Hermès International Société en commandite par actions kursmål 2026/2027: 15% potentiale
Hermès International Société en commandite par actions aktien steg 5,1% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen steg: LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne +3,7%, Hermès International SCA +4,6%, Compagnie Financière Richemont +3,6% og Kering +6,4%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Hermès International Société en commandite par actions. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.
Hermès International Société en commandite par actions kursmål 2026: Analytikere ser 15% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Hermès International Société en commandite par actions er 1.586,40 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Hermès International Société en commandite par actions overvurderet eller undervurderet?
Hermès International Société en commandite par actions er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 15,2% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 1.377,00 €, hvilket placerer Hermès International Société en commandite par actions i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 1.427,76 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 1.745,04 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Hermès International Société en commandite par actions ligger det rimelige prisleje mellem 1.427,76 € og 1.745,04 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på Hermès International Société en commandite par actions. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Hermès International Société en commandite par actions – Luksusvarer
# Hermès InternationalHermès laver luksusvarer og sælger dem videre til kunder over hele verden. Virksomheden tjener sine penge ved både at fremstille varerne selv og sælge dem i egne butikker.
**Produkterne** dækker mange kategorier: lædervarer og sadelmageri (herunder de kendte tasker til mænd og kvinder, rejseartikler og udstyr til heste som sadler og seletøj), tøj til mænd og kvinder, samt accessories som smykker, bælter, hatte, handsker og sko. Derudover sælger virksomheden tekstiler i silke, bordservice og andre ting til hjemmet, parfume og skønhedsprodukter samt ure.
Hermès står også selv for dele af produktionen. Det gælder blandt andet vævning, trykning og farvning af tekstiler, samt garvning og forarbejdning af læder og skind. Virksomheden fremstiller også selv metaldele til sine produkter.
**Markeder og salg:** Hermès sælger sine varer gennem et netværk af egne butikker i Frankrig, det øvrige Europa, Japan, resten af Asien, Nord- og Sydamerika samt Mellemøsten. Ure, parfume og bordservice sælges desuden gennem specialbutikker.
**Baggrund:** Virksomheden blev grundlagt i 1837 og har hovedkontor i Paris, Frankrig. Hermès er ejet af H51 SAS. Læs om virksomheden
Nøgletal for Hermès International Société en commandite par actions
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Hermès International Société en commandite par actions for en type aktie?
Hermès International Société en commandite par actions klassificeres som en kvalitetsaktie med en Piotroski-score på 7/9 (en model der måler virksomhedens finansielle sundhed på en skala fra 0-9, hvor højere er bedre) og en quality-score i top 8% af alle aktier.
Score-oversigt for Hermès International Société en commandite par actions
Hermès International Société en commandite par actions ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
Hermès International Société en commandite par actions har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser Hermès International Société en commandite par actions svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Hermès International Société en commandite par actions handles til en P/E på 30,1, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 27,2 (10% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 8,4 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 7,1 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 4,13 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Hermès International Société en commandite par actions har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 28,0% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 42,2%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 25,5% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 18,1% — meget højt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -0,3% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 10,68 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 33,2% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan sagtens betale sin gæld
Hermès International Société en commandite par actions udbytte 2026: 1,0% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Hermès International Société en commandite par actions
Hvornår udbetaler Hermès International Société en commandite par actions udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Hermès International Société en commandite par actions?
Hermès International Société en commandite par actions betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 13,00 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,0%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 125,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 83,0%, hvilket er meget højt. Virksomheden udbetaler næsten hele sit overskud som udbytte, hvilket kan begrænse fremtidig vækst og udbyttestabilitet.
Historiske udbyttebetalinger for Hermès International Société en commandite par actions
Vi har registreret udbyttebetalinger for Hermès International Société en commandite par actions siden 2022-02-21. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 10 gange, senest den 2026-04-21. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-04-21 | N/A | 13,00 | EUR |
| 2026-02-16 | N/A | 5,00 | EUR |
| 2025-05-05 | N/A | 22,50 | EUR |
| 2025-02-17 | N/A | 3,50 | EUR |
| 2024-05-02 | N/A | 21,50 | EUR |
| 2024-02-13 | N/A | 3,50 | EUR |
| 2023-04-25 | N/A | 9,50 | EUR |
| 2023-02-20 | N/A | 3,50 | EUR |
| 2022-04-25 | N/A | 5,50 | EUR |
| 2022-02-21 | N/A | 2,50 | EUR |
Hvornår har Hermès International Société en commandite par actions regnskab – Næste dato: 12/02-2027
Hermès International Société en commandite par actions's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Hermès International Société en commandite par actions
Hermès International Société en commandite par actions omsatte for 16,0 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 4,5 mia. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 9,0 mia. | 11,6 mia. | 13,4 mia. | 15,2 mia. | 16,0 mia. |
| Nettoresultat | 2,4 mia. | 3,4 mia. | 4,3 mia. | 4,6 mia. | 4,5 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 23,29 | 32,09 | 41,12 | 43,87 | 43,08 |
| Overskudsgrad | 27,2 % | 29,0 % | 32,1 % | 30,3 % | 28,3 % |
| Frit cash flow | 2,9 mia. | 3,7 mia. | 3,8 mia. | 4,1 mia. | 4,3 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Hermès International Société en commandite par actions 2026 – Signal: Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Hermès International Société en commandite par actions
Faldende fase
Hermès International Société en commandite par actions er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 15,8 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 4,8 % den seneste måned. Kursen har ligget under gennemsnittet hele tiden siden mindst 21. maj.
Formation: Faldende kanal i gang
Startede 23. marts
Kursen er faldet inde i en kanal siden marts 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge falder. 9 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 1.151 EUR og øvre kant omkring 1.522 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Hermès International Société en commandite par actions
Hermès International Société en commandite par actions er i en kortsigtet optrend. Kursen på 1.377,00 € ligger 5,8% over 20-dages gennemsnittet (1.301,10 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 1,1% over 50-dages gennemsnittet (1.362,16 €). Langsigtet ligger aktien 15,8% under 200-dages gennemsnittet (1.635,75 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (1.362,16) ligger under 200-dages (1.635,75) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Hermès International Société en commandite par actions er svagere end den lange.
Er Hermès International Société en commandite par actions overkøbt eller oversolgt?
Hermès International Société en commandite par actions har en RSI på 58,9. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.
MACD-analyse for Hermès International Société en commandite par actions
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-10,733), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-22,858) med 12,125, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-125,169), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-115,712) med 9,457, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.
Risikoprofil for Hermès International Société en commandite par actions
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Hermès International Société en commandite par actions har en årlig standardafvigelse på 33,0%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Hermès International Société en commandite par actions
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -10,733); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -125,169).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.
RSI: 58,9 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Sælg
Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).
Ofte stillede spørgsmål om Hermès International Société en commandite par actions aktien i 2026
Hvad koster en Hermès International Société en commandite par actions-aktie?
Skal man købe Hermès International Société en commandite par actions aktien nu?
Er det for sent at købe Hermès International Société en commandite par actions aktien?
Hvad er kursmålet for Hermès International Société en commandite par actions aktien?
Er Hermès International Société en commandite par actions en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Hermès International Société en commandite par actions udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Hermès International Société en commandite par actions aktien?
Er Hermès International Société en commandite par actions overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Hermès International Société en commandite par actions overkøbt?
Hvornår har Hermès International Société en commandite par actions næste regnskab?
Er Hermès International Société en commandite par actions shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Hermès International Société en commandite par actions?
Er Hermès International Société en commandite par actions en god aktie?
Hvad er fremtiden for Hermès International Société en commandite par actions aktien?
Hvorfor stiger Hermès International Société en commandite par actions aktien?
Hvor meget kan Hermès International Société en commandite par actions stige?
Hvor lavt kan Hermès International Société en commandite par actions falde?
Hvad laver Hermès International Société en commandite par actions?
Hvor mange ansatte har Hermès International Société en commandite par actions?
Har Hermès International Société en commandite par actions opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Hermès International Société en commandite par actions penge eller giver underskud?
Kan Hermès International Société en commandite par actions gå konkurs?
Har Hermès International Société en commandite par actions meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Hermès International Société en commandite par actions aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Hermès International Société en commandite par actions aktien?
Aktier der ligner Hermès International Société en commandite par actions — alternativer i Luksusvarer
3 aktier i Luksusvarer har højere TradeDesk-score end Hermès International Société en commandite par actions (49/100) lige nu.
Se alle 160 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren
Flere aktier i Cyklisk forbrug
Samme selskab på en anden børs
Aktien er også noteret her. Kursen kan afvige, fordi handlen sker i en anden valuta og på et andet marked.