Iren SpA (IRDEF.US) udbytte 2026/2027: 4,8% – kursmål og anbefaling
Ingen analytikere dækker aktuelt Iren SpA med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.
Følg Iren SpA, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Iren SpA – Forsyning – blandet
Iren SpA er et italiensk forsyningsselskab. Virksomheden tjener sine penge ved at levere el, gas, vand og varme til husholdninger og virksomheder, samt ved at håndtere affald og tilbyde forskellige serviceydelser til byer og kommuner.Iren opererer primært i Italien. Kunderne er både private husstande og offentlige myndigheder, som køber forsyningsydelser som strøm, gas og vand.
Virksomheden distribuerer el gennem et net på 7.872 kilometer og har omkring 729.000 tilsluttede kunder. Naturgas leveres gennem et rørnet på cirka 8.160 kilometer til omkring 738.000 kunder. Iren driver også vandforsyning og spildevand: et rørnet på 20.358 kilometer forsyner 2,9 millioner beboere med vand, mens 11.279 kilometer kloakrør og flere rensningsanlæg håndterer spildevandet.
Ud over forsyning af el, gas og vand tilbyder Iren en række andre services. Det omfatter gadebelysning, trafiklys, varmeanlæg, indsamling og bortskaffelse af affald, snerydning samt drift af laboratorier og telekommunikation.
Til produktion af el har virksomheden 35 vandkraftværker, 7 kraftvarmeanlæg (anlæg der producerer både el og varme samtidig), 1 termisk kraftværk samt 105 solcelleanlæg med en samlet kapacitet på 142 MW (megawatt, et mål for effekt).
Iren SpA har hovedsæde i Reggio Emilia i Italien. Læs om virksomheden
Nøgletal for Iren SpA
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Iren SpA for danske investorer
Valuta. Iren SpA handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Iren SpA kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. USA trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Iren SpA for en type aktie?
Iren SpA klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 4,8%.
Score-oversigt for Iren SpA
Iren SpA ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Iren SpA har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Iren SpA blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Iren SpA handles til en P/E på 10,7, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 5,4 (49% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,6 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,0 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Iren SpA har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 4,8% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 6,3%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 8,6% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,5% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 15,5% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 0,62 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 308,3% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Kan betale sin gæld, men den fylder en del
Iren SpA udbytte 2026: 4,8% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Iren SpA
Hvornår udbetaler Iren SpA udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle amerikanske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler Iren SpA?
Iren SpA betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,16 USD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 4,8%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 154,5%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 67,1%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.
Historiske udbyttebetalinger for Iren SpA
Vi har registreret udbyttebetalinger for Iren SpA siden 2021-06-21. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 10 gange, senest den 2026-06-23. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-06-23 | 2026-06-24 | 0,16 | USD |
| 2026-06-22 | 2026-06-24 | 0,12 | USD |
| 2025-06-24 | 2025-06-25 | 0,14 | USD |
| 2025-06-23 | N/A | 0,15 | USD |
| 2024-07-23 | 2024-07-24 | 0,13 | USD |
| 2024-07-22 | N/A | 0,14 | USD |
| 2023-06-19 | 2023-06-21 | 0,13 | USD |
| 2023-06-16 | 2023-06-21 | 0,12 | USD |
| 2022-07-18 | 2022-07-20 | 0,12 | USD |
| 2021-06-21 | 2021-06-23 | 0,11 | USD |
Hvornår har Iren SpA regnskab – Næste dato: 11/11-2026
Iren SpA's næste regnskab bliver offentliggjort d. 11. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for Iren SpA
Iren SpA omsatte for 6,4 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 300,4 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 4,9 mia. | 7,8 mia. | 6,4 mia. | 5,9 mia. | 6,4 mia. |
| Nettoresultat | 303,2 mio. | 226,0 mio. | 254,8 mio. | 268,5 mio. | 300,4 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 0,24 | 0,18 | 0,20 | 0,21 | 0,23 |
| Overskudsgrad | 6,2 % | 2,9 % | 4,0 % | 4,5 % | 4,7 % |
| Frit cash flow | 192,7 mio. | 185,5 mio. | −186,3 mio. | 253,0 mio. | 52,4 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Iren SpA 2026 – Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Iren SpA
Bundfase
Iren SpA ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at falde og har kun flyttet sig 0,6 % den seneste måned. Ved lukkekursen 3. november lå kursen 1,5 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 9. september og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden
Trendanalyse af Iren SpA
Iren SpA er i en kortsigtet optrend. Kursen på 2,88 $ ligger 0,0% over 20-dages gennemsnittet (2,88 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 0,0% under 50-dages gennemsnittet (2,88 $). Langsigtet ligger aktien 1,6% over 200-dages gennemsnittet (2,84 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (2,88) ligger over 200-dages (2,84) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Iren SpA er stærkere end den lange.
Er Iren SpA overkøbt eller oversolgt?
Iren SpA har en RSI på 99,1, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Med en neutral trend kan det høje RSI-niveau være et tegn på, at et tilbagefald er på vej.
MACD-analyse for Iren SpA
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (0,000), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (0,001) med 0,001, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,019), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (0,009) med 0,010, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.
Risikoprofil for Iren SpA
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Iren SpA har en årlig standardafvigelse på 28,2%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Iren SpA
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi 0,000); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,019).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 99,1 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om Iren SpA aktien i 2026
Hvad koster en Iren SpA-aktie?
Skal man købe Iren SpA aktien nu?
Er det for sent at købe Iren SpA aktien?
Hvad er kursmålet for Iren SpA aktien?
Er Iren SpA en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Iren SpA udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Iren SpA aktien?
Er Iren SpA overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Iren SpA overkøbt?
Hvornår har Iren SpA næste regnskab?
Er Iren SpA shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Iren SpA?
Er Iren SpA en god aktie?
Hvad er fremtiden for Iren SpA aktien?
Hvorfor bevæger Iren SpA aktien?
Hvor meget kan Iren SpA stige?
Hvor lavt kan Iren SpA falde?
Hvad laver Iren SpA?
Hvor mange ansatte har Iren SpA?
Har Iren SpA opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Iren SpA penge eller giver underskud?
Kan Iren SpA gå konkurs?
Har Iren SpA meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Iren SpA aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Iren SpA aktien?
Aktier der ligner Iren SpA — alternativer i Forsyning – blandet
3 aktier i Forsyning – blandet har højere TradeDesk-score end Iren SpA (63/100) lige nu.
Se alle 40 aktier i Forsyning-sektoren