InMode (INMD.US) kursmål og anbefaling 2026/2027
InMode kursmål 2026: Analytikere ser 14% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for InMode er 16,17 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 13,87% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er InMode overvurderet eller undervurderet?
InMode er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 13,9% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 14,20 $, hvilket placerer InMode i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 14,55 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 17,79 $.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For InMode ligger det rimelige prisleje mellem 14,55 $ og 17,79 $.
Følg InMode, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Analytiker-anbefalinger for InMode aktien i 2026: Hold
5 analytikere dækker InMode. Analytikerne er overvejende neutrale — 100% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 16,17, hvilket giver et potentiale på 13,9% i forhold til den aktuelle kurs.
Om InMode – Medicinprodukter
InMode Ltd. udvikler og sælger apparater, som læger og klinikker bruger til skønhedsbehandlinger. Firmaet tjener sine penge ved at sælge disse apparater, der bruger varme (radiofrekvens) til at stramme hud, fjerne fedt og behandle andre skønhedsmæssige ønsker.Produkterne bruges blandt andet til:
- Fedtsugning kombineret med hudstramning
- Formning af krop og ansigt
- Hudforyngelse
- Permanent hårfjerning
- Reduktion af rynker og cellulitter
- Behandling af små hudforandringer som blodkar og pigmentpletter
- Fedtreduktion og muskelstimulering uden operation
Nogle af produkterne kræver et lille indgreb i huden, mens andre virker udefra uden at gennembryde huden. Firmaet har også produkter, der bruges inden for kvindesundhed.
InMode sælger sine produkter gennem forhandlere i mange lande, blandt andet USA, Canada, Storbritannien, Irland, Spanien, Portugal, Frankrig, Belgien, Luxembourg, Italien, Tyskland, Østrig, Japan, Australien og Indien. Kunderne er typisk klinikker og læger, der udfører skønhedsbehandlinger.
Firmaet hed tidligere Invasix Ltd., men skiftede navn til InMode Ltd. i november 2017. Det blev grundlagt i 2008 og har hovedkontor i Yokne'am i Israel. Læs om virksomheden
InMode hører til temaet Medicinalaktier. Se alle medicinalaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for InMode
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er InMode for en type aktie?
InMode klassificeres som en value-aktie med en value-score i top 14% af alle aktier. P/E-ratioen på 11,4 indikerer en attraktiv prissætning.
Score-oversigt for InMode
InMode ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
InMode har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser InMode blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
InMode handles til en P/E på 11,4, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 9,7 (15% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 2,2 (i moderat niveau). P/B er 1,3 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 2,90 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
InMode har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 20,7% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 12,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 12,3% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 6,2% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -31,0% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 13,22 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 11,6% – lav gældsætning og en solid balance.
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 4,37%.
InMode short interest 2026: 4,4% shortet
Udvikling i short-andel: InMode
Det interessante er, når kurven begynder at bevæge sig. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Falder short-andelen, bliver der altså købt aktier tilbage. Derfor er det værd at holde øje med udviklingen og ikke kun dagens tal.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Hvornår har InMode regnskab – Næste dato: 11/11-2026
InMode's næste regnskab bliver offentliggjort d. 11. november 2026 før markedets åbning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for InMode
InMode omsatte for 370,5 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 93,8 mio. USD.
| Beløb i USD | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 357,6 mio. | 454,3 mio. | 492,0 mio. | 394,8 mio. | 370,5 mio. |
| Nettoresultat | 165,0 mio. | 161,5 mio. | 197,9 mio. | 181,3 mio. | 93,8 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 1,92 | 1,89 | 2,30 | 2,25 | 1,43 |
| Overskudsgrad | 46,1 % | 35,6 % | 40,2 % | 45,9 % | 25,3 % |
| Frit cash flow | 173,9 mio. | 180,0 mio. | 176,1 mio. | 132,0 mio. | 84,3 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog InMode analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
InMode har skuffet i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af InMode 2026 – Signal: Stærkt Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for InMode
Topfase
InMode ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,4 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 0,9 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 23. september og har ligget under det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af InMode
InMode er i en kortsigtet optrend. Kursen på 14,20 $ ligger 1,7% over 20-dages gennemsnittet (13,97 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 0,8% under 50-dages gennemsnittet (14,31 $). Langsigtet ligger aktien 0,9% under 200-dages gennemsnittet (14,33 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (14,31) ligger under 200-dages (14,33) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i InMode er svagere end den lange.
Er InMode overkøbt eller oversolgt?
InMode Ltd har en RSI på 54,7, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for InMode
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,148), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,187) med 0,039, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,123), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (0,022) med 0,145, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.
Risikoprofil for InMode
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
InMode Ltd har en årlig standardafvigelse på 30,3%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for InMode
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,148); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,123).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.
RSI: 54,7 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Sælg
Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.
Hvem ejer InMode?
De tre største ejere af InMode er Doma Perpetual Capital Management LLC (4,7 %), Acadian Asset Management LLC (4,5 %) og BlackRock Inc (4,3 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.
De 10 største institutioner
| Institution | Andel | Ændring |
|---|---|---|
| Doma Perpetual Capital Management LLC | 4,75 % | −11,0 % |
| Acadian Asset Management LLC | 4,49 % | −0,4 % |
| BlackRock Inc | 4,34 % | +10,7 % |
| Renaissance Technologies Corp | 4,16 % | −7,5 % |
| MENORA MIVTACHIM HOLDINGS LIMITED | 3,55 % | 0,0 % |
| Steel Partners Holdings LP | 3,18 % | +1,9 % |
| Millennium Management LLC | 3,04 % | +50,8 % |
| Morgan Stanley - Brokerage Accounts | 1,94 % | −15,8 % |
| Systematic Financial Management LP | 1,77 % | −12,0 % |
| Jupiter Topco LLC | 1,68 % | 0,0 % |
Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.
De 5 største fonde
| Fond | Andel | Ændring |
|---|---|---|
| Janus Henderson Small Cap Value L | 1,68 % | 0,0 % |
| North Growth US Equity | 1,05 % | 0,0 % |
| iShares Core MSCI EAFE ETF | 0,97 % | 0,0 % |
| JPMorgan Small Cap Blend A | 0,71 % | +2,7 % |
| Old Westbury Small & Mid Cap Strategies | 0,59 % | −9,3 % |
Opgjort pr. 29. oktober 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.
Ofte stillede spørgsmål om InMode aktien i 2026
Hvad koster en InMode-aktie?
Skal man købe InMode aktien nu?
Er det for sent at købe InMode aktien?
Hvad er kursmålet for InMode aktien?
Er InMode en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i InMode aktien?
Er InMode overvurderet — er den blevet for dyr?
Er InMode overkøbt?
Hvornår har InMode næste regnskab?
Er InMode shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i InMode?
Er InMode en god aktie?
Hvad er fremtiden for InMode aktien?
Hvorfor stiger InMode aktien?
Hvor meget kan InMode stige?
Hvor lavt kan InMode falde?
Hvad laver InMode?
Hvor mange ansatte har InMode?
Har InMode opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener InMode penge eller giver underskud?
Kan InMode gå konkurs?
Har InMode meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af InMode aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere InMode aktien?
Aktier der ligner InMode — alternativer i Medicinprodukter
3 aktier i Medicinprodukter har højere TradeDesk-score end InMode (65/100) lige nu.
Se alle 216 aktier i Sundhed-sektoren