9,93 $

Intuitive Machines Inc. (LUNR.US) kursmål 2026/2027: 190% potentiale

9,93 $

Intuitive Machines Inc. aktien faldt 5,3% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Andre selskaber i branchen lå roligere (Space Exploration Technologies -3,8%, GE Aerospace +2,7%, RTX -2,6% og Airbus +4,2%), så bevægelsen er særlig for Intuitive Machines Inc.. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.

Hvad bør du gøre?
Vores model ejer ikke Intuitive Machines Inc. (solgt d. 13/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −15,0% 1 måned: ▼ −34,1% 3 måneder: ▼ −33,5% 1 år: ▼ −4,9%
Kursudvikling for Intuitive Machines Inc. (LUNR.US) – aktiekurs på 9,93 $, november 2026
Intuitive Machines Inc. aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 12. november 2026 (om 7 dage)
Del analysen:

Intuitive Machines Inc. kursmål 2026: Analytikere ser 192% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Intuitive Machines Inc. er 29,00 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 192,04% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Intuitive Machines Inc. overvurderet eller undervurderet?

Intuitive Machines Inc. er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 192% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 9,93 $, hvilket placerer Intuitive Machines Inc. i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 26,10 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 31,90 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Intuitive Machines Inc. ligger det rimelige prisleje mellem 26,10 $ og 31,90 $.

Analytikerne ser 192% potentiale i Intuitive Machines Inc. — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Intuitive Machines Inc.s køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Intuitive Machines Inc. aflægger regnskab torsdag 12. november

Følg Intuitive Machines Inc., så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Intuitive Machines Inc. er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at Intuitive Machines Inc. har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for Intuitive Machines Inc. aktien i 2026: Stærkt Køb

10 analytikere dækker Intuitive Machines Inc.. Der er bred enighed om en positiv vurdering — 90% anbefaler køb. Det gennemsnitlige kursmål er $ 29,00, hvilket giver et potentiale på 192% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Stærkt Køb (4,70/5)
Stærkt Køb
9 (90%)
Sælg
1 (10%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
4,70 ud af 5 baseret på 10 analytikere

Om Intuitive Machines Inc. – Forsvar

Intuitive Machines bygger og driver rumfartøjer, der transporterer udstyr og last til Månen og andet i rummet. Virksomheden tjener penge ved at levere disse transportydelser, samt ved at indsamle og bearbejde data fra rummet, som kunderne kan bruge.

Virksomheden holder til i USA og har hovedkontor i Houston, Texas. Kunderne er hovedsageligt den amerikanske stat, herunder rumfartsorganisationen NASA, det amerikanske forsvarsministerium og andre myndigheder med ansvar for national sikkerhed. Derudover har virksomheden også private virksomheder og internationale kunder.

Intuitive Machines har udviklet flere typer rumfartøjer. Det vigtigste hedder Nova-C, en månelander, der bygger på en velafprøvet, fleksibel model. Virksomheden har også udviklet Micro Nova Hopper, en lille drone, der kan lande, sætte udstyr af og derefter "hoppe" videre til nye steder på månens overflade. Et tredje fartøj, Nova-D, er under udvikling og skal kunne transportere større og tungere last, som for eksempel strømforsyningsanlæg og køretøjer til brug på månens overflade.

Ud over selve transporten tilbyder virksomheden også et datanetværk til Månen samt løsninger til navigation, vedligeholdelse og overvågning af udstyr i rummet.

Intuitive Machines blev grundlagt i 2013.
Læs om virksomheden

Intuitive Machines Inc. hører til temaet Forsvarsaktier. Se alle forsvarsaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Intuitive Machines Inc.

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 1,6B Markedsværdi (Mcap)
$ 490M Omsætning
Forsvar Industri
- P/E Ratio
3,25 P/S Ratio
- P/B Ratio
USA Handles på børsen
Industri Sektor

Hvad er Intuitive Machines Inc. for en type aktie?

Spekulativ aktie

Intuitive Machines Inc. klassificeres som en spekulativ aktie.

Score-oversigt for Intuitive Machines Inc.

💰 Value Score 15/100 (Meget Lav)

Intuitive Machines Inc. ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 14/100 (Meget Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

🚀 Momentum Score 4/100 (Meget Lav)

Intuitive Machines Inc. har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 11/100

Samlet set ser Intuitive Machines Inc. svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 7 røde flag identificeret 5 kritiske

Vores analyse har identificeret 7 potentielle risikofaktorer i Intuitive Machines Inc. som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 1.000%, og rentedækningen er -13,0× (hvor ...
⚠️ Svag finansiel sundhed: Piotroski-score er kun 3/9 – virksomheden viser tegn på s...
🚨 Svag balance (forhøjet risiko): Altman Z2 er -0,26 (svag balance er 1,1 og under) – balan...
🚨 Negativ profitmargin: Profitmarginen er -26,6% – virksomheden taber penge på si...
🚨 Negativt afkast på egenkapital: ROE er -30,8% – virksomheden genererer negativt afkast ti...
🚨 Høj short interest: 28,8% af aktierne er shortet – mange professionelle inves...
🚨 Faldende indtjening: Kvartalets indtjening er faldet 81% år-over-år – virksomh...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Intuitive Machines Inc.?

Der er 7 ting, du bør se først.

Vis mig de 7 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

P/S-ratioen er 3,2 (i moderat niveau).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Den seneste kvartalsindtjening voksede med -81,0% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 3 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Altman Z2 er -0,26 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1.000,0% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 28,80% — meget højt, markedet er skeptisk.

Intuitive Machines Inc. scorer kun 11 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Intuitive Machines Inc. →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Seneste insiderhandler i Intuitive Machines Inc.: Kun salg

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i Intuitive Machines Inc. viser 20 handler, som alle har været salg. Netto er der flyttet 191.519.511 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Crain Timothy Price II, Ghaffarian Kamal Seyed, Vontur Steven m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun salg.

Kort sigt (3 mdr): Kun salg

Insidere har udelukkende solgt aktier i de seneste 3 måneder.

I de seneste 3 måneder: 0 køb og 7 salg. Netto 10.774.839 $ ud af aktien.

Længere sigt (alle handler): Kun salg

Insidere har udelukkende solgt aktier i den seneste periode. Det kan indikere, at ledelsen ser begrænsede muligheder.

Over de seneste 20 handler: 0 køb og 20 salg. Netto 191.519.511 $ ud af aktien.

Seneste salg: Crain Timothy Price II solgte 50.000 aktier til 15 $ pr. stk. den 2026-09-21.

Hvem sælger: Crain Timothy Price II, Ghaffarian Kamal Seyed, Vontur Steven, ADVENT INTERNATIONAL, L.P., Liquori William John Jr m.fl..

Seneste insider-handler i Intuitive Machines Inc.

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i Intuitive Machines Inc.. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-09-21 Crain Timothy Price II Salg 50.000 15 752.500
2026-09-18 Crain Timothy Price II Salg 100.000 15 1.485.000
2026-09-09 Ghaffarian Kamal Seyed Salg 1.698 16 27.168
2026-09-08 Ghaffarian Kamal Seyed Salg 94.606 16 1.490.991
2026-08-27 Vontur Steven Salg 3.050 16 49.197
2026-08-24 Ghaffarian Kamal Seyed Salg 141.909 18 2.508.951
2026-08-10 Ghaffarian Kamal Seyed Salg 267.448 17 4.461.033
2026-07-28 ADVENT INTERNATIONAL, L.P. Salg 11.495.514 13 147.602.400
2026-07-27 Ghaffarian Kamal Seyed Salg 47.303 13 624.400
2026-07-13 Ghaffarian Kamal Seyed Salg 110.976 16 1.735.665

Hvem køber og sælger Intuitive Machines Inc. aktier i 2026?

Følgende insidere har solgt aktier: Crain Timothy Price II, Ghaffarian Kamal Seyed, Vontur Steven, ADVENT INTERNATIONAL, L.P., Liquori William John Jr m.fl.. Samlet er der solgt for 191.519.511 $ fordelt på 20 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

Intuitive Machines Inc. short interest 2026: 28,8% shortet

Ekstremt Shortet: 28,8% af free float
Short % af Free Float
28,8%
Vurdering
Ekstremt Shortet
Short Squeeze Risiko
Meget Høj
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Intuitive Machines Inc.

0,0%16,6%33,1%
10/822/94/11
28,8% i dag (ekstremt høj)Seneste 30 dage: +1,1 procentpointMålt over 86 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej op. Den er steget 1,1 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 28,8%. Flere har altså lånt Intuitive Machines Inc. og solgt den i forventning om, at kursen falder.

Det går også den anden vej: hvis de tager fejl og kursen stiger, skal de købe aktien tilbage — og de køb kan i sig selv presse kursen yderligere op. Det kaldes et short squeeze. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en ekstremt høj short interest. Over 20% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på at kursen falder. Det er usædvanligt og viser stor skepsis blandt professionelle investorer. Risikoen for et short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne tvinges til at købe aktien tilbage) er betydelig ved positive nyheder.

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 28,8% betyder, at 28,8% af de frit omsættelige aktier i Intuitive Machines Inc. er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser (f.eks. et stærkt regnskab) kan shortere blive tvunget til at tilbagekøbe aktier hurtigt for at lukke deres positioner, hvilket kan skabe et short squeeze med kraftige kursstigninger på kort tid.

Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 12/11-2026. Med en short interest på 28,8% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
28,8%

Hvornår har Intuitive Machines Inc. regnskab – Næste dato: 12/11-2026

Intuitive Machines Inc.'s næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026 før markedets åbning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Årsregnskaber for Intuitive Machines Inc.

Intuitive Machines Inc. omsatte for 210,1 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 83,3 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning72,6 mio.85,9 mio.79,5 mio.228,0 mio.210,1 mio.
Nettoresultat−35,6 mio.−6,4 mio.62,8 mio.−283,4 mio.−83,3 mio.
Indtjening pr. aktie−1,97−0,352,46−4,62−0,70
Overskudsgrad−49,1 %−7,5 %79,0 %−124,3 %−39,7 %
Frit cash flow−19,7 mio.−15,6 mio.−75,2 mio.−67,7 mio.−56,0 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Teknisk analyse af Intuitive Machines Inc. 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Intuitive Machines Inc.

Grafen indlæses …

Faldende fase

Intuitive Machines Inc. er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 49,4 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 3,3 % den seneste måned. Kursen lukkede under gennemsnittet den 18. august og har ligget under det siden.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Intuitive Machines Inc. (LUNR.US) – RSI 36, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
Intuitive Machines Inc. teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Intuitive Machines Inc.

Intuitive Machines Inc. er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 9,93 $ ligger 11,6% under 20-dages gennemsnittet (11,24 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 26,1% under 50-dages gennemsnittet (13,44 $). Langsigtet ligger aktien 49,4% under 200-dages gennemsnittet (19,61 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (13,44) ligger under 200-dages (19,61) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Intuitive Machines Inc. er svagere end den lange.

Er Intuitive Machines Inc. overkøbt eller oversolgt?

Intuitive Machines Inc. har en RSI på 35,6. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for Intuitive Machines Inc.

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-0,963), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,984) med 0,021, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-2,453), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-1,726) med 0,727, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.

Risikoprofil for Intuitive Machines Inc.

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Intuitive Machines Inc. har en årlig standardafvigelse på 112,4%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.

Samlet teknisk konklusion for Intuitive Machines Inc.

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,963); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -2,453).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.

RSI: 35,6 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Ofte stillede spørgsmål om Intuitive Machines Inc. aktien i 2026

Hvad koster en Intuitive Machines Inc.-aktie?
En Intuitive Machines Inc.-aktie kostede 9,93 USD den 4. november 2026 kl. 22.23. Det er et fald på 5,25 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Intuitive Machines Inc. aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Intuitive Machines Inc. (solgt d. 13/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Intuitive Machines Inc. handles til 9,93 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0,963, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 35,6 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 29,00 $ giver et potentiale på 192,0%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Intuitive Machines Inc. aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Intuitive Machines Inc. handles til 9,93 $. Det er 78,8 % under toppen de seneste 52 uger (46,75 $) og 27,6 % over bunden (7,78 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Intuitive Machines Inc. aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Intuitive Machines Inc. er 29,00 $. Den nuværende kurs er 9,93 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 192,0%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 26,10 og 31,90 $.
Er Intuitive Machines Inc. en udbytteaktie?
Nej, Intuitive Machines Inc. betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Intuitive Machines Inc. aktien?
Risikoen i Intuitive Machines Inc. er meget høj: risikokategori Ekstremt spekulativ, nr. 5 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 112,4%, hvilket svarer til risikokategorien Ekstremt spekulativ.
Er Intuitive Machines Inc. overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Intuitive Machines Inc. vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (192,0% potentiale). Intuitive Machines Inc. har følgende nøgletal: P/S-tal på 3,2.
Er Intuitive Machines Inc. overkøbt?
Nej, Intuitive Machines Inc. er ikke overkøbt. RSI er på 35,6 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 35,6 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 11,6% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har Intuitive Machines Inc. næste regnskab?
Intuitive Machines Inc. offentliggør næste regnskab den 12. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 9,93 $.
Er Intuitive Machines Inc. shortet?
Ja, Intuitive Machines Inc. er shortet med 28,8% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en ekstremt høj short interest, hvilket indikerer stor skepsis blandt professionelle investorer. Risikoen for et short squeeze – hvor de der har shortet bliver tvunget til at købe aktien tilbage og presser kursen op – er meget høj ved positive nyheder eller regnskaber. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Intuitive Machines Inc.?
Nej, insidere køber ikke Intuitive Machines Inc. aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 7 salg. Netto er der solgt for 10.774.839 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 0 køb og 20 salg, og netto er der solgt for 191.519.511 $. Aktive sælgere er Crain Timothy Price II, Ghaffarian Kamal Seyed, Vontur Steven m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Intuitive Machines Inc. en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer Intuitive Machines Inc. svagt. Den samlede score er 11 ud af 100 (værdi 15, kvalitet 14, momentum 4). Det er nr. 1.963 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 192,0% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Intuitive Machines Inc. passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Intuitive Machines Inc. aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 29,00 $ (+192,0%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 12/11-2026, hvilket kan påvirke kursen. Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Intuitive Machines Inc. aktien?
Intuitive Machines Inc. aktien faldt 5,25% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Andre selskaber i branchen lå roligere (Space Exploration Technologies -3,8%, GE Aerospace +2,7%, RTX -2,6% og Airbus +4,2%), så bevægelsen er særlig for Intuitive Machines Inc.. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Vores model ejer ikke Intuitive Machines Inc. (solgt d. 13/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 11,6% under 20-dages gennemsnittet; short interest er 28,8% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Intuitive Machines Inc. stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Intuitive Machines Inc. er 29,00 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 192,0% fra den nuværende kurs på 9,93 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 7,78 og 46,75 $. Kursen ligger 78,8% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Intuitive Machines Inc. falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 7,78 $, hvilket ligger 21,7% under den nuværende kurs på 9,93 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 83,4% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±112,4% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Intuitive Machines Inc.?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Forsvar, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Intuitive Machines Inc. i afsnittet "Om Intuitive Machines Inc." nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Intuitive Machines Inc.?
Intuitive Machines Inc. har 525 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Intuitive Machines Inc. opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Intuitive Machines Inc. inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Intuitive Machines Inc. penge eller giver underskud?
Nej, Intuitive Machines Inc. tjener i øjeblikket ikke penge — selskabet giver underskud med en negativ overskudsgrad på -26,6%, et betydeligt underskud. Det betyder at driften taber penge på hver krone i omsætning. Også driftsmarginen (overskud før renter og skat) er negativ på -18,1%, hvilket viser at det ikke kun er finansielle udgifter der trækker resultatet ned. Det er normalt for vækstaktier der investerer i ekspansion, men det øger risikoen hvis selskabet ikke når break-even inden kapitalen slipper op.
Kan Intuitive Machines Inc. gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i Intuitive Machines Inc. vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er -0,26 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 3 — det er svag. Gæld i forhold til egenkapital er 1.000% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Intuitive Machines Inc. meget gæld?
Ja, Intuitive Machines Inc. har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 1.000%. For industri-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af Intuitive Machines Inc. aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Intuitive Machines Inc., og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/lunr.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Intuitive Machines Inc. aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Intuitive Machines Inc. opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Intuitive Machines Inc. — alternativer i Forsvar

3 aktier i Forsvar har højere TradeDesk-score end Intuitive Machines Inc. (11/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Skal du sælge Intuitive Machines Inc.?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →