Hold. Vores model ejer PAR Technology (købt d. 15/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger.
PAR Technology aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅Næste regnskab:i dag · 5. november 2026
Del analysen:Kopieret!
PAR Technology kursmål 2026: Analytikere ser 31% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for PAR Technology er
24,94 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.
Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 31,26% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede.
Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)
Er PAR Technology overvurderet eller undervurderet?
PAR Technology er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 31,3% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 19,00 $, hvilket placerer PAR Technology i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 22,45 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 27,43 $.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For PAR Technology ligger det rimelige prisleje mellem 22,45 $ og 27,43 $.
Analytikerne ser 31% potentiale i PAR Technology — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg PAR Technologys køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen,
før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og
de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i.
Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en
smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med
aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du
ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
PAR Technology scorer kun 31/100. Hvad scorer dine egne aktier?
Lige nu: Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Der er hundredvis af aktier med stærkere tal end denne. Det er sådan en, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Læg dine ind, så ser du på få sekunder, hvilke der er værd at beholde.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9
Analytiker-anbefalinger for PAR Technology aktien i 2026: Køb
9 analytikere dækker PAR Technology. Flertallet er positive med 77,8% der anbefaler køb, mens 22,2% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 24,94, hvilket giver et potentiale på 31,3% i forhold til den aktuelle kurs.
PAR Technology udvikler software og teknisk udstyr til restauranter og butikker. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge og udleje digitale løsninger og udstyr, som hjælper kunderne med at drive deres forretning og fastholde deres egne kunder.
Virksomheden opererer over hele verden og har hovedkontor i New Hartford i staten New York, USA.
**Kunderne** er primært restaurantkæder, franchisetagere og andre spisesteder, samt tankstationer med butik (såkaldte C-Stores). Derudover har virksomheden kunder inden for underholdning, som forlystelsesparker, biografer, krydstogtskibe, spaer og kasinoer.
**Produkterne** kan deles op i to hovedgrupper:
Den ene gruppe handler om at gøre det nemmere for restauranter og butikker at holde på deres kunder og tage imod bestillinger digitalt. Her tilbyder virksomheden blandt andet produkterne Punchh og PAR Ordering, som bruges til kundeloyalitetsprogrammer og online-bestilling. Dertil kommer PAR Retail og Plexure, som er lignende digitale løsninger.
Den anden gruppe handler om selve driften i butikken eller restauranten. Her tilbyder virksomheden et kassesystem kaldet PAR POS, samt løsninger til styring af data og betalinger.
Derudover sælger virksomheden fysisk udstyr som kasseapparater, tablets, trådløse headsets, skærme til køkkenet, selvbetjeningskiosker, printere og betalingsterminaler. Virksomheden tilbyder også service som reparation, installation, oplæring og teknisk support.
PAR Technology blev grundlagt i 1968. Læs om virksomheden
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr.
P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere.
P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi.
Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 1,5 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 0,9 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,77 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 0,85 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 58,4% – lav gældsætning og en solid balance.
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 24,93% — meget højt, markedet er skeptisk.
PAR Technology scorer kun 31 ud af 100. Har du den i din portefølje?
Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.
Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv
Seneste insiderhandler i PAR Technology: Både køb og salg
Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge.
Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →
De seneste registrerede insiderhandler i PAR Technology viser 20 handler – fordelt på 8 køb og 12 salg. Netto er der flyttet 5.582.767 $ ind i aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Singh Narinder, Voss Capital, LP, Pascal Keith m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: både køb og salg.
Kort sigt (3 mdr): Både køb og salg
Der er både køb og salg fra insidere i de seneste 3 måneder, uden en klar retning.
I de seneste 3 måneder: 1 køb og 2 salg.
Netto 34.455 $ ud af aktien.
Længere sigt (alle handler): Overvejende køb
Insiderne har købt for væsentligt mere end de har solgt. Det tyder på, at flere nøglepersoner ser værdi i aktien.
Over de seneste 20 handler: 8 køb og 12 salg.
Netto 5.582.767 $ ind i aktien.
Seneste køb: Singh Narinder købte
11.517 aktier til
17 $ pr. stk.
den 2026-08-12.
Seneste salg: Codner Elizabeth M solgte
653 aktier til
19 $ pr. stk.
den 2026-09-08.
Hvem sælger: Codner Elizabeth M, Ostertag Oliver, STEENBERGE MICHAEL ANTHONY, KING CATHY A, Singh Savneet m.fl..
Seneste insider-handler i PAR Technology
Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i PAR Technology. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.
Transaktionsdato
Navn
Type
Antal Aktier
Pris Per Aktie ($)
Samlet Beløb ($)
2026-09-08
Codner Elizabeth M
Salg
653
19
12.596
2026-08-14
Ostertag Oliver
Salg
11.829
19
221.794
2026-08-12
Singh Narinder
Køb
11.517
17
199.935
2026-06-12
Voss Capital, LP
Køb
60.012
15
898.980
2026-06-12
Pascal Keith
Køb
13.000
15
197.080
2026-06-11
Voss Capital, LP
Køb
22.260
14
312.753
2026-06-03
STEENBERGE MICHAEL ANTHONY
Salg
498
14
7.072
2026-06-02
KING CATHY A
Salg
20.000
15
307.600
2026-05-15
Voss Capital, LP
Køb
2.500
15
36.525
2026-05-14
Voss Capital, LP
Køb
16.179
15
237.022
2026-03-04
STEENBERGE MICHAEL ANTHONY
Salg
582
18
10.633
2026-03-04
Singh Savneet
Salg
14.310
18
261.444
2026-03-04
MENAR BRYAN A
Salg
1.636
18
29.890
2026-03-04
KING CATHY A
Salg
1.517
18
27.716
2026-03-03
STEENBERGE MICHAEL ANTHONY
Salg
2.342
17
40.962
2026-03-03
Singh Savneet
Salg
57.605
17
1.007.511
2026-03-03
MENAR BRYAN A
Salg
6.588
17
115.224
2026-03-03
KING CATHY A
Salg
6.109
17
106.846
2026-02-04
Voss Capital, Lp
Køb
65.100
23
1.512.273
2026-02-03
Voss Capital, Lp
Køb
182.862
24
4.337.487
Hvem køber og sælger PAR Technology aktier i 2026?
Følgende insidere har købt aktier i PAR Technology: Singh Narinder, Voss Capital, LP, Pascal Keith, Voss Capital, Lp. Samlet er der købt for 7.732.055 $ fordelt på 8 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: Codner Elizabeth M, Ostertag Oliver, STEENBERGE MICHAEL ANTHONY, KING CATHY A, Singh Savneet m.fl.. Samlet er der solgt for 2.149.287 $ fordelt på 12 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.
24,9% i dag (ekstremt høj)Toppede på 33,1% den 30/5-2026Seneste 30 dage: −0,5 procentpointMålt over 158 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen har været markant højere. Den toppede på 33,1% den 30/5-2026 og ligger nu på 24,9% — et fald på 8,2 procentpoint. Den seneste måned har den ligget nogenlunde stabilt.
Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Faldet fra toppen betyder derfor, at de der satsede på kursfald i PAR Technology har købt aktier tilbage og lukket deres positioner. Det er værd at holde øje med, om kurven bliver liggende, eller om den vender igen. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en ekstremt høj short interest. Over 20% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på at kursen falder. Det er usædvanligt og viser stor skepsis blandt professionelle investorer. Risikoen for et short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne tvinges til at købe aktien tilbage) er betydelig ved positive nyheder.
Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 24,9% betyder, at 24,9% af de frit omsættelige aktier i PAR Technology er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.
Ved positive overraskelser (f.eks. et stærkt regnskab) kan shortere blive tvunget til at tilbagekøbe aktier hurtigt for at lukke deres positioner, hvilket kan skabe et short squeeze med kraftige kursstigninger på kort tid.
Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 05/11-2026. Med en short interest på 24,9% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
PAR Technology regnskab – ⚡ Offentliggøres I DAG 05/11-2026
PAR Technology aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.
Årsregnskaber for PAR Technology
PAR Technology omsatte for 455,5 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 84,5 mio. USD.
Beløb i USD
2021
2022
2023
2024
2025
Omsætning
282,9 mio.
262,3 mio.
276,7 mio.
350,0 mio.
455,5 mio.
Nettoresultat
−75,8 mio.
−69,3 mio.
−69,8 mio.
−5,0 mio.
−84,5 mio.
Indtjening pr. aktie
−3,02
−2,55
−2,53
−0,15
−2,09
Overskudsgrad
−26,8 %
−26,4 %
−25,2 %
−1,4 %
−18,5 %
Frit cash flow
−61,4 mio.
−50,7 mio.
−27,4 mio.
−32,0 mio.
−30,5 mio.
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog PAR Technology analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
PAR Technology har skuffet i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Q4 2025
▼ Skuffede
-30,0% vs. forventet
Q2 2024
▼ Skuffede
-35,3% vs. forventet
Q1 2024
▼ Skuffede
-20,0% vs. forventet
Q4 2023
▼ Skuffede
-26,9% vs. forventet
Q3 2023
▲ Slog forventningerne
+41,7% vs. forventet
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af PAR Technology 2026 – Signal: Køb
Samlet Teknisk Signal: Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for PAR Technology
Grafen indlæses …
50-dages gennemsnit200-dages gennemsnit
Bundfase
PAR Technology ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (10,4 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 11,6 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 29. oktober og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald.
De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu.
I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint
efter alle aktier 120 dage senere.
Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal.
Sådan måler vi trenden
PAR Technology teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.
Trendanalyse af PAR Technology
PAR Technology er i en kortsigtet optrend. Kursen på 19,00 $ ligger 10,5% over 20-dages gennemsnittet (17,19 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 13,5% over 50-dages gennemsnittet (16,74 $). Langsigtet ligger aktien 11,6% over 200-dages gennemsnittet (17,03 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (16,74) ligger under 200-dages (17,03) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i PAR Technology er svagere end den lange.
Er PAR Technology overkøbt eller oversolgt?
PAR Technology Corporation har en RSI på 68,3. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for PAR Technology
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,591), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,424) med 0,167, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,050), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-1,684) med 0,634, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.
Risikoprofil for PAR Technology
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
PAR Technology Corporation har en årlig standardafvigelse på 68,6%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for PAR Technology
Overordnet trend:Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD):Kort sigt:peger op (daglig værdi 0,591); Lang sigt:peger ned (ugentlig værdi -1,050).
Styrke (MACD vs. signal-linje):Kort sigt:aktien har medvind; Lang sigt:modvinden aftager.
RSI: 68,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Køb
Den overordnede trend er positiv, og MACD bekræfter billedet. Overvej køb, men sæt en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder til et bestemt niveau) lige under det seneste lavpunkt.
Ofte stillede spørgsmål om PAR Technology aktien i 2026
Hvad koster en PAR Technology-aktie?
En PAR Technology-aktie kostede 19,00 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er en stigning på 4,80 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe PAR Technology aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer PAR Technology (købt d. 15/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. PAR Technology handles til 19,00 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,591, og aktien har medvind; RSI er på 68,3 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 24,94 $ giver et potentiale på 31,3%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe PAR Technology aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. PAR Technology handles til 19,00 $. Det er 53,1 % under toppen de seneste 52 uger (40,54 $) og 63,9 % over bunden (11,59 $). TradeDesks model købte aktien d. 15/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for PAR Technology aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for PAR Technology er 24,94 $. Den nuværende kurs er 19,00 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 31,3%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 22,45 og 27,43 $.
Er PAR Technology en udbytteaktie?
Nej, PAR Technology betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i PAR Technology aktien?
Risikoen i PAR Technology er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 68,6%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er PAR Technology overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, PAR Technology vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (31,3% potentiale). PAR Technology har følgende nøgletal: P/S-tal på 1,5, P/B-tal på 0,9.
Er PAR Technology overkøbt?
Nej, PAR Technology er ikke overkøbt. RSI er på 68,3 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 68,3 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 10,5% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har PAR Technology næste regnskab?
PAR Technology offentliggør regnskab I DAG, den 05. november 2026! Aktien handles i øjeblikket til 19,00 $. Hold øje med kursreaktionen efter offentliggørelsen. RSI er på 68,3, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er PAR Technology shortet?
Ja, PAR Technology er shortet med 24,9% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en ekstremt høj short interest, hvilket indikerer stor skepsis blandt professionelle investorer. Risikoen for et short squeeze – hvor de der har shortet bliver tvunget til at købe aktien tilbage og presser kursen op – er meget høj ved positive nyheder eller regnskaber. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i PAR Technology?
Nej, insidere køber ikke PAR Technology aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 1 køb og 2 salg. Netto er der solgt for 34.455 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 8 køb og 12 salg, og netto er der købt for 5.582.767 $. Aktive sælgere er Codner Elizabeth M, Ostertag Oliver, STEENBERGE MICHAEL ANTHONY m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er PAR Technology en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer PAR Technology svagt. Den samlede score er 31 ud af 100 (værdi 45, kvalitet 21, momentum 26). Det er nr. 1.618 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 31,3% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om PAR Technology passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for PAR Technology aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 24,94 $ (+31,3%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 05/11-2026, hvilket kan påvirke kursen. Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger PAR Technology aktien?
PAR Technology aktien steg 4,80% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: salesforce.com +2,2%, Uber Technologies +4,9%, Snowflake -1,5% og Automatic Data Processing +2,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for PAR Technology. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Hold. Vores model ejer PAR Technology (købt d. 15/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 10,5% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 24,9% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan PAR Technology stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for PAR Technology er 24,94 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 31,3% fra den nuværende kurs på 19,00 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 11,59 og 40,54 $. Kursen ligger 53,1% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan PAR Technology falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 11,59 $, hvilket ligger 39,0% under den nuværende kurs på 19,00 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 71,4% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±68,6% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver PAR Technology?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen Software – applikationer, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af PAR Technology i afsnittet "Om PAR Technology" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har PAR Technology?
PAR Technology har 1.800 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har PAR Technology opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra PAR Technology inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener PAR Technology penge eller giver underskud?
Nej, PAR Technology tjener i øjeblikket ikke penge — selskabet giver underskud med en negativ overskudsgrad på -14,5%, et mærkbart underskud. Det betyder at driften taber penge på hver krone i omsætning. Også driftsmarginen (overskud før renter og skat) er negativ på -5,5%, hvilket viser at det ikke kun er finansielle udgifter der trækker resultatet ned. Det er normalt for vækstaktier der investerer i ekspansion, men det øger risikoen hvis selskabet ikke når break-even inden kapitalen slipper op.
Kan PAR Technology gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i PAR Technology vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 0,85 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 4 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 58% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har PAR Technology meget gæld?
Nej, PAR Technology har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 58%. For teknologi-sektoren regnes alt under 60% som lav gældsætning. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af PAR Technology aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af PAR Technology, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/par.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere PAR Technology aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på PAR Technology opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.
PAR Technology har 4 røde flag — har du den i porteføljen?
Vi tjekker gæld, indtjening og pengestrøm på hver eneste aktie. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om dine egne aktier har de samme problemer — før kursen fortæller dig det.
Kursmål på 1.600+ aktier — vi siger til, når en bliver over- eller undervurderet
Dagligt køb/sælg-signal, så du kommer ud i tide
Vi analyserer hele din portefølje med det samme
Direkte ind · Intet kreditkort · Stopper automatisk
I de 14 dage får du nogle korte hjælpe-mails, der viser dig hvordan du bruger TradeDesk, plus besked om købs- og salgssignaler, når der sker noget i dine aktier. Du kan afmelde nederst i enhver mail. Når du starter, accepterer du vores
betingelser. Sådan behandler vi dine data:
privatlivspolitik.
Gratis · ingen konto
Så tag den korte udgave
Hver mandag morgen sender vi tre temaer med aktier i god fremgang
— og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Ingen konto, ingen prøveperiode.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke
en smagsprøve. Afmeld med linket nederst, hvis det ikke er
noget for dig.