SMA Solar Technology (S92.XETRA) kursmål 2026/2027: 30% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
SMA Solar Technology aktien steg 6,2% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.
SMA Solar Technology kursmål 2026: Analytikere ser 32% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for SMA Solar Technology er 71,50 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er SMA Solar Technology overvurderet eller undervurderet?
SMA Solar Technology er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 32% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 54,15 €, hvilket placerer SMA Solar Technology i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 64,35 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 78,65 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For SMA Solar Technology ligger det rimelige prisleje mellem 64,35 € og 78,65 €.
Følg SMA Solar Technology, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om SMA Solar Technology – Solenergi
SMA Solar Technology AG udvikler, producerer og sælger udstyr til solenergi. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge såkaldte inverter — det er en slags teknisk boks, der omdanner strøm fra solceller til strøm, man kan bruge i hjemmet eller sende ud på elnettet. Virksomheden sælger også batterier til at gemme solenergi, overvågningssystemer til solcelleanlæg samt ladeløsninger til elbiler.Virksomheden har hovedkvarter i Niestetal i Tyskland og sælger både i Tyskland og i andre lande.
SMA Solar er delt op i to forretningsområder: Ét, der retter sig mod private og mindre virksomheder, og ét, der retter sig mod store, professionelle projekter. Kunderne er blandt andet elselskaber, virksomheder der producerer strøm, projektudviklere, investorer, installatører og selskaber der driver elnettet. Virksomheden har også kunder blandt industrivirksomheder, der bruger meget energi.
Ud over selve udstyret tilbyder SMA Solar også digitale løsninger, som hjælper kunderne med at planlægge, styre og servicere deres solcelleanlæg og energisystemer.
Virksomheden blev grundlagt i 1981. Dengang hed den SMA Technologie AG, men skiftede navn til SMA Solar Technology AG i juni 2008. Læs om virksomheden
SMA Solar Technology hører til temaet Solenergiaktier. Se alle solenergiaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for SMA Solar Technology
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er SMA Solar Technology for en type aktie?
SMA Solar Technology klassificeres som en spekulativ aktie.
Score-oversigt for SMA Solar Technology
SMA Solar Technology ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
SMA Solar Technology har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser SMA Solar Technology svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 1,1 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 3,9 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,80 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten. Aktien kan se billig ud på enkelte nøgletal, men den samlede value-score er kun 31/100 — den trækkes ned af negativ indtjening, negativ egenkapitalforrentning (ROE), faldende indtjening.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
SMA Solar Technology har en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 14,2%. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -80,6% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,73 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 178,5% – moderat gældsætning.
SMA Solar Technology udbytte
Hvor meget udbytte betaler SMA Solar Technology?
SMA Solar Technology har ikke udbetalt udbytte siden 2025. Det seneste udbytte var 0,50 EUR pr. aktie med x-dato 28. maj 2025. Selskabet kan genoptage udbyttet, men der er ikke udmeldt en ny udbyttebetaling. Historikken nedenfor viser de udbytter, der faktisk er udbetalt.
Historiske udbyttebetalinger for SMA Solar Technology
Vi har registreret udbyttebetalinger for SMA Solar Technology siden 2024-05-29. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 2 gange, senest den 2025-05-28. Dog kvalificerer aktien sig ikke som en stabil eller sporadisk udbytteaktie, da udbyttebetalingerne har været inkonsistente de seneste år.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2025-05-28 | N/A | 0,50 | EUR |
| 2024-05-29 | N/A | 0,50 | EUR |
Hvornår har SMA Solar Technology regnskab – Næste dato: 12/11-2026
SMA Solar Technology's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for SMA Solar Technology
SMA Solar Technology omsatte for 1,5 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 181,1 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 983,7 mio. | 1,1 mia. | 1,9 mia. | 1,5 mia. | 1,5 mia. |
| Nettoresultat | −23,0 mio. | 55,8 mio. | 225,7 mio. | −117,7 mio. | −181,1 mio. |
| Indtjening pr. aktie | −0,66 | 1,61 | 6,50 | −3,39 | −5,22 |
| Overskudsgrad | −2,3 % | 5,2 % | 11,9 % | −7,7 % | −12,0 % |
| Frit cash flow | 46,7 mio. | −33,2 mio. | 56,4 mio. | −202,8 mio. | 126,2 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog SMA Solar Technology analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
SMA Solar Technology har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af SMA Solar Technology 2026 – Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for SMA Solar Technology
Stigende fase
SMA Solar Technology er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 5,5 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 3,7 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 4. november og har ligget over det siden.
Formation: Dobbelttop gennemført
Dannet 14. oktober · Gennemført 20. oktober
Kursen har været oppe omkring 64 EUR to gange siden september 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 20. oktober lukkede kursen under 54 EUR — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 64 EUR er der, hvor sælgere tidligere har taget over.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 64 EUR — de to toppe.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af SMA Solar Technology
SMA Solar Technology er i en kortsigtet optrend. Kursen på 54,15 € ligger 1,0% over 20-dages gennemsnittet (53,59 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 4,1% under 50-dages gennemsnittet (56,44 €). Langsigtet ligger aktien 5,5% over 200-dages gennemsnittet (51,34 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (56,44) ligger over 200-dages (51,34) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i SMA Solar Technology er stærkere end den lange.
Er SMA Solar Technology overkøbt eller oversolgt?
SMA Solar Technology AG har en RSI på 51,2, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for SMA Solar Technology
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-2,004), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-2,066) med 0,062, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,403), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (3,147) med 1,744, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den daglige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan betyde at det kortvarige tilbagefald er ved at være ovre.
Risikoprofil for SMA Solar Technology
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
SMA Solar Technology AG har en årlig standardafvigelse på 68,7%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for SMA Solar Technology
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -2,004); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,403).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 51,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om SMA Solar Technology aktien i 2026
Hvad koster en SMA Solar Technology-aktie?
Skal man købe SMA Solar Technology aktien nu?
Er det for sent at købe SMA Solar Technology aktien?
Hvad er kursmålet for SMA Solar Technology aktien?
Er SMA Solar Technology en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i SMA Solar Technology aktien?
Er SMA Solar Technology overvurderet — er den blevet for dyr?
Er SMA Solar Technology overkøbt?
Hvornår har SMA Solar Technology næste regnskab?
Er SMA Solar Technology shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i SMA Solar Technology?
Er SMA Solar Technology en god aktie?
Hvad er fremtiden for SMA Solar Technology aktien?
Hvorfor stiger SMA Solar Technology aktien?
Hvor meget kan SMA Solar Technology stige?
Hvor lavt kan SMA Solar Technology falde?
Hvad laver SMA Solar Technology?
Hvor mange ansatte har SMA Solar Technology?
Har SMA Solar Technology opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener SMA Solar Technology penge eller giver underskud?
Kan SMA Solar Technology gå konkurs?
Har SMA Solar Technology meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af SMA Solar Technology aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere SMA Solar Technology aktien?
Aktier der ligner SMA Solar Technology — alternativer i Solenergi
3 aktier i Solenergi har højere TradeDesk-score end SMA Solar Technology (42/100) lige nu.
Se alle 343 aktier i Teknologi-sektoren