49,75 $

Celanese (CE.US) kursmål 2026/2027: 20% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

49,75 $
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +3,0% 1 måned: ▲ +11,0% 3 måneder: ▲ +13,3% 1 år: ▲ +35,0%
Kursudvikling for Celanese (CE.US) – aktiekurs på 49,75 $, november 2026
Celanese aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

Celanese kursmål 2026: Analytikere ser 23% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Celanese er 61,33 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 23,28% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Celanese overvurderet eller undervurderet?

Celanese er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 23,3% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 49,75 $, hvilket placerer Celanese i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 55,20 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 67,46 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Celanese ligger det rimelige prisleje mellem 55,20 $ og 67,46 $.

Analytikerne ser 23% potentiale i Celanese — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Celaneses køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Kursmål på Celanese: 61,33 $ — men hvad med dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er analytikernes bud på 12 måneders sigt — ikke et købssignal. Vi vurderer dine egne aktier på det samme grundlag hver eneste dag: trenden, nøgletallene og om selskabet reelt tjener penge.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Vurdér mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for Celanese aktien i 2026: Køb

18 analytikere dækker Celanese. Anbefalingerne er blandede med 55,6% køb, 44,4% hold og 0% salg. Det gennemsnitlige kursmål er $ 61,33, hvilket giver et potentiale på 23,3% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Køb (4,06/5)
Stærkt Køb
9 (50%)
Køb
1 (5,6%)
Hold
8 (44,4%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
4,06 ud af 5 baseret på 18 analytikere

Om Celanese – Kemikalier

Celanese Corporation fremstiller specialplast og kemikalier, som bruges i mange forskellige industrier. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse materialer til fabrikker og producenter, som bruger dem til at lave færdige produkter.

Virksomheden arbejder inden for to områder. Det ene område laver avanceret plast, som bruges i biler, husholdningsapparater, byggeri, elektronik, medicinsk udstyr og telekommunikation. Det andet område laver kemikalier som eddikesyre og lignende stoffer, som indgår i alt fra lim og maling til fødevareemballage og medicin.

Celanese sælger sine produkter over hele verden. Kunderne er typisk andre virksomheder – for eksempel producenter af biler, elektronik, byggematerialer og forbrugsvarer. Nogle produkter sælges direkte til kunderne, mens andre sælges gennem forhandlere.

Virksomheden har mange forskellige varemærker, som produkterne sælges under, blandt andet Celanese, Vectra, Zytel, Hytrel og Santoprene.

Celanese blev grundlagt i 1912 og har hovedkontor i Irving, Texas, i USA.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Celanese

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 5,5B Markedsværdi (Mcap)
$ 9,7B Omsætning
Kemikalier Industri
- P/E Ratio
0,57 P/S Ratio
1,30 P/B Ratio
USA Handles på børsen
celanese.com Hjemmeside

Celanese for danske investorer

Valuta. Celanese handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Celanese kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. USA trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er Celanese for en type aktie?

Spekulativ aktie

Celanese klassificeres som en spekulativ aktie.

Score-oversigt for Celanese

💰 Value Score 50/100 (Neutral)

Celanese ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 43/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 42/100 (Neutral)

Celanese har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 45/100

Samlet set ser Celanese svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 4 røde flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 4 potentielle risikofaktorer i Celanese som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 308%, og nettogælden svarer til 0,2 års in...
⚠️ Negativ profitmargin: Profitmarginen er -12,0% – virksomheden taber penge på si...
🚨 Negativt afkast på egenkapital: ROE er -22,3% – virksomheden genererer negativt afkast ti...
⚠️ Faldende indtjening: Kvartalets indtjening er faldet 37% år-over-år – virksomh...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Celanese?

Der er 4 ting, du bør se først.

Vis mig de 4 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

P/S-ratioen er 0,6 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,3 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,74.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Celanese har en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 11,1%. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,6% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -37,1% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,06 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 307,5% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 8,31% — forhøjet, en del investorer satser på fald.

Celanese har 4 røde flag. Ved du, om dine egne aktier også har?

De fleste opdager problemerne for sent. Med TradeDesk Sølv ser du røde flag og advarselstegn på enhver aktie — så du kan nå at sælge, før kursen falder.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Celanese →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Celanese udbytte 2026

Udbytte-nøgletal for Celanese

Seneste udbytte pr. aktie
0,03 USD
Payout Ratio
2,1%
Lav
Udbytte-vækst (5 år)
-82,4%
Gns. årligt udbytte (3 år)
1,01 USD

Hvornår udbetaler Celanese udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
27. oktober 2026
Næste udbyttebetaling
10. november 2026
Seneste udbetalingsdato
10. november 2026

Se de næste ex-dage for alle amerikanske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Celanese?

Celanese betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,03 USD pr. aktie. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte faldet med 82,4%.

Payout ratioen er 2,1%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for Celanese

Vi har registreret udbyttebetalinger for Celanese siden 2021-10-29. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 21 gange, senest den 2026-10-27. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-10-272026-11-100,03USD
2026-07-282026-08-100,03USD
2026-04-272026-05-110,03USD
2026-02-242026-03-100,03USD
2025-10-282025-11-120,03USD
2025-07-292025-08-110,03USD
2025-04-282025-05-120,03USD
2025-02-252025-03-110,03USD
2024-10-302024-11-130,70USD
2024-07-302024-08-120,70USD
2024-04-262024-05-130,70USD
2024-02-162024-03-050,70USD
2023-10-272023-11-130,70USD
2023-07-282023-08-140,70USD
2023-04-282023-05-150,70USD
2023-02-172023-03-070,70USD
2022-10-282022-11-140,70USD
2022-07-222022-08-080,68USD
2022-04-272022-05-120,68USD
2022-02-182022-03-080,68USD
2021-10-292021-11-150,68USD

Seneste insiderhandler i Celanese: Kun køb

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i Celanese viser 20 handler – fordelt på 16 køb og 4 salg. Netto er der flyttet 180.954 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Kyrish Chuck, Murray Mark Christopher, Duffie Ashley B m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun køb.

Kort sigt (3 mdr): Kun køb

Insidere har udelukkende købt aktier i de seneste 3 måneder.

I de seneste 3 måneder: 3 køb og 0 salg. Netto 189.079 $ ind i aktien.

Længere sigt (alle handler): Både køb og salg

Der er både køb og salg fra insidere, uden en klar retning. Det er normalt for store virksomheder, hvor ledelsen løbende justerer deres positioner.

Over de seneste 20 handler: 16 køb og 4 salg. Netto 180.954 $ ud af aktien.

Seneste køb: Kyrish Chuck købte 1.400 aktier til 46 $ pr. stk. den 2026-08-14.

Seneste salg: Richardson Scott A solgte 4.675 aktier til 129 $ pr. stk. den 2024-08-20.

Hvem køber: Kyrish Chuck, Murray Mark Christopher, Duffie Ashley B, Richardson Scott A, Go Timothy m.fl..

Hvem sælger: Richardson Scott A.

Seneste insider-handler i Celanese

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i Celanese. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-08-14 Kyrish Chuck Køb 1.400 46 63.714
2026-08-11 Murray Mark Christopher Køb 2.153 46 98.005
2026-08-11 Duffie Ashley B Køb 600 46 27.360
2025-12-10 Richardson Scott A Køb 3.800 42 158.042
2025-12-09 Kyrish Chuck Køb 5.000 41 205.150
2025-09-08 Go Timothy Køb 500 46 23.090
2025-08-14 Sutton Scott McDougald Køb 2.000 41 81.780
2025-08-14 Murray Mark Christopher Køb 2.017 42 84.371
2025-08-14 MOORTHY GANESH Køb 1.000 41 40.940
2025-08-14 GALANTE EDWARD G Køb 2.400 41 99.048

Hvem køber og sælger Celanese aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i Celanese: Kyrish Chuck, Murray Mark Christopher, Duffie Ashley B, Richardson Scott A, Go Timothy m.fl.. Samlet er der købt for 1.656.177 $ fordelt på 16 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: Richardson Scott A. Samlet er der solgt for 1.837.131 $ fordelt på 4 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

Celanese short interest 2026: 8,3% shortet

Høj Short Interest: 8,3% af free float
Short % af Free Float
8,3%
Vurdering
Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Moderat
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Celanese

0,0%7,1%14,1%
Top 12,3% · 14/8
22/712/93/11
8,3% i dag (høj)Toppede på 12,3% den 14/8-2026Seneste 30 dage: −1,8 procentpointMålt over 104 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej ned. Den er faldet 1,8 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 8,3%. Toppen var 12,3% den 14/8-2026, så den er nu 4,0 procentpoint lavere. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Et fald i short-andelen betyder derfor, at der bliver købt aktier tilbage i Celanese lige nu.

Mange investorer holder øje med netop det: en short-andel der har været høj og begynder at falde tilbage. De professionelle, der satsede på kursfald, er ved at lukke ned. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kortvarig kraftig kursstigning).

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 8,3% betyder, at 8,3% af de frit omsættelige aktier i Celanese er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
8,3%

Hvornår har Celanese regnskab?

Celanese aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for Celanese

Celanese omsatte for 9,5 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 1,2 mia. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning8,5 mia.9,7 mia.10,9 mia.10,3 mia.9,5 mia.
Nettoresultat1,9 mia.1,9 mia.2,0 mia.−1,5 mia.−1,2 mia.
Indtjening pr. aktie16,8617,3417,92−13,93−10,64
Overskudsgrad22,1 %19,6 %17,9 %−14,8 %−12,2 %
Frit cash flow1,3 mia.1,3 mia.1,3 mia.531,0 mio.803,0 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Celanese analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Celanese har slået forventningerne i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.

Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+10,9% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-5,6% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-26,4% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+9,8% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+2,9% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+46,2% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+20,7% vs. forventet
Q3 2024
▼ Skuffede
-14,4% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Celanese 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Celanese

Grafen indlæses …

Topfase

Celanese ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,7 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 3,5 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 23. juni og har ligget under det siden.

Formation: Omvendt hoved-skulder gennemført

Dannet 25. august · Gennemført 15. september

Tre bunde, hvor den midterste er den dybeste. Linjen hen over de to toppe imellem kaldes halslinjen. Kursen lukkede over halslinjen den 15. september, omkring 46 USD.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 41 USD — bunden af hovedet.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Celanese (CE.US) – RSI 62, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Celanese teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Celanese

Celanese er i en kortsigtet optrend. Kursen på 49,75 $ ligger 5,0% over 20-dages gennemsnittet (47,37 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 7,6% over 50-dages gennemsnittet (46,24 $). Langsigtet ligger aktien 3,5% under 200-dages gennemsnittet (51,58 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (46,24) ligger under 200-dages (51,58) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Celanese er svagere end den lange.

Er Celanese overkøbt eller oversolgt?

Celanese Corporation har en RSI på 61,5. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.

MACD-analyse for Celanese

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (1,008), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,767) med 0,241, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,188), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-1,749) med 0,561, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.

Risikoprofil for Celanese

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Celanese Corporation har en årlig standardafvigelse på 51,6%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.

Samlet teknisk konklusion for Celanese

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,008); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -1,188).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.

RSI: 61,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om Celanese aktien i 2026

Hvad koster en Celanese-aktie?
En Celanese-aktie kostede 49,75 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er et fald på 1,21 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Celanese aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Celanese (købt d. 20/8-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Celanese handles til 49,75 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 1,008, og aktien har medvind; RSI er på 61,5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 61,33 $ giver et potentiale på 23,3%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Celanese aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Celanese handles til 49,75 $. Det er 29,5 % under toppen de seneste 52 uger (70,61 $) og 41,9 % over bunden (35,05 $). TradeDesks model købte aktien d. 20/8-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Celanese aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Celanese er 61,33 $. Den nuværende kurs er 49,75 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 23,3%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 55,20 og 67,46 $.
Er Celanese en udbytteaktie?
Nej, Celanese betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Celanese aktien?
Risikoen i Celanese er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 51,6%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er Celanese overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Celanese vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (23,3% potentiale). Celanese har følgende nøgletal: P/S-tal på 0,6, P/B-tal på 1,3.
Er Celanese overkøbt?
Nej, Celanese er ikke overkøbt. RSI er på 61,5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 61,5 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 5,0% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Celanese næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Celanese endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Celanese shortet?
Ja, Celanese er shortet med 8,3% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Celanese?
Ja, insidere er nettokøbere i Celanese – de køber flere aktier, end de sælger. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 3 køb og 0 salg. Netto er der købt for 189.079 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 16 køb og 4 salg, og netto er der solgt for 180.954 $. Aktive købere er Kyrish Chuck, Murray Mark Christopher, Duffie Ashley B m.fl.. I vores måling af insiderkøb slog det typiske køb dog ikke markedet over de næste 3 måneder.
Er Celanese en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Celanese en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 45 ud af 100 (værdi 50, kvalitet 43, momentum 42). Det er nr. 1.334 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 23,3% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Celanese passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Celanese aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 61,33 $ (+23,3%). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Celanese aktien?
Celanese aktien faldt 1,21% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen faldt: Green Plains Renewable Energy -2,9% og Methanex -7,0%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Celanese. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Vores model ejer Celanese (købt d. 20/8-2026), og kursen er stadig over stop-niveauet. Faldet ændrer ikke vores syn: modellen holder aktien. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 5,0% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 8,3% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Celanese stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Celanese er 61,33 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 23,3% fra den nuværende kurs på 49,75 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 35,05 og 70,61 $. Kursen ligger 29,5% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Celanese falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 35,05 $, hvilket ligger 29,5% under den nuværende kurs på 49,75 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 50,4% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±51,6% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Celanese?
Selskabet hører til Materialer-sektoren, mere specifikt branchen Kemikalier, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Celanese i afsnittet "Om Celanese" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Celanese?
Celanese har 11.000 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Celanese opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Celanese inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Celanese penge eller giver underskud?
Nej, Celanese tjener i øjeblikket ikke penge — selskabet giver underskud med en negativ overskudsgrad på -12,0%, et mærkbart underskud. Det betyder at driften taber penge på hver krone i omsætning. Driftsmarginen er dog positiv på 11,1%, så selve driften tjener penge — underskuddet skyldes finansielle udgifter, skat eller engangsposter. Det er normalt for vækstaktier der investerer i ekspansion, men det øger risikoen hvis selskabet ikke når break-even inden kapitalen slipper op.
Kan Celanese gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Celanese vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 2,06 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 308% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Celanese meget gæld?
Ja, Celanese har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 308%. For materialer-sektoren regnes alt over 150% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Råvare-selskaber bruger moderat gæld til at finansiere miner og fabrikker, så 70-150% er typisk niveau. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af Celanese aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Celanese, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/ce.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Celanese aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Celanese opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Celanese — alternativer i Kemikalier

3 aktier i Kemikalier har højere TradeDesk-score end Celanese (45/100) lige nu.

Se alle 202 aktier i Materialer-sektoren

Bange for de røde flag i Celanese?
Få besked når flag dukker op i din portefølje.
Prøv Sølv 14 dage gratis →