Hvad koster en Levi Strauss-aktie?
En Levi Strauss-aktie kostede 23,80 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er en stigning på 4,07 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Levi Strauss aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Levi Strauss (købt d. 19/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Levi Strauss handles til 23,80 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,769, og aktien har medvind; RSI er på 74,9 – aktien er steget hurtigt, og risikoen for en pause eller et fald tilbage er forhøjet; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 26,79 $ giver et potentiale på 12,6%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Levi Strauss aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Levi Strauss handles til 23,80 $. Det er 6,7 % under toppen de seneste 52 uger (25,50 $) og 37,1 % over bunden (17,36 $). TradeDesks model købte aktien d. 19/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Levi Strauss aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Levi Strauss er 26,79 $. Den nuværende kurs er 23,80 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 12,6%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 24,11 og 29,47 $.
Er Levi Strauss en udbytteaktie?
Ja, Levi Strauss er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 2,5%. Det seneste udbytte var 0,16 $ pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 21/10-2026. Payout ratio er 37,7%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler Levi Strauss udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Levi Strauss er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 21/10-2026. Seneste udbytte var 0,16 $ pr. aktie med x-dato 21/10-2026. Udbytteprocenten er 2,5%. Payout ratio på 37,7% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Levi Strauss aktien?
Risikoen i Levi Strauss er lav til middel: risikokategori Balanceret, nr. 2 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 33,4%, hvilket svarer til risikokategorien Balanceret; RSI på 74,9 viser at aktien er steget hurtigt, så risikoen for et tilbagefald er forhøjet.
Er Levi Strauss overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Levi Strauss vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (12,6% potentiale). Levi Strauss har følgende nøgletal: P/E-tal på 14,8 (moderat prissat), P/S-tal på 1,3, P/B-tal på 3,6.
Er Levi Strauss overkøbt?
Ja, Levi Strauss er overkøbt med en RSI på 74,9 (over 70). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 74,9 (over grænsen på 70) – aktien er steget hurtigt og kan have brug for en pause; kursen ligger 12,8% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Levi Strauss næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Levi Strauss endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Levi Strauss shortet?
Ja, Levi Strauss er shortet med 9,1% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Levi Strauss?
Nej, insidere køber ikke Levi Strauss aktier – de er nettosælgere. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 0 køb og 20 salg, og netto er der solgt for 40.490.045 $. Aktive sælgere er Singh Harmit J, Haas Robert D., Peter E. Haas Jr. Family Fund m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Levi Strauss en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Levi Strauss en god aktie lige nu. Den samlede score er 71 ud af 100 (værdi 73, kvalitet 62, momentum 79). Det er nr. 316 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 12,6% potentiale op til kursmålet; udbytte på 2,5%; teknisk signal: Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Levi Strauss passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Levi Strauss aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 26,79 $ (+12,6%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 14,8 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Levi Strauss aktien?
Levi Strauss aktien steg 4,07% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: V.F. +4,4% og Under Armour +8,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Levi Strauss. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Hold. Vores model ejer Levi Strauss (købt d. 19/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 12,8% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 9,1% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Levi Strauss stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Levi Strauss er 26,79 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 12,6% fra den nuværende kurs på 23,80 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 17,36 og 25,50 $. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Levi Strauss falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 17,36 $, hvilket ligger 27,1% under den nuværende kurs på 23,80 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 31,9% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±33,4% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Levi Strauss?
Selskabet hører til Cyklisk forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Tøjproduktion, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Levi Strauss i afsnittet "Om Levi Strauss" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Levi Strauss?
Levi Strauss har 19.000 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Levi Strauss opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Levi Strauss inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Levi Strauss penge eller giver underskud?
Ja, Levi Strauss tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 8,8%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 10,4%. Med et P/E-tal på 14,8 betaler du i øjeblikket 14,8 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Levi Strauss gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Levi Strauss vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 3,47 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 224% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Levi Strauss meget gæld?
Ja, Levi Strauss har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 224%. For cyklisk forbrug-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Cykliske forbrugsvarer-selskaber kan bære moderat gæld i opgangstider, men høj gæld er risikabelt i nedture. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Levi Strauss betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 18,1×, og nettogælden svarer til 1,8 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Levi Strauss aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Levi Strauss, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/levi.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Levi Strauss aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Levi Strauss opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år.
Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.