69,72 $

Loar (LOAR.US) kursmål 2026/2027: 20% potentiale

69,72 $
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +7,6% 1 måned: ▲ +13,8% 3 måneder: ▼ −3,9% 1 år: ▼ −7,4%
Kursudvikling for Loar (LOAR.US) – aktiekurs på 69,72 $, november 2026
Loar aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: i dag · 5. november 2026
Del analysen:

Loar kursmål 2026: Analytikere ser 24% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Loar er 86,20 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 23,64% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Loar overvurderet eller undervurderet?

Loar er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 23,6% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 69,72 $, hvilket placerer Loar i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 77,58 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 94,82 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Loar ligger det rimelige prisleje mellem 77,58 $ og 94,82 $.

Analytikerne ser 24% potentiale i Loar — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Loars køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Loar stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for Loar aktien i 2026: Køb

5 analytikere dækker Loar. Der er bred enighed om en positiv vurdering — 80% anbefaler køb. Det gennemsnitlige kursmål er $ 86,20, hvilket giver et potentiale på 23,6% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Køb (4,40/5)
Stærkt Køb
3 (60%)
Køb
1 (20%)
Hold
1 (20%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
4,40 ud af 5 baseret på 5 analytikere

Om Loar – Forsvar

Loar Holdings fremstiller og sælger reservedele og systemer til fly og forsvarsindustrien. Virksomheden tjener sine penge ved at designe, producere og sælge disse dele til flyproducenter og andre virksomheder i luftfartsbranchen.

Produkterne dækker mange forskellige dele af et fly. Det er blandt andet dele til flyets skrog, bremsesystemer, afisning (systemer der forhindrer is på flyet), elektronik i cockpittet, sæler, brandbeskyttelse, sensorer, lys og sikkerhedsudstyr som sikkerhedsseler og airbags.

Virksomheden har kunder inden for tre hovedområder: almindelige passagerflyvninger, private jetfly og mindre fly, samt forsvarsindustrien. Loar Holdings sælger sine produkter både i USA og i andre lande.

Virksomheden blev grundlagt i 2017 og har hovedkontor i White Plains i staten New York, USA.
Læs om virksomheden

Loar hører til temaet Forsvarsaktier. Se alle forsvarsaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Loar

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 5,8B Markedsværdi (Mcap)
$ 586M Omsætning
Forsvar Industri
87,48 P/E Ratio
9,93 P/S Ratio
4,85 P/B Ratio
USA Handles på børsen
loargroup.com Hjemmeside
Industri Sektor

Hvad er Loar for en type aktie?

Stabil aktie

Loar klassificeres som en stabil aktie.

Score-oversigt for Loar

💰 Value Score 15/100 (Meget Lav)

Loar ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 64/100 (Høj)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 62/100 (Høj)

Loar har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 47/100

Samlet set ser Loar svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 1 rødt flag identificeret

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i Loar som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj short interest: 17,0% af aktierne er shortet – mange professionelle inves...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Loar?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Loar handles til en P/E på 87,5, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 39,4 (55% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 9,9 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 4,9 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Loar har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 11,6% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 26,2%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 5,8% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 4,9% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 5,2% år-over-år.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,44 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 33,3% – lav gældsætning og en solid balance.

Rentedækning
2,1×
Nettogæld/EBITDA
3,9

Kan betale sin gæld, men den fylder en del

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 16,95% — meget højt, markedet er skeptisk.

Loar er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Loar →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Seneste insiderhandler i Loar: Overvejende salg

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i Loar viser 20 handler – fordelt på 7 køb og 13 salg. Netto er der flyttet 778.207.394 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er LEVY PAUL S, Carpenito Anthony, Charles Dirkson R m.fl.. Der har dog ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Kort sigt (3 mdr): Ingen handler

Der har ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Længere sigt (alle handler): Overvejende salg

Insiderne har solgt for væsentligt mere end de har købt. I store virksomheder kan det skyldes på forhånd planlagte salg eller behov for at sprede formuen – det er ikke nødvendigvis et negativt signal.

Over de seneste 20 handler: 7 køb og 13 salg. Netto 778.207.394 $ ud af aktien.

Seneste køb: LEVY PAUL S købte 75.000 aktier til 65 $ pr. stk. den 2026-03-13.

Seneste salg: Danmola Taiwo K. solgte 35.000 aktier til 61 $ pr. stk. den 2026-05-20.

Hvem køber: LEVY PAUL S, Carpenito Anthony, Charles Dirkson R, Bobbili Raja.

Hvem sælger: Danmola Taiwo K., GSO Capital Opportunities Fund III LP, Blackstone Holdings IV L.P., Blackstone Alternative Credit Advisors LP, MILGRIM BRETT N m.fl..

Seneste insider-handler i Loar

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i Loar. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-05-20 Danmola Taiwo K. Salg 35.000 61 2.120.650
2026-03-13 LEVY PAUL S Køb 75.000 65 4.867.500
2026-03-13 Carpenito Anthony Køb 50 65 3.235
2026-03-12 Charles Dirkson R Køb 36.434 67 2.457.473
2026-03-12 Carpenito Anthony Køb 1.260 65 82.102
2026-03-12 Bobbili Raja Køb 20.000 64 1.283.400
2026-03-11 Charles Dirkson R Køb 4.166 67 281.163
2026-03-10 Charles Dirkson R Køb 3.400 67 229.194
2025-06-09 GSO Capital Opportunities Fund III LP Salg 2.656.060 83 219.417.117
2025-06-09 Blackstone Holdings IV L.P. Salg 2.656.060 83 219.417.117

Hvem køber og sælger Loar aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i Loar: LEVY PAUL S, Carpenito Anthony, Charles Dirkson R, Bobbili Raja. Samlet er der købt for 9.204.067 $ fordelt på 7 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: Danmola Taiwo K., GSO Capital Opportunities Fund III LP, Blackstone Holdings IV L.P., Blackstone Alternative Credit Advisors LP, MILGRIM BRETT N m.fl.. Samlet er der solgt for 787.411.461 $ fordelt på 13 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

Loar short interest 2026: 17,0% shortet

Meget Høj Short Interest: 17,0% af free float
Short % af Free Float
17,0%
Vurdering
Meget Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Høj
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Loar

0,0%9,7%19,5%
7/820/93/11
17,0% i dag (meget høj)Seneste 30 dage: +2,1 procentpointMålt over 88 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej op. Den er steget 2,1 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 17,0%. Flere har altså lånt Loar og solgt den i forventning om, at kursen falder.

Det går også den anden vej: hvis de tager fejl og kursen stiger, skal de købe aktien tilbage — og de køb kan i sig selv presse kursen yderligere op. Det kaldes et short squeeze. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en meget høj short interest. Mellem 10-20% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet. Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne må købe tilbage) med store kursstigninger.

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 17,0% betyder, at 17,0% af de frit omsættelige aktier i Loar er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser (f.eks. et stærkt regnskab) kan shortere blive tvunget til at tilbagekøbe aktier hurtigt for at lukke deres positioner, hvilket kan skabe et short squeeze med kraftige kursstigninger på kort tid.

Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 05/11-2026. Med en short interest på 17,0% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
17,0%

Loar regnskab – ⚡ Offentliggøres I DAG 05/11-2026

Loar aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for Loar

Loar omsatte for 496,3 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 72,1 mio. USD.

Beløb i USD2022202320242025
Omsætning239,4 mio.317,5 mio.402,8 mio.496,3 mio.
Nettoresultat−2,5 mio.−4,6 mio.22,2 mio.72,1 mio.
Indtjening pr. aktie−0,03−0,050,240,75
Overskudsgrad−1,0 %−1,5 %5,5 %14,5 %
Frit cash flow5,3 mio.679.00046,1 mio.99,3 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Loar analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Loar har skuffet i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+22,2% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-40,0% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+22,2% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+52,6% vs. forventet
Q2 2025
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-15,8% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-73,7% vs. forventet
Q3 2024
▼ Skuffede
-32,7% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Loar 2026 – Signal: Køb

Samlet Teknisk Signal: Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Loar

Grafen indlæses …

Bundfase

Loar ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (1,1 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 4,9 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 2. november og har ligget over det siden.

Formation: Faldende kanal i gang

Startede 30. juni

Kursen er faldet inde i en kanal siden juni 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge falder. 4 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 53 USD og øvre kant omkring 71 USD. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.

Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Loar (LOAR.US) – RSI 64, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Loar teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Loar

Loar er i en kortsigtet optrend. Kursen på 69,72 $ ligger 10,1% over 20-dages gennemsnittet (63,32 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 7,7% over 50-dages gennemsnittet (64,71 $). Langsigtet ligger aktien 4,9% over 200-dages gennemsnittet (66,44 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (64,71) ligger under 200-dages (66,44) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Loar er svagere end den lange.

Er Loar overkøbt eller oversolgt?

Loar Holdings Inc. har en RSI på 63,9. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.

MACD-analyse for Loar

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,754), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,226) med 0,980, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,296), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,611) med 0,685, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Afvent at den ugentlige MACD også kommer over 0, før du handler.

Risikoprofil for Loar

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Loar Holdings Inc. har en årlig standardafvigelse på 43,6%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for Loar

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,754); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -1,296).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 63,9 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Køb

Den overordnede trend er positiv, og MACD bekræfter billedet. Overvej køb, men sæt en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder til et bestemt niveau) lige under det seneste lavpunkt.

Ofte stillede spørgsmål om Loar aktien i 2026

Hvad koster en Loar-aktie?
En Loar-aktie kostede 69,72 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er en stigning på 1,90 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Loar aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Loar (købt d. 4/11-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Loar handles til 69,72 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,754, og aktien har medvind; RSI er på 63,9 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 86,20 $ giver et potentiale på 23,6%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Loar aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Loar handles til 69,72 $. Det er 15,5 % under toppen de seneste 52 uger (82,49 $) og 31,2 % over bunden (53,15 $). TradeDesks model købte aktien d. 4/11-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Loar aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Loar er 86,20 $. Den nuværende kurs er 69,72 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 23,6%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 77,58 og 94,82 $.
Er Loar en udbytteaktie?
Nej, Loar betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Loar aktien?
Risikoen i Loar er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 43,6%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er Loar overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Loar vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (23,6% potentiale). Loar har følgende nøgletal: P/E-tal på 87,5 (højt prissat), P/S-tal på 9,9, P/B-tal på 4,9.
Er Loar overkøbt?
Nej, Loar er ikke overkøbt. RSI er på 63,9 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 63,9 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 10,1% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Loar næste regnskab?
Loar offentliggør regnskab I DAG, den 05. november 2026! Aktien handles i øjeblikket til 69,72 $. Hold øje med kursreaktionen efter offentliggørelsen. Med et P/E-tal på 87,5 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er Loar shortet?
Ja, Loar er shortet med 17,0% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en meget høj short interest, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet (bearish sentiment). Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze, hvor shorterne tvinges til at købe tilbage og presser kursen kraftigt op. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Loar?
Nej, insidere køber ikke Loar aktier – de er nettosælgere. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 7 køb og 13 salg, og netto er der solgt for 778.207.394 $. Aktive sælgere er Danmola Taiwo K., GSO Capital Opportunities Fund III LP, Blackstone Holdings IV L.P. m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Loar en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Loar en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 47 ud af 100 (værdi 15, kvalitet 64, momentum 62). Det er nr. 1.281 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 23,6% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Loar passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Loar aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 86,20 $ (+23,6%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 05/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 87,5 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Loar aktien?
Loar aktien steg 1,90% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Andre selskaber i branchen lå roligere (Space Exploration Technologies -3,8%, GE Aerospace +2,7%, RTX -2,6% og Airbus +4,2%), så bevægelsen er særlig for Loar. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Hold. Vores model ejer Loar (købt d. 4/11-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 10,1% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 17,0% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Loar stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Loar er 86,20 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 23,6% fra den nuværende kurs på 69,72 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 53,15 og 82,49 $. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Loar falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 53,15 $, hvilket ligger 23,8% under den nuværende kurs på 69,72 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 35,6% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±43,6% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Loar?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Forsvar, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Loar i afsnittet "Om Loar" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Loar?
Loar har 1.700 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Loar opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Loar inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Loar penge eller giver underskud?
Ja, Loar tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 11,6%, hvilket er solidt. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 26,2%. Med et P/E-tal på 87,5 betaler du i øjeblikket 87,5 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Loar gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Loar vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 2,44 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 33% (lav). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Loar meget gæld?
Nej, Loar har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 33%. For industri-sektoren regnes alt under 100% som lav gældsætning. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Loar betale sin gæld? Kan betale sin gæld, men den fylder en del — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 2,1×, og nettogælden svarer til 3,9 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Loar aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Loar, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/loar.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Loar aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Loar opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Loar — alternativer i Forsvar

3 aktier i Forsvar har højere TradeDesk-score end Loar (47/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Træt af at vente på Loar?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →