Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) (DRW3.XETRA) udbytte 2026/2027: 2,1% – kursmål og anbefaling
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) aktien steg 2,5% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.
- Samme branche i går: Drägerwerk AG & Co. KGaA +2,3%
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) kursmål 2026: Analytikere ser 3% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) er 110,25 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) overvurderet eller undervurderet?
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) er i øjeblikket fair med en afvigelse på 3,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 106,60 €, hvilket placerer Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 99,23 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 121,28 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) ligger det rimelige prisleje mellem 99,23 € og 121,28 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref). Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) – Medicinprodukter
Drägerwerk AG & Co. KGaA laver medicinsk udstyr og sikkerhedsudstyr. Virksomheden tjener sine penge ved at udvikle, producere og sælge udstyr, systemer og service inden for to hovedområder: medicinsk teknologi og sikkerhedsteknologi.Inden for medicin laver de udstyr til akutbehandling, operationsstuer, intensivafdelinger og nyfødte børn. Det drejer sig blandt andet om overvågningsudstyr til patienter, narkoseapparater, åndedrætsmaskiner, kuvøser til for tidligt fødte, lamper til fototerapi og operationslamper. De hjælper også hospitaler med at planlægge og indrette afdelinger, og de leverer forbrugsvarer og tilbehør.
Inden for sikkerhed laver de udstyr, der beskytter mennesker mod farlige stoffer og situationer. Det bruges af industrivirksomheder og miner, men også af brandvæsen, politi og andre myndigheder. Produkterne tæller blandt andet alkohol- og narkotikatestere, dykkerudstyr, gasmålere, beskyttelsesdragter, åndedrætsværn, redningsudstyr og termiske kameraer. Virksomheden tilbyder også kurser og træning i brugen af udstyret.
Drägerwerk sælger sine produkter over hele verden. Kunderne er blandt andet hospitaler, industrivirksomheder, miner og offentlige myndigheder som brandvæsen og politi.
Virksomheden blev grundlagt i 1889 og har hovedkontor i Lübeck i Tyskland. Drägerwerk er et datterselskab af Dr. Heinrich Dräger GmbH. Læs om virksomheden
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) hører til temaet Medicinalaktier. Se alle medicinalaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) for en type aktie?
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 2,1%.
Score-oversigt for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) handles til en P/E på 11,3, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. P/S-ratioen er 0,5 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,2 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,46.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 4,7% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 5,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 10,5% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 5,1% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 162,1% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 5,07 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 101,4% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) udbytte 2026: 2,1% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)
Hvornår udbetaler Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)?
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 2,27 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,1%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 1.094,7%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 45,0%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)
Vi har registreret udbyttebetalinger for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) siden 2022-05-09. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-05-11. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | N/A | 2,27 | EUR |
| 2025-05-12 | N/A | 2,03 | EUR |
| 2024-05-09 | N/A | 1,80 | EUR |
| 2023-05-08 | N/A | 0,19 | EUR |
| 2022-05-09 | N/A | 0,19 | EUR |
Hvornår har Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) regnskab?
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)'s næste regnskabsdato er endnu ikke tilgængelig. Tjek virksomhedens finansielle kalender for flere detaljer.Årsregnskaber for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) omsatte for 3,5 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 139,5 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 3,3 mia. | 3,0 mia. | 3,4 mia. | 3,4 mia. | 3,5 mia. |
| Nettoresultat | 154,2 mio. | −64,6 mio. | 110,4 mio. | 124,4 mio. | 139,5 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 8,22 | −3,44 | 5,89 | 6,63 | 7,44 |
| Overskudsgrad | 4,6 % | −2,1 % | 3,3 % | 3,7 % | 4,0 % |
| Frit cash flow | 274,5 mio. | −231,1 mio. | 121,5 mio. | 103,5 mio. | 166,5 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) 2026 – Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)
Stigende fase
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 11,1 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 3,1 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 21. oktober og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) er i en kortsigtet optrend. Kursen på 106,60 € ligger 2,3% over 20-dages gennemsnittet (104,16 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 3,8% under 50-dages gennemsnittet (110,76 €). Langsigtet ligger aktien 11,1% over 200-dages gennemsnittet (95,94 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (110,76) ligger over 200-dages (95,94) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) er stærkere end den lange.
Er Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) overkøbt eller oversolgt?
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) har en RSI på 50,8, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-2,217), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-2,967) med 0,750, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (5,195), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (7,008) med 1,813, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den daglige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan betyde at det kortvarige tilbagefald er ved at være ovre.
Risikoprofil for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) har en årlig standardafvigelse på 39,1%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -2,217); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 5,195).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 50,8 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) aktien i 2026
Hvad koster en Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)-aktie?
Skal man købe Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) aktien nu?
Er det for sent at købe Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) aktien?
Hvad er kursmålet for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) aktien?
Er Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) aktien?
Er Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) overkøbt?
Hvornår har Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) næste regnskab?
Er Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)?
Er Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) en god aktie?
Hvad er fremtiden for Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) aktien?
Hvorfor stiger Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) aktien?
Hvor meget kan Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) stige?
Hvor lavt kan Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) falde?
Hvad laver Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)?
Hvor mange ansatte har Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref)?
Har Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) penge eller giver underskud?
Kan Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) gå konkurs?
Har Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) aktien?
Aktier der ligner Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) — alternativer i Medicinprodukter
3 aktier i Medicinprodukter har højere TradeDesk-score end Drägerwerk AG & Co. KGaA (pref) (66/100) lige nu.
Se alle 217 aktier i Sundhed-sektoren
Flere aktier i Sundhed
Samme selskab på en anden børs
Aktien er også noteret her. Kursen kan afvige, fordi handlen sker i en anden valuta og på et andet marked.