49,32 $

HNI (HNI.US) kursmål 2026/2027: 40% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

49,32 $
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +2,9% 1 måned: ▲ +5,5% 3 måneder: ▲ +1,6% 1 år: ▲ +27,0%
Kursudvikling for HNI (HNI.US) – aktiekurs på 49,32 $, november 2026
HNI aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

HNI kursmål 2026: Analytikere ser 44% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for HNI er 71,00 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 43,96% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er HNI overvurderet eller undervurderet?

HNI er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 44% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 49,32 $, hvilket placerer HNI i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 63,90 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 78,10 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For HNI ligger det rimelige prisleje mellem 63,90 $ og 78,10 $.

Analytikerne ser 44% potentiale i HNI — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg HNIs køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg HNI

Få en mail, når vores model skifter signal på HNI. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

HNI stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for HNI aktien i 2026: Stærkt Køb

2 analytikere dækker HNI. Der er bred enighed om en positiv vurdering — 100% anbefaler køb. Det gennemsnitlige kursmål er $ 71,00, hvilket giver et potentiale på 44% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Stærkt Køb (5,00/5)
Stærkt Køb
2 (100%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
5,00 ud af 5 baseret på 2 analytikere

Om HNI – Møbler, inventar & hvidevarer

HNI Corporation laver møbler til kontorer og arbejdspladser, samt pejse og ovne til hjemmet. Virksomheden tjener sine penge ved at producere og sælge disse varer, primært i USA og Canada.

Virksomheden er delt op i to forretningsområder:

Det ene område hedder Workplace Furnishings. Her laver de kontormøbler som skriveborde, kontorstole, bordskillevægge, opbevaringsløsninger og møbler til mødelokaler og fællesarealer. Disse produkter sælges gennem uafhængige forhandlere, virksomhedens egne butikker og distributører af kontorartikler. Der sælges også direkte til store kunder og til offentlige myndigheder.

Det andet område hedder Residential Building Products. Her laver de pejse og ovne til private hjem. De bruger forskellige typer brændsel som gas, træ, el og træpiller. De laver også udendørs bålsteder og tilbehør. Disse produkter sælges gennem uafhængige forhandlere og distributører, samt gennem butikker og installationsvirksomheder, som HNI selv ejer.

Virksomheden sælger sine produkter under flere forskellige mærkenavne, blandt andet HON, Allsteel, Gunlocke, HBF og Steelcase.

HNI Corporation blev grundlagt i 1944. Hovedkontoret ligger i byen Muscatine i staten Iowa, USA.
Læs om virksomheden

Nøgletal for HNI

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 3,5B Markedsværdi (Mcap)
$ 4,4B Omsætning
Møbler, inventar & hvidevarer Industri
- P/E Ratio
0,79 P/S Ratio
1,99 P/B Ratio
USA Handles på børsen
hnicorp.com Hjemmeside

Hvad er HNI for en type aktie?

Udbytteaktie Value-aktie Momentum-aktie

HNI klassificeres som en udbytteaktie og value-aktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 2,7%, og stærkt kursmomentum.

Score-oversigt for HNI

💰 Value Score 83/100 (Meget Høj)

HNI ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 52/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 86/100 (Meget Høj)

HNI har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 73/100

Samlet set ser HNI stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

⚠️ 1 rødt flag identificeret

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i HNI som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Faldende indtjening: Kvartalets indtjening er faldet 32% år-over-år – virksomh...
🔒

Er det stadig sikkert at eje HNI?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

P/S-ratioen er 0,8 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 2,0 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,70 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

HNI har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 0,1% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 8,2%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 0,3% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 5,2% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -31,5% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,40 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 123,2% – moderat gældsætning.

Rentedækning
7,3×
Nettogæld/EBITDA
3,5

Kan betale sin gæld, men den fylder en del

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 5,68% — forhøjet, en del investorer satser på fald.

HNI er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på HNI →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

HNI udbytte 2026: 2,7% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for HNI

Udbytteprocent
2,7%
Seneste udbytte pr. aktie
0,35 USD
Payout Ratio
34,0%
Sund
Udbytte-vækst (5 år)
+67,7%
Gns. årligt udbytte (3 år)
1,23 USD

Hvornår udbetaler HNI udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
28. august 2026
Seneste udbetalingsdato
11. september 2026

Se de næste ex-dage for alle amerikanske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler HNI?

HNI betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,35 USD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,7%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 67,7%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 34,0%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.

Historiske udbyttebetalinger for HNI

Vi har registreret udbyttebetalinger for HNI siden 2021-08-19. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 21 gange, senest den 2026-08-28. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-08-282026-09-110,35USD
2026-05-292026-06-100,35USD
2026-03-022026-03-110,34USD
2025-11-172025-12-010,34USD
2025-08-222025-09-110,34USD
2025-05-232025-06-110,34USD
2025-02-242025-03-050,33USD
2024-11-182024-12-020,33USD
2024-08-232024-09-120,33USD
2024-05-232024-06-120,33USD
2024-02-232024-03-060,32USD
2023-11-172023-12-010,32USD
2023-08-242023-09-080,32USD
2023-06-082023-06-230,32USD
2023-02-242023-03-080,32USD
2022-11-182022-12-010,32USD
2022-08-252022-09-080,32USD
2022-05-262022-06-080,32USD
2022-02-252022-03-070,31USD
2021-11-192021-12-010,31USD
2021-08-192021-09-010,31USD

Seneste insiderhandler i HNI: Kun salg

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i HNI viser 20 handler, som alle har været salg. Netto er der flyttet 6.337.144 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Lorenger Jeffrey D, Smith Brian Scott, CALADO MIGUEL M m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun salg.

Kort sigt (3 mdr): Kun salg

Insidere har udelukkende solgt aktier i de seneste 3 måneder.

I de seneste 3 måneder: 0 køb og 4 salg. Netto 1.683.118 $ ud af aktien.

Længere sigt (alle handler): Kun salg

Insidere har udelukkende solgt aktier i den seneste periode. Det kan indikere, at ledelsen ser begrænsede muligheder.

Over de seneste 20 handler: 0 køb og 20 salg. Netto 6.337.144 $ ud af aktien.

Seneste salg: Lorenger Jeffrey D solgte 1.504 aktier til 50 $ pr. stk. den 2026-08-28.

Hvem sælger: Lorenger Jeffrey D, Smith Brian Scott, CALADO MIGUEL M, Hagedorn Jason Dean, Porcellato Larry B m.fl..

Seneste insider-handler i HNI

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i HNI. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-08-28 Lorenger Jeffrey D Salg 1.504 50 75.200
2026-08-27 Lorenger Jeffrey D Salg 27.131 50 1.358.992
2026-08-26 Lorenger Jeffrey D Salg 4.671 50 233.924
2026-08-24 Lorenger Jeffrey D Salg 300 50 15.003
2026-08-03 Lorenger Jeffrey D Salg 45.850 48 2.190.713
2026-02-09 Smith Brian Scott Salg 2.000 52 104.400
2025-07-24 Lorenger Jeffrey D Salg 100 53 5.329
2025-07-24 CALADO MIGUEL M Salg 1.743 53 92.379
2025-06-27 CALADO MIGUEL M Salg 2.000 50 100.000
2025-06-13 Hagedorn Jason Dean Salg 1.440 47 67.781

Hvem køber og sælger HNI aktier i 2026?

Følgende insidere har solgt aktier: Lorenger Jeffrey D, Smith Brian Scott, CALADO MIGUEL M, Hagedorn Jason Dean, Porcellato Larry B m.fl.. Samlet er der solgt for 6.337.144 $ fordelt på 20 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

HNI short interest 2026: 5,7% shortet

Høj Short Interest: 5,7% af free float
Short % af Free Float
5,7%
Vurdering
Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Moderat
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: HNI

0,0%3,5%7,0%
25/627/830/10
5,7% i dag (høj)Seneste 30 dage: −0,3 procentpointMålt over 127 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen i HNI har ligget nogenlunde stabilt på 5,7% i perioden. Der er hverken kommet mange nye shortere til eller lukket mange positioner.

Det interessante er, når kurven begynder at bevæge sig. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Falder short-andelen, bliver der altså købt aktier tilbage. Derfor er det værd at holde øje med udviklingen og ikke kun dagens tal.
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kortvarig kraftig kursstigning).

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 5,7% betyder, at 5,7% af de frit omsættelige aktier i HNI er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
5,7%

Hvornår har HNI regnskab?

HNI aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for HNI

HNI omsatte for 2,8 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 54,2 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning2,2 mia.2,4 mia.2,4 mia.2,5 mia.2,8 mia.
Nettoresultat59,8 mio.123,9 mio.49,2 mio.139,5 mio.54,2 mio.
Indtjening pr. aktie1,362,941,082,881,11
Overskudsgrad2,7 %5,3 %2,0 %5,5 %1,9 %
Frit cash flow65,1 mio.12,8 mio.189,4 mio.176,1 mio.210,4 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog HNI analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

HNI har slået forventningerne i 7 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.

Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+22,1% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+17,2% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-8,3% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+2,8% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+29,1% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+29,4% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+18,0% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+5,1% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af HNI 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for HNI

Grafen indlæses …

Stigende fase

HNI er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 18,5 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,2 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 10. juli og har ligget over det siden.

Formation: Stigende kanal i gang

Startede 30. juni

Kursen er steget inde i en kanal siden juni 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 5 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 44 USD og øvre kant omkring 55 USD. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.

Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af HNI (HNI.US) – RSI 58, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
HNI teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af HNI

HNI er i en kortsigtet optrend. Kursen på 49,32 $ ligger 4,0% over 20-dages gennemsnittet (47,41 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 4,2% over 50-dages gennemsnittet (47,33 $). Langsigtet ligger aktien 19,0% over 200-dages gennemsnittet (41,46 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (47,33) ligger over 200-dages (41,46) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i HNI er stærkere end den lange.

Er HNI overkøbt eller oversolgt?

HNI Corporation har en RSI på 58,2. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.

MACD-analyse for HNI

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,525), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,284) med 0,241, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (2,290), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (2,113) med 0,177, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.

Risikoprofil for HNI

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

HNI Corporation har en årlig standardafvigelse på 36,3%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for HNI

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,525); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 2,290).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.

RSI: 58,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Hvem ejer HNI?

De tre største ejere af HNI er BlackRock Inc (14,8 %), FMR Inc (14,7 %) og Vanguard Portfolio Management, LLC (6,6 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.

De 10 største institutioner

InstitutionAndelÆndring
BlackRock Inc14,80 %+3,3 %
FMR Inc14,73 %+35,7 %
Vanguard Portfolio Management, LLC6,62 %+5,3 %
Vanguard Capital Management, LLC4,46 %+6,0 %
State Farm Mutual Automobile Ins Co4,05 %0,0 %
State Street Corp3,87 %+4,2 %
Dimensional Fund Advisors, Inc.3,53 %−14,2 %
Northern Trust Corp3,25 %+3,1 %
Geode Capital Management, LLC2,60 %+8,2 %
Fifth Third Bancorp2,08 %−5,0 %

Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.

De 5 største fonde

FondAndelÆndring
iShares Core S&P Small-Cap ETF5,99 %+0,1 %
Fidelity Low-Priced Stock3,44 %0,0 %
Vanguard MStar Total Stk Mkt Idx Invest3,20 %+0,4 %
Fidelity Value2,86 %+6,2 %
iShares Russell 2000 ETF2,53 %−0,4 %

Opgjort pr. 29. oktober 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.

Ofte stillede spørgsmål om HNI aktien i 2026

Hvad koster en HNI-aktie?
En HNI-aktie kostede 49,32 USD den 4. november 2026 kl. 22.01. Det er en stigning på 1,72 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe HNI aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer HNI (købt d. 2/11-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. HNI handles til 49,32 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,525, og aktien har medvind; RSI er på 58,2 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 71,00 $ giver et potentiale på 44,0%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe HNI aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. HNI handles til 49,32 $. Det er 4,1 % under toppen de seneste 52 uger (51,45 $) og 73,6 % over bunden (28,41 $). Kursen er tæt på toppen de seneste 52 uger. TradeDesks model købte aktien d. 2/11-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for HNI aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for HNI er 71,00 $. Den nuværende kurs er 49,32 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 44,0%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 63,90 og 78,10 $.
Er HNI en udbytteaktie?
Ja, HNI er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 2,7%. Det seneste udbytte var 0,35 $ pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 28/08-2026. Payout ratio er 34,0%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler HNI udbytte 2027?
Næste udbyttedato for HNI er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 28/08-2026. Seneste udbytte var 0,35 $ pr. aktie med x-dato 28/08-2026. Udbytteprocenten er 2,7%. Payout ratio på 34,0% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i HNI aktien?
Risikoen i HNI er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 36,3%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er HNI overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, HNI vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (44,0% potentiale). HNI har følgende nøgletal: P/S-tal på 0,8, P/B-tal på 2,0.
Er HNI overkøbt?
Nej, HNI er ikke overkøbt. RSI er på 58,2 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 58,2 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 4,0% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har HNI næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for HNI endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er HNI shortet?
Ja, HNI er shortet med 5,7% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i HNI?
Nej, insidere køber ikke HNI aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 4 salg. Netto er der solgt for 1.683.118 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 0 køb og 20 salg, og netto er der solgt for 6.337.144 $. Aktive sælgere er Lorenger Jeffrey D, Smith Brian Scott, CALADO MIGUEL M m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er HNI en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er HNI en god aktie lige nu. Den samlede score er 74 ud af 100 (værdi 83, kvalitet 52, momentum 86). Det er nr. 260 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 44,0% potentiale op til kursmålet; udbytte på 2,7%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om HNI passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for HNI aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 71,00 $ (+44,0%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger HNI aktien?
HNI aktien steg 1,72% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Hold. Vores model ejer HNI (købt d. 2/11-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 4,0% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 5,7% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan HNI stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for HNI er 71,00 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 44,0% fra den nuværende kurs på 49,32 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 28,41 og 51,45 $. Kursen er tæt på 52-ugers højdepunktet. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan HNI falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 28,41 $, hvilket ligger 42,4% under den nuværende kurs på 49,32 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 44,8% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±36,3% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver HNI?
Selskabet hører til Cyklisk forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Møbler, inventar & hvidevarer, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af HNI i afsnittet "Om HNI" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har HNI?
HNI har 18.500 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har HNI opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra HNI inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener HNI penge eller giver underskud?
Ja, HNI tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 0,1%, hvilket er beskedent. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 8,2%. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan HNI gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i HNI vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 1,40 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 123% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har HNI meget gæld?
HNI har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 123%. For cyklisk forbrug-sektoren regnes 100–200% som typisk niveau. Cykliske forbrugsvarer-selskaber kan bære moderat gæld i opgangstider, men høj gæld er risikabelt i nedture. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan HNI betale sin gæld? Kan betale sin gæld, men den fylder en del — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 7,3×, og nettogælden svarer til 3,5 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af HNI aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af HNI, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/hni.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere HNI aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på HNI opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner HNI — alternativer i Møbler, inventar & hvidevarer

HNI har højeste TradeDesk-score (74/100) blandt de viste alternativer i Møbler, inventar & hvidevarer.

Se alle 159 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren

Vil du være først når HNI skifter signal?
Få teknisk-signal-mail når trenden vender.
Prøv Sølv 14 dage gratis →