Vores model har salgssignal på CG Oncology (solgt d. 24/9-2026). Stigningen er ikke nok til at vende det: kursen skal over vores købsniveau og 50-dages gennemsnittet først.
CG Oncology aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅Næste regnskab:
13. november 2026 (om 8 dage)
Del analysen:Kopieret!
CG Oncology kursmål 2026: Analytikere ser 35% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for CG Oncology er
91,08 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.
Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 34,51% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede.
Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)
Er CG Oncology overvurderet eller undervurderet?
CG Oncology er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 34,5% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 67,71 $, hvilket placerer CG Oncology i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 81,97 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 100,19 $.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For CG Oncology ligger det rimelige prisleje mellem 81,97 $ og 100,19 $.
Analytikerne ser 35% potentiale i CG Oncology — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg CG Oncologys køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
CG Oncology aflægger regnskab fredag 13. november
Følg CG Oncology, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
CG Oncology scorer kun 20/100. Hvad scorer dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Der er hundredvis af aktier med stærkere tal end denne. Det er sådan en, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Læg dine ind, så ser du på få sekunder, hvilke der er værd at beholde.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9
Analytiker-anbefalinger for CG Oncology aktien i 2026: Stærkt Køb
15 analytikere dækker CG Oncology. Der er bred enighed om en positiv vurdering — 93,4% anbefaler køb. Det gennemsnitlige kursmål er $ 91,08, hvilket giver et potentiale på 34,5% i forhold til den aktuelle kurs.
CG Oncology er et biotekselskab, der udvikler en ny type medicin til patienter med blærekræft. Selskabet er i en sen udviklingsfase og har endnu ikke noget produkt på markedet, så det tjener endnu ikke penge på salg.
Selskabets vigtigste produkt hedder cretostimogene. Det er en form for immunterapi, hvor man bruger et modificeret virus til at angribe kræftceller og samtidig aktivere kroppens eget immunforsvar mod kræften. Produktet testes i flere kliniske forsøg, som er de studier, der skal vise om medicinen er sikker og virker, før den kan godkendes og sælges.
Forsøgene retter sig mod forskellige typer blærekræft, blandt andet hos patienter, hvor en tidligere standardbehandling kaldet BCG ikke har virket. Der er både forsøg i fase 2 og fase 3. Fase 3 er den sidste og mest omfattende teststadie, før man kan søge om godkendelse hos myndighederne.
Virksomheden opererer primært i USA, og det er her de kliniske forsøg foregår. Kunderne vil, hvis produktet bliver godkendt, være hospitaler og læger, der behandler blærekræftpatienter.
Selskabet blev grundlagt i 2010 under navnet Cold Genesys, Inc. og skiftede navn til CG Oncology, Inc. i juni 2020. Hovedkontoret ligger i Dallas, Texas, i USA. Læs om virksomheden
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr.
P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere.
P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi.
Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Valuta.
CG Oncology handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto.
På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop CG Oncology kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank.
Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot.
Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er CG Oncology for en type aktie?
Spekulativ aktie
CG Oncology klassificeres som en spekulativ aktie.
Score-oversigt for CG Oncology
💰 Value Score6/100 (Meget Lav)
CG Oncology ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
⭐ Quality Score1/100 (Meget Lav)
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
🚀 Momentum Score54/100 (Neutral)
CG Oncology har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
📊 Samlet Score20/100
Samlet set ser CG Oncology svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
⚠️ 3 røde flag identificeret
1 kritisk
Vores analyse har identificeret 3 potentielle risikofaktorer i CG Oncology som investorer bør være opmærksomme på.
⚠️Svag finansiel sundhed: Piotroski-score er kun 3/9 – virksomheden viser tegn på s...
🚨Negativt afkast på egenkapital: ROE er -26,4% – virksomheden genererer negativt afkast ti...
⚠️Høj short interest: 10,2% af aktierne er shortet – mange professionelle inves...
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 910,3 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 5,4 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi).
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 3 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Altman Z2 er 22,22 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 2,9% – lav gældsætning og en solid balance.
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 10,19% — meget højt, markedet er skeptisk.
CG Oncology scorer kun 20 ud af 100. Har du den i din portefølje?
Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.
Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv
Seneste insiderhandler i CG Oncology: Kun salg
Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge.
Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →
De seneste registrerede insiderhandler i CG Oncology viser 20 handler – fordelt på 1 køb og 19 salg. Netto er der flyttet 18.803.503 $ ind i aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Liu Brian Guan-Chyun, POST LEONARD E, Mulay James. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun salg.
Kort sigt (3 mdr): Kun salg
Insidere har udelukkende solgt aktier i de seneste 3 måneder.
I de seneste 3 måneder: 0 køb og 3 salg.
Netto 210.000 $ ud af aktien.
Længere sigt (alle handler): Overvejende køb
Insiderne har købt for væsentligt mere end de har solgt. Det tyder på, at flere nøglepersoner ser værdi i aktien.
Over de seneste 20 handler: 1 køb og 19 salg.
Netto 18.803.503 $ ind i aktien.
Seneste køb: Liu Brian Guan-Chyun købte
371.085 aktier til
67 $ pr. stk.
den 2026-06-25.
Seneste salg: POST LEONARD E solgte
1.000 aktier til
62 $ pr. stk.
den 2026-10-15.
Hvem køber: Liu Brian Guan-Chyun.
Hvem sælger: POST LEONARD E, Mulay James.
Seneste insider-handler i CG Oncology
Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i CG Oncology. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.
Transaktionsdato
Navn
Type
Antal Aktier
Pris Per Aktie ($)
Samlet Beløb ($)
2026-10-15
POST LEONARD E
Salg
1.000
62
62.480
2026-09-15
POST LEONARD E
Salg
1.000
73
72.980
2026-08-14
POST LEONARD E
Salg
1.000
75
74.540
2026-07-15
POST LEONARD E
Salg
1.000
71
71.170
2026-07-10
Mulay James
Salg
24.165
75
1.816.241
2026-06-25
Liu Brian Guan-Chyun
Køb
371.085
67
24.814.454
2026-06-24
POST LEONARD E
Salg
5.000
70
350.000
2026-06-22
POST LEONARD E
Salg
5.000
65
325.000
2026-06-15
Mulay James
Salg
654
60
39.318
2026-06-04
POST LEONARD E
Salg
1.000
55
54.500
2026-04-17
Mulay James
Salg
15.600
73
1.138.956
2026-03-16
Mulay James
Salg
654
64
41.529
2026-01-09
Mulay James
Salg
654
53
34.655
2025-11-17
POST LEONARD E
Salg
1.000
41
41.430
2025-10-13
POST LEONARD E
Salg
1.000
43
43.250
2025-10-09
Mulay James
Salg
5.903
44
259.673
2025-09-30
POST LEONARD E
Salg
5.000
40
200.450
2025-09-29
Mulay James
Salg
12.755
39
499.868
2025-09-19
Mulay James
Salg
3.574
39
139.350
2025-09-18
Mulay James
Salg
19.112
39
745.559
Hvem køber og sælger CG Oncology aktier i 2026?
Følgende insidere har købt aktier i CG Oncology: Liu Brian Guan-Chyun. Samlet er der købt for 24.814.454 $ fordelt på 1 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: POST LEONARD E, Mulay James. Samlet er der solgt for 6.010.951 $ fordelt på 19 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.
10,2% i dag (meget høj)Toppede på 13,1% den 23/9-2026Seneste 30 dage: −2,7 procentpointMålt over 37 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej ned. Den er faldet 2,7 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 10,2%. Toppen var 13,1% den 23/9-2026, så den er nu 2,9 procentpoint lavere. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Et fald i short-andelen betyder derfor, at der bliver købt aktier tilbage i CG Oncology lige nu.
Mange investorer holder øje med netop det: en short-andel der har været høj og begynder at falde tilbage. De professionelle, der satsede på kursfald, er ved at lukke ned. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en meget høj short interest. Mellem 10-20% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet. Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne må købe tilbage) med store kursstigninger.
Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 10,2% betyder, at 10,2% af de frit omsættelige aktier i CG Oncology er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.
Ved positive overraskelser (f.eks. et stærkt regnskab) kan shortere blive tvunget til at tilbagekøbe aktier hurtigt for at lukke deres positioner, hvilket kan skabe et short squeeze med kraftige kursstigninger på kort tid.
Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 13/11-2026. Med en short interest på 10,2% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Hvornår har CG Oncology regnskab – Næste dato: 13/11-2026
CG Oncology's næste regnskab bliver offentliggjort d. 13. november 2026. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.
Årsregnskaber for CG Oncology
CG Oncology omsatte for 4,0 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 161,0 mio. USD.
Beløb i USD
2021
2022
2023
2024
2025
Omsætning
10,4 mio.
191.000
204.000
1,1 mio.
4,0 mio.
Nettoresultat
−12,8 mio.
−35,4 mio.
−48,6 mio.
−88,0 mio.
−161,0 mio.
Indtjening pr. aktie
−0,19
−0,53
−0,73
−1,41
−2,08
Overskudsgrad
−124,0 %
−18.556,5 %
−23.827,0 %
−7.729,5 %
−3.985,0 %
Frit cash flow
−13,8 mio.
−29,8 mio.
−45,7 mio.
−78,9 mio.
−132,5 mio.
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog CG Oncology analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
CG Oncology har skuffet i 7 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Q2 2026
▼ Skuffede
-28,6% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-22,4% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-6,3% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-3,6% vs. forventet
Q2 2025
▼ Skuffede
-20,0% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-21,6% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-2,2% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+11,8% vs. forventet
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
CG Oncology er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 2,5 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 2,7 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 4. november og har ligget over det siden.
Formation: Faldende kanali gang
Startede 30. juni
Kursen er faldet inde i en kanal siden juni 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge falder. 5 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 58 USD og øvre kant omkring 77 USD. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald.
De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu.
I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint
efter alle aktier 120 dage senere.
Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie.
Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal.
Sådan måler vi trenden
CG Oncology teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.
Trendanalyse af CG Oncology
CG Oncology er i en kortsigtet optrend. Kursen på 67,71 $ ligger 7,9% over 20-dages gennemsnittet (62,74 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 1,3% under 50-dages gennemsnittet (68,57 $). Langsigtet ligger aktien 2,5% over 200-dages gennemsnittet (66,06 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (68,57) ligger over 200-dages (66,06) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i CG Oncology er stærkere end den lange.
Er CG Oncology overkøbt eller oversolgt?
CG Oncology Inc. Common stock har en RSI på 57,5. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.
MACD-analyse for CG Oncology
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,926), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-1,791) med 0,865, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,650), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (2,871) med 2,221, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den daglige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan betyde at det kortvarige tilbagefald er ved at være ovre.
Risikoprofil for CG Oncology
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
CG Oncology Inc. Common stock har en årlig standardafvigelse på 55,7%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for CG Oncology
Overordnet trend:Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD):Kort sigt:peger ned (daglig værdi -0,926); Lang sigt:peger op (ugentlig værdi 0,650).
Styrke (MACD vs. signal-linje):Kort sigt:modvinden aftager; Lang sigt:medvinden aftager.
RSI: 57,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om CG Oncology aktien i 2026
Hvad koster en CG Oncology-aktie?
En CG Oncology-aktie kostede 67,71 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er en stigning på 5,70 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe CG Oncology aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke CG Oncology (solgt d. 24/9-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. CG Oncology handles til 67,71 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0,926, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 57,5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 91,08 $ giver et potentiale på 34,5%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe CG Oncology aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. CG Oncology handles til 67,71 $. Det er 16,4 % under toppen de seneste 52 uger (80,97 $) og 89,1 % over bunden (35,80 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for CG Oncology aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for CG Oncology er 91,08 $. Den nuværende kurs er 67,71 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 34,5%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 81,97 og 100,19 $.
Er CG Oncology en udbytteaktie?
Nej, CG Oncology betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i CG Oncology aktien?
Risikoen i CG Oncology er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 55,7%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er CG Oncology overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, CG Oncology vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (34,5% potentiale). CG Oncology har følgende nøgletal: P/S-tal på 910,3, P/B-tal på 5,4.
Er CG Oncology overkøbt?
Nej, CG Oncology er ikke overkøbt. RSI er på 57,5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 57,5 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 7,9% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har CG Oncology næste regnskab?
CG Oncology offentliggør næste regnskab den 13. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 67,71 $.
Er CG Oncology shortet?
Ja, CG Oncology er shortet med 10,2% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en meget høj short interest, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet (bearish sentiment). Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze, hvor shorterne tvinges til at købe tilbage og presser kursen kraftigt op. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i CG Oncology?
Nej, insidere køber ikke CG Oncology aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 3 salg. Netto er der solgt for 210.000 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 1 køb og 19 salg, og netto er der købt for 18.803.503 $. Aktive sælgere er POST LEONARD E, Mulay James. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er CG Oncology en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer CG Oncology svagt. Den samlede score er 20 ud af 100 (værdi 6, kvalitet 1, momentum 54). Det er nr. 1.798 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 34,5% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om CG Oncology passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for CG Oncology aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 91,08 $ (+34,5%); næste regnskab offentliggøres den 13/11-2026, hvilket kan påvirke kursen. Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger CG Oncology aktien?
CG Oncology aktien steg 5,70% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: Vertex Pharmaceuticals Incorporated +3,4%, Regeneron Pharmaceuticals -4,4%, Moderna +13,1% og argenx +3,4%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for CG Oncology. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Vores model har salgssignal på CG Oncology (solgt d. 24/9-2026). Stigningen er ikke nok til at vende det: kursen skal over vores købsniveau og 50-dages gennemsnittet først. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 7,9% over 20-dages gennemsnittet; short interest er 10,2% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan CG Oncology stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for CG Oncology er 91,08 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 34,5% fra den nuværende kurs på 67,71 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 35,80 og 80,97 $. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan CG Oncology falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 35,80 $, hvilket ligger 47,1% under den nuværende kurs på 67,71 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 55,8% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±55,7% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver CG Oncology?
Selskabet hører til Sundhed-sektoren, mere specifikt branchen Bioteknologi, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af CG Oncology i afsnittet "Om CG Oncology" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har CG Oncology?
CG Oncology har 142 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har CG Oncology opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra CG Oncology inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener CG Oncology penge eller giver underskud?
Vi har ikke aktuelle profitabilitetsdata for CG Oncology. Tjek seneste regnskab i regnskabshistorikken ovenfor.
Kan CG Oncology gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i CG Oncology vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 22,22 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 3 — det er svag. Gæld i forhold til egenkapital er 3% (lav). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har CG Oncology meget gæld?
Nej, CG Oncology har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 3%. For sundhed-sektoren regnes alt under 80% som lav gældsætning. For sundheds-sektoren er 80-150% typisk niveau — store pharma-selskaber bærer en del gæld til R&D og opkøb. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af CG Oncology aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af CG Oncology, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/cgon.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere CG Oncology aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på CG Oncology opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.
CG Oncology har 3 røde flag — har du den i porteføljen?
Vi tjekker gæld, indtjening og pengestrøm på hver eneste aktie. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om dine egne aktier har de samme problemer — før kursen fortæller dig det.
Kursmål på 1.600+ aktier — vi siger til, når en bliver over- eller undervurderet
Dagligt køb/sælg-signal, så du kommer ud i tide
Vi analyserer hele din portefølje med det samme
Direkte ind · Intet kreditkort · Stopper automatisk
I de 14 dage får du nogle korte hjælpe-mails, der viser dig hvordan du bruger TradeDesk, plus besked om købs- og salgssignaler, når der sker noget i dine aktier. Du kan afmelde nederst i enhver mail. Når du starter, accepterer du vores
betingelser. Sådan behandler vi dine data:
privatlivspolitik.
Gratis · ingen konto
Så tag den korte udgave
Hver mandag morgen sender vi tre temaer med aktier i god fremgang
— og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Ingen konto, ingen prøveperiode.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke
en smagsprøve. Afmeld med linket nederst, hvis det ikke er
noget for dig.