nCino (NCNO.US) kursmål og anbefaling 2026/2027
nCino aktien steg 3,6% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen steg: salesforce.com +2,2%, Uber Technologies +4,9%, Snowflake -1,5% og Automatic Data Processing +2,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for nCino. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.
nCino kursmål 2026: Analytikere ser 4% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for nCino er 24,42 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 4,18% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er nCino overvurderet eller undervurderet?
nCino er i øjeblikket fair med en afvigelse på 4,2% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 23,44 $, hvilket placerer nCino i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 21,98 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 26,86 $.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For nCino ligger det rimelige prisleje mellem 21,98 $ og 26,86 $.
Følg nCino, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Analytiker-anbefalinger for nCino aktien i 2026: Køb
15 analytikere dækker nCino. Flertallet er positive med 73,3% der anbefaler køb, mens 26,7% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 24,42, hvilket giver et potentiale på 4,2% i forhold til den aktuelle kurs.
Om nCino – Software – applikationer
nCino udvikler software til banker og andre finansielle virksomheder. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge adgang til sine programmer som et løbende abonnement, i stedet for at sælge software, man installerer selv.Softwaren hjælper banker med opgaver som: at få nye kunder hurtigt gennem systemet, åbne konti, og behandle lån - både til virksomheder, private, mindre firmaer og boligkøbere. Systemet gør mange af de manuelle trin automatiske, så bankernes medarbejdere skal bruge mindre tid på papirarbejde.
nCino tilbyder også værktøjer, der hjælper bankerne med at holde øje med, om deres lån er sunde, og finde nye muligheder for at vokse. Desuden kan softwaren kobles sammen med bankernes andre it-systemer og med andre finansielle apps og tjenester.
Virksomheden er primært til stede i USA og Storbritannia, men har også kunder andre steder i verden. Kunderne er store internationale banker, mellemstore og lokale banker, kreditforeninger, nye digitale banker samt selvstændige virksomheder, der laver boliglån.
nCino blev grundlagt i 2011 og har hovedkontor i Wilmington i den amerikanske stat North Carolina. Læs om virksomheden
nCino hører til temaet Software- og IT-aktier. Se alle software- og it-aktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for nCino
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er nCino for en type aktie?
nCino klassificeres som en vækstaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for nCino
nCino ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
nCino har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser nCino blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
nCino handles til en P/E på 70,9, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 24,8 (65% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 3,9 (i moderat niveau). P/B er 2,6 (moderat niveau).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
nCino har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,4% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 8,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 3,9% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,0% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 147,6% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 0,86 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 47,1% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan betale sin gæld, men den fylder en del
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 18,10% — meget højt, markedet er skeptisk.
nCino short interest 2026: 18,1% shortet
Udvikling i short-andel: nCino
Det interessante er, når kurven begynder at bevæge sig. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Falder short-andelen, bliver der altså købt aktier tilbage. Derfor er det værd at holde øje med udviklingen og ikke kun dagens tal.
Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 18,1% betyder, at 18,1% af de frit omsættelige aktier i nCino er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser (f.eks. et stærkt regnskab) kan shortere blive tvunget til at tilbagekøbe aktier hurtigt for at lukke deres positioner, hvilket kan skabe et short squeeze med kraftige kursstigninger på kort tid.
Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 02/12-2026. Med en short interest på 18,1% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Hvornår har nCino regnskab – Næste dato: 02/12-2026
nCino's næste regnskab bliver offentliggjort d. 2. december 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. oktober 2026.Årsregnskaber for nCino
nCino omsatte for 594,8 mio. USD i regnskabsåret 2026 og fik et overskud på 5,2 mio. USD.
| Beløb i USD | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 273,9 mio. | 408,3 mio. | 476,5 mio. | 540,7 mio. | 594,8 mio. |
| Nettoresultat | −49,4 mio. | −102,7 mio. | −42,3 mio. | −37,9 mio. | 5,2 mio. |
| Indtjening pr. aktie | −0,51 | −0,93 | −0,38 | −0,33 | 0,05 |
| Overskudsgrad | −18,1 % | −25,2 % | −8,9 % | −7,0 % | 0,9 % |
| Frit cash flow | −24,7 mio. | −34,3 mio. | 53,4 mio. | 52,9 mio. | 82,6 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog nCino analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
nCino har slået forventningerne i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af nCino 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for nCino
Bundfase
nCino ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (1,9 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 28,3 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 5. oktober og har ligget over det siden.
Formation: Dobbelttop i gang
Dannet 23. oktober · Endnu ikke gennemført
Kursen har været oppe omkring 24 USD to gange siden september 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Kursen er endnu ikke lukket under 18 USD — bunden mellem de to toppe. Det er det niveau, der gør formationen færdig.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 24 USD — de to toppe.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af nCino
nCino er i en kortsigtet optrend. Kursen på 23,44 $ ligger 8,1% over 20-dages gennemsnittet (21,69 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 10,6% over 50-dages gennemsnittet (21,20 $). Langsigtet ligger aktien 28,3% over 200-dages gennemsnittet (18,27 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (21,20) ligger over 200-dages (18,27) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i nCino er stærkere end den lange.
Er nCino overkøbt eller oversolgt?
nCino, Inc har en RSI på 63,7. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for nCino
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,791), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,666) med 0,125, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,816), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (0,352) med 0,464, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for nCino
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
nCino, Inc har en årlig standardafvigelse på 50,0%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for nCino
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,791); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,816).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 63,7 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om nCino aktien i 2026
Hvad koster en nCino-aktie?
Skal man købe nCino aktien nu?
Er det for sent at købe nCino aktien?
Hvad er kursmålet for nCino aktien?
Er nCino en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i nCino aktien?
Er nCino overvurderet — er den blevet for dyr?
Er nCino overkøbt?
Hvornår har nCino næste regnskab?
Er nCino shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i nCino?
Er nCino en god aktie?
Hvad er fremtiden for nCino aktien?
Hvorfor stiger nCino aktien?
Hvor meget kan nCino stige?
Hvor lavt kan nCino falde?
Hvad laver nCino?
Hvor mange ansatte har nCino?
Har nCino opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener nCino penge eller giver underskud?
Kan nCino gå konkurs?
Har nCino meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af nCino aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere nCino aktien?
Aktier der ligner nCino — alternativer i Software – applikationer
3 aktier i Software – applikationer har højere TradeDesk-score end nCino (55/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren