104,35 $

Safety Insurance (SAFT.US) kursmål 2026/2027: analytikere mener aktien er for dyr (30% overvurderet)

104,35 $
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +0,4% 1 måned: ▲ +0,4% 3 måneder: ▲ +1,7% 1 år: ▲ +51,9%
Kursudvikling for Safety Insurance (SAFT.US) – aktiekurs på 104,35 $, november 2026
Safety Insurance aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

Safety Insurance kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (33% overvurderet)

Det gennemsnitlige kursmål for Safety Insurance er 70,00 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er overvurderet med 32,92% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Safety Insurance overvurderet eller undervurderet?

Safety Insurance er i øjeblikket overvurderet med en afvigelse på 32,9% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 104,35 $, hvilket placerer Safety Insurance i kategorien overvurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 63,00 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 77,00 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Safety Insurance ligger det rimelige prisleje mellem 63,00 $ og 77,00 $.

Et kursmål siger, hvad Safety Insurance måske er værd — ikke hvornår du skal handle. Følg Safety Insurances køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Safety Insurance stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Safety Insurance – Skadesforsikring

Safety Insurance Group sælger bilforsikringer og husforsikringer til private og virksomheder i den amerikanske delstat Massachusetts. Selskabet tjener sine penge ved at opkræve forsikringspræmier fra kunderne og betale erstatning, når der sker skader eller uheld.

Selskabet har to hovedområder. Det ene er bilforsikringer, både til private biler og til erhvervskøretøjer som lastbiler og traktorer. Disse forsikringer dækker blandt andet skader på andre personer eller biler, samt skader på kundens egen bil. Det andet område er forsikringer til boliger, herunder huse, ejerlejligheder og lejligheder. Her dækkes skader på selve boligen og dens indhold, samt hvis nogen kommer til skade i eller ved boligen.

Derudover tilbyder selskabet forsikringer til mindre virksomheder som restauranter, kontorer og engroshandlere. Der findes også ekstra forsikringer, der dækker, hvis en skade er større end det, en almindelig bil- eller husforsikring dækker. Endelig sælger selskabet forsikringer til lystbåde.

Safety Insurance Group sælger ikke sine forsikringer direkte til kunderne. I stedet bruger de uafhængige forsikringsagenter, som formidler salget.

Selskabet blev grundlagt i 1979 og har hovedkontor i Boston i Massachusetts. Det hed tidligere Safety Holdings Inc, men skiftede navn til Safety Insurance Group, Inc. i april 2002.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Safety Insurance

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 1,5B Markedsværdi (Mcap)
$ 1,3B Omsætning
Skadesforsikring Industri
22,37 P/E Ratio
1,19 P/S Ratio
1,75 P/B Ratio
USA Handles på børsen

Hvad er Safety Insurance for en type aktie?

Udbytteaktie Vækstaktie Momentum-aktie

Safety Insurance klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 3,5%, og stærkt kursmomentum.

Score-oversigt for Safety Insurance

💰 Value Score 67/100 (Høj)

Safety Insurance ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 70/100 (Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 92/100 (Meget Høj)

Safety Insurance har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 76/100

Samlet set ser Safety Insurance stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Safety Insurance handles til en P/E på 22,4, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 17,1 (23% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 1,2 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 1,7 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,95 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Safety Insurance har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,3% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 13,7%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 7,8% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,3% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 21,0% år-over-år.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 174,0% – moderat gældsætning.

Rentedækning
54,8×
Nettogæld/EBITDA
-0,1

Kan sagtens betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 2,97%.

Safety Insurance er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Safety Insurance →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Safety Insurance udbytte 2026: 3,5% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Safety Insurance

Udbytteprocent
3,5%
Seneste udbytte pr. aktie
0,92 USD
Payout Ratio
89,7%
Meget høj
Udbytte-vækst (5 år)
+206,7%
Gns. årligt udbytte (3 år)
3,33 USD

Hvornår udbetaler Safety Insurance udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
1. september 2026
Seneste udbetalingsdato
15. september 2026

Se de næste ex-dage for alle amerikanske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Safety Insurance?

Safety Insurance betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,92 USD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 3,5%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 206,7%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 89,7%, hvilket er meget højt. Virksomheden udbetaler næsten hele sit overskud som udbytte, hvilket kan begrænse fremtidig vækst og udbyttestabilitet.

Historiske udbyttebetalinger for Safety Insurance

Vi har registreret udbyttebetalinger for Safety Insurance siden 2021-11-30. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 20 gange, senest den 2026-09-01. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-09-012026-09-150,92USD
2026-06-012026-06-120,92USD
2026-03-022026-03-130,92USD
2025-12-012025-12-150,92USD
2025-09-022025-09-150,92USD
2025-06-022025-06-130,90USD
2025-03-032025-03-140,90USD
2024-12-022024-12-130,90USD
2024-09-032024-09-130,90USD
2024-06-032024-06-140,90USD
2024-02-292024-03-150,90USD
2023-11-302023-12-150,90USD
2023-08-312023-09-150,90USD
2023-05-312023-06-150,90USD
2023-02-282023-03-150,90USD
2022-11-302022-12-150,90USD
2022-08-312022-09-150,90USD
2022-05-312022-06-150,90USD
2022-02-282022-03-150,90USD
2021-11-302021-12-150,90USD

Seneste insiderhandler i Safety Insurance: Overvejende salg

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i Safety Insurance viser 20 handler – fordelt på 4 køb og 16 salg. Netto er der flyttet 58.067.849 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Hiltpold Glenn, Langwell Dennis J., Brophy Charles Joseph III m.fl.. Der har dog ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Kort sigt (3 mdr): Ingen handler

Der har ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Længere sigt (alle handler): Overvejende salg

Insiderne har solgt for væsentligt mere end de har købt. I store virksomheder kan det skyldes på forhånd planlagte salg eller behov for at sprede formuen – det er ikke nødvendigvis et negativt signal.

Over de seneste 20 handler: 4 køb og 16 salg. Netto 58.067.849 $ ud af aktien.

Seneste køb: Hiltpold Glenn købte 55 aktier til 72 $ pr. stk. den 2025-09-18.

Seneste salg: SRB CORP solgte 466.175 aktier til 103 $ pr. stk. den 2026-07-27.

Hvem køber: Hiltpold Glenn, Langwell Dennis J., Brophy Charles Joseph III.

Hvem sælger: SRB CORP, Lam Brian Siu-Gae, Hiltpold Glenn, Whitford Christopher Thomas.

Seneste insider-handler i Safety Insurance

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i Safety Insurance. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-07-27 SRB CORP Salg 466.175 103 48.039.334
2026-07-24 SRB CORP Salg 38.835 103 4.003.112
2026-07-17 SRB CORP Salg 5.159 76 392.239
2026-07-13 SRB CORP Salg 34.272 76 2.606.043
2026-07-09 SRB CORP Salg 2.650 77 202.752
2026-03-20 SRB CORP Salg 14.151 71 1.006.419
2026-03-17 SRB CORP Salg 1.199 73 87.599
2026-03-02 SRB CORP Salg 11.270 76 862.042
2026-02-27 SRB CORP Salg 235 78 18.288
2026-02-26 SRB CORP Salg 5.280 78 411.259

Hvem køber og sælger Safety Insurance aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i Safety Insurance: Hiltpold Glenn, Langwell Dennis J., Brophy Charles Joseph III. Samlet er der købt for 370.506 $ fordelt på 4 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: SRB CORP, Lam Brian Siu-Gae, Hiltpold Glenn, Whitford Christopher Thomas. Samlet er der solgt for 58.438.355 $ fordelt på 16 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

Safety Insurance short interest 2026: 3,0% shortet

Moderat Short Interest: 3,0% af free float
Short % af Free Float
3,0%
Vurdering
Moderat Short Interest
Short Squeeze Risiko
Lav
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Safety Insurance

0,0%2,9%5,8%
Top 5,0% · 1/10
2/930/929/10
3,0% i dag (moderat)Toppede på 5,0% den 1/10-2026Seneste 30 dage: −2,1 procentpointMålt over 57 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej ned. Den er faldet 2,1 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 3,0%. Toppen var 5,0% den 1/10-2026, så den er nu 2,1 procentpoint lavere. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Et fald i short-andelen betyder derfor, at der bliver købt aktier tilbage i Safety Insurance lige nu.

Mange investorer holder øje med netop det: en short-andel der har været høj og begynder at falde tilbage. De professionelle, der satsede på kursfald, er ved at lukke ned. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en moderat short interest. Mellem 2-5% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald – det er inden for normalområdet for de fleste aktier.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
3,0%

Hvornår har Safety Insurance regnskab?

Safety Insurance aflagde senest regnskab for 309 dage siden (d. 31. december 2025, Q4 2025) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for Safety Insurance

Safety Insurance omsatte for 1,3 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 99,3 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning864,7 mio.785,1 mio.925,9 mio.1,1 mia.1,3 mia.
Nettoresultat130,7 mio.46,6 mio.18,9 mio.70,7 mio.99,3 mio.
Indtjening pr. aktie8,763,171,284,816,73
Overskudsgrad15,1 %5,9 %2,0 %6,4 %7,9 %
Frit cash flow133,2 mio.42,2 mio.50,3 mio.124,3 mio.192,0 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Safety Insurance analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Safety Insurance har skuffet i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+3,3% vs. forventet
Q3 2024
▼ Skuffede
-21,4% vs. forventet
Q2 2024
▼ Skuffede
-9,2% vs. forventet
Q1 2024
▲ Slog forventningerne
+172,0% vs. forventet
Q4 2023
▼ Skuffede
-61,0% vs. forventet
Q3 2023
▼ Skuffede
-41,0% vs. forventet
Q2 2023
▼ Skuffede
-33,3% vs. forventet
Q1 2023
▼ Skuffede
-187,0% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Safety Insurance 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Safety Insurance

Grafen indlæses …

Stigende fase

Safety Insurance er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 24,2 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 3,7 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 24. juli og har ligget over det siden.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Safety Insurance (SAFT.US) – RSI 66, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Safety Insurance teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Safety Insurance

Safety Insurance er i en kortsigtet optrend. Kursen på 104,35 $ ligger 0,3% over 20-dages gennemsnittet (104,02 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 0,7% over 50-dages gennemsnittet (103,66 $). Langsigtet ligger aktien 24,2% over 200-dages gennemsnittet (83,99 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (103,66) ligger over 200-dages (83,99) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Safety Insurance er stærkere end den lange.

Er Safety Insurance overkøbt eller oversolgt?

Safety Insurance Group, Inc har en RSI på 66,1. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.

MACD-analyse for Safety Insurance

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,263), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (0,311) med 0,048, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (7,560), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (7,587) med 0,027, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.

Risikoprofil for Safety Insurance

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Safety Insurance Group, Inc har en årlig standardafvigelse på 44,7%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for Safety Insurance

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,263); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 7,560).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvinden aftager.

RSI: 66,1 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Hvem ejer Safety Insurance?

De tre største ejere af Safety Insurance er BlackRock Inc (15,6 %), SRB Corp (12,2 %) og Vanguard Portfolio Management, LLC (5,8 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.

De 10 største institutioner

InstitutionAndelÆndring
BlackRock Inc15,59 %+2,4 %
SRB Corp12,22 %0,0 %
Vanguard Portfolio Management, LLC5,77 %+0,1 %
State Street Corp5,45 %+5,6 %
Dimensional Fund Advisors, Inc.4,98 %+2,7 %
Vanguard Capital Management, LLC4,47 %+0,6 %
Geode Capital Management, LLC2,68 %+4,5 %
Adage Capital Partners Gp LLC2,04 %0,0 %
JPMorgan Chase & Co2,04 %+8,7 %
AQR Capital Management LLC1,75 %−14,7 %

Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.

De 5 største fonde

FondAndelÆndring
iShares Core S&P Small-Cap ETF5,99 %+0,1 %
Vanguard MStar Total Stk Mkt Idx Invest3,20 %0,0 %
iShares Russell 2000 ETF2,57 %−0,4 %
Vanguard Small Cap Index2,25 %−2,1 %
Vanguard MStar Small Cap Value Index1,46 %+0,2 %

Opgjort pr. 29. oktober 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.

Ofte stillede spørgsmål om Safety Insurance aktien i 2026

Hvad koster en Safety Insurance-aktie?
En Safety Insurance-aktie kostede 104,35 USD den 4. november 2026 kl. 22.15. Det er en stigning på 0,10 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Safety Insurance aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Safety Insurance (købt d. 16/7-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Safety Insurance handles til 104,35 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,263, men medvinden er ved at aftage; RSI er på 66,1 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 70,00 $ ligger 32,9% under nuværende kurs (analytikerne mener aktien er for dyr). Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Safety Insurance aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Safety Insurance handles til 104,35 $. Det er 0,0 % under toppen de seneste 52 uger (104,40 $) og 55,0 % over bunden (67,33 $). Kursen er tæt på toppen de seneste 52 uger. TradeDesks model købte aktien d. 16/7-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Safety Insurance aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Safety Insurance er 70,00 $. Den nuværende kurs er 104,35 $ — det er 32,9% over analytikernes kursmål. Baseret på dette vurderes aktien som overvurderet. Med andre ord: analytikerne mener aktien er for dyr. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 63,00 og 77,00 $.
Er Safety Insurance en udbytteaktie?
Ja, Safety Insurance er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 3,5%. Det seneste udbytte var 0,92 $ pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 01/09-2026. Payout ratio er 89,7%, hvilket vurderes som højt.
Hvornår udbetaler Safety Insurance udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Safety Insurance er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 01/09-2026. Seneste udbytte var 0,92 $ pr. aktie med x-dato 01/09-2026. Udbytteprocenten er 3,5%. Payout ratio på 89,7% indikerer at udbyttet er højt i forhold til indtjeningen.
Hvad er risikoen i Safety Insurance aktien?
Risikoen i Safety Insurance er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 44,7%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er Safety Insurance overvurderet — er den blevet for dyr?
Ja, Safety Insurance vurderes som overvurderet baseret på analytikernes kursmål (32,9% over kursmålet). Safety Insurance har følgende nøgletal: P/E-tal på 22,4 (moderat til højt prissat), P/S-tal på 1,2, P/B-tal på 1,7.
Er Safety Insurance overkøbt?
Nej, Safety Insurance er ikke overkøbt. RSI er på 66,1 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 66,1 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 0,3% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD er positiv, men styrken er ved at aftage.
Hvornår har Safety Insurance næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Safety Insurance endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Safety Insurance shortet?
Ja, Safety Insurance er shortet med 3,0% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en moderat short interest, hvilket er inden for normalområdet for de fleste aktier. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Safety Insurance?
Nej, insidere køber ikke Safety Insurance aktier – de er nettosælgere. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 4 køb og 16 salg, og netto er der solgt for 58.067.849 $. Aktive sælgere er SRB CORP, Lam Brian Siu-Gae, Hiltpold Glenn m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Safety Insurance en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Safety Insurance en god aktie lige nu. Den samlede score er 76 ud af 100 (værdi 67, kvalitet 70, momentum 92). Det er nr. 192 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: kursmålet ligger 32,9% under nuværende kurs (analytikerne mener aktien er for dyr); udbytte på 3,5%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Safety Insurance passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Safety Insurance aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 70,00 $ (-32,9%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 22,4 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor bevæger Safety Insurance aktien?
Safety Insurance aktien lå næsten uændret i går (+0,10%). De øvrige tekniske indikatorer viser: kursen ligger tæt på 20-dages gennemsnittet; insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Safety Insurance stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Safety Insurance er 70,00 $, hvilket ligger 32,9% under den nuværende kurs på 104,35 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 67,33 og 104,40 $. Kursen er tæt på 52-ugers højdepunktet. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Safety Insurance falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 67,33 $, hvilket ligger 35,5% under den nuværende kurs på 104,35 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 35,5% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±44,7% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Safety Insurance?
Selskabet hører til Finansiel service-sektoren, mere specifikt branchen Skadesforsikring, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Safety Insurance i afsnittet "Om Safety Insurance" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Safety Insurance?
Safety Insurance har 568 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Safety Insurance opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Safety Insurance inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Safety Insurance penge eller giver underskud?
Ja, Safety Insurance tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,3%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 13,7%. Med et P/E-tal på 22,4 betaler du i øjeblikket 22,4 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Safety Insurance gå konkurs?
Altman Z2 bruges ikke til banker og finansselskaber — deres balance er bygget på gæld (det er selve forretningen), så modellen ville fejlagtigt vurdere en sund bank som konkurstruet. For Safety Insurance bør du i stedet se på kapitalgrundlaget (fx kernekapital-procent), nedskrivninger på udlån og indtjeningen for at vurdere den finansielle sundhed.
Har Safety Insurance meget gæld?
Nej, Safety Insurance har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 174%. For finansiel service-sektoren regnes alt under 200% som lav gældsætning. Banker tager indlån (gæld) ind som råvare og låner ud igen — det giver naturligt høj D/E. 200-400% er typisk niveau; først over 400% regnes som forhøjet. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Safety Insurance betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 54,8×, og selskabet har mere kontanter end gæld (nettokontant).
Hvor finder jeg en analyse af Safety Insurance aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Safety Insurance, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/saft.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Safety Insurance aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Safety Insurance opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Safety Insurance — alternativer i Skadesforsikring

3 aktier i Skadesforsikring har højere TradeDesk-score end Safety Insurance (76/100) lige nu.

Se alle 172 aktier i Finansiel service-sektoren

Føler du Safety Insurance blev for dyr?
Se alternativer i samme sektor med plads til vækst.
Prøv Sølv 14 dage gratis →