ING Groep (INN1.XETRA) udbytte 2026/2027: 2,5% – anbefaling og Aktieanalyse
ING Groep aktien steg 4,7% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen steg: ProCredit Holding AG & Co. KGaA +3,2%, UBS Group +4,6%, KBC Groep +3,7% og ABN Amro +4,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for ING Groep. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.
Ingen analytikere dækker aktuelt ING Groep med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om ING Groep – Storbank
ING Groep N.V. er en bank. Den tjener penge ved at tage imod indskud fra kunder og låne penge ud til boliger, virksomheder og andre formål. Banken tjener også penge på gebyrer for betalinger, opsparing, investering og forsikring.ING er primært til stede i Holland, Belgien og Tyskland, men har også aktiviteter i resten af Europa og internationalt. Banken er opdelt i fem afdelinger, der dækker privatkunder i Holland, Belgien, Tyskland og andre lande, samt en afdeling for store virksomheder og finansielle institutioner.
Kunderne er både private personer, mindre og mellemstore virksomheder, store selskaber og finansielle institutioner. ING tilbyder blandt andet almindelige konti, opsparingskonti, boliglån, forbrugslån, lån til virksomheder, betalingsløsninger og hjælp til virksomheder med at skaffe kapital via lån eller aktier.
ING Groep N.V. blev grundlagt i 1762 og har hovedsæde i Amsterdam i Holland. Læs om virksomheden
ING Groep hører til temaet Bankaktier. Se alle bankaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for ING Groep
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er ING Groep for en type aktie?
ING Groep klassificeres som en vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber.
Score-oversigt for ING Groep
ING Groep ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
ING Groep har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser ING Groep stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
ING Groep handles til en P/E på 12,1, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 9,8 (19% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 3,2 (i moderat niveau). P/B er 1,6 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,14.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
ING Groep har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 34,4% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 46,4%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 17,8% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 0,8% — lavt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 22,1% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 3 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1.926,4% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
ING Groep udbytte 2026: 2,5% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for ING Groep
Hvornår udbetaler ING Groep udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler ING Groep?
ING Groep betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,40 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,5%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 172,9%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 76,9%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.
Historiske udbyttebetalinger for ING Groep
Vi har registreret udbyttebetalinger for ING Groep siden 2021-10-04. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 15 gange, senest den 2026-08-03. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-08-03 | N/A | 0,40 | EUR |
| 2026-04-16 | N/A | 0,74 | EUR |
| 2026-01-07 | N/A | 0,17 | EUR |
| 2025-08-04 | N/A | 0,35 | EUR |
| 2025-04-24 | N/A | 0,71 | EUR |
| 2025-01-08 | N/A | 0,16 | EUR |
| 2024-08-05 | N/A | 0,35 | EUR |
| 2024-04-24 | N/A | 0,76 | EUR |
| 2023-08-07 | N/A | 0,35 | EUR |
| 2023-04-26 | N/A | 0,39 | EUR |
| 2023-01-09 | N/A | 0,08 | EUR |
| 2022-08-08 | N/A | 0,17 | EUR |
| 2022-05-10 | N/A | 0,23 | EUR |
| 2022-04-27 | N/A | 0,41 | EUR |
| 2021-10-04 | N/A | 0,48 | EUR |
Hvornår har ING Groep regnskab – Næste dato: 28/01-2027
ING Groep's næste regnskab bliver offentliggjort d. 28. januar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for ING Groep
ING Groep omsatte for 60,6 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 6,3 mia. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 25,8 mia. | 33,6 mia. | 58,9 mia. | 22,6 mia. | 60,6 mia. |
| Nettoresultat | 4,8 mia. | 3,7 mia. | 7,3 mia. | 6,4 mia. | 6,3 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 1,23 | 1,01 | 2,04 | 1,98 | 2,15 |
| Overskudsgrad | 18,5 % | 10,9 % | 12,4 % | 28,3 % | 10,5 % |
| Frit cash flow | −15,1 mia. | −11,3 mia. | 11,7 mia. | 6,2 mia. | −191,0 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog ING Groep analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
ING Groep har slået forventningerne i 7 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af ING Groep 2026 – Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for ING Groep
Stigende fase
ING Groep er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 8,5 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 2,2 % den seneste måned. Kursen har ligget over gennemsnittet hele tiden siden mindst 21. maj.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af ING Groep
ING Groep er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 29,08 € ligger 0,6% under 20-dages gennemsnittet (29,24 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 4,9% under 50-dages gennemsnittet (30,57 €). Langsigtet ligger aktien 8,5% over 200-dages gennemsnittet (26,81 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (30,57) ligger over 200-dages (26,81) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i ING Groep er stærkere end den lange.
Er ING Groep overkøbt eller oversolgt?
ING Groep N.V har en RSI på 46,2, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for ING Groep
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,601), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0,560) med 0,041, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,179), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (1,713) med 0,534, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.
Risikoprofil for ING Groep
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
ING Groep N.V har en årlig standardafvigelse på 24,7%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.
Samlet teknisk konklusion for ING Groep
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,601); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,179).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 46,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om ING Groep aktien i 2026
Hvad koster en ING Groep-aktie?
Skal man købe ING Groep aktien nu?
Er det for sent at købe ING Groep aktien?
Hvad er kursmålet for ING Groep aktien?
Er ING Groep en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler ING Groep udbytte 2027?
Hvad er risikoen i ING Groep aktien?
Er ING Groep overvurderet — er den blevet for dyr?
Er ING Groep overkøbt?
Hvornår har ING Groep næste regnskab?
Er ING Groep shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i ING Groep?
Er ING Groep en god aktie?
Hvad er fremtiden for ING Groep aktien?
Hvorfor stiger ING Groep aktien?
Hvor meget kan ING Groep stige?
Hvor lavt kan ING Groep falde?
Hvad laver ING Groep?
Hvor mange ansatte har ING Groep?
Har ING Groep opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener ING Groep penge eller giver underskud?
Kan ING Groep gå konkurs?
Har ING Groep meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af ING Groep aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere ING Groep aktien?
Aktier der ligner ING Groep — alternativer i Storbank
3 aktier i Storbank har højere TradeDesk-score end ING Groep (71/100) lige nu.
Se alle 173 aktier i Finansiel service-sektoren