OMV Aktiengesellschaft (OMV.XETRA) udbytte 2026/2027: 4,2%
Ingen analytikere dækker aktuelt OMV Aktiengesellschaft med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om OMV Aktiengesellschaft – Olie & gas — integreret
OMV er et østrigsk energi- og kemiselskab. Virksomheden tjener penge ved at udvinde olie og gas, raffinere det til brændstof, og lave kemiske produkter som plastik.Virksomheden er primært til stede i Østrig, Belgien, Tyskland, New Zealand, Norge, Rumænien og De Forenede Arabiske Emirater, samt i andre lande i Central- og Østeuropa og resten af verden. Kunderne er både private bilister, der tanker benzin, og virksomheder, der køber kemikalier, brændstof eller gas.
OMV arbejder inden for tre hovedområder:
- **Kemikalier**: Virksomheden laver plastprodukter og genbruger plastik.
- **Brændstof**: Virksomheden raffinerer råolie til brændstof og driver raffinaderier og tankstationer.
- **Energi**: Virksomheden finder, udvikler og udvinder olie, gas og naturgas. Den arbejder også med geotermisk energi (varme fra jordens indre), opsamling og lagring af CO2, samt vedvarende energi som grøn strøm. Derudover handler virksomheden med naturgas.
OMV blev grundlagt i 1956 og har hovedkontor i Wien, Østrig. Læs om virksomheden
OMV Aktiengesellschaft hører til temaet Olie- og gasaktier. Se alle olie- og gasaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for OMV Aktiengesellschaft
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er OMV Aktiengesellschaft for en type aktie?
OMV Aktiengesellschaft klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og value-aktie og kvalitetsaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 4,2%, stærk finansiel sundhed (Piotroski 7/9), og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for OMV Aktiengesellschaft
OMV Aktiengesellschaft ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
OMV Aktiengesellschaft har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser OMV Aktiengesellschaft meget stærk ud. Det betyder dog ikke, at aktien automatisk er et godt køb – pris, risiko og tidspunkt skal stadig vurderes.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
OMV Aktiengesellschaft handles til en P/E på 11,9, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 8,7 (27% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,8 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,4 (moderat niveau).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
OMV Aktiengesellschaft har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 10,8% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 22,7%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 11,4% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,3% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 107,9% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,55 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 135,4% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
OMV Aktiengesellschaft udbytte 2026: 4,2% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for OMV Aktiengesellschaft
Hvornår udbetaler OMV Aktiengesellschaft udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler OMV Aktiengesellschaft?
OMV Aktiengesellschaft betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 4,40 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 4,2%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 91,3%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 73,5%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.
Historiske udbyttebetalinger for OMV Aktiengesellschaft
Vi har registreret udbyttebetalinger for OMV Aktiengesellschaft siden 2022-06-10. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-06-08. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-06-08 | N/A | 4,40 | EUR |
| 2025-06-04 | N/A | 4,75 | EUR |
| 2024-06-05 | N/A | 5,05 | EUR |
| 2023-06-06 | 2023-06-12 | 5,05 | EUR |
| 2022-06-10 | N/A | 2,30 | EUR |
Hvornår har OMV Aktiengesellschaft regnskab – Næste dato: 04/02-2027
OMV Aktiengesellschaft's næste regnskab bliver offentliggjort d. 4. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for OMV Aktiengesellschaft
OMV Aktiengesellschaft omsatte for 24,3 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 1,1 mia. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 35,6 mia. | 62,3 mia. | 39,5 mia. | 34,0 mia. | 24,3 mia. |
| Nettoresultat | 2,2 mia. | 5,2 mia. | 1,6 mia. | 1,5 mia. | 1,1 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 6,68 | 15,82 | 4,74 | 4,44 | 3,29 |
| Overskudsgrad | 6,2 % | 8,3 % | 3,9 % | 4,3 % | 4,4 % |
| Frit cash flow | 4,5 mia. | 4,8 mia. | 2,2 mia. | 1,9 mia. | 1,4 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog OMV Aktiengesellschaft analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
OMV Aktiengesellschaft har slået forventningerne i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af OMV Aktiengesellschaft 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for OMV Aktiengesellschaft
Stigende fase
OMV Aktiengesellschaft er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 18,7 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 4,9 % den seneste måned. Kursen har ligget over gennemsnittet hele tiden siden mindst 21. maj.
Formation: Stigende trekant gennemført
Dannet 27. oktober · Gennemført 30. oktober
Kursen er blevet stoppet omkring 74 EUR flere gange, men den er faldet mindre og mindre tilbage imellem — bundene er blevet højere siden august 2026. Den 30. oktober lukkede kursen over 74 EUR. Seneste højere bund lå på 72 EUR.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 72 EUR — den seneste højere bund.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af OMV Aktiengesellschaft
OMV Aktiengesellschaft er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 71,95 € ligger 2,1% under 20-dages gennemsnittet (73,47 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 0,2% over 50-dages gennemsnittet (71,83 €). Langsigtet ligger aktien 18,7% over 200-dages gennemsnittet (60,60 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (71,83) ligger over 200-dages (60,60) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i OMV Aktiengesellschaft er stærkere end den lange.
Er OMV Aktiengesellschaft overkøbt eller oversolgt?
OMV Aktiengesellschaft har en RSI på 47,0, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for OMV Aktiengesellschaft
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,451), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (0,698) med 0,247, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (4,868), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (4,707) med 0,161, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.
Risikoprofil for OMV Aktiengesellschaft
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
OMV Aktiengesellschaft har en årlig standardafvigelse på 23,3%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.
Samlet teknisk konklusion for OMV Aktiengesellschaft
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,451); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 4,868).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvind.
RSI: 47,0 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om OMV Aktiengesellschaft aktien i 2026
Hvad koster en OMV Aktiengesellschaft-aktie?
Skal man købe OMV Aktiengesellschaft aktien nu?
Er det for sent at købe OMV Aktiengesellschaft aktien?
Hvad er kursmålet for OMV Aktiengesellschaft aktien?
Er OMV Aktiengesellschaft en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler OMV Aktiengesellschaft udbytte 2027?
Hvad er risikoen i OMV Aktiengesellschaft aktien?
Er OMV Aktiengesellschaft overvurderet — er den blevet for dyr?
Er OMV Aktiengesellschaft overkøbt?
Hvornår har OMV Aktiengesellschaft næste regnskab?
Er OMV Aktiengesellschaft shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i OMV Aktiengesellschaft?
Er OMV Aktiengesellschaft en god aktie?
Hvad er fremtiden for OMV Aktiengesellschaft aktien?
Hvorfor falder OMV Aktiengesellschaft aktien?
Hvor meget kan OMV Aktiengesellschaft stige?
Hvor lavt kan OMV Aktiengesellschaft falde?
Hvad laver OMV Aktiengesellschaft?
Hvor mange ansatte har OMV Aktiengesellschaft?
Har OMV Aktiengesellschaft opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener OMV Aktiengesellschaft penge eller giver underskud?
Kan OMV Aktiengesellschaft gå konkurs?
Har OMV Aktiengesellschaft meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af OMV Aktiengesellschaft aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere OMV Aktiengesellschaft aktien?
Aktier der ligner OMV Aktiengesellschaft — alternativer i Olie & gas — integreret
3 aktier i Olie & gas — integreret har højere TradeDesk-score end OMV Aktiengesellschaft (83/100) lige nu.
Se alle 89 aktier i Energi-sektoren