17,21 €
1,24%

Metso (METSO.HE) kursmål 2026/2027: 5% potentiale + 2,3% udbytte

17,21 €
1,24%
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −0,6% 1 måned: ▼ −0,4% 3 måneder: ▲ +1,8% 1 år: ▲ +24,8%
Kursudvikling for Metso (METSO.HE) – aktiekurs på 17,21 €, november 2026
Metso aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 19. februar 2027 (om 106 dage)
Del analysen:

Metso kursmål 2026: Analytikere ser 7% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Metso er 18,39 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 6,86% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Metso overvurderet eller undervurderet?

Metso er i øjeblikket fair med en afvigelse på 6,9% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 17,21 €, hvilket placerer Metso i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 16,55 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 20,23 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Metso ligger det rimelige prisleje mellem 16,55 € og 20,23 €.

Analytikerne ser 7% potentiale i Metso — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Metsos køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Metso

Få en mail, når der sker noget i Metso: når vores model skifter signal, eller når selskabet udsender en kurspåvirkende meddelelse, fx et regnskab. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor der er sket noget, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

849 aktier scorer højere end Metso hos os i dag
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Metso ligger nr. 850 af 1.723 på vores samlede score — værdi, kvalitet og momentum lagt sammen. Det gør ikke Metso til et dårligt selskab. Men har du kun plads til få aktier, er det dem øverst på listen, der er værd at kende — og at købe på det rigtige tidspunkt.
Med en gratis prøve ser du aktielisterne med score og købs- eller sælgsignal på hver eneste aktie.
Se de aktier der scorer højere →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Metso – Landbrugs- & entreprenørmaskiner

Metso Oyj laver maskiner og udstyr til virksomheder, der udvinder og forarbejder sten, mineraler og metaller. Selskabet tjener sine penge ved at sælge udstyr, reservedele og service til blandt andet grusgrave, miner og genbrugsanlæg.

Virksomheden er opdelt i to områder: Aggregater (sten og grus) og Mineraler (metaller og mineraler). Kunderne findes over hele verden, blandt andet i Europa, Nord- og Sydamerika, Asien, Kina, Afrika, Mellemøsten og Indien.

Metso leverer for eksempel knuseanlæg, sorteringsudstyr, transportbånd og pumper. Selskabet hjælper også kunderne med at udvinde og rense malm, håndtere slam og genbruge byggeaffald. Derudover sælger Metso reservedele og sliddele til maskinerne, samt vedligeholdelse, opgraderinger og træning.

Selskabet blev tidligere kaldt Metso Outotec Oyj. Det blev grundlagt i 1990 og har hovedkontor i Espoo, Finland.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Metso

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 13,9B Markedsværdi (Mcap)
€ 5,4B Omsætning
Landbrugs- & entreprenørmaskiner Industri
28,91 P/E Ratio
2,57 P/S Ratio
5,10 P/B Ratio
Finland Handles på børsen
metso.com Hjemmeside
Industri Sektor

Metso for danske investorer

Valuta. Metso handles i euro (EUR) i Finland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Metso kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. Finland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er Metso for en type aktie?

Udbytteaktie

Metso klassificeres som en udbytteaktie med et udbytte på 2,3% og en payout-ratio på 64%, hvilket indikerer et bæredygtigt udbytteniveau.

Score-oversigt for Metso

💰 Value Score 41/100 (Neutral)

Metso ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 53/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 68/100 (Høj)

Metso har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 54/100

Samlet set ser Metso blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Metso handles til en P/E på 28,9, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 20,0 (31% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 2,6 (i moderat niveau). P/B er 5,1 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,18.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Metso har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 8,9% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 14,4%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 18,6% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 6,1% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -5,9% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,24 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 169,3% – moderat gældsætning.

Rentedækning
8,6×
Nettogæld/EBITDA
1,4

Kan sagtens betale sin gæld

Metso er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Metso →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Metso udbytte 2026: 2,3% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Metso

Udbytteprocent
2,3%
Seneste udbytte pr. aktie
0,20 EUR
Payout Ratio
63,5%
Høj
Udbytte-vækst (5 år)
+300,0%
Gns. årligt udbytte (3 år)
0,38 EUR

Hvornår udbetaler Metso udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
22. oktober 2026
Seneste udbetalingsdato
30. oktober 2026

Se de næste ex-dage for alle finske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Metso?

Metso betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,20 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,3%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 300,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 63,5%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.

Historiske udbyttebetalinger for Metso

Vi har registreret udbyttebetalinger for Metso siden 2021-11-02. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 11 gange, senest den 2026-10-22. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-10-222026-10-300,20EUR
2026-04-232026-05-040,20EUR
2025-10-232025-10-310,19EUR
2025-04-252025-05-060,19EUR
2024-10-242024-11-010,18EUR
2024-04-262024-05-070,18EUR
2023-10-272023-11-060,15EUR
2023-05-042023-05-120,15EUR
2022-10-282022-11-070,12EUR
2022-04-222022-05-020,12EUR
2021-11-022021-11-100,10EUR

Hvornår har Metso regnskab – Næste dato: 19/02-2027

Metso's næste regnskab bliver offentliggjort d. 19. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.



Årsregnskaber for Metso

Metso omsatte for 5,2 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 423,0 mio. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning4,2 mia.5,3 mia.5,4 mia.4,9 mia.5,2 mia.
Nettoresultat342,0 mio.301,0 mio.543,0 mio.329,0 mio.423,0 mio.
Indtjening pr. aktie0,410,360,660,400,51
Overskudsgrad8,1 %5,7 %10,1 %6,8 %8,1 %
Frit cash flow417,0 mio.13,0 mio.132,0 mio.144,0 mio.627,0 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Metso analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Metso har skuffet i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q2 2026
▼ Skuffede
-11,1% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-8,7% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-21,1% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+6,3% vs. forventet
Q2 2025
▼ Skuffede
-68,8% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-12,5% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-14,4% vs. forventet
Q3 2024
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Metso 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Metso

Grafen indlæses …

Topfase

Metso ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 1,0 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 5,2 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 23. oktober og har ligget over det siden.

Formation: Stigende kanal i gang

Startede 19. marts

Kursen er steget inde i en kanal siden marts 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 8 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 16 EUR og øvre kant omkring 20 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.

Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Metso (METSO.HE) – RSI 51, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Metso teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Metso

Metso er i en kortsigtet optrend. Kursen på 17,21 € ligger 2,6% over 20-dages gennemsnittet (16,78 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 0,1% over 50-dages gennemsnittet (17,20 €). Langsigtet ligger aktien 6,5% over 200-dages gennemsnittet (16,16 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (17,20) ligger over 200-dages (16,16) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Metso er stærkere end den lange.

Er Metso overkøbt eller oversolgt?

Metso Oyj har en RSI på 51,1, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.

MACD-analyse for Metso

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,022), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,055) med 0,077, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,444), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (0,541) med 0,097, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på ugentlig basis. Hold øje med om trenden holder.

Risikoprofil for Metso

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Metso Oyj har en årlig standardafvigelse på 36,3%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for Metso

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,022); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,444).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvinden aftager.

RSI: 51,1 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om Metso aktien i 2026

Hvad koster en Metso-aktie?
En Metso-aktie kostede 17,21 EUR den 5. november 2026 kl. 11.03. Det er en stigning på 1,24 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Metso aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Metso (købt d. 28/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Metso handles til 17,21 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,022, og aktien har medvind; RSI er på 51,1 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 18,39 € giver et potentiale på 6,9%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Metso aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Metso handles til 17,21 €. Det er 8,2 % under toppen de seneste 52 uger (18,75 €) og 35,2 % over bunden (12,73 €). TradeDesks model købte aktien d. 28/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Metso aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Metso er 18,39 €. Den nuværende kurs er 17,21 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 6,9%. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 16,55 og 20,23 €.
Er Metso en udbytteaktie?
Ja, Metso er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 2,3%. Det seneste udbytte var 0,20 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 22/10-2026. Payout ratio er 63,5%, hvilket vurderes som moderat.
Hvornår udbetaler Metso udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Metso er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 22/10-2026. Seneste udbytte var 0,20 € pr. aktie med x-dato 22/10-2026. Udbytteprocenten er 2,3%. Payout ratio på 63,5% indikerer moderat udbyttedækning.
Hvad er risikoen i Metso aktien?
Risikoen i Metso er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 36,3%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er Metso overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Metso vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. Metso har følgende nøgletal: P/E-tal på 28,9 (moderat til højt prissat), P/S-tal på 2,6, P/B-tal på 5,1.
Er Metso overkøbt?
Nej, Metso er ikke overkøbt. RSI er på 51,1 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 51,1 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 2,6% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Metso næste regnskab?
Metso offentliggør næste regnskab den 19. februar 2027. Aktien handles i øjeblikket til 17,21 €. Med et P/E-tal på 28,9 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er Metso shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Metso, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Metso?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Metso.
Er Metso en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Metso en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 54 ud af 100 (værdi 41, kvalitet 53, momentum 68). Det er nr. 1.048 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 2,3%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Metso passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Metso aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 18,39 € (+6,9%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 19/02-2027, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 28,9 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Metso aktien i dag?
Metso aktien stiger 1,24% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen stiger: Konecranes +1,2%, Hiab B +1,1%, AB Volvo +1,7% og Epiroc +1,0%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Metso. Til sammenligning er det europæiske Stoxx 600 +0,4% i dag. Hold. Vores model ejer Metso (købt d. 28/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 2,6% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. Seneste nyheder der kan påvirke kursen: Metso udnævner Renaud Lapointe som President for Aggregates-divisionen. (23/10, Changes board/management/auditors); Metso offentliggør interim-rapport for perioden 1. januar til 30. september 2026. (22/10, Interim report (Q1 and Q3)); Metso fastsætter registrerings- og betalingsdato for anden dividendebetaling på EUR 0,20 pr. aktie. (21/10, Other information disclosed according to the rules of the Exchange). For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Metso stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Metso er 18,39 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 6,9% fra den nuværende kurs på 17,21 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 12,73 og 18,75 €. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Metso falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 12,73 €, hvilket ligger 26,0% under den nuværende kurs på 17,21 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 32,1% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±36,3% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Metso?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Landbrugs- & entreprenørmaskiner, er hjemmehørende i Finland, og handles på Helsinki Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Metso i afsnittet "Om Metso" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Metso?
Metso har 18.104 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Metso opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Metso inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Metso penge eller giver underskud?
Ja, Metso tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 8,9%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 14,4%. Med et P/E-tal på 28,9 betaler du i øjeblikket 28,9 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Metso gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Metso vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 3,24 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 169% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Metso meget gæld?
Metso har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 169%. For industri-sektoren regnes 100–200% som typisk niveau. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Metso betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 8,6×, og nettogælden svarer til 1,4 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Metso aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Metso, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/metso.he. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Metso aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Metso opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.


Seneste nyheder om Metso-aktien 2026

  • Dato: 2026-10-23 08:00:00
    Kategori: Ledelsesændring
    Nyheden: Metso udnævner Renaud Lapointe som President for Aggregates-divisionen.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2026-10-22 08:00:00
    Kategori: Regnskab
    Nyheden: Metso offentliggør interim-rapport for perioden 1. januar til 30. september 2026.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2026-10-21 15:15:00
    Kategori: Anden information
    Nyheden: Metso fastsætter registrerings- og betalingsdato for anden dividendebetaling på EUR 0,20 pr. aktie.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2026-10-12 08:00:00
    Kategori: Finanskalender
    Nyheden: Metso's finansielle kalender og ordinær generalforsamling i 2027 meddelt.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2026-08-03 12:30:00
    Kategori: Ændring i storaktionær
    Nyheden: BlackRock Inc.'s andel i Metso overstiger anmeldelsestærsklen ifølge værdipapirloven.
    Læs mere her: Hent pdf med detaljer

  • Dato: 2025-02-19 09:00:00
    Kategori: Ny ordre
    Nyheden: Metso modtager ordre på reparationer og opgraderinger af bucket-wheel stacker reclaimer i Afrika, registreres i Q4 2024 Minerals-segment.

Aktier der ligner Metso — alternativer i Landbrugs- & entreprenørmaskiner

3 aktier i Landbrugs- & entreprenørmaskiner har højere TradeDesk-score end Metso (54/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Følg Metso dagligt med TradeDesk-modellen
Signal, score, kursmål og røde flag på ét sted.
Prøv Sølv 14 dage gratis →