LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne (MC.PA) kursmål 2026/2027: 20% potentiale + 3,3% udbytte
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne kursmål 2026: Analytikere ser 22% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne er 491,54 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 22,43% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne overvurderet eller undervurderet?
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 22,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 401,50 €, hvilket placerer LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 442,39 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 540,69 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne ligger det rimelige prisleje mellem 442,39 € og 540,69 €.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne – Luksusvarer
LVMH er en fransk luksuskoncern, der sælger dyre mærkevarer inden for mode, vin, smykker og meget mere. Virksomheden tjener sine penge ved at eje en lang række kendte luksusmærker og sælge deres produkter til kunder over hele verden.Koncernen er opdelt i flere forretningsområder. Inden for vin og spiritus ejer LVMH blandt andet champagnemærkerne Moët & Chandon, Dom Pérignon og Veuve Clicquot, samt cognacmærket Hennessy. Inden for mode og lædervarer ejer virksomheden kendte navne som Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi og Givenchy. Inden for parfume og makeup har koncernen mærker som Guerlain og Sephora, hvor sidstnævnte også er en stor butikskæde. LVMH ejer desuden ure og smykkemærker som Bvlgari, TAG Heuer og det amerikanske smykkehus Tiffany & Co.
Ud over dette driver koncernen butikskæder som DFS og Le Bon Marché, samt hoteller under navnene Cheval Blanc og Belmond. LVMH står også bag den franske avis Les Echos og det franske sladderblad Paris Match.
Kunderne er typisk forbrugere, der har råd til og interesse i luksusvarer. Virksomheden sælger sine produkter globalt, med en stærk tilstedeværelse i Europa, USA og Asien.
LVMH blev grundlagt i 1365 og har hovedkontor i Paris, Frankrig. Læs om virksomheden
Nøgletal for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne for en type aktie?
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne klassificeres som en kvalitetsaktie med en Piotroski-score på 7/9 (en model der måler virksomhedens finansielle sundhed på en skala fra 0-9, hvor højere er bedre) og en quality-score i top 25% af alle aktier.
Score-oversigt for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne handles til en P/E på 17,9, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 16,5 (8% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 2,4 (i moderat niveau). P/B er 2,8 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,92.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 13,7% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 22,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 16,6% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,7% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 0,8% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,59 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 118,3% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne udbytte
Hvor meget udbytte betaler LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne?
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne betaler i øjeblikket ikke udbytte. Dette kan skyldes at virksomheden geninvesterer sin indtjening i vækst, eller at der ikke er tilstrækkeligt overskud til udbyttebetaling. Tjek virksomhedens hjemmeside for mere information om deres udbyttepolitik.
Historiske udbyttebetalinger for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne
Der er ingen registrerede historiske udbyttebetalinger for denne aktie.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| Ingen historiske udbyttebetalinger tilgængelig. | |||
Hvornår har LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne regnskab – Næste dato: 26/01-2027
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne's næste regnskab bliver offentliggjort d. 26. januar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne omsatte for 80,8 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 10,9 mia. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 64,2 mia. | 79,2 mia. | 86,2 mia. | 84,7 mia. | 80,8 mia. |
| Nettoresultat | 12,0 mia. | 14,1 mia. | 15,2 mia. | 12,6 mia. | 10,9 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 23,89 | 28,03 | 30,33 | 25,12 | 21,84 |
| Overskudsgrad | 18,7 % | 17,8 % | 17,6 % | 14,8 % | 13,5 % |
| Frit cash flow | 15,4 mia. | 12,8 mia. | 10,6 mia. | 13,4 mia. | 15,0 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne har skuffet i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne 2026 – Signal: Stærkt Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 04. november 2026.
Fase og formation i grafen for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne
Faldende fase
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 3. november lå kursen 13,7 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 4,7 % den seneste måned. Kursen har ligget under gennemsnittet hele tiden siden mindst 18. maj.
Formation: Dobbelttop gennemført
Dannet 3. august · Gennemført 17. august
Kursen har været oppe omkring 500 EUR to gange siden juli 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 17. august lukkede kursen under 450 EUR — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 500 EUR er der, hvor sælgere tidligere har taget over.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 500 EUR — de to toppe.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden
Trendanalyse af LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne er i en kortsigtet optrend. Kursen på 401,50 € ligger 3,4% over 20-dages gennemsnittet (388,18 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 0,5% under 50-dages gennemsnittet (403,35 €). Langsigtet ligger aktien 13,7% under 200-dages gennemsnittet (465,17 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (403,35) ligger under 200-dages (465,17) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne er svagere end den lange.
Er LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne overkøbt eller oversolgt?
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne har en RSI på 57,7. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.
MACD-analyse for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-2,773), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-5,366) med 2,593, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-29,675), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-25,283) med 4,392, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.
Risikoprofil for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne har en årlig standardafvigelse på 27,2%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -2,773); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -29,675).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.
RSI: 57,7 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Sælg
Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.
Ofte stillede spørgsmål om LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne aktien i 2026
Hvad koster en LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne-aktie?
Skal man købe LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne aktien nu?
Er det for sent at købe LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne aktien?
Hvad er kursmålet for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne aktien?
Er LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne aktien?
Er LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne overvurderet — er den blevet for dyr?
Er LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne overkøbt?
Hvornår har LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne næste regnskab?
Er LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne?
Er LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne en god aktie?
Hvad er fremtiden for LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne aktien?
Hvorfor stiger LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne aktien?
Hvor meget kan LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne stige?
Hvor lavt kan LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne falde?
Hvad laver LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne?
Hvor mange ansatte har LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne?
Har LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne penge eller giver underskud?
Kan LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne gå konkurs?
Har LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne aktien?
Aktier der ligner LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne — alternativer i Luksusvarer
1 aktie i Luksusvarer har højere TradeDesk-score end LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne (57/100) lige nu.
Se alle 158 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren
Flere aktier i Cyklisk forbrug
Samme selskab på en anden børs
Aktien er også noteret her. Kursen kan afvige, fordi handlen sker i en anden valuta og på et andet marked.