108,39 $

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV (OMAB.US) kursmål og anbefaling 2026/2027

108,39 $

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien steg 2,5% i går – bør du sælge eller holde aktien?

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.

Sælge eller holde?
Hold. Vores model ejer Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV (købt d. 21/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +5,7% 1 måned: ▲ +14,5% 3 måneder: ▼ −2,5% 1 år: ▲ +13,1%
Kursudvikling for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV (OMAB.US) – aktiekurs på 108,39 $, november 2026
Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV kursmål 2026: Analytikere ser 7% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV er 116,41 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 7,40% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV overvurderet eller undervurderet?

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV er i øjeblikket fair med en afvigelse på 7,4% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 108,39 $, hvilket placerer Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 104,77 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 128,05 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV ligger det rimelige prisleje mellem 104,77 $ og 128,05 $.

Analytikerne ser 7% potentiale i Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CVs køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

Få en mail, når vores model skifter signal på Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien i 2026: Køb

7 analytikere dækker Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV. Anbefalingerne er blandede med 57,2% køb, 42,9% hold og 0% salg. Det gennemsnitlige kursmål er $ 116,41, hvilket giver et potentiale på 7,4% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Køb (4,00/5)
Stærkt Køb
3 (42,9%)
Køb
1 (14,3%)
Hold
3 (42,9%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
4,00 ud af 5 baseret på 7 analytikere

Om Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV – Lufthavn & service

Grupo Aeroportuario del Centro Norte driver lufthavne i Mexico. Virksomheden har fået tilladelse (en såkaldt koncession) fra staten til at bygge, drive og vedligeholde 13 lufthavne. Den tjener penge ved at tage betaling fra flyselskaber og passagerer for brug af lufthavnene, og ved at leje lokaler ud til butikker og restauranter i lufthavnene.

Lufthavnene ligger i det nordlige og centrale Mexico, blandt andet i byerne Monterrey, Acapulco, Mazatlán, Chihuahua, Culiacán og flere andre. Kunderne er derfor flyselskaber, rejsende og virksomheder, der har brug for at fragte varer.

Ud over selve lufthavnsdriften har virksomheden flere sideforretninger. Den driver parkeringspladser og et fragtselskab kaldet OMA Carga, som opbevarer, håndterer og scanner gods, der skal sendes ud af landet. Virksomheden ejer også to hoteller ved lufthavnen i Monterrey - et NH Collection Hotel og et Hilton Garden Inn. Derudover tilbyder den sikkerhedstjek af bagage, transport til og fra lufthavnene, og den bygger og driver et industriområde ved Monterrey lufthavn.

Virksomheden blev grundlagt i 1998 og har hovedkontor i Mexico City.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 4,9B Markedsværdi (Mcap)
$ 17,3B Omsætning
Lufthavn & service Industri
15,99 P/E Ratio
0,29 P/S Ratio
9,66 P/B Ratio
USA Handles på børsen
oma.aero Hjemmeside
Industri Sektor

Hvad er Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV for en type aktie?

Kvalitetsaktie

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV klassificeres som en kvalitetsaktie med en Piotroski-score på 7/9 (en model der måler virksomhedens finansielle sundhed på en skala fra 0-9, hvor højere er bedre) og en quality-score i top 6% af alle aktier.

Score-oversigt for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

💰 Value Score 70/100 (Høj)

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 94/100 (Meget Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 58/100 (Neutral)

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 74/100

Samlet set ser Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

⚠️ 1 rødt flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Faldende indtjening: Kvartalets indtjening er faldet 100% år-over-år – virksom...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV handles til en P/E på 16,0, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 14,4 (10% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,3 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 9,7 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 17,05 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 31,7% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 53,4%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 52,2% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 17,5% — meget højt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -99,7% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,39 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 160,7% – moderat gældsætning.

Rentedækning
6,5×
Nettogæld/EBITDA
1,1

Kan sagtens betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 1,35% — lavt, markedet forventer ikke et fald.

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV udbytte 2026

Udbytte-nøgletal for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

Seneste udbytte pr. aktie
2,92 USD
Payout Ratio
1,8%
Lav
Udbytte-vækst (5 år)
+52,9%
Gns. årligt udbytte (3 år)
6,12 USD

Hvornår udbetaler Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
26. maj 2026
Seneste udbetalingsdato
3. juni 2026

Se de næste ex-dage for alle amerikanske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV?

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 2,92 USD pr. aktie. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 52,9%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 1,8%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

Vi har registreret udbyttebetalinger for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV siden 2021-12-10. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 13 gange, senest den 2026-05-26. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-05-262026-06-032,92USD
2025-11-262025-12-052,52USD
2025-11-242025-11-275,77USD
2025-05-232025-06-022,35USD
2024-11-192024-11-272,19USD
2024-05-212024-05-312,60USD
2023-09-182023-09-270,60USD
2023-06-202023-06-292,13USD
2023-03-022023-03-101,62USD
2022-07-212022-08-010,49USD
2022-05-202022-05-241,82USD
2022-01-142022-01-264,37USD
2021-12-102021-12-211,91USD

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV short interest 2026: 1,4% shortet

Lav Short Interest: 1,4% af free float
Short % af Free Float
1,4%
Vurdering
Lav Short Interest
Short Squeeze Risiko
Lav
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

0,0%0,8%1,6%
23/626/830/10
1,4% i dag (lav)Seneste 30 dage: +0,4 procentpointMålt over 129 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen i Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV har ligget nogenlunde stabilt på 1,4% i perioden. Der er hverken kommet mange nye shortere til eller lukket mange positioner.

Det interessante er, når kurven begynder at bevæge sig. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Falder short-andelen, bliver der altså købt aktier tilbage. Derfor er det værd at holde øje med udviklingen og ikke kun dagens tal.
Aktien har en lav short interest. Under 2% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald – det viser meget begrænset skepsis i markedet.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
1,4%

Hvornår har Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV regnskab?

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aflagde senest regnskab for 36 dage siden (d. 30. september 2026, Q3 2026) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV omsatte for 16,0 mia. MXN i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 5,3 mia. MXN.

Beløb i MXN20212022202320242025
Omsætning8,7 mia.11,9 mia.14,5 mia.15,1 mia.16,0 mia.
Nettoresultat2,9 mia.3,9 mia.5,0 mia.4,9 mia.5,3 mia.
Indtjening pr. aktie59,1980,81103,83102,11110,66
Overskudsgrad32,8 %32,7 %34,7 %32,7 %33,5 %
Frit cash flow2,5 mia.2,1 mia.5,9 mia.5,9 mia.7,4 mia.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV har skuffet i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q3 2026
▼ Skuffede
-8,6% vs. forventet
Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+3,0% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-7,2% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-13,5% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+9,0% vs. forventet
Q2 2025
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+5,9% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-13,9% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV 2026 – Signal: Køb

Samlet Teknisk Signal: Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

Grafen indlæses …

Topfase

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,9 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 2,0 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 4. november og har ligget over det siden.

Formation: Dobbelttop gennemført

Dannet 5. august · Gennemført 18. august

Kursen har været oppe omkring 114 USD to gange siden juni 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 18. august lukkede kursen under 102 USD — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 114 USD er der, hvor sælgere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 114 USD — de to toppe.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV (OMAB.US) – RSI 75, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV er i en kortsigtet optrend. Kursen på 108,39 $ ligger 11,9% over 20-dages gennemsnittet (96,87 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 10,7% over 50-dages gennemsnittet (97,94 $). Langsigtet ligger aktien 2,0% over 200-dages gennemsnittet (106,31 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (97,94) ligger under 200-dages (106,31) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV er svagere end den lange.

Er Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV overkøbt eller oversolgt?

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV har en RSI på 75,2, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.

MACD-analyse for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (2,412), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,862) med 1,550, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-2,117), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-1,930) med 0,187, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Afvent at den ugentlige MACD også kommer over 0, før du handler.

Risikoprofil for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV har en årlig standardafvigelse på 32,1%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.

Samlet teknisk konklusion for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 2,412); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -2,117).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 75,2 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).

Teknisk signal: Køb

Den overordnede trend er positiv, og MACD bekræfter billedet. Overvej køb, men sæt en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder til et bestemt niveau) lige under det seneste lavpunkt.

Ofte stillede spørgsmål om Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien i 2026

Hvad koster en Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV-aktie?
En Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV-aktie kostede 108,39 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er en stigning på 2,48 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV (købt d. 21/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV handles til 108,39 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 2,412, og aktien har medvind; RSI er på 75,2 – aktien er steget hurtigt, og risikoen for en pause eller et fald tilbage er forhøjet; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 116,41 $ giver et potentiale på 7,4%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV handles til 108,39 $. Det er 17,4 % under toppen de seneste 52 uger (131,18 $) og 26,5 % over bunden (85,70 $). TradeDesks model købte aktien d. 21/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV er 116,41 $. Den nuværende kurs er 108,39 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 7,4%. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 104,77 og 128,05 $.
Er Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV en udbytteaktie?
Nej, Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien?
Risikoen i Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV er lav til middel: risikokategori Balanceret, nr. 2 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 32,1%, hvilket svarer til risikokategorien Balanceret; RSI på 75,2 viser at aktien er steget hurtigt, så risikoen for et tilbagefald er forhøjet.
Er Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV har følgende nøgletal: P/E-tal på 16,0 (moderat prissat), P/S-tal på 0,3, P/B-tal på 9,7.
Er Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV overkøbt?
Ja, Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV er overkøbt med en RSI på 75,2 (over 70). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 75,2 (over grænsen på 70) – aktien er steget hurtigt og kan have brug for en pause; kursen ligger 11,9% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV shortet?
Ja, Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV er shortet med 1,4% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en moderat short interest, hvilket er inden for normalområdet for de fleste aktier. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV.
Er Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV en god aktie lige nu. Den samlede score er 74 ud af 100 (værdi 70, kvalitet 94, momentum 58). Det er nr. 254 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: teknisk signal: Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 116,41 $ (+7,4%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 16,0 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien?
Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien steg 2,48% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Hold. Vores model ejer Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV (købt d. 21/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 11,9% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV er 116,41 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 7,4% fra den nuværende kurs på 108,39 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 85,70 og 131,18 $. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 85,70 $, hvilket ligger 20,9% under den nuværende kurs på 108,39 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 34,7% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±32,1% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Lufthavn & service, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV i afsnittet "Om Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV?
Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV har 1.206 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV penge eller giver underskud?
Ja, Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 31,7%, hvilket er fremragende. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 53,4%. Med et P/E-tal på 16,0 betaler du i øjeblikket 16,0 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 3,39 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 161% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV meget gæld?
Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 161%. For industri-sektoren regnes 100–200% som typisk niveau. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 6,5×, og nettogælden svarer til 1,1 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/omab.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV — alternativer i Lufthavn & service

1 aktie i Lufthavn & service har højere TradeDesk-score end Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV (74/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Vil du være først når Grupo Aeroportuario del Centro Norte SAB de CV skifter signal?
Få teknisk-signal-mail når trenden vender.
Prøv Sølv 14 dage gratis →