Hvad koster en Roper Technologies-aktie?
En Roper Technologies-aktie kostede 492,22 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er en stigning på 3,94 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Roper Technologies aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Roper Technologies (købt d. 20/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Roper Technologies handles til 492,22 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 27,339, og aktien har medvind; RSI er på 83,0 – aktien er steget hurtigt, og risikoen for en pause eller et fald tilbage er forhøjet; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 466,79 $ ligger 5,2% under nuværende kurs (analytikerne mener aktien er for dyr). Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Roper Technologies aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Roper Technologies handles til 492,22 $. Det er på højde med eller over toppen de seneste 52 uger (484,21 $) og 61,7 % over bunden (304,43 $). TradeDesks model købte aktien d. 20/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Roper Technologies aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Roper Technologies er 466,79 $. Den nuværende kurs er 492,22 $ — det er 5,2% over analytikernes kursmål. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 420,11 og 513,47 $.
Er Roper Technologies en udbytteaktie?
Ja, Roper Technologies er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 0,2%. Det seneste udbytte var 0,91 $ pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 02/10-2026. Payout ratio er 16,8%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler Roper Technologies udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Roper Technologies er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 02/10-2026. Seneste udbytte var 0,91 $ pr. aktie med x-dato 02/10-2026. Udbytteprocenten er 0,2%. Payout ratio på 16,8% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Roper Technologies aktien?
Risikoen i Roper Technologies er lav til middel: risikokategori Balanceret, nr. 2 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 31,2%, hvilket svarer til risikokategorien Balanceret; RSI på 83,0 viser at aktien er steget hurtigt, så risikoen for et tilbagefald er forhøjet.
Er Roper Technologies overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Roper Technologies vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. Roper Technologies har følgende nøgletal: P/E-tal på 18,5 (moderat prissat), P/S-tal på 5,5, P/B-tal på 2,4.
Er Roper Technologies overkøbt?
Ja, Roper Technologies er overkøbt med en RSI på 83,0 (over 70). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 83,0 (over grænsen på 70) – aktien er steget hurtigt og kan have brug for en pause; kursen ligger 18,1% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Roper Technologies næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Roper Technologies endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Roper Technologies shortet?
Ja, Roper Technologies er shortet med 5,7% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Roper Technologies?
Nej, insidere køber ikke Roper Technologies aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 3 salg. Netto er der solgt for 6.415.886 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 3 køb og 17 salg, og netto er der solgt for 30.713.159 $. Aktive sælgere er Stipancich John K, Conley Jason, WALLMAN RICHARD F m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Roper Technologies en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Roper Technologies en af de stærkeste aktier lige nu. Den samlede score er 82 ud af 100 (værdi 59, kvalitet 89, momentum 98). Det er nr. 69 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 0,2%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Roper Technologies passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Roper Technologies aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 466,79 $ (-5,2%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 18,5 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Roper Technologies aktien?
Roper Technologies aktien steg 3,94% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: salesforce.com +2,2%, Uber Technologies +4,9%, Snowflake -1,5% og Automatic Data Processing +2,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Roper Technologies. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Hold. Vores model ejer Roper Technologies (købt d. 20/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 18,1% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 5,7% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Roper Technologies stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Roper Technologies er 466,79 $, hvilket ligger 5,2% under den nuværende kurs på 492,22 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 304,43 og 484,21 $. Kursen er tæt på 52-ugers højdepunktet. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Roper Technologies falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 304,43 $, hvilket ligger 38,2% under den nuværende kurs på 492,22 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 37,1% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±31,2% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Roper Technologies?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen Software – applikationer, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Roper Technologies i afsnittet "Om Roper Technologies" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Roper Technologies?
Roper Technologies har 19.400 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Roper Technologies opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Roper Technologies inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Roper Technologies penge eller giver underskud?
Ja, Roper Technologies tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 30,7%, hvilket er fremragende. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 28,7%. Med et P/E-tal på 18,5 betaler du i øjeblikket 18,5 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Roper Technologies gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Roper Technologies vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 3,32 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 8 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 66% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Roper Technologies meget gæld?
Roper Technologies har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 66%. For teknologi-sektoren regnes 60–120% som typisk niveau. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Roper Technologies betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 6,4×, og nettogælden svarer til 2,9 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Roper Technologies aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Roper Technologies, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/rop.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Roper Technologies aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Roper Technologies opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år.
Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.