Hold. Vores model ejer Sportradar Group (købt d. 3/11-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger.
Sportradar Group aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:Kopieret!
Sportradar Group kursmål 2026: Analytikere ser 22% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Sportradar Group er
17,63 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.
Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 21,67% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede.
Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)
Er Sportradar Group overvurderet eller undervurderet?
Sportradar Group er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 21,7% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 14,49 $, hvilket placerer Sportradar Group i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 15,87 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 19,39 $.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Sportradar Group ligger det rimelige prisleje mellem 15,87 $ og 19,39 $.
Analytikerne ser 22% potentiale i Sportradar Group — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Sportradar Groups køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen,
før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og
de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i.
Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en
smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med
aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du
ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Sportradar Group scorer kun 30/100. Hvad scorer dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Der er hundredvis af aktier med stærkere tal end denne. Det er sådan en, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Læg dine ind, så ser du på få sekunder, hvilke der er værd at beholde.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9
Analytiker-anbefalinger for Sportradar Group aktien i 2026: Køb
23 analytikere dækker Sportradar Group. Flertallet er positive med 69,6% der anbefaler køb, mens 30,4% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 17,63, hvilket giver et potentiale på 21,7% i forhold til den aktuelle kurs.
Sportradar indsamler og sælger data om sportsbegivenheder. Virksomheden tjener penge ved at levere disse data og tilhørende teknologi til spilselskaber og medier, som bruger dem til at tilbyde odds, livestreaming og sportsindhold til deres kunder.
Virksomheden er aktiv i mange lande, blandt andet Schweiz, USA, Canada, lande i Afrika, Malta, Asien, Mellemøsten, Europa samt Latinamerika og Caribien. Kunderne er primært bookmakere (spilselskaber, der tilbyder sportsvæddemål), tv-stationer, udgivere og rettighedshavere inden for sport.
Sportradar tilbyder blandt andet realtidsdata fra sportskampe, odds før og under kampe, samt teknologi til online spil som virtuel fodbold, hestevæddeløb og basketball. Virksomheden hjælper også med at opdage snyd og matchfixing i sport, og den leverer værktøjer til sportsklubber og -forbund, som bruges til at analysere præstationer, planlægge turneringer og finde nye talenter.
Sportradar blev grundlagt i 2001 og har hovedkontor i Sankt Gallen i Schweiz. Læs om virksomheden
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr.
P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere.
P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi.
Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Sportradar Group handles til en P/E på 202,9, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 31,9 (84% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 3,0 (i moderat niveau). P/B er 4,3 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Sportradar Group har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 1,2% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 10,0%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 2,0% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 4,7% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -39,9% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,18 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 147,5% – moderat gældsætning.
Rentedækning
1,7×
Nettogæld/EBITDA
-0,4
Kan betale sin gæld, men den fylder en del
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 13,27% — meget højt, markedet er skeptisk.
Sportradar Group scorer kun 30 ud af 100. Har du den i din portefølje?
Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.
Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv
Seneste insiderhandler i Sportradar Group: Kun salg
Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge.
Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →
De seneste registrerede insiderhandler i Sportradar Group viser 13 handler – fordelt på 11 køb og 2 salg. Netto er der flyttet 11.212.011 $ ind i aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Koerl Carsten, YABUKI JEFFERY W, Walder Marc m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun salg.
Kort sigt (3 mdr): Kun salg
Insidere har udelukkende solgt aktier i de seneste 3 måneder.
I de seneste 3 måneder: 0 køb og 1 salg.
Netto 22.264 $ ud af aktien.
Længere sigt (alle handler): Overvejende køb
Insiderne har købt for væsentligt mere end de har solgt. Det tyder på, at flere nøglepersoner ser værdi i aktien.
Over de seneste 13 handler: 11 køb og 2 salg.
Netto 11.212.011 $ ind i aktien.
Seneste køb: Koerl Carsten købte
157.801 aktier til
13 $ pr. stk.
den 2026-05-06.
Seneste salg: MILLER MICHAEL CONNOLLY solgte
1.840 aktier til
12 $ pr. stk.
den 2026-10-15.
Tabellen viser de seneste 13 indberettede insider-transaktioner i Sportradar Group. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.
Transaktionsdato
Navn
Type
Antal Aktier
Pris Per Aktie ($)
Samlet Beløb ($)
2026-10-15
MILLER MICHAEL CONNOLLY
Salg
1.840
12
22.264
2026-06-10
MILLER MICHAEL CONNOLLY
Salg
1.500
17
24.750
2026-05-06
Koerl Carsten
Køb
157.801
13
2.128.735
2026-05-05
Koerl Carsten
Køb
158.000
13
2.117.200
2026-05-04
Koerl Carsten
Køb
182.000
13
2.435.160
2026-05-01
Koerl Carsten
Køb
143.000
13
1.891.890
2026-04-30
YABUKI JEFFERY W
Køb
3.000
13
39.000
2026-04-30
Walder Marc
Køb
66.000
13
842.820
2026-04-30
Ramanathan Rajani
Køb
8.003
13
100.038
2026-04-30
KURTZ WILLIAM
Køb
8.000
13
103.760
2026-04-30
Koerl Carsten
Køb
111.100
13
1.450.966
2026-04-30
Fleet George
Køb
7.850
13
99.931
2026-04-30
Bigley Deirdre Mary
Køb
3.940
13
49.526
Hvem køber og sælger Sportradar Group aktier i 2026?
Følgende insidere har købt aktier i Sportradar Group: Koerl Carsten, YABUKI JEFFERY W, Walder Marc, Ramanathan Rajani, KURTZ WILLIAM m.fl.. Samlet er der købt for 11.259.025 $ fordelt på 11 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: MILLER MICHAEL CONNOLLY. Samlet er der solgt for 47.014 $ fordelt på 2 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.
Aktien har en meget høj short interest. Mellem 10-20% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet. Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne må købe tilbage) med store kursstigninger.
Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 13,3% betyder, at 13,3% af de frit omsættelige aktier i Sportradar Group er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.
Ved positive overraskelser (f.eks. et stærkt regnskab) kan shortere blive tvunget til at tilbagekøbe aktier hurtigt for at lukke deres positioner, hvilket kan skabe et short squeeze med kraftige kursstigninger på kort tid.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Sportradar Group aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.
Årsregnskaber for Sportradar Group
Sportradar Group omsatte for 1,2 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 96,4 mio. EUR.
Beløb i EUR
2021
2022
2023
2024
2025
Omsætning
561,2 mio.
730,2 mio.
877,6 mio.
1,1 mia.
1,2 mia.
Nettoresultat
12,6 mio.
10,9 mio.
34,7 mio.
34,2 mio.
96,4 mio.
Indtjening pr. aktie
0,05
0,03
0,11
0,11
0,30
Overskudsgrad
2,2 %
1,5 %
4,0 %
3,1 %
7,8 %
Frit cash flow
1,5 mio.
5,5 mio.
58,4 mio.
125,4 mio.
174,7 mio.
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Sportradar Group analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Sportradar Group har skuffet i 1 ud af de seneste 1 kvartaler – det er for få rapporter til at sige noget om et mønster. Hold øje med, om billedet bekræfter sig over de næste kvartaler.
Q3 2025
▼ Skuffede
-20,0% vs. forventet
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Sportradar Group 2026 – Signal: Afvent
Samlet Teknisk Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Sportradar Group
Grafen indlæses …
50-dages gennemsnit200-dages gennemsnit
Faldende fase
Sportradar Group er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 2,3 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 6,0 % den seneste måned. Kursen har ligget under gennemsnittet hele tiden siden mindst 20. maj.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald.
De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu.
I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint
efter alle aktier 120 dage senere.
Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal.
Sådan måler vi trenden
Sportradar Group teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.
Trendanalyse af Sportradar Group
Sportradar Group er i en kortsigtet optrend. Kursen på 14,49 $ ligger 16,7% over 20-dages gennemsnittet (12,42 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 15,5% over 50-dages gennemsnittet (12,55 $). Langsigtet ligger aktien 2,3% under 200-dages gennemsnittet (14,83 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (12,55) ligger under 200-dages (14,83) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Sportradar Group er svagere end den lange.
Er Sportradar Group overkøbt eller oversolgt?
Sportradar Group AG Class A Ordinary Shares har en RSI på 69,6. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.
MACD-analyse for Sportradar Group
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,267), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,006) med 0,273, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,138), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-1,352) med 0,214, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.
Risikoprofil for Sportradar Group
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Sportradar Group AG Class A Ordinary Shares har en årlig standardafvigelse på 55,4%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for Sportradar Group
Overordnet trend:Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD):Kort sigt:peger op (daglig værdi 0,267); Lang sigt:peger ned (ugentlig værdi -1,138).
Styrke (MACD vs. signal-linje):Kort sigt:aktien har medvind; Lang sigt:modvinden aftager.
RSI: 69,6 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
De tre største ejere af Sportradar Group er Canada Pension Plan Investment Board (23,0 %), Technology Crossover Management IX, Ltd. (9,9 %) og Radcliff Management LLC (4,4 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.
De 10 største institutioner
Institution
Andel
Ændring
Canada Pension Plan Investment Board
23,05 %
0,0 %
Technology Crossover Management IX, Ltd.
9,87 %
0,0 %
Radcliff Management LLC
4,44 %
0,0 %
T. Rowe Price Investment Management,Inc.
3,43 %
−18,3 %
SPRUCE HOUSE INVESTMENT MANAGEMENT LLC
3,09 %
+232,9 %
Greenhouse Funds LLLP
2,80 %
−11,5 %
Massachusetts Financial Services Company
2,22 %
+5,4 %
The Goldman Sachs Group Inc
1,62 %
+999,5 %
Assenagon Asset Management SA
1,48 %
0,0 %
Stephens Inv Mgmt Group LLC
1,36 %
+28,9 %
Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.
De 5 største fonde
Fond
Andel
Ændring
T. Rowe Price Mid-Cap Growth
1,80 %
0,0 %
MFS Mid Cap Growth A
0,69 %
0,0 %
Vanguard Explorer Inv
0,56 %
0,0 %
MFS New Discovery I
0,22 %
0,0 %
T. Rowe Price Instl Mid-Cap Equity Gr
0,19 %
0,0 %
Opgjort pr. 30. september 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.
Ofte stillede spørgsmål om Sportradar Group aktien i 2026
Hvad koster en Sportradar Group-aktie?
En Sportradar Group-aktie kostede 14,49 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er en stigning på 2,04 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Sportradar Group aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Sportradar Group (købt d. 3/11-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Sportradar Group handles til 14,49 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,267, og aktien har medvind; RSI er på 69,6 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 17,63 $ giver et potentiale på 21,7%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Sportradar Group aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Sportradar Group handles til 14,49 $. Det er 40,0 % under toppen de seneste 52 uger (24,17 $) og 27,2 % over bunden (11,39 $). TradeDesks model købte aktien d. 3/11-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Sportradar Group aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Sportradar Group er 17,63 $. Den nuværende kurs er 14,49 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 21,7%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 15,87 og 19,39 $.
Er Sportradar Group en udbytteaktie?
Nej, Sportradar Group betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Sportradar Group aktien?
Risikoen i Sportradar Group er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 55,4%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er Sportradar Group overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Sportradar Group vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (21,7% potentiale). Sportradar Group har følgende nøgletal: P/E-tal på 202,9 (højt prissat), P/S-tal på 3,0, P/B-tal på 4,3.
Er Sportradar Group overkøbt?
Nej, Sportradar Group er ikke overkøbt. RSI er på 69,6 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 69,6 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 16,7% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Sportradar Group næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Sportradar Group endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Sportradar Group shortet?
Ja, Sportradar Group er shortet med 13,3% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en meget høj short interest, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet (bearish sentiment). Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze, hvor shorterne tvinges til at købe tilbage og presser kursen kraftigt op. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Sportradar Group?
Nej, insidere køber ikke Sportradar Group aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 1 salg. Netto er der solgt for 22.264 $. Over de seneste 13 indberettede handler er fordelingen 11 køb og 2 salg, og netto er der købt for 11.212.011 $. Aktive sælgere er MILLER MICHAEL CONNOLLY. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Sportradar Group en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer Sportradar Group svagt. Den samlede score er 30 ud af 100 (værdi 22, kvalitet 35, momentum 32). Det er nr. 1.644 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 21,7% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Sportradar Group passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Sportradar Group aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 17,63 $ (+21,7%); P/E-tallet er 202,9 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Sportradar Group aktien?
Sportradar Group aktien steg 2,04% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: salesforce.com +2,2%, Uber Technologies +4,9%, Snowflake -1,5% og Automatic Data Processing +2,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Sportradar Group. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Hold. Vores model ejer Sportradar Group (købt d. 3/11-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 16,7% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 13,3% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Sportradar Group stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Sportradar Group er 17,63 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 21,7% fra den nuværende kurs på 14,49 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 11,39 og 24,17 $. Kursen ligger 40,0% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Sportradar Group falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 11,39 $, hvilket ligger 21,4% under den nuværende kurs på 14,49 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 52,9% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±55,4% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Sportradar Group?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen Software – applikationer, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Sportradar Group i afsnittet "Om Sportradar Group" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Sportradar Group?
Sportradar Group har 4.882 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Sportradar Group opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Sportradar Group inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Sportradar Group penge eller giver underskud?
Ja, Sportradar Group tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 1,2%, hvilket er beskedent. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 10,0%. Med et P/E-tal på 202,9 betaler du i øjeblikket 202,9 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Sportradar Group gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Sportradar Group vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 1,18 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 5 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 148% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Sportradar Group meget gæld?
Ja, Sportradar Group har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 148%. For teknologi-sektoren regnes alt over 120% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Sportradar Group betale sin gæld? Kan betale sin gæld, men den fylder en del — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 1,7×, og selskabet har mere kontanter end gæld (nettokontant).
Hvor finder jeg en analyse af Sportradar Group aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Sportradar Group, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/srad.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Sportradar Group aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Sportradar Group opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.
Sportradar Group scorer kun 30/100 — har du den i porteføljen?
Der er flere hundrede aktier med langt stærkere tal. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om du skal beholde eller sælge — og får det daglige signal, så du kommer ud i tide, før tabet vokser.
Kursmål på 1.600+ aktier — vi siger til, når en bliver over- eller undervurderet
Dagligt køb/sælg-signal, så du kommer ud i tide
Vi analyserer hele din portefølje med det samme
Direkte ind · Intet kreditkort · Stopper automatisk
I de 14 dage får du nogle korte hjælpe-mails, der viser dig hvordan du bruger TradeDesk, plus besked om købs- og salgssignaler, når der sker noget i dine aktier. Du kan afmelde nederst i enhver mail. Når du starter, accepterer du vores
betingelser. Sådan behandler vi dine data:
privatlivspolitik.
Gratis · ingen konto
Så få de 5 bedste amerikanske aktier på mail
Vi regner hver dag på værdi, kvalitet og momentum. Skriv din mail, så sender vi dig
de 5 amerikanske aktier, der scorer højst på vores krav i dag, og hvorfor det lige er dem.
Du får listen med det samme. Derefter får du Mandags momentum hver
mandag morgen: de tre temaer, der rører sig mest. Vil du ikke have flere, afmelder du
med ét klik nederst i brevet.