Rambus aktien faldt 6,0% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen faldt: NVIDIA -3,2%, Broadcom -2,0%, SK Hynix Inc. -5,1% og Micron Technology -7,0%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Rambus. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.
Hvad bør du gøre?
Vores model ejer ikke Rambus (solgt d. 13/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det.
Rambus aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:Kopieret!
Rambus kursmål 2026: Analytikere ser 70% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Rambus er
140,57 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.
Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 69,57% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede.
Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)
Er Rambus overvurderet eller undervurderet?
Rambus er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 69,6% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 82,90 $, hvilket placerer Rambus i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 126,51 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 154,63 $.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Rambus ligger det rimelige prisleje mellem 126,51 $ og 154,63 $.
Analytikerne ser 70% potentiale i Rambus — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Rambuss køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Rambus
Få en mail, når vores model skifter signal på Rambus. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at Rambus har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9
Analytiker-anbefalinger for Rambus aktien i 2026: Stærkt Køb
8 analytikere dækker Rambus. Flertallet er positive med 75% der anbefaler køb, mens 25% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 140,57, hvilket giver et potentiale på 69,6% i forhold til den aktuelle kurs.
Rambus Inc. laver og sælger halvledere (computerchips). Virksomheden tjener sine penge på at sælge chips samt licensere sin teknologi og sine patenter til andre virksomheder.
Rambus er primært til stede i USA, Sydkorea og Singapore, men sælger også sine produkter internationalt. Kunderne er blandt andet producenter af hukommelsesmoduler, store IT-virksomheder (OEM'er og "hyperscalers", altså virksomheder der driver store datacentre), samt andre chipproducenter.
Virksomhedens hovedprodukter er hukommelseschips, der bruges til at forbinde computerhukommelse (kaldet DDR5 og DDR4) med resten af systemet. Disse chips hjælper med at styre strøm, temperatur og datastrømme i computere og servere.
Rambus tilbyder også såkaldt "silicon IP" - det er teknologiske løsninger og designs, som andre virksomheder kan bruge, når de selv skal bygge chips. Det handler blandt andet om løsninger, der beskytter data og gør dataoverførsel hurtigere. Disse løsninger bruges inden for kunstig intelligens, datacentre, offentlige systemer og bilindustrien.
Derudover ejer virksomheden en stor portefølje af patenter inden for hukommelsesarkitektur, højhastigheds dataforbindelser og sikkerhedsløsninger.
Rambus sælger sine produkter og ydelser gennem sit eget salgsteam og gennem forhandlere. Virksomheden blev grundlagt i 1990 og har hovedkontor i San Jose, Californien. Læs om virksomheden
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr.
P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere.
P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi.
Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Rambus klassificeres som en vækstaktie og kvalitetsaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, stærk finansiel sundhed (Piotroski 7/9).
Score-oversigt for Rambus
💰 Value Score19/100 (Meget Lav)
Rambus ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
⭐ Quality Score91/100 (Meget Høj)
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
🚀 Momentum Score19/100 (Meget Lav)
Rambus har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
📊 Samlet Score43/100
Samlet set ser Rambus svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Rambus handles til en P/E på 36,7, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 24,2 (34% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 12,2 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 6,7 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 3,80 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Rambus har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 33,4% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 38,4%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 19,7% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 12,3% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 56,8% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 16,50 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 19,8% – lav gældsætning og en solid balance.
Rentedækning
325,5×
Nettogæld/EBITDA
-0,3
Kan sagtens betale sin gæld
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 5,45% — forhøjet, en del investorer satser på fald.
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv
Seneste insiderhandler i Rambus: Kun salg
Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge.
Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →
De seneste registrerede insiderhandler i Rambus viser 20 handler, som alle har været salg. Netto er der flyttet 15.959.047 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er KISSNER CHARLES, Sayiner Necip, Higashi Emiko m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun salg.
Kort sigt (3 mdr): Kun salg
Insidere har udelukkende solgt aktier i de seneste 3 måneder.
I de seneste 3 måneder: 0 køb og 2 salg.
Netto 1.080.000 $ ud af aktien.
Længere sigt (alle handler): Kun salg
Insidere har udelukkende solgt aktier i den seneste periode. Det kan indikere, at ledelsen ser begrænsede muligheder.
Over de seneste 20 handler: 0 køb og 20 salg.
Netto 15.959.047 $ ud af aktien.
Seneste salg: KISSNER CHARLES solgte
5.000 aktier til
111 $ pr. stk.
den 2026-10-02.
Hvem sælger: KISSNER CHARLES, Sayiner Necip, Higashi Emiko, STANG ERIC B, FAN XIANZHI SEAN m.fl..
Seneste insider-handler i Rambus
Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i Rambus. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.
Transaktionsdato
Navn
Type
Antal Aktier
Pris Per Aktie ($)
Samlet Beløb ($)
2026-10-02
KISSNER CHARLES
Salg
5.000
111
555.000
2026-09-22
KISSNER CHARLES
Salg
5.000
105
525.000
2026-08-07
KISSNER CHARLES
Salg
5.000
101
504.600
2026-06-03
Sayiner Necip
Salg
5.000
170
850.750
2026-06-02
Higashi Emiko
Salg
5.000
158
790.000
2026-06-01
STANG ERIC B
Salg
5.000
146
730.000
2026-05-26
Higashi Emiko
Salg
5.000
158
787.850
2026-05-26
FAN XIANZHI SEAN
Salg
37.814
152
5.760.963
2026-05-22
Shinn John
Salg
1.000
144
143.630
2026-05-08
Sayiner Necip
Salg
9.824
130
1.278.888
2026-05-07
LAUB STEVEN
Salg
1.500
126
188.280
2026-04-24
Rao Meera
Salg
2.972
150
446.692
2026-04-14
Rao Meera
Salg
8.538
118
1.008.167
2026-04-02
Seraphin Luc
Salg
2.511
88
221.847
2026-03-10
Shinn John
Salg
4.356
90
390.080
2026-03-03
Shinn John
Salg
2.254
95
213.882
2026-03-02
Seraphin Luc
Salg
1.679
102
170.670
2026-02-23
Lynch Desmond
Salg
4.273
102
433.838
2025-11-10
STANG ERIC B
Salg
4.000
112
447.160
2025-11-07
STANG ERIC B
Salg
5.000
102
511.750
Hvem køber og sælger Rambus aktier i 2026?
Følgende insidere har solgt aktier: KISSNER CHARLES, Sayiner Necip, Higashi Emiko, STANG ERIC B, FAN XIANZHI SEAN m.fl.. Samlet er der solgt for 15.959.047 $ fordelt på 20 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.
5,5% i dag (høj)Toppede på 7,8% den 2/10-2026Seneste 30 dage: −2,3 procentpointMålt over 78 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej ned. Den er faldet 2,3 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 5,5%. Toppen var 7,8% den 2/10-2026, så den er nu 2,3 procentpoint lavere. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Et fald i short-andelen betyder derfor, at der bliver købt aktier tilbage i Rambus lige nu.
Mange investorer holder øje med netop det: en short-andel der har været høj og begynder at falde tilbage. De professionelle, der satsede på kursfald, er ved at lukke ned. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kortvarig kraftig kursstigning).
Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 5,5% betyder, at 5,5% af de frit omsættelige aktier i Rambus er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Rambus aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.
Årsregnskaber for Rambus
Rambus omsatte for 707,6 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 230,5 mio. USD.
Beløb i USD
2021
2022
2023
2024
2025
Omsætning
328,3 mio.
454,8 mio.
461,1 mio.
556,6 mio.
707,6 mio.
Nettoresultat
18,3 mio.
−14,3 mio.
333,9 mio.
179,8 mio.
230,5 mio.
Indtjening pr. aktie
0,16
−0,13
3,01
1,65
2,10
Overskudsgrad
5,6 %
−3,2 %
72,4 %
32,3 %
32,6 %
Frit cash flow
195,4 mio.
209,9 mio.
172,5 mio.
199,9 mio.
333,2 mio.
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Rambus analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Rambus har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+10,3% vs. forventet
Q1 2026
= Ramte præcist
-1,6% vs. forventet
Q4 2025
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-7,9% vs. forventet
Q2 2025
= Ramte præcist
+1,7% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+3,5% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+5,4% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+29,4% vs. forventet
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Rambus 2026 – Signal: Stærkt Sælg
Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Rambus
Grafen indlæses …
50-dages gennemsnit200-dages gennemsnit
Bundfase
Rambus ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at falde og har kun flyttet sig 0,4 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 23,0 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 9. oktober og har ligget under det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald.
De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu.
I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint
efter alle aktier 120 dage senere.
Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal.
Sådan måler vi trenden
Rambus teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.
Trendanalyse af Rambus
Rambus er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 82,90 $ ligger 9,8% under 20-dages gennemsnittet (91,88 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 11,4% under 50-dages gennemsnittet (93,56 $). Langsigtet ligger aktien 23,0% under 200-dages gennemsnittet (107,69 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (93,56) ligger under 200-dages (107,69) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Rambus er svagere end den lange.
Er Rambus overkøbt eller oversolgt?
Rambus Inc har en RSI på 38,5. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.
MACD-analyse for Rambus
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-3,478), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-2,640) med 0,838, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-4,963), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-3,580) med 1,383, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering:Både den daglige og ugentlige MACD er negative og under deres signal-linjer. Trenden peger ned både på kort og lang sigt – det stærkest mulige negative signal.
Risikoprofil for Rambus
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Rambus Inc har en årlig standardafvigelse på 77,7%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.
Samlet teknisk konklusion for Rambus
Overordnet trend:Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD):Kort sigt:peger ned (daglig værdi -3,478); Lang sigt:peger ned (ugentlig værdi -4,963).
Styrke (MACD vs. signal-linje):Kort sigt:aktien har modvind; Lang sigt:modvind.
RSI: 38,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Sælg
Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.
En Rambus-aktie kostede 82,90 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er et fald på 5,99 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Rambus aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Rambus (solgt d. 13/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Rambus handles til 82,90 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -3,478, og aktien har modvind; RSI er på 38,5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 140,57 $ giver et potentiale på 69,6%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Rambus aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Rambus handles til 82,90 $. Det er 52,4 % under toppen de seneste 52 uger (174,10 $) og 6,4 % over bunden (77,89 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Rambus aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Rambus er 140,57 $. Den nuværende kurs er 82,90 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 69,6%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 126,51 og 154,63 $.
Er Rambus en udbytteaktie?
Nej, Rambus betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Rambus aktien?
Risikoen i Rambus er meget høj: risikokategori Ekstremt spekulativ, nr. 5 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 77,7%, hvilket svarer til risikokategorien Ekstremt spekulativ.
Er Rambus overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Rambus vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (69,6% potentiale). Rambus har følgende nøgletal: P/E-tal på 36,7 (højt prissat), P/S-tal på 12,2, P/B-tal på 6,7.
Er Rambus overkøbt?
Nej, Rambus er ikke overkøbt. RSI er på 38,5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 38,5 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 9,8% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har Rambus næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Rambus endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Rambus shortet?
Ja, Rambus er shortet med 5,5% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Rambus?
Nej, insidere køber ikke Rambus aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 2 salg. Netto er der solgt for 1.080.000 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 0 køb og 20 salg, og netto er der solgt for 15.959.047 $. Aktive sælgere er KISSNER CHARLES, Sayiner Necip, Higashi Emiko m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Rambus en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Rambus en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 43 ud af 100 (værdi 19, kvalitet 91, momentum 19). Det er nr. 1.380 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 69,6% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Rambus passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Rambus aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 140,57 $ (+69,6%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 36,7 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Rambus aktien?
Rambus aktien faldt 5,99% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen faldt: NVIDIA -3,2%, Broadcom -2,0%, SK Hynix Inc. -5,1% og Micron Technology -7,0%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Rambus. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Vores model ejer ikke Rambus (solgt d. 13/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 9,8% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind; short interest er 5,5% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Rambus stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Rambus er 140,57 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 69,6% fra den nuværende kurs på 82,90 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 77,89 og 174,10 $. Kursen ligger 52,4% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Rambus falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 77,89 $, hvilket ligger 6,0% under den nuværende kurs på 82,90 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 55,3% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±77,7% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Rambus?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen Halvledere, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Rambus i afsnittet "Om Rambus" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Rambus?
Rambus har 791 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Rambus opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Rambus inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Rambus penge eller giver underskud?
Ja, Rambus tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 33,4%, hvilket er fremragende. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 38,4%. Med et P/E-tal på 36,7 betaler du i øjeblikket 36,7 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Rambus gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Rambus vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 16,50 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 20% (lav). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Rambus meget gæld?
Nej, Rambus har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 20%. For teknologi-sektoren regnes alt under 60% som lav gældsætning. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Rambus betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 325,5×, og selskabet har mere kontanter end gæld (nettokontant).
Hvor finder jeg en analyse af Rambus aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Rambus, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/rmbs.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Rambus aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Rambus opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.
Rambus er i nedtrend — har du den, eller en som den?
En aktie i nedtrend koster mest for dem, der opdager det sidst. Med TradeDesk Sølv får du et dagligt signal på dine egne aktier, så du kommer ud i tide i stedet for at sidde fast.
Kursmål på 1.600+ aktier — vi siger til, når en bliver over- eller undervurderet
Dagligt køb/sælg-signal, så du kommer ud i tide
Vi analyserer hele din portefølje med det samme
Direkte ind · Intet kreditkort · Stopper automatisk
I de 14 dage får du nogle korte hjælpe-mails, der viser dig hvordan du bruger TradeDesk, plus besked om købs- og salgssignaler, når der sker noget i dine aktier. Du kan afmelde nederst i enhver mail. Når du starter, accepterer du vores
betingelser. Sådan behandler vi dine data:
privatlivspolitik.
Gratis · ingen konto
Så få de 5 bedste amerikanske aktier på mail
Vi regner hver dag på værdi, kvalitet og momentum. Skriv din mail, så sender vi dig
de 5 amerikanske aktier, der scorer højst på vores krav i dag, og hvorfor det lige er dem.
Du får listen med det samme. Derefter får du Mandags momentum hver
mandag morgen: de tre temaer, der rører sig mest. Vil du ikke have flere, afmelder du
med ét klik nederst i brevet.