10,05 $

X-Energy (XE.US) aktie anbefaling 2026/2027: Køb – Aktieanalyse

10,05 $

X-Energy aktien faldt 8,5% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Hele branchen faldt: GE Vernova -9,3%, Eaton Corporation -9,9%, Parker-Hannifin -3,7% og Rockwell Automation -0,6%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for X-Energy. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.

Hvad bør du gøre?
Vores model ejer ikke X-Energy (solgt d. 10/9-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −14,1% 1 måned: ▼ −35,0% 3 måneder: ▼ −51,7%
Kursudvikling for X-Energy (XE.US) – aktiekurs på 10,05 $, november 2026
X-Energy aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 12. november 2026 (om 7 dage)
Del analysen:

Ingen analytikere dækker aktuelt X-Energy med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.

Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

X-Energy er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at X-Energy har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for X-Energy aktien i 2026: Køb

10 analytikere dækker X-Energy. Flertallet er positive med 60% der anbefaler køb, mens 30% anbefaler hold.

Konsensus: Køb (3,90/5)
Stærkt Køb
4 (40%)
Køb
2 (20%)
Hold
3 (30%)
Sælg
1 (10%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
3,90 ud af 5 baseret på 10 analytikere

Om X-Energy – Industrimaskiner

X-Energy udvikler teknologi til atomkraftværker og fremstiller brændsel til atomreaktorer.

Virksomheden har to hovedprodukter. Det ene er reaktoren Xe-100, som kan levere 80 megawatt elektricitet eller 200 megawatt varme. Det andet er TRISO-X, som er en type brændsel, der bruges i reaktorer.

X-Energy er baseret i Rockville i den amerikanske delstat Maryland. Virksomheden blev grundlagt i 2009.
Læs om virksomheden

X-Energy hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for X-Energy

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 4,4B Markedsværdi (Mcap)
$ 150M Omsætning
Industrimaskiner Industri
- P/E Ratio
29,56 P/S Ratio
1,73 P/B Ratio
USA Handles på børsen
x-energy.com Hjemmeside
Industri Sektor

X-Energy for danske investorer

Valuta. X-Energy handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop X-Energy kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er X-Energy for en type aktie?

Spekulativ aktie

X-Energy klassificeres som en spekulativ aktie.

Score-oversigt for X-Energy

💰 Value Score 19/100 (Meget Lav)

X-Energy ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 5/100 (Meget Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

🚀 Momentum Score 7/100 (Meget Lav)

X-Energy har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 10/100

Samlet set ser X-Energy svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 5 røde flag identificeret 2 kritiske

Vores analyse har identificeret 5 potentielle risikofaktorer i X-Energy som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 1.000%. Vi mangler tal til at vurdere gælden.
⚠️ Svag finansiel sundhed: Piotroski-score er kun 3/9 – virksomheden viser tegn på s...
🚨 Negativ profitmargin: Profitmarginen er -298,7% – virksomheden taber penge på s...
🚨 Negativt afkast på egenkapital: ROE er -60,2% – virksomheden genererer negativt afkast ti...
⚠️ Høj short interest: 10,9% af aktierne er shortet – mange professionelle inves...
🔒

Er det stadig sikkert at eje X-Energy?

Der er 5 ting, du bør se først.

Vis mig de 5 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

P/S-ratioen er 29,6 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 1,7 (moderat niveau).

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 3 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Altman Z2 er 15,94 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1.000,0% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 10,91% — meget højt, markedet er skeptisk.

X-Energy scorer kun 10 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på X-Energy →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

X-Energy short interest 2026: 10,9% shortet

Meget Høj Short Interest: 10,9% af free float
Short % af Free Float
10,9%
Vurdering
Meget Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Høj
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: X-Energy

0,0%7,1%14,1%
Top 12,3% · 13/10
9/96/103/11
10,9% i dag (meget høj)Toppede på 12,3% den 13/10-2026Seneste 30 dage: +0,6 procentpointMålt over 55 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej op. Den er steget 0,6 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 10,9%. Flere har altså lånt X-Energy og solgt den i forventning om, at kursen falder.

Det går også den anden vej: hvis de tager fejl og kursen stiger, skal de købe aktien tilbage — og de køb kan i sig selv presse kursen yderligere op. Det kaldes et short squeeze. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en meget høj short interest. Mellem 10-20% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet. Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne må købe tilbage) med store kursstigninger.

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 10,9% betyder, at 10,9% af de frit omsættelige aktier i X-Energy er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser (f.eks. et stærkt regnskab) kan shortere blive tvunget til at tilbagekøbe aktier hurtigt for at lukke deres positioner, hvilket kan skabe et short squeeze med kraftige kursstigninger på kort tid.

Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 12/11-2026. Med en short interest på 10,9% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
10,9%

Hvornår har X-Energy regnskab – Næste dato: 12/11-2026

X-Energy's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026 før markedets åbning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Årsregnskaber for X-Energy

X-Energy omsatte for 109,1 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 389,8 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning77,0 mio.104,9 mio.121,9 mio.84,0 mio.109,1 mio.
Nettoresultat−64,1 mio.−122,2 mio.−231,2 mio.−126,0 mio.−389,8 mio.
Indtjening pr. aktie−1,84−3,51–−0,46−19,52
Overskudsgrad−83,2 %−116,5 %−189,7 %−150,0 %−357,3 %
Frit cash flow−77,5 mio.−96,7 mio.−162,6 mio.−100,3 mio.−267,1 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Teknisk analyse af X-Energy 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for X-Energy

Grafen indlæses …
Teknisk analyse af X-Energy (XE.US) – RSI 34, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
X-Energy teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af X-Energy

X-Energy er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 10,05 $ ligger 11,8% under 20-dages gennemsnittet (11,40 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 29,5% under 50-dages gennemsnittet (14,25 $).

Er X-Energy overkøbt eller oversolgt?

X-Energy, Inc. har en RSI på 33,6. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for X-Energy

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-1,055), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-1,157) med 0,102, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (0,000), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (0,000) med 0,000, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.

Risikoprofil for X-Energy

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

X-Energy, Inc. har en årlig standardafvigelse på 94,9%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.

Samlet teknisk konklusion for X-Energy

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -1,055); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi 0,000).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.

RSI: 33,6 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Ofte stillede spørgsmål om X-Energy aktien i 2026

Hvad koster en X-Energy-aktie?
En X-Energy-aktie kostede 10,05 USD den 4. november 2026 kl. 22.23. Det er et fald på 8,47 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe X-Energy aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke X-Energy (solgt d. 10/9-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. X-Energy handles til 10,05 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -1,055, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 33,6 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit). Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe X-Energy aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. X-Energy handles til 10,05 $. Det er 72,9 % under toppen de seneste 52 uger (37,10 $) og 0,1 % over bunden (10,04 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for X-Energy aktien?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for X-Energy.
Er X-Energy en udbytteaktie?
Nej, X-Energy betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i X-Energy aktien?
Risikoen i X-Energy er meget høj: risikokategori Ekstremt spekulativ, nr. 5 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 94,9%, hvilket svarer til risikokategorien Ekstremt spekulativ.
Er X-Energy overvurderet — er den blevet for dyr?
X-Energy har følgende nøgletal: P/S-tal på 29,6, P/B-tal på 1,7.
Er X-Energy overkøbt?
Nej, X-Energy er ikke overkøbt. RSI er på 33,6 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 33,6 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 11,8% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har X-Energy næste regnskab?
X-Energy offentliggør næste regnskab den 12. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 10,05 $. RSI er på 33,6, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er X-Energy shortet?
Ja, X-Energy er shortet med 10,9% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en meget høj short interest, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet (bearish sentiment). Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze, hvor shorterne tvinges til at købe tilbage og presser kursen kraftigt op. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i X-Energy?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for X-Energy.
Er X-Energy en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer X-Energy svagt. Den samlede score er 10 ud af 100 (værdi 19, kvalitet 5, momentum 7). Det er nr. 1.978 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om X-Energy passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for X-Energy aktien?
Aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 12/11-2026, hvilket kan påvirke kursen. Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder X-Energy aktien?
X-Energy aktien faldt 8,47% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen faldt: GE Vernova -9,3%, Eaton Corporation -9,9%, Parker-Hannifin -3,7% og Rockwell Automation -0,6%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for X-Energy. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Vores model ejer ikke X-Energy (solgt d. 10/9-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 11,8% under 20-dages gennemsnittet; short interest er 10,9% (høj – mange satser på kursfald). For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan X-Energy stige?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for X-Energy. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 10,04 og 37,10 $. Kursen ligger 72,9% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan X-Energy falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 10,04 $, hvilket ligger 0,1% under den nuværende kurs på 10,05 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 72,9% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±94,9% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver X-Energy?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Industrimaskiner, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af X-Energy i afsnittet "Om X-Energy" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har X-Energy?
X-Energy har 889 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har X-Energy opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra X-Energy inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener X-Energy penge eller giver underskud?
Nej, X-Energy tjener i øjeblikket ikke penge — selskabet giver underskud med en negativ overskudsgrad på -298,7%, et betydeligt underskud. Det betyder at driften taber penge på hver krone i omsætning. Også driftsmarginen (overskud før renter og skat) er negativ på -219,6%, hvilket viser at det ikke kun er finansielle udgifter der trækker resultatet ned. Det er normalt for vækstaktier der investerer i ekspansion, men det øger risikoen hvis selskabet ikke når break-even inden kapitalen slipper op.
Kan X-Energy gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i X-Energy vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 15,94 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 3 — det er svag. Gæld i forhold til egenkapital er 1.000% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har X-Energy meget gæld?
Ja, X-Energy har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 1.000%. For industri-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af X-Energy aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af X-Energy, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/xe.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere X-Energy aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på X-Energy opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner X-Energy — alternativer i Industrimaskiner

3 aktier i Industrimaskiner har højere TradeDesk-score end X-Energy (10/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Skal du sælge X-Energy?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →