEK
2022-12-292023-01-041.60SEK
2022-09-292022-10-051.60SEK
2022-06-292022-07-051.60SEK
2022-04-012022-04-071.60SEK
2021-09-242021-09-302.90SEK
2021-03-262021-04-012.90SEK
2020-09-182020-09-242.73SEK
2020-03-202020-03-262.73SEK

Seneste insiderhandler i Castellum: Signalet er klart positivt

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Insider-køb regnes ofte som et positivt signal, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge.

De seneste registrerede insiderhandler i Castellum viser 20 handler, som alle har været køb. Netto er der flyttet 9.391.952 Kr. ind i aktien af insidere, hvilket er et positivt signal. Blandt de aktive insidere er Marita Loft, Anna-Karin Eliasson Celsing, Per Gavelin m.fl.. Der har dog ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Kortsigtet signal (3 mdr): Ingen aktivitet

Der har ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Langsigtet signal (alle handler): Klart positivt

Insidere har udelukkende købt aktier. Det er et stærkt signal om tillid til selskabets fremtid.

Over de seneste 20 handler: 20 køb og 0 salg. Netto 9.391.952 Kr. ind i aktien.

Seneste køb: Marita Loft købte 1.000 aktier til 117 Kr. pr. stk. den 2026-05-04.

Hvem køber: Marita Loft, Anna-Karin Eliasson Celsing, Per Gavelin, Leif Norburg, Kristina Grahn Persson m.fl..

Seneste insider-handler i Castellum

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i Castellum. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie (Kr.) Samlet Beløb (Kr.)
2026-05-04 Marita Loft Køb 1.000 117 116.850
2026-04-24 Anna-Karin Eliasson Celsing Køb 3.000 121 364.050
2026-03-23 Per Gavelin Køb 1.100 102 111.980
2026-03-03 Leif Norburg Køb 1.000 114 113.600
2026-03-02 Kristina Grahn Persson Køb 200 117 23.430
2026-02-26 Pål Ahlsén Køb 17.174 116 1.998.195
2026-01-14 Anna-Karin Nyman Køb 600 108 64.770
2025-12-12 Pål Ahlsén Køb 26.025 104 2.696.971
2025-12-09 Christoffer Strömbäck Køb 5.000 104 521.750
2025-12-05 Henrik Käll Køb 7.000 107 747.600

Hvem køber og sælger Castellum aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i Castellum: Marita Loft, Anna-Karin Eliasson Celsing, Per Gavelin, Leif Norburg, Kristina Grahn Persson m.fl.. Samlet er der købt for 9.391.952 Kr. fordelt på 20 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til Finansinspektionen og er offentligt tilgængelige.

Castellum short interest 2026: 6.5% shortet

Høj Short Interest: 6.5% af free float
Short % af Free Float
6.5%
Vurdering
Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Moderat
Datakilde
Finansinspektionen
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Castellum

0,0%4,6%9,2%
Top 8,0% · 13/6
30/56/813/10
6,5% i dag (høj)Toppede på 8,0% den 13/6-2026Seneste 30 dage: −0,1 procentpointMålt over 136 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen i Castellum har ligget nogenlunde stabilt på 6,5% i perioden. Der er hverken kommet mange nye shortere til eller lukket mange positioner.

Det interessante er, når kurven begynder at bevæge sig. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Falder short-andelen, bliver der altså købt aktier tilbage. Derfor er det værd at holde øje med udviklingen og ikke kun dagens tal.
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kortvarig kraftig kursstigning).

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 6.5% betyder, at 6.5% af de frit omsættelige aktier i Castellum er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.

Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 22/10-2026. Med en short interest på 6.5% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra Finansinspektionen.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
6.5%

Hvornår har Castellum regnskab – Næste dato: 22/10-2026

Castellum's næste regnskab bliver offentliggjort d. 22. oktober 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Slog Castellum analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Castellum har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.

Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+4,9% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-8,3% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+17,2% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-3,8% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+3,7% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-8,3% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+23,8% vs. forventet
Q3 2024
▼ Skuffede
-45,6% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Castellum 2026 – Signal: Sælg

Samlet Teknisk Signal: Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 13. oktober 2026.

Teknisk analyse af Castellum (CAST.ST) – RSI 27, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf oktober 2026
Castellum teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 13. Oct 2026.

Trendanalyse af Castellum

Castellum er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 120.75 Kr. ligger 2.6% under 20-dages gennemsnittet (123.93 Kr.). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 7.0% under 50-dages gennemsnittet (129.81 Kr.). Langsigtet ligger aktien 0.2% under 200-dages gennemsnittet (121.01 Kr.), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (129.81) ligger over 200-dages (121.01) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Castellum er stærkere end den lange.

Er Castellum overkøbt eller oversolgt?

Castellum AB har en RSI på 26.8, hvilket betyder at aktien er oversolgt – kursen er faldet kraftigt på kort tid (RSI under 30). ADVARSEL: At aktien er faldet meget, betyder IKKE at den nødvendigvis er et godt køb. Når den overordnede trend er faldende, kan aktien blive ved med at falde længe efter at RSI er under 30. Afvent at trenden vender, før du køber.

MACD-analyse for Castellum

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-2.926), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-2.576) med 0.350, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1.815), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (3.921) med 2.106, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.

Risikoprofil for Castellum

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Castellum AB har en årlig standardafvigelse på 23.3%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.

Samlet teknisk konklusion for Castellum

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -2.926); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1.815).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.

RSI: 26.8 – oversolgt (aktien er faldet kraftigt på kort tid).

Teknisk signal: Sælg

Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).

Ofte stillede spørgsmål om Castellum aktien i 2026

Skal man købe Castellum aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Castellum (solgt d. 15/9-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Castellum handles til 120.75 Kr. pr. 13/10-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -2.926, og aktien har modvind; RSI er på 26.8 – aktien er faldet meget, men det er ikke et købssignal i sig selv; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 137.18 Kr. giver et potentiale på 13.6%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Castellum aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Castellum er 137.18 Kr. Den nuværende kurs er 120.75 Kr., hvilket giver et potentiale (upside) på 13.6%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 123.46 og 150.90 Kr.
Er Castellum en udbytteaktie?
Nej, Castellum betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Castellum aktien?
Risikoen i Castellum er lav: risikokategori Konservativ, nr. 1 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 23.3%, hvilket svarer til risikokategorien Konservativ; RSI på 26.8 viser at aktien er faldet markant – kursen kan være ved at finde en bund, men det er ikke et købssignal i sig selv.
Er Castellum overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Castellum vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (13.6% potentiale). Castellum har følgende nøgletal: P/E-tal på 21.4 (moderat til højt prissat), P/S-tal på 5.1, P/B-tal på 0.7.
Er Castellum overkøbt?
Nej, Castellum er faktisk oversolgt med en RSI på 26.8 (under 30). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 26.8 (under 30) – aktien er faldet meget, hvilket er det modsatte af overkøbt; kursen ligger 2.6% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget. VIGTIGT: Aktien er faldet meget midt i en faldende trend. En lav RSI er IKKE et købssignal i en nedtur – kursen kan fortsætte med at falde. Afvent at trenden vender, før du køber.
Hvornår har Castellum næste regnskab?
Castellum offentliggør næste regnskab den 22. oktober 2026. Aktien handles i øjeblikket til 120.75 Kr. Med et P/E-tal på 21.4 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 26.8, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er Castellum shortet?
Ja, Castellum er shortet med 6.5% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra Finansinspektionen.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Castellum?
Ja, insidere er nettokøbere i Castellum – de køber flere aktier, end de sælger. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 20 køb og 0 salg, og netto er der købt for 9.391.952 Kr. Aktive købere er Marita Loft, Anna-Karin Eliasson Celsing, Per Gavelin m.fl.. Insider-køb anses generelt som et positivt signal, da ledelsen investerer egne penge i selskabet.
Er Castellum en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Castellum en god aktie lige nu. Den samlede score er 79 ud af 100 (værdi 82, kvalitet 96, momentum 58). Det er nr. 131 af 1.939 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 13.6% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Castellum passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Castellum aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 137.18 Kr. (+13.6%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 22/10-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 21.4 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Castellum aktien i dag?
Castellum aktien stiger 1,34% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Til sammenligning er OMXS30-indekset +0,7% i dag. Vores model har salgssignal på Castellum (solgt d. 15/9-2026). Stigningen er ikke nok til at vende det: kursen skal over vores købsniveau og 50-dages gennemsnittet først. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 2.6% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind; short interest er 6.5% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. Seneste nyheder der kan påvirke kursen: Castellum inviterer til præsentation af delårsrapport for januar-september 2026. (08/10, Investor News). For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Castellum stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Castellum er 137,18 Kr., hvilket svarer til en potentiel stigning på 13,6% fra den nuværende kurs på 120,75 Kr. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 100,25 og 137,30 Kr. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Castellum falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 100,25 Kr., hvilket ligger 17,0% under den nuværende kurs på 120,75 Kr. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 27,0% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±23,3% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Castellum?
Selskabet hører til Ejendomme-sektoren, mere specifikt branchen Ejendomme – udvikling, er hjemmehørende i Sverige, og handles på Stockholm Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Castellum i afsnittet "Om Castellum" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Har Castellum opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Castellum inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Castellum penge eller giver underskud?
Ja, Castellum tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 26,9%, hvilket er fremragende. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 63,1%. Med et P/E-tal på 21,4 betaler du i øjeblikket 21,4 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Castellum gå konkurs?
Altman Z2 bruges ikke til ejendomsselskaber — deres balance er bygget på gæld mod bygninger (det er selve forretningen), så modellen ville fejlagtigt vurdere et sundt ejendomsselskab som konkurstruet. For Castellum bør du i stedet se på belåningsgraden (loan-to-value), rentedækningen og tomgangen i ejendommene for at vurdere den finansielle sundhed.
Har Castellum meget gæld?
Nej, Castellum har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 99%. For ejendomme-sektoren regnes alt under 150% som lav gældsætning. Ejendomsselskaber er bygget på belåning — 150-300% i gæld er en del af forretningsmodellen. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Castellum betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 1,5×, og nettogælden svarer til 8,4 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Castellum aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Castellum, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/cast.st. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Castellum aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Castellum opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.


Seneste nyheder om Castellum-aktien 2026

  • Dato: 2026-10-08 08:00:00
    Kategori: Anden information
    Nyheden: Castellum inviterer til præsentation af delårsrapport for januar-september 2026.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-04-16 08:00:00
    Kategori: Ny ordre
    Nyheden: Castellum har indgået syv-årig lejekontrakt med Knightec Group på 5.900 kvadratmeter med årlig lejeværdi på ca. 27 mio. SEK, hvilket sikrer fuld belægning af ejendommen.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-04-15 08:00:00
    Kategori: Regnskab
    Nyheden: Castellum præsenterer kvartalsrapport for januar-marts 2025 den 6. maj kl. 9:00 CEST med CEO- og CFO-kommentarer.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-04-09 07:30:00
    Kategori: Ændring i ledelse
    Nyheden: Castellum AB annoncerer, at CEO Joacim Sjöberg træder tilbage i 2026 og fortsætter som Senior Advisor til sikring af glidende overgang.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-04-08 08:00:00
    Kategori: Regnskab
    Nyheden: Castellum AB offentliggør årsrapport for 2024 med samlet ejendomsværdi på circa 155 mia. SEK og klimaneutralitetsmål for 2030.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-04-03 08:00:00
    Kategori: Ny ordre
    Nyheden: Castellum investerer ca. 200 mio. SEK sammen med Scandic i udviklingsprojekt i Jönköping med facaderenovering, teknologi og energioptimeringer.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-04-01 08:00:00
    Kategori: Indkaldelser til generalforsamling
    Nyheden: Castellum AB indkalder til årlig generalforsamling den 7. maj 2025 med blandt andet vedtagelse af regnskab og forslag om udbytte på 2,48 SEK pr. aktie.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-03-19 19:35:00
    Kategori: Ny ordre
    Nyheden: Castellum AB har afsluttet obligatorisk købstilbud på Entra ASA og ejer nu 34,03% af selskabet.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-03-04 20:20:00
    Kategori: Emission
    Nyheden: Castellum har udstedt 4 mia. SEK grønne obligationer med løbetider på 2, 3 og 5 år og tilbagekøbt 924 mio. SEK kortere obligationer for at styrke kapitalstrukturen.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-02-25 09:00:00
    Kategori: Meddelelse om Storaktionær
    Nyheden: Castellums nomineringskomité foreslår Stefan Ränk og Louise Richnau som nye bestyrelsesmedlemmer ved generalforsamling 7. maj 2025.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

Aktier der ligner Castellum — alternativer i Real Estate - Development

2 aktier i Real Estate - Development har højere TradeDesk-score end Castellum (79/100) lige nu.

Se alle 39 aktier i Ejendomme-sektoren

Skal du blive i Castellum?
Få besked når nedturen bremser – eller alternativer vender.
Prøv Sølv 14 dage gratis →