55,20 $

Mueller Industries (MLI.US) kursmål 2026/2027: 40% potentiale

55,20 $
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −1,0% 1 måned: ▼ −12,6% 3 måneder: ▼ −20,5% 1 år: ▲ +3,1%
Kursudvikling for Mueller Industries (MLI.US) – aktiekurs på 55,20 $, november 2026
Mueller Industries aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

Mueller Industries kursmål 2026: Analytikere ser 41% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Mueller Industries er 78,00 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 41,30% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Mueller Industries overvurderet eller undervurderet?

Mueller Industries er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 41,3% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 55,20 $, hvilket placerer Mueller Industries i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 70,20 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 85,80 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Mueller Industries ligger det rimelige prisleje mellem 70,20 $ og 85,80 $.

Analytikerne ser 41% potentiale i Mueller Industries — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Mueller Industriess køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Mueller Industries

Få en mail, når vores model skifter signal på Mueller Industries. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Mueller Industries er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at Mueller Industries har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for Mueller Industries aktien i 2026: Stærkt Køb

2 analytikere dækker Mueller Industries. Der er bred enighed om en positiv vurdering — 100% anbefaler køb. Det gennemsnitlige kursmål er $ 78,00, hvilket giver et potentiale på 41,3% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Stærkt Køb (5,00/5)
Stærkt Køb
2 (100%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
5,00 ud af 5 baseret på 2 analytikere

Om Mueller Industries – Metalfabrikation

Mueller Industries laver produkter af kobber, messing og aluminium. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse metalprodukter til andre virksomheder, som bruger dem i alt fra vandrør til bilindustri og aircondition-anlæg.

Virksomheden har aktiviteter i USA, Storbritannien, Canada, Mexico samt Asien og Mellemøsten. Kunderne er blandt andet grossister inden for VVS og køling, byggemarkeder, samt producenter af biler, campingvogne og huse.

Mueller Industries arbejder i tre afdelinger:

Den første afdeling laver kobberrør, fittings og andre rørdele. Disse produkter bruges til vand og køling, og sælges videre til grossister og forhandlere.

Den anden afdeling laver stænger og dele af messing, bronze og kobber. Den laver også metaldele til biler og ventiler til gas og væsker. Kunderne her er typisk andre fabrikanter, der bruger delene i deres egne produkter.

Den tredje afdeling laver ventiler, beskyttelsesudstyr og varmevekslere til aircondition- og køleanlæg. Afdelingen laver også isolerede ventilationssystemer.

Mueller Industries blev grundlagt i 1917. Hovedkontoret ligger i Collierville i den amerikanske delstat Tennessee.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Mueller Industries

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 12,1B Markedsværdi (Mcap)
$ 5,0B Omsætning
Metalfabrikation Industri
14,13 P/E Ratio
2,42 P/S Ratio
3,42 P/B Ratio
USA Handles på børsen
Industri Sektor

Mueller Industries for danske investorer

Valuta. Mueller Industries handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Mueller Industries kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. USA trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er Mueller Industries for en type aktie?

Stabil aktie

Mueller Industries klassificeres som en stabil aktie.

Score-oversigt for Mueller Industries

💰 Value Score 70/100 (Høj)

Mueller Industries ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 71/100 (Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 42/100 (Neutral)

Mueller Industries har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 61/100

Samlet set ser Mueller Industries blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Mueller Industries handles til en P/E på 14,1, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 18,2. P/S-ratioen er 2,4 (i moderat niveau). P/B er 3,4 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 3,41 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Mueller Industries har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 17,3% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 19,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 26,3% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 16,2% — meget højt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 6,4% år-over-år.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 13,37 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 17,5% – lav gældsætning og en solid balance.

Rentedækning
2.201,3×
Nettogæld/EBITDA
-1,3

Kan sagtens betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 2,38%.

Mueller Industries er i nedtrend, og signalet er Stærkt Sælg. Skal den sælges?

Med TradeDesk Sølv får du et klart køb- eller sælg-signal på dine egne aktier hver dag — så du ikke er den sidste, der opdager, at en aktie er vendt.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Mueller Industries →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Mueller Industries udbytte 2026: 1,1% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Mueller Industries

Udbytteprocent
1,1%
Seneste udbytte pr. aktie
0,18 USD
Payout Ratio
17,4%
Lav
Udbytte-vækst (5 år)
+800,0%
Gns. årligt udbytte (3 år)
0,49 USD

Hvornår udbetaler Mueller Industries udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
4. september 2026
Seneste udbetalingsdato
18. september 2026

Se de næste ex-dage for alle amerikanske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Mueller Industries?

Mueller Industries betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,18 USD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,1%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 800,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 17,4%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for Mueller Industries

Vi har registreret udbyttebetalinger for Mueller Industries siden 2021-09-02. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 22 gange, senest den 2026-09-04. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-09-042026-09-180,18USD
2026-06-052026-06-190,18USD
2026-03-132026-03-270,18USD
2025-12-052025-12-190,13USD
2025-09-052025-09-190,13USD
2025-06-062025-06-200,13USD
2025-03-142025-03-280,13USD
2024-12-062024-12-200,10USD
2024-09-062024-09-200,10USD
2024-06-072024-06-210,10USD
2024-03-142024-03-290,10USD
2023-11-302023-12-150,08USD
2023-08-312023-09-150,08USD
2023-06-012023-06-160,08USD
2023-03-162023-03-310,08USD
2022-12-012022-12-160,06USD
2022-09-082022-09-160,25USD
2022-09-012022-09-160,06USD
2022-06-022022-06-170,06USD
2022-03-172022-04-010,06USD
2021-12-022021-12-170,03USD
2021-09-022021-09-170,03USD

Seneste insiderhandler i Mueller Industries: Kun salg

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i Mueller Industries viser 20 handler, som alle har været salg. Netto er der flyttet 69.916.631 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er HANSEN JOHN B, GOLDMAN SCOTT JAY, Martin Jeffrey Andrew m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun salg.

Kort sigt (3 mdr): Kun salg

Insidere har udelukkende solgt aktier i de seneste 3 måneder.

I de seneste 3 måneder: 0 køb og 5 salg. Netto 15.644.649 $ ud af aktien.

Længere sigt (alle handler): Kun salg

Insidere har udelukkende solgt aktier i den seneste periode. Det kan indikere, at ledelsen ser begrænsede muligheder.

Over de seneste 20 handler: 0 køb og 20 salg. Netto 69.916.631 $ ud af aktien.

Seneste salg: HANSEN JOHN B solgte 2.000 aktier til 55 $ pr. stk. den 2026-11-02.

Hvem sælger: HANSEN JOHN B, GOLDMAN SCOTT JAY, Martin Jeffrey Andrew, Christopher Gregory L., Sigloch Steffen.

Seneste insider-handler i Mueller Industries

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i Mueller Industries. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-11-02 HANSEN JOHN B Salg 2.000 55 110.800
2026-08-27 GOLDMAN SCOTT JAY Salg 2.000 64 128.160
2026-08-13 Martin Jeffrey Andrew Salg 86.209 67 5.778.589
2026-08-11 Christopher Gregory L. Salg 70.000 68 4.790.800
2026-08-10 Christopher Gregory L. Salg 70.000 69 4.836.300
2026-08-04 HANSEN JOHN B Salg 2.444 68 166.510
2026-05-29 GOLDMAN SCOTT JAY Salg 2.000 128 255.820
2026-04-27 Christopher Gregory L. Salg 103.266 137 14.177.389
2026-02-13 GOLDMAN SCOTT JAY Salg 4.430 119 527.037
2026-02-09 HANSEN JOHN B Salg 1.000 117 116.710

Hvem køber og sælger Mueller Industries aktier i 2026?

Følgende insidere har solgt aktier: HANSEN JOHN B, GOLDMAN SCOTT JAY, Martin Jeffrey Andrew, Christopher Gregory L., Sigloch Steffen. Samlet er der solgt for 69.916.631 $ fordelt på 20 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

Mueller Industries short interest 2026: 2,4% shortet

Moderat Short Interest: 2,4% af free float
Short % af Free Float
2,4%
Vurdering
Moderat Short Interest
Short Squeeze Risiko
Lav
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Mueller Industries

0,0%1,4%2,9%
20/712/95/11
2,4% i dag (moderat)Seneste 30 dage: −0,1 procentpointMålt over 108 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen i Mueller Industries har ligget nogenlunde stabilt på 2,4% i perioden. Der er hverken kommet mange nye shortere til eller lukket mange positioner.

Det interessante er, når kurven begynder at bevæge sig. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Falder short-andelen, bliver der altså købt aktier tilbage. Derfor er det værd at holde øje med udviklingen og ikke kun dagens tal.
Aktien har en moderat short interest. Mellem 2-5% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald – det er inden for normalområdet for de fleste aktier.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
2,4%

Hvornår har Mueller Industries regnskab?

Mueller Industries aflagde senest regnskab for 36 dage siden (d. 30. september 2026, Q3 2026) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for Mueller Industries

Mueller Industries omsatte for 4,2 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 765,2 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning3,8 mia.4,0 mia.3,4 mia.3,8 mia.4,2 mia.
Nettoresultat468,5 mio.658,3 mio.602,9 mio.604,9 mio.765,2 mio.
Indtjening pr. aktie2,062,912,652,663,45
Overskudsgrad12,4 %16,5 %17,6 %16,1 %18,3 %
Frit cash flow279,9 mio.686,3 mio.618,7 mio.565,7 mio.686,6 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Mueller Industries analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Mueller Industries har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.

Q3 2026
▼ Skuffede
-13,0% vs. forventet
Q2 2026
▼ Skuffede
-50,9% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+27,0% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-21,4% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-9,0% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+21,0% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+6,1% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+5,4% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Mueller Industries 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Mueller Industries

Grafen indlæses …

Topfase

Mueller Industries ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,5 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 11,0 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 7. oktober og har ligget under det siden.

Formation: Dobbelttop gennemført

Dannet 6. august · Gennemført 23. oktober

Kursen har været oppe omkring 71 USD to gange siden juni 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 23. oktober lukkede kursen under 55 USD — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 71 USD er der, hvor sælgere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 71 USD — de to toppe.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Mueller Industries (MLI.US) – RSI 37, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
Mueller Industries teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Mueller Industries

Mueller Industries er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 55,20 $ ligger 4,0% under 20-dages gennemsnittet (57,48 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 7,9% under 50-dages gennemsnittet (59,91 $). Langsigtet ligger aktien 11,0% under 200-dages gennemsnittet (62,01 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (59,91) ligger under 200-dages (62,01) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Mueller Industries er svagere end den lange.

Er Mueller Industries overkøbt eller oversolgt?

Mueller Industries, Inc har en RSI på 37,4. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for Mueller Industries

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-1,638), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-1,565) med 0,073, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,048), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (0,208) med 1,256, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er negative og under deres signal-linjer. Trenden peger ned både på kort og lang sigt – det stærkest mulige negative signal.

Risikoprofil for Mueller Industries

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Mueller Industries, Inc har en årlig standardafvigelse på 33,8%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.

Samlet teknisk konklusion for Mueller Industries

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -1,638); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -1,048).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 37,4 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Hvem ejer Mueller Industries?

De tre største ejere af Mueller Industries er BlackRock Inc (10,7 %), First Trust Advisors L.P. (6,3 %) og FMR Inc (5,1 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.

De 10 største institutioner

InstitutionAndelÆndring
BlackRock Inc10,73 %+0,5 %
First Trust Advisors L.P.6,27 %+22,1 %
FMR Inc5,06 %+205,3 %
Vanguard Capital Management, LLC4,58 %+0,3 %
Vanguard Portfolio Management, LLC4,56 %+0,9 %
AQR Capital Management LLC4,32 %−3,5 %
State Street Corp3,26 %+1,6 %
Geode Capital Management, LLC2,89 %+5,5 %
Amvescap Plc.2,52 %+37,0 %
William Blair Investment Management, LLC1,82 %−5,9 %

Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.

De 5 største fonde

FondAndelÆndring
iShares Core S&P Mid-Cap ETF3,65 %+0,1 %
Vanguard MStar Total Stk Mkt Idx Invest3,23 %+0,1 %
First Trust Rising Dividend Achiev ETF2,74 %0,0 %
Vanguard Small Cap Index2,28 %−2,2 %
First Trust RBA Amer Indl RenaisTM ETF1,54 %−0,1 %

Opgjort pr. 29. oktober 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.

Ofte stillede spørgsmål om Mueller Industries aktien i 2026

Hvad koster en Mueller Industries-aktie?
En Mueller Industries-aktie kostede 55,20 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er et fald på 0,63 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Mueller Industries aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Mueller Industries (solgt d. 20/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Mueller Industries handles til 55,20 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -1,638, og aktien har modvind; RSI er på 37,4 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 78,00 $ giver et potentiale på 41,3%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Mueller Industries aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Mueller Industries handles til 55,20 $. Det er 22,2 % under toppen de seneste 52 uger (70,92 $) og 7,3 % over bunden (51,44 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Mueller Industries aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Mueller Industries er 78,00 $. Den nuværende kurs er 55,20 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 41,3%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 70,20 og 85,80 $.
Er Mueller Industries en udbytteaktie?
Ja, Mueller Industries er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 1,1%. Det seneste udbytte var 0,18 $ pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 04/09-2026. Payout ratio er 17,4%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler Mueller Industries udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Mueller Industries er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 04/09-2026. Seneste udbytte var 0,18 $ pr. aktie med x-dato 04/09-2026. Udbytteprocenten er 1,1%. Payout ratio på 17,4% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Mueller Industries aktien?
Risikoen i Mueller Industries er lav til middel: risikokategori Balanceret, nr. 2 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 33,8%, hvilket svarer til risikokategorien Balanceret.
Er Mueller Industries overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Mueller Industries vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (41,3% potentiale). Mueller Industries har følgende nøgletal: P/E-tal på 14,1 (moderat prissat), P/S-tal på 2,4, P/B-tal på 3,4.
Er Mueller Industries overkøbt?
Nej, Mueller Industries er ikke overkøbt. RSI er på 37,4 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 37,4 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 4,0% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har Mueller Industries næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Mueller Industries endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Mueller Industries shortet?
Ja, Mueller Industries er shortet med 2,4% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en moderat short interest, hvilket er inden for normalområdet for de fleste aktier. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Mueller Industries?
Nej, insidere køber ikke Mueller Industries aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 5 salg. Netto er der solgt for 15.644.649 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 0 køb og 20 salg, og netto er der solgt for 69.916.631 $. Aktive sælgere er HANSEN JOHN B, GOLDMAN SCOTT JAY, Martin Jeffrey Andrew m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Mueller Industries en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Mueller Industries en god aktie lige nu. Den samlede score er 61 ud af 100 (værdi 70, kvalitet 71, momentum 42). Det er nr. 750 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 41,3% potentiale op til kursmålet; udbytte på 1,1%; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Mueller Industries passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Mueller Industries aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 78,00 $ (+41,3%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 14,1 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Mueller Industries aktien?
Mueller Industries aktien faldt 0,63% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Vores model ejer ikke Mueller Industries (solgt d. 20/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 4,0% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind; insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Mueller Industries stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Mueller Industries er 78,00 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 41,3% fra den nuværende kurs på 55,20 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 51,44 og 70,92 $. Kursen ligger 22,2% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Mueller Industries falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 51,44 $, hvilket ligger 6,8% under den nuværende kurs på 55,20 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 27,5% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±33,8% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Mueller Industries?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Metalfabrikation, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Mueller Industries i afsnittet "Om Mueller Industries" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Mueller Industries?
Mueller Industries har 4.832 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Mueller Industries opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Mueller Industries inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Mueller Industries penge eller giver underskud?
Ja, Mueller Industries tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 17,3%, hvilket er solidt. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 19,5%. Med et P/E-tal på 14,1 betaler du i øjeblikket 14,1 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Mueller Industries gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Mueller Industries vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 13,37 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 18% (lav). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Mueller Industries meget gæld?
Nej, Mueller Industries har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 18%. For industri-sektoren regnes alt under 100% som lav gældsætning. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Mueller Industries betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 2.201,3×, og selskabet har mere kontanter end gæld (nettokontant).
Hvor finder jeg en analyse af Mueller Industries aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Mueller Industries, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/mli.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Mueller Industries aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Mueller Industries opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Mueller Industries — alternativer i Metalfabrikation

1 aktie i Metalfabrikation har højere TradeDesk-score end Mueller Industries (61/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Skal du sælge Mueller Industries?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →