Compagnie de Saint-Gobain (SGO.PA) kursmål 2026/2027: 25% potentiale + 3,4% udbytte
Compagnie de Saint-Gobain aktien stiger 2,7% i dag – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen stiger: Zehnder Group +1,0% og Sto SE & Co. KGaA +3,9%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Compagnie de Saint-Gobain. Til sammenligning er det europæiske Stoxx 600 +0,4% i dag.
Compagnie de Saint-Gobain kursmål 2026: Analytikere ser 25% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Compagnie de Saint-Gobain er 93,72 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 25,50% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Compagnie de Saint-Gobain overvurderet eller undervurderet?
Compagnie de Saint-Gobain er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 25,5% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 74,68 €, hvilket placerer Compagnie de Saint-Gobain i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 84,35 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 103,09 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Compagnie de Saint-Gobain ligger det rimelige prisleje mellem 84,35 € og 103,09 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på Compagnie de Saint-Gobain. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Compagnie de Saint-Gobain – Byggevarer & udstyr
Saint-Gobain fremstiller og sælger byggematerialer til både byggebranchen og industrien. Virksomheden tjener sine penge ved at producere og sælge produkter som gipsplader, isolering, mørtel, lofter, glas og rørsystemer.Saint-Gobain opererer over hele verden og er opdelt i fem områder: Højtydende Løsninger, Nordeuropa, Sydeuropa/Mellemøsten/Amerika samt Asien-Stillehavsområdet. Kunderne findes både inden for byggeri og industri.
Blandt de mange produkter kan nævnes:
- Gipsplader til byggeri og renovering, kendt under mærkerne Placo, Rigips og Gyproc
- Isolering til f.eks. varme- og klimaanlæg, rør, biler, husholdningsapparater og solpaneler, under mærkerne Isover, CertainTeed og Izocam
- Mørtel og byggekemi under mærkerne Weber, Chryso og GCP
- Lofter under mærker som Ecophon, CertainTeed og Gyptone
- Glasløsninger til bygninger og transport, under mærker som Saint-Gobain Glass og SageGlass
- Rørsystemer af støbejern, dæksler og riste under mærket PAM
- Glasfibermaterialer, tekstiler til industribrug, samt slibemidler, lim, tape, skum og film
- Keramik og plastprodukter
- Udendørs byggematerialer som tagpap, solcelletage og facadebeklædning under CertainTeed-mærket
Virksomheden distribuerer også tunge byggematerialer, VVS-produkter, kontorskillevægge, træ, produkter til boligforbedring, køkkener og badeværelser, stål samt værktøj og sikkerhedsudstyr til byggepladser.
Saint-Gobain blev grundlagt i 1665 og har hovedkontor i Courbevoie i Frankrig. Læs om virksomheden
Nøgletal for Compagnie de Saint-Gobain
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Compagnie de Saint-Gobain for danske investorer
Valuta. Compagnie de Saint-Gobain handles i euro (EUR) i Frankrig. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Compagnie de Saint-Gobain kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Frankrig trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Compagnie de Saint-Gobain for en type aktie?
Compagnie de Saint-Gobain klassificeres som en udbytteaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 3,4%.
Score-oversigt for Compagnie de Saint-Gobain
Compagnie de Saint-Gobain ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Compagnie de Saint-Gobain har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Compagnie de Saint-Gobain blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Compagnie de Saint-Gobain handles til en P/E på 12,9, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 8,9 (31% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,7 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,3 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,02.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Compagnie de Saint-Gobain har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,8% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 10,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 11,0% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 5,1% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -12,0% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,59 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 143,5% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
Compagnie de Saint-Gobain udbytte 2026: 3,4% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Compagnie de Saint-Gobain
Hvornår udbetaler Compagnie de Saint-Gobain udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Compagnie de Saint-Gobain?
Compagnie de Saint-Gobain betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 2,30 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 3,4%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 41,1%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 42,7%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for Compagnie de Saint-Gobain
Vi har registreret udbyttebetalinger for Compagnie de Saint-Gobain siden 2022-06-06. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-06-08. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-06-08 | 2026-06-10 | 2,30 | EUR |
| 2025-06-09 | 2025-06-11 | 2,20 | EUR |
| 2024-06-10 | 2024-06-12 | 2,10 | EUR |
| 2023-06-12 | 2023-06-14 | 2,00 | EUR |
| 2022-06-06 | 2022-06-08 | 1,63 | EUR |
Hvornår har Compagnie de Saint-Gobain regnskab – Næste dato: 18/02-2027
Compagnie de Saint-Gobain's næste regnskab bliver offentliggjort d. 18. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Compagnie de Saint-Gobain
Compagnie de Saint-Gobain omsatte for 46,5 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 2,9 mia. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 44,2 mia. | 51,2 mia. | 47,9 mia. | 46,6 mia. | 46,5 mia. |
| Nettoresultat | 2,5 mia. | 3,0 mia. | 2,7 mia. | 2,8 mia. | 2,9 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 4,76 | 5,80 | 5,23 | 5,64 | 5,78 |
| Overskudsgrad | 5,7 % | 5,9 % | 5,6 % | 6,1 % | 6,2 % |
| Frit cash flow | 3,0 mia. | 3,8 mia. | 4,1 mia. | 3,5 mia. | 3,5 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Compagnie de Saint-Gobain analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Compagnie de Saint-Gobain har skuffet i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Compagnie de Saint-Gobain 2026 – Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Compagnie de Saint-Gobain
Faldende fase
Compagnie de Saint-Gobain er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 3,4 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 1,9 % den seneste måned. Kursen lukkede under gennemsnittet den 31. august og har ligget under det siden.
Formation: Faldende kanal i gang
Startede 2. juli
Kursen er faldet inde i en kanal siden juli 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge falder. 5 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 60 EUR og øvre kant omkring 76 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Compagnie de Saint-Gobain
Compagnie de Saint-Gobain er i en kortsigtet optrend. Kursen på 74,68 € ligger 11,1% over 20-dages gennemsnittet (67,19 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 7,0% over 50-dages gennemsnittet (69,76 €). Langsigtet ligger aktien 0,8% under 200-dages gennemsnittet (75,32 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (69,76) ligger under 200-dages (75,32) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Compagnie de Saint-Gobain er svagere end den lange.
Er Compagnie de Saint-Gobain overkøbt eller oversolgt?
Compagnie de Saint-Gobain S.A har en RSI på 68,0. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.
MACD-analyse for Compagnie de Saint-Gobain
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,279), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,592) med 0,871, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-2,865), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-2,038) med 0,827, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Afvent at den ugentlige MACD også kommer over 0, før du handler.
Risikoprofil for Compagnie de Saint-Gobain
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Compagnie de Saint-Gobain S.A har en årlig standardafvigelse på 29,9%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Compagnie de Saint-Gobain
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,279); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -2,865).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvind.
RSI: 68,0 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om Compagnie de Saint-Gobain aktien i 2026
Hvad koster en Compagnie de Saint-Gobain-aktie?
Skal man købe Compagnie de Saint-Gobain aktien nu?
Er det for sent at købe Compagnie de Saint-Gobain aktien?
Hvad er kursmålet for Compagnie de Saint-Gobain aktien?
Er Compagnie de Saint-Gobain en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Compagnie de Saint-Gobain udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Compagnie de Saint-Gobain aktien?
Er Compagnie de Saint-Gobain overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Compagnie de Saint-Gobain overkøbt?
Hvornår har Compagnie de Saint-Gobain næste regnskab?
Er Compagnie de Saint-Gobain shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Compagnie de Saint-Gobain?
Er Compagnie de Saint-Gobain en god aktie?
Hvad er fremtiden for Compagnie de Saint-Gobain aktien?
Hvorfor stiger Compagnie de Saint-Gobain aktien i dag?
Hvor meget kan Compagnie de Saint-Gobain stige?
Hvor lavt kan Compagnie de Saint-Gobain falde?
Hvad laver Compagnie de Saint-Gobain?
Hvor mange ansatte har Compagnie de Saint-Gobain?
Har Compagnie de Saint-Gobain opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Compagnie de Saint-Gobain penge eller giver underskud?
Kan Compagnie de Saint-Gobain gå konkurs?
Har Compagnie de Saint-Gobain meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Compagnie de Saint-Gobain aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Compagnie de Saint-Gobain aktien?
Aktier der ligner Compagnie de Saint-Gobain — alternativer i Byggevarer & udstyr
3 aktier i Byggevarer & udstyr har højere TradeDesk-score end Compagnie de Saint-Gobain (59/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren