Skal man købe Urban Outfitters aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Urban Outfitters (købt d. 11/9-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Urban Outfitters handles til 88.94 $ pr. 03/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 3.003, og aktien har medvind; RSI er på 60.0 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 90.36 $ giver et potentiale på 1.6%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Urban Outfitters aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Urban Outfitters handles til 88,94 $. Det er 5,0 % under toppen de seneste 52 uger (93,64 $) og 49,4 % over bunden (59,54 $). TradeDesks model købte aktien d. 11/9-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Urban Outfitters aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Urban Outfitters er 90.36 $. Den nuværende kurs er 88.94 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 1.6%. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 81.32 og 99.40 $.
Er Urban Outfitters en udbytteaktie?
Nej, Urban Outfitters betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Urban Outfitters aktien?
Risikoen i Urban Outfitters er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 42.9%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er Urban Outfitters overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Urban Outfitters vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. Urban Outfitters har følgende nøgletal: P/E-tal på 14.2 (moderat prissat), P/S-tal på 1.2, P/B-tal på 2.7.
Er Urban Outfitters overkøbt?
Nej, Urban Outfitters er ikke overkøbt. RSI er på 60.0 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 60.0 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 3.0% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Urban Outfitters næste regnskab?
Urban Outfitters offentliggør næste regnskab den 24. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 88.94 $. Med et P/E-tal på 14.2 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er Urban Outfitters shortet?
Ja, Urban Outfitters er shortet med 13.6% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en meget høj short interest, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet (bearish sentiment). Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze, hvor shorterne tvinges til at købe tilbage og presser kursen kraftigt op. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Urban Outfitters?
Nej, insidere køber ikke Urban Outfitters aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 4 salg. Netto er der solgt for 1.212.412 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 0 køb og 20 salg, og netto er der solgt for 9.190.019 $. Aktive sælgere er CHERKEN HARRY S JR, Smith Tricia D, Marein-Efron Melanie m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Urban Outfitters en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Urban Outfitters en af de stærkeste aktier lige nu. Den samlede score er 81 ud af 100 (værdi 76, kvalitet 75, momentum 92). Det er nr. 89 af 2.039 aktier, vi følger. Derudover: teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Urban Outfitters passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Urban Outfitters aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 90.36 $ (+1.6%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 24/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 14.2 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Urban Outfitters aktien?
Urban Outfitters aktien faldt 1,96% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Andre selskaber i branchen lå roligere (TJX Companies +0,5%, Ross Stores +1,0%, Lululemon Athletica +0,6% og Abercrombie & Fitch -0,2%), så bevægelsen er særlig for Urban Outfitters. Til sammenligning var S&P 500 -0,5% i går. Vores model ejer Urban Outfitters (købt d. 11/9-2026), og kursen er stadig over stop-niveauet. Faldet ændrer ikke vores syn: modellen holder aktien. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 3.0% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 13.6% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Urban Outfitters stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Urban Outfitters er 90,36 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 1,6% fra den nuværende kurs på 88,94 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 59,54 og 93,64 $. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Urban Outfitters falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 59,54 $, hvilket ligger 33,1% under den nuværende kurs på 88,94 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 36,4% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±42,9% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Urban Outfitters?
Selskabet hører til Cyklisk forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Tøjbutikker, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Urban Outfitters i afsnittet "Om Urban Outfitters" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Urban Outfitters?
Urban Outfitters har 11.780 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Urban Outfitters opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Urban Outfitters inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Urban Outfitters penge eller giver underskud?
Ja, Urban Outfitters tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 8,8%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 11,6%. Med et P/E-tal på 14,2 betaler du i øjeblikket 14,2 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Urban Outfitters gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Urban Outfitters vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 4,94 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 8 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 83% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Urban Outfitters meget gæld?
Nej, Urban Outfitters har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 83%. For cyklisk forbrug-sektoren regnes alt under 100% som lav gældsætning. Cykliske forbrugsvarer-selskaber kan bære moderat gæld i opgangstider, men høj gæld er risikabelt i nedture. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af Urban Outfitters aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Urban Outfitters, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/urbn.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Urban Outfitters aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Urban Outfitters opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år.
Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.