Forgent Power Solutions (FPS.US) kursmål 2026/2027: 135% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
Forgent Power Solutions aktien faldt 17,3% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen faldt: Vertiv -12,9%, Bloom Energy -6,4%, EnerSys -7,1% og Powell Industries -12,4%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Forgent Power Solutions. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.
Forgent Power Solutions kursmål 2026: Analytikere ser 140% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Forgent Power Solutions er 53,75 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 139,53% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Forgent Power Solutions overvurderet eller undervurderet?
Forgent Power Solutions er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 139,5% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 22,44 $, hvilket placerer Forgent Power Solutions i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 48,38 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 59,13 $.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Forgent Power Solutions ligger det rimelige prisleje mellem 48,38 $ og 59,13 $.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Analytiker-anbefalinger for Forgent Power Solutions aktien i 2026: Stærkt Køb
12 analytikere dækker Forgent Power Solutions. Der er bred enighed om en positiv vurdering — 83,3% anbefaler køb. Det gennemsnitlige kursmål er $ 53,75, hvilket giver et potentiale på 139,5% i forhold til den aktuelle kurs.
Om Forgent Power Solutions – Elektrisk udstyr & komponenter
Forgent Power Solutions designer og fremstiller udstyr til fordeling af el. Udstyret bruges i datacentre, i elnettet og på industrianlæg med stort strømforbrug.Virksomheden tjener sine penge ved at sælge en bred vifte af produkter, blandt andet transformere, eltavler og nødstrømsudstyr. Den tilbyder også service, som vedligeholdelse, test, reparation og opgradering af udstyret.
Kunderne er teknologivirksomheder, energiselskaber, forsyningsselskaber og industrivirksomheder.
Virksomheden blev grundlagt i 2023 og har base i Dayton, Minnesota, i USA. Læs om virksomheden
Forgent Power Solutions hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Forgent Power Solutions
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Forgent Power Solutions for danske investorer
Valuta. Forgent Power Solutions handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Forgent Power Solutions kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Forgent Power Solutions for en type aktie?
Forgent Power Solutions klassificeres som en spekulativ aktie.
Score-oversigt for Forgent Power Solutions
Forgent Power Solutions ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Forgent Power Solutions har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser Forgent Power Solutions svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Forgent Power Solutions handles til en P/E på 90,5, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 18,1 (80% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 6,1 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 11,9 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,23 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten. Aktien kan se billig ud på enkelte nøgletal, men den samlede value-score er kun 11/100 — den trækkes ned af svag indtjening og vækst.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Forgent Power Solutions har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,8% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 19,9%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 17,0% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 6,1% — solidt.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,88 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 257,2% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Kan sagtens betale sin gæld
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 6,68% — forhøjet, en del investorer satser på fald.
Forgent Power Solutions short interest 2026: 6,7% shortet
Udvikling i short-andel: Forgent Power Solutions
Mange investorer holder øje med netop det: en short-andel der har været høj og begynder at falde tilbage. De professionelle, der satsede på kursfald, er ved at lukke ned. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 6,7% betyder, at 6,7% af de frit omsættelige aktier i Forgent Power Solutions er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.
Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 12/11-2026. Med en short interest på 6,7% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Hvornår har Forgent Power Solutions regnskab – Næste dato: 12/11-2026
Forgent Power Solutions's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026 før markedets åbning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for Forgent Power Solutions
Forgent Power Solutions omsatte for 1,4 mia. USD i regnskabsåret 2026 og fik et overskud på 81,8 mio. USD.
| Beløb i USD | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 181,3 mio. | 753,2 mio. | 1,4 mia. |
| Nettoresultat | −17,8 mio. | 15,2 mio. | 81,8 mio. |
| Indtjening pr. aktie | −0,08 | 0,07 | 0,27 |
| Overskudsgrad | −9,8 % | 2,0 % | 5,8 % |
| Frit cash flow | −7,5 mio. | −39,1 mio. | −30,3 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Forgent Power Solutions analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Forgent Power Solutions har skuffet i 2 ud af de seneste 3 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Forgent Power Solutions 2026 – Signal: Stærkt Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Forgent Power Solutions

Trendanalyse af Forgent Power Solutions
Forgent Power Solutions er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 22,44 $ ligger 25,5% under 20-dages gennemsnittet (30,11 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 31,9% under 50-dages gennemsnittet (32,96 $).
Er Forgent Power Solutions overkøbt eller oversolgt?
Forgent Power Solutions, Inc. har en RSI på 34,2. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.
MACD-analyse for Forgent Power Solutions
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-2,941), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-2,438) med 0,503, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,730), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (0,847) med 2,577, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er negative og under deres signal-linjer. Trenden peger ned både på kort og lang sigt – det stærkest mulige negative signal.
Risikoprofil for Forgent Power Solutions
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Forgent Power Solutions, Inc. har en årlig standardafvigelse på 88,6%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.
Samlet teknisk konklusion for Forgent Power Solutions
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -2,941); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -1,730).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: modvind.
RSI: 34,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Sælg
Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.
Hvem ejer Forgent Power Solutions?
De tre største ejere af Forgent Power Solutions er Coatue Management LLC (7,5 %), FMR Inc (3,8 %) og Jupiter Topco LLC (3,1 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.
De 10 største institutioner
| Institution | Andel | Ændring |
|---|---|---|
| Coatue Management LLC | 7,47 % | 0,0 % |
| FMR Inc | 3,83 % | +23,0 % |
| Jupiter Topco LLC | 3,08 % | 0,0 % |
| Amvescap Plc. | 2,60 % | +15,9 % |
| BlackRock Inc | 2,43 % | +30,5 % |
| Vanguard Capital Management, LLC | 2,07 % | +51,6 % |
| UBS Group AG | 2,06 % | +142,7 % |
| Franklin Templeton Inc | 1,88 % | +48,4 % |
| Vanguard Portfolio Management, LLC | 1,78 % | +58,6 % |
| Jericho Capital Asset Management LP | 1,61 % | 0,0 % |
Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.
De 5 største fonde
| Fond | Andel | Ændring |
|---|---|---|
| First Trust RBA Amer Indl RenaisTM ETF | 3,16 % | −0,1 % |
| Vanguard MStar Total Stk Mkt Idx Invest | 2,05 % | +0,3 % |
| Janus Henderson Contrarian D | 1,73 % | +7,1 % |
| Vanguard Small Cap Index | 1,44 % | −2,3 % |
| First Trust NASDAQ® Cln Edge®StGidIfsETF | 1,04 % | 0,0 % |
Opgjort pr. 29. oktober 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.
Ofte stillede spørgsmål om Forgent Power Solutions aktien i 2026
Hvad koster en Forgent Power Solutions-aktie?
Skal man købe Forgent Power Solutions aktien nu?
Er det for sent at købe Forgent Power Solutions aktien?
Hvad er kursmålet for Forgent Power Solutions aktien?
Er Forgent Power Solutions en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Forgent Power Solutions aktien?
Er Forgent Power Solutions overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Forgent Power Solutions overkøbt?
Hvornår har Forgent Power Solutions næste regnskab?
Er Forgent Power Solutions shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Forgent Power Solutions?
Er Forgent Power Solutions en god aktie?
Hvad er fremtiden for Forgent Power Solutions aktien?
Hvorfor falder Forgent Power Solutions aktien?
Hvor meget kan Forgent Power Solutions stige?
Hvor lavt kan Forgent Power Solutions falde?
Hvad laver Forgent Power Solutions?
Hvor mange ansatte har Forgent Power Solutions?
Har Forgent Power Solutions opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Forgent Power Solutions penge eller giver underskud?
Kan Forgent Power Solutions gå konkurs?
Har Forgent Power Solutions meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Forgent Power Solutions aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Forgent Power Solutions aktien?
Aktier der ligner Forgent Power Solutions — alternativer i Elektrisk udstyr & komponenter
3 aktier i Elektrisk udstyr & komponenter har højere TradeDesk-score end Forgent Power Solutions (21/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren