Mandatum (MANTA.HE) udbytte 2026/2027: 14,2% – kursmål og anbefaling
Mandatum kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (5% overvurderet)
Det gennemsnitlige kursmål for Mandatum er 5,80 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er overvurderet med 4,68% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
Er Mandatum overvurderet eller undervurderet?
Mandatum er i øjeblikket fair med en afvigelse på 4,7% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 6,09 €, hvilket placerer Mandatum i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 5,22 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 6,38 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Mandatum ligger det rimelige prisleje mellem 5,22 € og 6,38 €.
Følg Mandatum, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal, eller selskabet udsender en kurspåvirkende meddelelse, fx regnskabet.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Mandatum – Finanskonglomerater
Mandatum Oyj tilbyder finansielle tjenester til private kunder og virksomheder i Finland. Virksomheden tjener penge ved at hjælpe kunder med at forvalte deres formue, ved at sælge personforsikringer, og ved at tilbyde løsninger til medarbejdergoder, bonusordninger og pension.Virksomheden opererer primært i Finland, hvor både privatpersoner og virksomheder er kunder.
Mandatum Oyj blev grundlagt i 1874 og har hovedkontor i Helsinki, Finland. Læs om virksomheden
Nøgletal for Mandatum
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Mandatum for en type aktie?
Mandatum klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og kvalitetsaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 14,2%, stærk finansiel sundhed (Piotroski 8/9).
Score-oversigt for Mandatum
Mandatum ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
Mandatum har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Mandatum stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Mandatum handles til en P/E på 26,0, hvilket er over markedsgennemsnittet. P/S-ratioen er 6,1 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 2,9 (moderat niveau).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Mandatum har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 26,2% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 56,7%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 10,8% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 0,8% — lavt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 165,9% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1.027,4% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Kan sagtens betale sin gæld
Mandatum udbytte 2026: 14,2% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Mandatum
Hvornår udbetaler Mandatum udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle finske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler Mandatum?
Mandatum betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,85 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 14,2%. Over de seneste 2 år er det årlige udbytte steget med 157,6%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 2,9%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for Mandatum
Vi har registreret udbyttebetalinger for Mandatum siden 2024-05-16. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 3 gange, senest den 2026-05-13. Denne aktie kvalificerer sig som en sporadisk udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 3 år. Dette gør den interessant for investorer, der søger lejlighedsvis indkomst fra udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | 2026-05-21 | 0,85 | EUR |
| 2025-05-16 | 2025-05-26 | 0,66 | EUR |
| 2024-05-16 | 2024-05-24 | 0,33 | EUR |
Hvornår har Mandatum regnskab – Næste dato: 10/11-2026
Mandatum's næste regnskab bliver offentliggjort d. 10. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for Mandatum
Mandatum omsatte for 453,1 mio. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 156,0 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 3,0 mia. | 347,2 mio. | 333,0 mio. | 447,0 mio. | 453,1 mio. |
| Nettoresultat | 196,2 mio. | 542,6 mio. | 160,7 mio. | 164,9 mio. | 156,0 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 0,39 | 1,08 | 0,32 | 0,33 | 0,31 |
| Overskudsgrad | 6,6 % | 156,3 % | 48,3 % | 36,9 % | 34,4 % |
| Frit cash flow | 397,9 mio. | −19,9 mio. | 274,7 mio. | 69,8 mio. | 123,8 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Mandatum 2026 – Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Mandatum
Topfase
Mandatum ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,1 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 1,2 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 4. november og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Mandatum
Mandatum er i en kortsigtet optrend. Kursen på 6,09 € ligger 2,8% over 20-dages gennemsnittet (5,92 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 0,2% under 50-dages gennemsnittet (6,10 €). Langsigtet ligger aktien 2,8% over 200-dages gennemsnittet (5,92 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (6,10) ligger over 200-dages (5,92) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Mandatum er stærkere end den lange.
Er Mandatum overkøbt eller oversolgt?
Mandatum har en RSI på 52,5, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for Mandatum
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,042), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,056) med 0,014, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,060), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (0,093) med 0,033, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den daglige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan betyde at det kortvarige tilbagefald er ved at være ovre.
Risikoprofil for Mandatum
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Mandatum har en årlig standardafvigelse på 23,4%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.
Samlet teknisk konklusion for Mandatum
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,042); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,060).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 52,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om Mandatum aktien i 2026
Hvad koster en Mandatum-aktie?
Skal man købe Mandatum aktien nu?
Er det for sent at købe Mandatum aktien?
Hvad er kursmålet for Mandatum aktien?
Er Mandatum en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Mandatum udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Mandatum aktien?
Er Mandatum overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Mandatum overkøbt?
Hvornår har Mandatum næste regnskab?
Er Mandatum shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Mandatum?
Er Mandatum en god aktie?
Hvad er fremtiden for Mandatum aktien?
Hvorfor stiger Mandatum aktien i dag?
Hvor meget kan Mandatum stige?
Hvor lavt kan Mandatum falde?
Hvad laver Mandatum?
Hvor mange ansatte har Mandatum?
Har Mandatum opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Mandatum penge eller giver underskud?
Kan Mandatum gå konkurs?
Har Mandatum meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Mandatum aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Mandatum aktien?
Seneste nyheder om Mandatum-aktien 2026
- Dato: 2026-10-27 09:00:00
Kategori: Anden information
Nyheden: Mandatum plc offentliggør resultaterne for januar-september 2026 den 10. november 2026.
Læs mere her: Hent pdf med detaljer
Aktier der ligner Mandatum — alternativer i Finansiel service
3 aktier i Finansiel service har højere TradeDesk-score end Mandatum (70/100) lige nu.
Se alle 172 aktier i Finansiel service-sektoren