Wallenius Wilhelmsen Logistics (WAWI.OL) udbytte 2026/2027: 5,1%
Wallenius Wilhelmsen Logistics kursmål 2026: Analytikere ser 5% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Wallenius Wilhelmsen Logistics er 173,91 Kr. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 5,15% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Wallenius Wilhelmsen Logistics overvurderet eller undervurderet?
Wallenius Wilhelmsen Logistics er i øjeblikket fair med en afvigelse på 5,1% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 165,40 Kr, hvilket placerer Wallenius Wilhelmsen Logistics i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 156,52 Kr, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 191,30 Kr.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Wallenius Wilhelmsen Logistics ligger det rimelige prisleje mellem 156,52 Kr og 191,30 Kr.
Få en mail, når der sker noget i Wallenius Wilhelmsen Logistics: når vores model skifter signal, eller når selskabet udsender en kurspåvirkende meddelelse, fx et regnskab. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor der er sket noget, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Wallenius Wilhelmsen Logistics – Shipping
Wallenius Wilhelmsen ASA transporterer biler og andet stort gods med skib og tjener penge ved at fragte varer for kunder verden over. Virksomheden hjælper også med at håndtere godset på land, før og efter søtransporten.Virksomheden er delt i to dele. Den ene del, Ocean, står for selve skibstransporten. Her sejler virksomheden biler samt landbrugsmaskiner og andet stort og tungt udstyr for eksempel bilfabrikker. Den anden del, Landbased, tager sig af logistik på land. Det vil sige service i havne og på fabrikker, samt transport videre ud i landet, når godset er kommet fra skibet.
Virksomheden opererer over hele verden og har en flåde på 126 skibe, som sejler på 15 forskellige ruter. Kunderne er primært bilfabrikker og producenter af store maskiner.
Virksomheden bruger flere kendte navne i sit arbejde, blandt andet Wallenius Wilhelmsen Ocean, Wallenius Wilhelmsen Solutions, EUKOR, ARC og Armacup.
Wallenius Wilhelmsen ASA blev grundlagt i 1861 og har hovedkontor i Lysaker i Norge. Læs om virksomheden
Wallenius Wilhelmsen Logistics hører til temaet Shipping- og fragtaktier. Se alle shipping- og fragtaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Wallenius Wilhelmsen Logistics
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Wallenius Wilhelmsen Logistics for en type aktie?
Wallenius Wilhelmsen Logistics klassificeres som en udbytteaktie og value-aktie og kvalitetsaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 5,1%, stærk finansiel sundhed (Piotroski 8/9), og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for Wallenius Wilhelmsen Logistics
Wallenius Wilhelmsen Logistics ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
Wallenius Wilhelmsen Logistics har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Wallenius Wilhelmsen Logistics stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Wallenius Wilhelmsen Logistics handles til en P/E på 10,3, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 9,0 (13% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 14,2 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 2,2 (moderat niveau).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Wallenius Wilhelmsen Logistics har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 13,5% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 13,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 21,9% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,4% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -67,4% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 5,96 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 153,3% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
Wallenius Wilhelmsen Logistics udbytte 2026: 5,1% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Wallenius Wilhelmsen Logistics
Hvornår udbetaler Wallenius Wilhelmsen Logistics udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle norske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler Wallenius Wilhelmsen Logistics?
Wallenius Wilhelmsen Logistics betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 5,66 NOK pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 5,1%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 936,6%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 13,2%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for Wallenius Wilhelmsen Logistics
Vi har registreret udbyttebetalinger for Wallenius Wilhelmsen Logistics siden 2022-04-27. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 10 gange, senest den 2026-08-26. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-08-26 | 2026-09-16 | 5,66 | NOK |
| 2026-03-10 | 2026-03-24 | 9,37 | NOK |
| 2025-08-26 | 2025-09-16 | 11,20 | NOK |
| 2025-03-26 | 2025-04-28 | 13,06 | NOK |
| 2024-09-25 | 2024-10-10 | 11,22 | NOK |
| 2024-05-22 | 2024-05-29 | 7,43 | NOK |
| 2023-11-09 | 2023-11-22 | 3,80 | NOK |
| 2023-04-27 | 2023-05-10 | 4,73 | NOK |
| 2022-11-09 | 2022-11-22 | 0,62 | NOK |
| 2022-04-27 | 2022-05-10 | 0,83 | NOK |
Hvornår har Wallenius Wilhelmsen Logistics regnskab?
Wallenius Wilhelmsen Logistics aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.Årsregnskaber for Wallenius Wilhelmsen Logistics
Wallenius Wilhelmsen Logistics omsatte for 5,2 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 1,0 mia. USD.
| Beløb i USD | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 3,9 mia. | 5,0 mia. | 5,1 mia. | 5,3 mia. | 5,2 mia. |
| Nettoresultat | 133,0 mio. | 679,0 mio. | 846,0 mio. | 973,0 mio. | 1,0 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 0,31 | 1,61 | 2,00 | 2,30 | 2,41 |
| Overskudsgrad | 3,4 % | 13,5 % | 16,4 % | 18,3 % | 19,4 % |
| Frit cash flow | 482,0 mio. | 1,2 mia. | 1,6 mia. | 1,6 mia. | 1,5 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Wallenius Wilhelmsen Logistics analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Wallenius Wilhelmsen Logistics har skuffet i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Wallenius Wilhelmsen Logistics 2026 – Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Wallenius Wilhelmsen Logistics
Stigende fase
Wallenius Wilhelmsen Logistics er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 20,9 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 6,3 % den seneste måned. Kursen har ligget over gennemsnittet hele tiden siden mindst 26. maj.
Formation: Dobbeltbund i gang
Dannet 23. oktober · Endnu ikke gennemført
Kursen har været nede omkring 162 NOK to gange siden oktober 2026, og er begge gange steget derfra igen. Kursen er endnu ikke lukket over 180 NOK — toppen mellem de to bunde. Det er det niveau, der gør formationen færdig.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 162 NOK — de to bunde.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Wallenius Wilhelmsen Logistics
Wallenius Wilhelmsen Logistics er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 165,40 Kr. ligger 3,6% under 20-dages gennemsnittet (171,66 Kr.). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 4,4% under 50-dages gennemsnittet (172,97 Kr.). Langsigtet ligger aktien 21,9% over 200-dages gennemsnittet (135,72 Kr.), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (172,97) ligger over 200-dages (135,72) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Wallenius Wilhelmsen Logistics er stærkere end den lange.
Er Wallenius Wilhelmsen Logistics overkøbt eller oversolgt?
Wallenius Wilhelmsen Logistics ASA har en RSI på 38,6. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt.
MACD-analyse for Wallenius Wilhelmsen Logistics
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-1,723), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0,775) med 0,948, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (14,902), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (15,652) med 0,750, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.
Risikoprofil for Wallenius Wilhelmsen Logistics
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Wallenius Wilhelmsen Logistics ASA har en årlig standardafvigelse på 31,9%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Wallenius Wilhelmsen Logistics
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -1,723); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 14,902).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 38,6 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om Wallenius Wilhelmsen Logistics aktien i 2026
Hvad koster en Wallenius Wilhelmsen Logistics-aktie?
Skal man købe Wallenius Wilhelmsen Logistics aktien nu?
Er det for sent at købe Wallenius Wilhelmsen Logistics aktien?
Hvad er kursmålet for Wallenius Wilhelmsen Logistics aktien?
Er Wallenius Wilhelmsen Logistics en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Wallenius Wilhelmsen Logistics udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Wallenius Wilhelmsen Logistics aktien?
Er Wallenius Wilhelmsen Logistics overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Wallenius Wilhelmsen Logistics overkøbt?
Hvornår har Wallenius Wilhelmsen Logistics næste regnskab?
Er Wallenius Wilhelmsen Logistics shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Wallenius Wilhelmsen Logistics?
Er Wallenius Wilhelmsen Logistics en god aktie?
Hvad er fremtiden for Wallenius Wilhelmsen Logistics aktien?
Hvorfor stiger Wallenius Wilhelmsen Logistics aktien i dag?
Hvor meget kan Wallenius Wilhelmsen Logistics stige?
Hvor lavt kan Wallenius Wilhelmsen Logistics falde?
Hvad laver Wallenius Wilhelmsen Logistics?
Hvor mange ansatte har Wallenius Wilhelmsen Logistics?
Har Wallenius Wilhelmsen Logistics opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Wallenius Wilhelmsen Logistics penge eller giver underskud?
Kan Wallenius Wilhelmsen Logistics gå konkurs?
Har Wallenius Wilhelmsen Logistics meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Wallenius Wilhelmsen Logistics aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Wallenius Wilhelmsen Logistics aktien?
Aktier der ligner Wallenius Wilhelmsen Logistics — alternativer i Shipping
3 aktier i Shipping har højere TradeDesk-score end Wallenius Wilhelmsen Logistics (76/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren