31,98 €

Gerresheimer (GXI.XETRA) kursmål og anbefaling 2026/2027

31,98 €
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +0,3% 1 måned: ▲ +12,7% 3 måneder: ▲ +20,9% 1 år: ▲ +25,7%
Kursudvikling for Gerresheimer (GXI.XETRA) – aktiekurs på 31,98 €, november 2026
Gerresheimer aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

Gerresheimer kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (14% overvurderet)

Det gennemsnitlige kursmål for Gerresheimer er 27,38 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er overvurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Gerresheimer overvurderet eller undervurderet?

Gerresheimer er i øjeblikket overvurderet med en afvigelse på 14,4% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 31,98 €, hvilket placerer Gerresheimer i kategorien overvurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 24,64 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 30,12 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Gerresheimer ligger det rimelige prisleje mellem 24,64 € og 30,12 €.

Et kursmål siger, hvad Gerresheimer måske er værd — ikke hvornår du skal handle. Følg Gerresheimers køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Gerresheimer

Få en mail, når vores model skifter signal på Gerresheimer. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Gerresheimer stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Gerresheimer – Medicinsk udstyr

Gerresheimer AG fremstiller emballage og udstyr til medicin. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge sprøjter, glasflasker, beholdere og andre løsninger, som medicinfirmaer bruger til at opbevare og give medicin til patienter.

Virksomheden er delt op i tre områder: plastprodukter og medicinsk udstyr, primær emballage af glas, og avanceret teknologi. Blandt produkterne er sprøjter, der er fyldt på forhånd, glasflasker, ampuller (små lukkede glasrør med medicin), samt inhalatorer og injektionspenne, som patienter selv kan bruge til at tage medicin.

Gerresheimer laver også udstyr til diagnostik, altså redskaber der bruges til at teste og undersøge patienter, samt emballage til kosmetikbranchen, som for eksempel flotte glasbeholdere til creme og parfume.

Kunderne er blandt andet medicinfirmaer, bioteknologiske selskaber, virksomheder inden for medicinsk udstyr, kosmetikbranchen og fødevare- og drikkevareindustrien. Produkterne sælges også til apotekskæder, supermarkeder og grossister.

Virksomheden opererer både i Tyskland og internationalt. Gerresheimer AG blev grundlagt i 1864 og har hovedkontor i Düsseldorf i Tyskland.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Gerresheimer

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 1,1B Markedsværdi (Mcap)
€ 2,3B Omsætning
Medicinsk udstyr Industri
- P/E Ratio
0,48 P/S Ratio
1,16 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen
Sundhed Sektor

Gerresheimer for danske investorer

Valuta. Gerresheimer handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Gerresheimer kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. Tyskland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er Gerresheimer for en type aktie?

Momentum-aktie

Gerresheimer klassificeres som en momentum-aktie med en momentum-score i top 8% af alle aktier. Kursen er steget 0,0% på lang sigt.

Score-oversigt for Gerresheimer

💰 Value Score 52/100 (Neutral)

Gerresheimer ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 29/100 (Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

🚀 Momentum Score 92/100 (Meget Høj)

Gerresheimer har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 57/100

Samlet set ser Gerresheimer blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

⚠️ 5 røde flag identificeret 2 kritiske

Vores analyse har identificeret 5 potentielle risikofaktorer i Gerresheimer som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Høj gældssætning: Debt/Equity er 150%, og rentedækningen er -1,7× (hvor man...
⚠️ Svag balance (forhøjet risiko): Altman Z2 er 0,62 (svag balance er 1,1 og under) – balanc...
⚠️ Negativ profitmargin: Profitmarginen er -17,5% – virksomheden taber penge på si...
🚨 Negativt afkast på egenkapital: ROE er -32,4% – virksomheden genererer negativt afkast ti...
⚠️ Faldende indtjening: Kvartalets indtjening er faldet 48% år-over-år – virksomh...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Gerresheimer?

Der er 5 ting, du bør se først.

Vis mig de 5 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

P/S-ratioen er 0,5 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,2 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,23.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 0,5% — lavt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -47,6% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 0,62 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 150,2% – moderat gældsætning.

Rentedækning
-1,7×
Nettogæld/EBITDA
6,3

Kan have svært ved at betale sin gæld

Gerresheimer har 5 røde flag. Ved du, om dine egne aktier også har?

De fleste opdager problemerne for sent. Med TradeDesk Sølv ser du røde flag og advarselstegn på enhver aktie — så du kan nå at sælge, før kursen falder.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Gerresheimer →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Gerresheimer udbytte 2026

Udbytte-nøgletal for Gerresheimer

Seneste udbytte pr. aktie
0,04 EUR
Payout Ratio
3,9%
Lav
Udbytte-vækst (4 år)
-96,8%
Gns. årligt udbytte (3 år)
0,44 EUR

Hvornår udbetaler Gerresheimer udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
5. juni 2026
Seneste udbetalingsdato
9. juni 2026

Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Gerresheimer?

Gerresheimer betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,04 EUR pr. aktie. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte faldet med 96,8%.

Payout ratioen er 3,9%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for Gerresheimer

Vi har registreret udbyttebetalinger for Gerresheimer siden 2022-06-09. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-06-05. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-06-052026-06-090,04EUR
2025-06-062025-06-100,04EUR
2024-06-062024-06-101,25EUR
2023-06-082023-06-121,25EUR
2022-06-092022-06-131,25EUR

Hvornår har Gerresheimer regnskab?

Gerresheimer aflagde senest regnskab for 66 dage siden (d. 31. august 2026, Q3 2026) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for Gerresheimer

Gerresheimer omsatte for 2,3 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 320,3 mio. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning1,5 mia.1,8 mia.2,0 mia.2,0 mia.2,3 mia.
Nettoresultat83,8 mio.96,1 mio.116,1 mio.109,7 mio.−320,3 mio.
Indtjening pr. aktie2,673,063,483,18−9,27
Overskudsgrad5,6 %5,3 %5,8 %5,4 %−13,8 %
Frit cash flow8,5 mio.−16,1 mio.−33,7 mio.−129,5 mio.−98,8 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Gerresheimer analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Gerresheimer har skuffet i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q3 2026
▼ Skuffede
langt under forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-16,9% vs. forventet
Q2 2025
▼ Skuffede
-8,2% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+7,0% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+33,6% vs. forventet
Q3 2024
▼ Skuffede
-5,0% vs. forventet
Q2 2024
▲ Slog forventningerne
+14,8% vs. forventet
Q1 2024
▼ Skuffede
-13,3% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Gerresheimer 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Gerresheimer

Grafen indlæses …

Stigende fase

Gerresheimer er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 26,2 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,7 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 23. juni og har ligget over det siden.

Formation: Stigende kanal i gang

Startede 21. maj

Kursen er steget inde i en kanal siden maj 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 5 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 26 EUR og øvre kant omkring 35 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.

Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Gerresheimer (GXI.XETRA) – RSI 58, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Gerresheimer teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Gerresheimer

Gerresheimer er i en kortsigtet optrend. Kursen på 31,98 € ligger 2,6% over 20-dages gennemsnittet (31,17 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 9,9% over 50-dages gennemsnittet (29,09 €). Langsigtet ligger aktien 26,2% over 200-dages gennemsnittet (25,35 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (29,09) ligger over 200-dages (25,35) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Gerresheimer er stærkere end den lange.

Er Gerresheimer overkøbt eller oversolgt?

Gerresheimer AG har en RSI på 58,4. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.

MACD-analyse for Gerresheimer

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (1,040), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (1,094) med 0,054, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,205), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (0,572) med 0,633, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.

Risikoprofil for Gerresheimer

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Gerresheimer AG har en årlig standardafvigelse på 67,5%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.

Samlet teknisk konklusion for Gerresheimer

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,040); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,205).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvind.

RSI: 58,4 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om Gerresheimer aktien i 2026

Hvad koster en Gerresheimer-aktie?
En Gerresheimer-aktie kostede 31,98 EUR ved lukning den 4. november 2026. Det er et fald på 0,68 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Gerresheimer aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Gerresheimer (købt d. 28/9-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Gerresheimer handles til 31,98 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 1,040, men medvinden er ved at aftage; RSI er på 58,4 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 27,38 € ligger 14,4% under nuværende kurs (analytikerne mener aktien er for dyr). Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Gerresheimer aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Gerresheimer handles til 31,98 €. Det er 6,5 % under toppen de seneste 52 uger (34,20 €) og 115,9 % over bunden (14,81 €). TradeDesks model købte aktien d. 28/9-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Gerresheimer aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Gerresheimer er 27,38 €. Den nuværende kurs er 31,98 € — det er 14,4% over analytikernes kursmål. Baseret på dette vurderes aktien som overvurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 24,64 og 30,12 €.
Er Gerresheimer en udbytteaktie?
Nej, Gerresheimer betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Gerresheimer aktien?
Risikoen i Gerresheimer er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 67,5%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er Gerresheimer overvurderet — er den blevet for dyr?
Ja, Gerresheimer vurderes som overvurderet baseret på analytikernes kursmål (14,4% over kursmålet). Gerresheimer har følgende nøgletal: P/S-tal på 0,5, P/B-tal på 1,2.
Er Gerresheimer overkøbt?
Nej, Gerresheimer er ikke overkøbt. RSI er på 58,4 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 58,4 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 2,6% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD er positiv, men styrken er ved at aftage.
Hvornår har Gerresheimer næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Gerresheimer endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Gerresheimer shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Gerresheimer, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Gerresheimer?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Gerresheimer.
Er Gerresheimer en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Gerresheimer en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 58 ud af 100 (værdi 52, kvalitet 29, momentum 92). Det er nr. 910 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: kursmålet ligger 14,4% under nuværende kurs (analytikerne mener aktien er for dyr); teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Gerresheimer passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Gerresheimer aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 27,38 € (-14,4%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Gerresheimer aktien?
Gerresheimer aktien faldt 0,68% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Andre selskaber i branchen lå roligere (SCHOTT Pharma AG & Co. KGaA -2,7%, Ottobock SE & Co. KGaA +1,6% og Carl Zeiss Meditec +3,5%), så bevægelsen er særlig for Gerresheimer. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går. Vores model ejer Gerresheimer (købt d. 28/9-2026), og kursen er stadig over stop-niveauet. Faldet ændrer ikke vores syn: modellen holder aktien. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 2,6% over 20-dages gennemsnittet. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Gerresheimer stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Gerresheimer er 27,38 €, hvilket ligger 14,4% under den nuværende kurs på 31,98 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 14,81 og 34,20 €. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Gerresheimer falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 14,81 €, hvilket ligger 53,7% under den nuværende kurs på 31,98 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 56,7% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±67,5% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Gerresheimer?
Selskabet hører til Sundhed-sektoren, mere specifikt branchen Medicinsk udstyr, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Gerresheimer i afsnittet "Om Gerresheimer" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Gerresheimer?
Gerresheimer har 13.301 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Gerresheimer opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Gerresheimer inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Gerresheimer penge eller giver underskud?
Nej, Gerresheimer tjener i øjeblikket ikke penge — selskabet giver underskud med en negativ overskudsgrad på -17,5%, et mærkbart underskud. Det betyder at driften taber penge på hver krone i omsætning. Også driftsmarginen (overskud før renter og skat) er negativ på -11,0%, hvilket viser at det ikke kun er finansielle udgifter der trækker resultatet ned. Det er normalt for vækstaktier der investerer i ekspansion, men det øger risikoen hvis selskabet ikke når break-even inden kapitalen slipper op.
Kan Gerresheimer gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i Gerresheimer vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 0,62 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 150% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Gerresheimer meget gæld?
Ja, Gerresheimer har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 150%. For sundhed-sektoren regnes alt over 150% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. For sundheds-sektoren er 80-150% typisk niveau — store pharma-selskaber bærer en del gæld til R&D og opkøb. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Gerresheimer betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er -1,7×, og nettogælden svarer til 6,3 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Gerresheimer aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Gerresheimer, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/gxi.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Gerresheimer aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Gerresheimer opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Gerresheimer — alternativer i Medicinsk udstyr

3 aktier i Medicinsk udstyr har højere TradeDesk-score end Gerresheimer (58/100) lige nu.

Se alle 217 aktier i Sundhed-sektoren

Bange for de røde flag i Gerresheimer?
Få besked når flag dukker op i din portefølje.
Prøv Sølv 14 dage gratis →