ForFarmers (FFARM.AS) kursmål 2026/2027: 45% potentiale + 5,2% udbytte
ForFarmers aktien falder 6,0% i dag – derfor falder aktien, og her er hvad du bør gøre
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Andre selskaber i branchen ligger roligere (Nestlé -0,5% og Danone -0,1%), så bevægelsen er særlig for ForFarmers. Til sammenligning er det europæiske Stoxx 600 +0,4% i dag.
ForFarmers kursmål 2026: Analytikere ser 47% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for ForFarmers er 8,00 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 47,06% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er ForFarmers overvurderet eller undervurderet?
ForFarmers er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 47,1% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 5,44 €, hvilket placerer ForFarmers i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 7,20 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 8,80 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For ForFarmers ligger det rimelige prisleje mellem 7,20 € og 8,80 €.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om ForFarmers – Forarbejdede fødevarer
ForFarmers N.V. laver foder til husdyr som køer, grise, heste og høns. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge foder og andre produkter til landmænd, både til almindeligt landbrug og til økologisk landbrug.Virksomheden sælger under navnet ForFarmers og er primært til stede i Holland, Tyskland, Storbritannien, Polen og Belgien. Den sælger også sine produkter til andre lande i og uden for Europa. Kunderne er landmænd, blandt andet mælkebønder.
Ud over foder tilbyder virksomheden også biprodukter, råvarer, frø og gødning. Den hjælper desuden landmænd med transport af varer, og giver rådgivning om foder, dyrehold og forretningsudvikling. Derudover tilbyder virksomheden værktøjer og programmer, som landmænd kan bruge til at sætte mål for deres virksomhed og til at følge og sammenligne deres resultater.
ForFarmers blev grundlagt i 1896. Virksomhedens hovedkontor ligger i Lochem i Holland. Læs om virksomheden
ForFarmers hører til temaet Fødevare- og drikkevareaktier. Se alle fødevare- og drikkevareaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for ForFarmers
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
ForFarmers for danske investorer
Valuta. ForFarmers handles i euro (EUR) i Holland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop ForFarmers kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Holland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er ForFarmers for en type aktie?
ForFarmers klassificeres som en udbytteaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 5,2%.
Score-oversigt for ForFarmers
ForFarmers ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
ForFarmers har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser ForFarmers blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
ForFarmers handles til en P/E på 9,6, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. P/S-ratioen er 0,2 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,4 (moderat niveau).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
ForFarmers har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 1,7% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 3,0%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 14,3% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 5,6% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 11,1% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,36 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 183,9% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
ForFarmers udbytte 2026: 5,2% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for ForFarmers
Hvornår udbetaler ForFarmers udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler ForFarmers?
ForFarmers betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,30 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 5,2%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 57,9%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 103,5%, hvilket er meget højt. Virksomheden udbetaler næsten hele sit overskud som udbytte, hvilket kan begrænse fremtidig vækst og udbyttestabilitet.
Historiske udbyttebetalinger for ForFarmers
Vi har registreret udbyttebetalinger for ForFarmers siden 2022-04-20. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-04-20. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | 2026-05-04 | 0,30 | EUR |
| 2025-04-23 | 2025-05-02 | 0,20 | EUR |
| 2024-04-15 | 2024-04-24 | 0,15 | EUR |
| 2023-04-17 | 2023-04-26 | 0,20 | EUR |
| 2022-04-20 | 2022-04-28 | 0,19 | EUR |
Hvornår har ForFarmers regnskab – Næste dato: 18/02-2027
ForFarmers's næste regnskab bliver offentliggjort d. 18. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for ForFarmers
ForFarmers omsatte for 3,2 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 49,9 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 2,7 mia. | 3,3 mia. | 3,0 mia. | 2,7 mia. | 3,2 mia. |
| Nettoresultat | 12,0 mio. | 18,0 mio. | −1,0 mio. | 31,4 mio. | 49,9 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 0,13 | 0,20 | −0,01 | 0,35 | 0,56 |
| Overskudsgrad | 0,5 % | 0,5 % | −0,0 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Frit cash flow | 15,1 mio. | 12,9 mio. | 55,1 mio. | 43,4 mio. | 98,4 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af ForFarmers 2026 – Signal: Stærkt Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for ForFarmers
Topfase
ForFarmers ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (2,0 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 3,1 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 7. oktober og har ligget under det siden.
Formation: Faldende kanal i gang
Startede 21. maj
Kursen er faldet inde i en kanal siden maj 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge falder. 8 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 5,20 EUR og øvre kant omkring 5,89 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af ForFarmers
ForFarmers er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 5,44 € ligger 5,1% under 20-dages gennemsnittet (5,73 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 5,4% under 50-dages gennemsnittet (5,75 €). Langsigtet ligger aktien 8,9% under 200-dages gennemsnittet (5,97 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (5,75) ligger under 200-dages (5,97) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i ForFarmers er svagere end den lange.
Er ForFarmers overkøbt eller oversolgt?
ForFarmers N.V har en RSI på 53,3, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for ForFarmers
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,024), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0,022) med 0,002, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,012), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (0,041) med 0,053, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er negative og under deres signal-linjer. Trenden peger ned både på kort og lang sigt – det stærkest mulige negative signal.
Risikoprofil for ForFarmers
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
ForFarmers N.V har en årlig standardafvigelse på 25,2%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for ForFarmers
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,024); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,012).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: modvind.
RSI: 53,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Sælg
Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.
Ofte stillede spørgsmål om ForFarmers aktien i 2026
Hvad koster en ForFarmers-aktie?
Skal man købe ForFarmers aktien nu?
Er det for sent at købe ForFarmers aktien?
Hvad er kursmålet for ForFarmers aktien?
Er ForFarmers en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler ForFarmers udbytte 2027?
Hvad er risikoen i ForFarmers aktien?
Er ForFarmers overvurderet — er den blevet for dyr?
Er ForFarmers overkøbt?
Hvornår har ForFarmers næste regnskab?
Er ForFarmers shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i ForFarmers?
Er ForFarmers en god aktie?
Hvad er fremtiden for ForFarmers aktien?
Hvorfor falder ForFarmers aktien i dag?
Hvor meget kan ForFarmers stige?
Hvor lavt kan ForFarmers falde?
Hvad laver ForFarmers?
Hvor mange ansatte har ForFarmers?
Har ForFarmers opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener ForFarmers penge eller giver underskud?
Kan ForFarmers gå konkurs?
Har ForFarmers meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af ForFarmers aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere ForFarmers aktien?
Aktier der ligner ForFarmers — alternativer i Forarbejdede fødevarer
2 aktier i Forarbejdede fødevarer har højere TradeDesk-score end ForFarmers (62/100) lige nu.
Se alle 75 aktier i Defensivt forbrug-sektoren