Redcare Pharmacy (RDC.XETRA) kursmål 2026/2027: 20% potentiale
Redcare Pharmacy kursmål 2026: Analytikere ser 24% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Redcare Pharmacy er 90,50 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Redcare Pharmacy overvurderet eller undervurderet?
Redcare Pharmacy er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 24,5% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 72,70 €, hvilket placerer Redcare Pharmacy i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 81,45 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 99,55 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Redcare Pharmacy ligger det rimelige prisleje mellem 81,45 € og 99,55 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på Redcare Pharmacy. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Redcare Pharmacy – Apoteker
Redcare Pharmacy driver online-apoteker. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge medicin og andre sundhedsprodukter over internettet.Sortimentet dækker både receptpligtig og håndkøbsmedicin, samt skønheds- og plejeprodukter og kosttilskud. Kunderne er private forbrugere, som bestiller varerne online og får dem sendt hjem.
Virksomheden er primært til stede i Holland, Tyskland, Italien, Belgien, Schweiz, Østrig og Frankrig.
Redcare Pharmacy blev grundlagt i 2001 og har hovedsæde i Sevenum i Holland. Virksomheden hed tidligere Shop Apotheke Europe N.V., men skiftede navn til Redcare Pharmacy NV i juni 2023. Læs om virksomheden
Nøgletal for Redcare Pharmacy
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Redcare Pharmacy for danske investorer
Valuta. Redcare Pharmacy handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Redcare Pharmacy kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Redcare Pharmacy for en type aktie?
Redcare Pharmacy klassificeres som en momentum-aktie med en momentum-score i top 7% af alle aktier. Kursen er steget 0,0% på lang sigt.
Score-oversigt for Redcare Pharmacy
Redcare Pharmacy ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Redcare Pharmacy har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Redcare Pharmacy blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 0,4 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 3,5 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). Aktien kan se billig ud på enkelte nøgletal, men den samlede value-score er kun 37/100 — den trækkes ned af negativ indtjening, negativ egenkapitalforrentning (ROE), faldende indtjening.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Redcare Pharmacy har en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 1,4%. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 0,5% — lavt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -50,4% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,93 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 101,9% – moderat gældsætning.
Kan betale sin gæld, men den fylder en del
Hvornår har Redcare Pharmacy regnskab – Næste dato: 03/03-2027
Redcare Pharmacy's næste regnskab bliver offentliggjort d. 3. marts 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Redcare Pharmacy
Redcare Pharmacy omsatte for 2,9 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 37,7 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 1,1 mia. | 1,2 mia. | 1,8 mia. | 2,4 mia. | 2,9 mia. |
| Nettoresultat | −74,2 mio. | −77,6 mio. | −12,0 mio. | −45,5 mio. | −37,7 mio. |
| Indtjening pr. aktie | −4,15 | −4,32 | −0,63 | −2,27 | −1,87 |
| Overskudsgrad | −7,0 % | −6,5 % | −0,7 % | −1,9 % | −1,3 % |
| Frit cash flow | −31,5 mio. | −82,6 mio. | 23,2 mio. | 13,4 mio. | −56,3 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Redcare Pharmacy analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Redcare Pharmacy har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Redcare Pharmacy 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Redcare Pharmacy
Stigende fase
Redcare Pharmacy er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 25,6 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,7 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 17. september og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Redcare Pharmacy
Redcare Pharmacy er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 72,70 € ligger 2,7% under 20-dages gennemsnittet (74,75 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 8,6% over 50-dages gennemsnittet (66,95 €). Langsigtet ligger aktien 25,6% over 200-dages gennemsnittet (57,89 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (66,95) ligger over 200-dages (57,89) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Redcare Pharmacy er stærkere end den lange.
Er Redcare Pharmacy overkøbt eller oversolgt?
Redcare Pharmacy NV har en RSI på 50,2, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for Redcare Pharmacy
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (1,838), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (2,734) med 0,896, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (3,921), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (2,095) med 1,826, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.
Risikoprofil for Redcare Pharmacy
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Redcare Pharmacy NV har en årlig standardafvigelse på 63,2%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for Redcare Pharmacy
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,838); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 3,921).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvind.
RSI: 50,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Redcare Pharmacy aktien i 2026
Hvad koster en Redcare Pharmacy-aktie?
Skal man købe Redcare Pharmacy aktien nu?
Er det for sent at købe Redcare Pharmacy aktien?
Hvad er kursmålet for Redcare Pharmacy aktien?
Er Redcare Pharmacy en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Redcare Pharmacy aktien?
Er Redcare Pharmacy overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Redcare Pharmacy overkøbt?
Hvornår har Redcare Pharmacy næste regnskab?
Er Redcare Pharmacy shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Redcare Pharmacy?
Er Redcare Pharmacy en god aktie?
Hvad er fremtiden for Redcare Pharmacy aktien?
Hvorfor falder Redcare Pharmacy aktien?
Hvor meget kan Redcare Pharmacy stige?
Hvor lavt kan Redcare Pharmacy falde?
Hvad laver Redcare Pharmacy?
Hvor mange ansatte har Redcare Pharmacy?
Har Redcare Pharmacy opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Redcare Pharmacy penge eller giver underskud?
Kan Redcare Pharmacy gå konkurs?
Har Redcare Pharmacy meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Redcare Pharmacy aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Redcare Pharmacy aktien?
Aktier der ligner Redcare Pharmacy — alternativer i Sundhed
3 aktier i Sundhed har højere TradeDesk-score end Redcare Pharmacy (55/100) lige nu.
Se alle 217 aktier i Sundhed-sektoren