46,58 €
-0,68%

Moncler S.p.A kursmål 2026/2027: 20% potentiale + 3,3% udbytte

46,58 €
-0,68%
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +10,6% 1 måned: ▲ +7,0% 3 måneder: ▼ −8,8% 1 år: ▼ −10,9%
Kursudvikling for Moncler S.p.A (MONC.MI) – aktiekurs på 46,58 €, november 2026
Moncler S.p.A aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 18. februar 2027 (om 105 dage)
Del analysen:

Moncler S.p.A kursmål 2026: Analytikere ser 23% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Moncler S.p.A er 57,13 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 22,65% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Moncler S.p.A overvurderet eller undervurderet?

Moncler S.p.A er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 22,6% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 46,58 €, hvilket placerer Moncler S.p.A i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 51,42 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 62,84 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Moncler S.p.A ligger det rimelige prisleje mellem 51,42 € og 62,84 €.

Analytikerne ser 23% potentiale i Moncler S.p.A — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Moncler S.p.As køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Kursmål på Moncler S.p.A: 57,13 € — men hvad med dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er analytikernes bud på 12 måneders sigt — ikke et købssignal. Vi vurderer dine egne aktier på det samme grundlag hver eneste dag: trenden, nøgletallene og om selskabet reelt tjener penge.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Vurdér mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Moncler S.p.A – Tøjproduktion

Moncler laver og sælger tøj og tilbehør til mænd, kvinder og børn under mærket Moncler. Virksomheden tjener sine penge ved at designe og sælge tøjkollektioner, sko, tasker og andre lædervarer samt solbriller og briller.

Moncler sælger sine varer i Italien, andre europæiske lande, Mellemøsten, Afrika, Asien og Amerika. Kunderne er almindelige forbrugere, der køber tøj og tilbehør i mærkevarebutikker eller online.

Ved udgangen af 2019 havde virksomheden 209 egne butikker og 64 mindre butiksområder inde i andre forretninger (kaldet shop-in-shops). Varerne sælges også via virksomhedens egen webshop, moncler.com.

Moncler blev grundlagt i 1952 og har hovedkontor i Milano, Italien. Virksomheden hed tidligere Moncler S.r.l., men skiftede navn til Moncler S.p.A. i oktober 2013.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Moncler S.p.A

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 11,7B Markedsværdi (Mcap)
€ 3,2B Omsætning
Tøjproduktion Industri
18,36 P/E Ratio
3,67 P/S Ratio
3,22 P/B Ratio
Italien Handles på børsen

Moncler S.p.A for danske investorer

Valuta. Moncler S.p.A handles i euro (EUR) i Italien. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Moncler S.p.A kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. Italien trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er Moncler S.p.A for en type aktie?

Udbytteaktie Kvalitetsaktie

Moncler S.p.A klassificeres som en udbytteaktie og kvalitetsaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 3,3%, stærk finansiel sundhed (Piotroski 8/9).

Score-oversigt for Moncler S.p.A

💰 Value Score 59/100 (Neutral)

Moncler S.p.A ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 85/100 (Meget Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 51/100 (Neutral)

Moncler S.p.A har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 65/100

Samlet set ser Moncler S.p.A stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Moncler S.p.A handles til en P/E på 18,4, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 16,6 (10% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 3,7 (i moderat niveau). P/B er 3,2 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 2,36 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Moncler S.p.A har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 20,0% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 19,0%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 18,1% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 10,7% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 7,1% år-over-år.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 6,93 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 53,5% – lav gældsætning og en solid balance.

Rentedækning
9,4×
Nettogæld/EBITDA
0,8

Kan sagtens betale sin gæld

Moncler S.p.A giver 3,3% i udbytte. Men skal du beholde den?

Et højt udbytte er kun godt, hvis selskabet er sundt. Med TradeDesk Sølv tjekker du på få sekunder, om aktien er stærk nok — og hvad trenden siger, før du holder fast.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Moncler S.p.A →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Moncler S.p.A udbytte 2026: 3,3% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Moncler S.p.A

Udbytteprocent
3,3%
Seneste udbytte pr. aktie
1,40 EUR
Payout Ratio
59,6%
Sund
Udbytte-vækst (4 år)
+133,3%
Gns. årligt udbytte (3 år)
1,28 EUR

Hvornår udbetaler Moncler S.p.A udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
18. maj 2026
Seneste udbetalingsdato
20. maj 2026

Hvor meget udbytte betaler Moncler S.p.A?

Moncler S.p.A betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,40 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 3,3%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 133,3%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 59,6%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.

Historiske udbyttebetalinger for Moncler S.p.A

Vi har registreret udbyttebetalinger for Moncler S.p.A siden 2022-05-23. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-05-18. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-05-182026-05-201,40EUR
2025-05-192025-05-211,30EUR
2024-05-202024-05-221,15EUR
2023-05-222023-05-241,12EUR
2022-05-232022-05-250,60EUR

Hvornår har Moncler S.p.A regnskab – Næste dato: 18/02-2027

Moncler S.p.A's næste regnskab bliver offentliggjort d. 18. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.



Årsregnskaber for Moncler S.p.A

Moncler S.p.A omsatte for 3,1 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 626,7 mio. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning2,0 mia.2,6 mia.3,0 mia.3,1 mia.3,1 mia.
Nettoresultat393,5 mio.606,7 mio.611,9 mio.639,6 mio.626,7 mio.
Indtjening pr. aktie1,482,262,272,362,28
Overskudsgrad19,2 %23,3 %20,5 %20,6 %20,0 %
Frit cash flow733,5 mio.492,7 mio.738,4 mio.802,8 mio.740,4 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Teknisk analyse af Moncler S.p.A 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Moncler S.p.A

Grafen indlæses …

Faldende fase

Moncler S.p.A er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 5,2 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 1,5 % den seneste måned. Kursen lukkede under gennemsnittet den 21. juli og har ligget under det siden.

Formation: Dobbelttop gennemført

Dannet 7. august · Gennemført 1. september

Kursen har været oppe omkring 52 EUR to gange siden juli 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 1. september lukkede kursen under 47 EUR — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 52 EUR er der, hvor sælgere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 52 EUR — de to toppe.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Moncler S.p.A (MONC.MI) – RSI 65, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Moncler S.p.A teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Moncler S.p.A

Moncler S.p.A er i en kortsigtet optrend. Kursen på 46,58 € ligger 7,0% over 20-dages gennemsnittet (43,55 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 5,3% over 50-dages gennemsnittet (44,24 €). Langsigtet ligger aktien 5,8% under 200-dages gennemsnittet (49,46 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (44,24) ligger under 200-dages (49,46) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Moncler S.p.A er svagere end den lange.

Er Moncler S.p.A overkøbt eller oversolgt?

Moncler S.p.A har en RSI på 65,5. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.

MACD-analyse for Moncler S.p.A

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,105), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,330) med 0,435, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-2,137), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-1,813) med 0,324, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Afvent at den ugentlige MACD også kommer over 0, før du handler.

Risikoprofil for Moncler S.p.A

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Moncler S.p.A har en årlig standardafvigelse på 30,9%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.

Samlet teknisk konklusion for Moncler S.p.A

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,105); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -2,137).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 65,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om Moncler S.p.A aktien i 2026

Hvad koster en Moncler S.p.A-aktie?
En Moncler S.p.A-aktie kostede 46,58 EUR den 5. november 2026 kl. 11.00. Det er et fald på 0,68 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Moncler S.p.A aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Moncler S.p.A (købt d. 4/11-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Moncler S.p.A handles til 46,58 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,105, og aktien har medvind; RSI er på 65,5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 57,13 € giver et potentiale på 22,6%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Moncler S.p.A aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Moncler S.p.A handles til 46,58 €. Det er 19,3 % under toppen de seneste 52 uger (57,73 €) og 11,1 % over bunden (41,93 €). TradeDesks model købte aktien d. 4/11-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Moncler S.p.A aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Moncler S.p.A er 57,13 €. Den nuværende kurs er 46,58 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 22,6%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 51,42 og 62,84 €.
Er Moncler S.p.A en udbytteaktie?
Ja, Moncler S.p.A er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 3,3%. Det seneste udbytte var 1,40 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 18/05-2026. Payout ratio er 59,6%, hvilket vurderes som moderat.
Hvornår udbetaler Moncler S.p.A udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Moncler S.p.A er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 18/05-2026. Seneste udbytte var 1,40 € pr. aktie med x-dato 18/05-2026. Udbytteprocenten er 3,3%. Payout ratio på 59,6% indikerer moderat udbyttedækning.
Hvad er risikoen i Moncler S.p.A aktien?
Risikoen i Moncler S.p.A er lav til middel: risikokategori Balanceret, nr. 2 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 30,9%, hvilket svarer til risikokategorien Balanceret.
Er Moncler S.p.A overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Moncler S.p.A vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (22,6% potentiale). Moncler S.p.A har følgende nøgletal: P/E-tal på 18,4 (moderat prissat), P/S-tal på 3,7, P/B-tal på 3,2.
Er Moncler S.p.A overkøbt?
Nej, Moncler S.p.A er ikke overkøbt. RSI er på 65,5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 65,5 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 7,0% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Moncler S.p.A næste regnskab?
Moncler S.p.A offentliggør næste regnskab den 18. februar 2027. Aktien handles i øjeblikket til 46,58 €. Med et P/E-tal på 18,4 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 65,5, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er Moncler S.p.A shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Moncler S.p.A, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Moncler S.p.A?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Moncler S.p.A.
Er Moncler S.p.A en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Moncler S.p.A en god aktie lige nu. Den samlede score er 65 ud af 100 (værdi 59, kvalitet 85, momentum 51). Det er nr. 564 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 22,6% potentiale op til kursmålet; udbytte på 3,3%; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Moncler S.p.A passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Moncler S.p.A aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 57,13 € (+22,6%); næste regnskab offentliggøres den 18/02-2027, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 18,4 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Moncler S.p.A aktien i dag?
Moncler S.p.A aktien falder 0,68% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Vores model ejer Moncler S.p.A (købt d. 4/11-2026), og kursen er stadig over stop-niveauet. Faldet ændrer ikke vores syn: modellen holder aktien. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 7,0% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Moncler S.p.A stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Moncler S.p.A er 57,13 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 22,6% fra den nuværende kurs på 46,58 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 41,93 og 57,73 €. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Moncler S.p.A falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 41,93 €, hvilket ligger 10,0% under den nuværende kurs på 46,58 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 27,4% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±30,9% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Moncler S.p.A?
Selskabet hører til Cyklisk forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Tøjproduktion, er hjemmehørende i Italien, og handles på Borsa Italiana. Læs den fulde beskrivelse af Moncler S.p.A i afsnittet "Om Moncler S.p.A" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Moncler S.p.A?
Moncler S.p.A har 8.032 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Moncler S.p.A opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Moncler S.p.A inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Moncler S.p.A penge eller giver underskud?
Ja, Moncler S.p.A tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 20,0%, hvilket er solidt. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 19,0%. Med et P/E-tal på 18,4 betaler du i øjeblikket 18,4 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Moncler S.p.A gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Moncler S.p.A vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 6,93 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 8 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 53% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Moncler S.p.A meget gæld?
Nej, Moncler S.p.A har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 53%. For cyklisk forbrug-sektoren regnes alt under 100% som lav gældsætning. Cykliske forbrugsvarer-selskaber kan bære moderat gæld i opgangstider, men høj gæld er risikabelt i nedture. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Moncler S.p.A betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 9,4×, og nettogælden svarer til 0,8 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Moncler S.p.A aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Moncler S.p.A, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/monc.mi. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Moncler S.p.A aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Moncler S.p.A opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Moncler S.p.A — alternativer i Tøjproduktion

2 aktier i Tøjproduktion har højere TradeDesk-score end Moncler S.p.A (65/100) lige nu.

Se alle 159 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren

Træt af at vente på Moncler S.p.A?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →