Zehnder Group (ZEHN.SW) kursmål 2026/2027: 10% potentiale + 2,1% udbytte
Zehnder Group kursmål 2026: Analytikere ser 13% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Zehnder Group er 84,84 CHF. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 13,42% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Zehnder Group overvurderet eller undervurderet?
Zehnder Group er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 13,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 74,80 CHF, hvilket placerer Zehnder Group i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 76,36 CHF, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 93,32 CHF.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Zehnder Group ligger det rimelige prisleje mellem 76,36 CHF og 93,32 CHF.
Få en mail, når vores model skifter signal på Zehnder Group. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Zehnder Group – Byggevarer & udstyr
Zehnder Group AG udvikler, fremstiller og sælger systemer til indeklima. Det vil sige radiatorer, ventilationsanlæg og luftrensningssystemer til bygninger. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse produkter til kunder, der ønsker bedre varme, køling eller luftkvalitet indendørs.Virksomheden har to forretningsområder: Ventilation og Radiatorer. Produkterne bruges typisk i boliger og erhvervsbygninger. Zehnder er primært til stede i Europa, Nordamerika og Kina.
Zehnder sælger sine produkter under flere forskellige mærkenavne, blandt andet Zehnder, Acova, Caladair, CORE, Enervent, Filtech, Greenwood, Siber, Lifebreath, Zehnder Rittling, Runtal, Fortuneway og Nather.
Virksomheden blev grundlagt i 1895 og har hovedsæde i Granichen i Schweiz. Læs om virksomheden
Nøgletal for Zehnder Group
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Zehnder Group for en type aktie?
Zehnder Group klassificeres som en udbytteaktie med et udbytte på 2,1% og en payout-ratio på 33%, hvilket indikerer et bæredygtigt udbytteniveau.
Score-oversigt for Zehnder Group
Zehnder Group ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Zehnder Group har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Zehnder Group blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Zehnder Group handles til en P/E på 18,8, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 14,5 (23% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 1,0 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 3,3 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,20.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Zehnder Group har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 6,0% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 8,1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 18,5% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 8,0% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 1,8% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 6,14 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 101,2% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
Zehnder Group udbytte 2026: 2,1% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Zehnder Group
Hvornår udbetaler Zehnder Group udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Zehnder Group?
Zehnder Group betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,40 CHF pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,1%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte faldet med 22,2%.
Payout ratioen er 33,4%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for Zehnder Group
Vi har registreret udbyttebetalinger for Zehnder Group siden 2022-04-11. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-03-23. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-03-23 | N/A | 1,40 | CHF |
| 2025-04-07 | N/A | 1,00 | CHF |
| 2024-04-15 | N/A | 1,30 | CHF |
| 2023-03-27 | N/A | 1,80 | CHF |
| 2022-04-11 | N/A | 1,80 | CHF |
Hvornår har Zehnder Group regnskab – Næste dato: 25/02-2027
Zehnder Group's næste regnskab bliver offentliggjort d. 25. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Zehnder Group
Zehnder Group omsatte for 760,7 mio. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 46,6 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 699,0 mio. | 814,7 mio. | 764,6 mio. | 705,8 mio. | 760,7 mio. |
| Nettoresultat | 59,7 mio. | 55,4 mio. | 43,2 mio. | 1,7 mio. | 46,6 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 5,14 | 4,89 | 3,87 | 0,16 | 4,19 |
| Overskudsgrad | 8,5 % | 6,8 % | 5,7 % | 0,2 % | 6,1 % |
| Frit cash flow | 58,0 mio. | 32,2 mio. | 64,7 mio. | 43,4 mio. | 63,3 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Zehnder Group 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Zehnder Group
Bundfase
Zehnder Group ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (1,1 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 4,6 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 27. oktober og har ligget over det siden.
Formation: Stigende kanal i gang
Startede 20. maj
Kursen er steget inde i en kanal siden maj 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 7 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 68 CHF og øvre kant omkring 81 CHF. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Zehnder Group
Zehnder Group er i en kortsigtet optrend. Kursen på 74,80 CHF ligger 3,5% over 20-dages gennemsnittet (72,31 CHF). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 4,1% over 50-dages gennemsnittet (71,82 CHF). Langsigtet ligger aktien 5,9% over 200-dages gennemsnittet (70,66 CHF), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (71,82) ligger over 200-dages (70,66) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Zehnder Group er stærkere end den lange.
Er Zehnder Group overkøbt eller oversolgt?
Zehnder Group AG har en RSI på 56,6. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for Zehnder Group
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,236), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,144) med 0,092, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,998), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (0,453) med 0,545, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for Zehnder Group
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Zehnder Group AG har en årlig standardafvigelse på 32,7%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Zehnder Group
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,236); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,998).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 56,6 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Zehnder Group aktien i 2026
Hvad koster en Zehnder Group-aktie?
Skal man købe Zehnder Group aktien nu?
Er det for sent at købe Zehnder Group aktien?
Hvad er kursmålet for Zehnder Group aktien?
Er Zehnder Group en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Zehnder Group udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Zehnder Group aktien?
Er Zehnder Group overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Zehnder Group overkøbt?
Hvornår har Zehnder Group næste regnskab?
Er Zehnder Group shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Zehnder Group?
Er Zehnder Group en god aktie?
Hvad er fremtiden for Zehnder Group aktien?
Hvorfor stiger Zehnder Group aktien i dag?
Hvor meget kan Zehnder Group stige?
Hvor lavt kan Zehnder Group falde?
Hvad laver Zehnder Group?
Hvor mange ansatte har Zehnder Group?
Har Zehnder Group opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Zehnder Group penge eller giver underskud?
Kan Zehnder Group gå konkurs?
Har Zehnder Group meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Zehnder Group aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Zehnder Group aktien?
Aktier der ligner Zehnder Group — alternativer i Byggevarer & udstyr
3 aktier i Byggevarer & udstyr har højere TradeDesk-score end Zehnder Group (56/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren