EssilorLuxottica Société anonyme (ESL.XETRA) udbytte 2026/2027: 2,2% – anbefaling og Aktieanalyse
EssilorLuxottica Société anonyme aktien steg 2,2% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen steg: SCHOTT Pharma AG & Co. KGaA -2,7%, Ottobock SE & Co. KGaA +1,6% og Carl Zeiss Meditec +3,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for EssilorLuxottica Société anonyme. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.
Ingen analytikere dækker aktuelt EssilorLuxottica Société anonyme med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.
Få en mail, når vores model skifter signal på EssilorLuxottica Société anonyme. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om EssilorLuxottica Société anonyme – Medicinsk udstyr
EssilorLuxottica fremstiller og sælger briller, brilleglas, solbriller og kontaktlinser. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse produkter til opticians, forhandlere og direkte til forbrugere, både i fysiske butikker og online.Virksomheden er til stede over hele verden, blandt andet i Nordamerika, Europa, Mellemøsten, Afrika, Latinamerika og Asien. Kunderne er alt fra selvstændige optikere og distributører til store butikskæder og online-platforme.
EssilorLuxottica ejer mange kendte mærker, herunder Essilor, Varilux, Ray-Ban, Oakley, Persol, Oliver Peoples og Costa. Ud over briller og glas laver virksomheden også udstyr til øjenlæger og optikere, for eksempel apparater til at undersøge øjne og måle synet. Et eksempel er SPECTRALIS, som bruges til at undersøge og diagnosticere øjensygdomme.
Virksomheden laver desuden udstyr til at slibe, polere og lave brilleglas, som sælges under mærket Satisloh. Det bruges af optikere og laboratorier, der fremstiller briller efter recept.
EssilorLuxottica blev grundlagt i 1849 og har hovedkontor i Paris, Frankrig. Virksomheden hed tidligere Essilor International, men skiftede navn til EssilorLuxottica i oktober 2018. Læs om virksomheden
Nøgletal for EssilorLuxottica Société anonyme
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
EssilorLuxottica Société anonyme for danske investorer
Valuta. EssilorLuxottica Société anonyme handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop EssilorLuxottica Société anonyme kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Tyskland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er EssilorLuxottica Société anonyme for en type aktie?
EssilorLuxottica Société anonyme klassificeres som en spekulativ aktie.
Score-oversigt for EssilorLuxottica Société anonyme
EssilorLuxottica Société anonyme ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
EssilorLuxottica Société anonyme har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser EssilorLuxottica Société anonyme svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
EssilorLuxottica Société anonyme handles til en P/E på 35,5, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 21,6 (39% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 2,9 (i moderat niveau). P/B er 2,1 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,93.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
EssilorLuxottica Société anonyme har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 8,5% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 15,4%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 6,7% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3,7% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 12,3% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 2 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Altman Z2 er 1,94 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 57,6% – lav gældsætning og en solid balance.
EssilorLuxottica Société anonyme udbytte 2026: 2,2% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for EssilorLuxottica Société anonyme
Hvornår udbetaler EssilorLuxottica Société anonyme udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler EssilorLuxottica Société anonyme?
EssilorLuxottica Société anonyme betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 4,00 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,2%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 59,4%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 74,8%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.
Historiske udbyttebetalinger for EssilorLuxottica Société anonyme
Vi har registreret udbyttebetalinger for EssilorLuxottica Société anonyme siden 2022-05-30. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-05-05. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | N/A | 4,00 | EUR |
| 2025-05-07 | N/A | 3,95 | EUR |
| 2024-05-06 | N/A | 3,95 | EUR |
| 2023-05-22 | N/A | 3,23 | EUR |
| 2022-05-30 | N/A | 2,51 | EUR |
Hvornår har EssilorLuxottica Société anonyme regnskab – Næste dato: 11/02-2027
EssilorLuxottica Société anonyme's næste regnskab bliver offentliggjort d. 11. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for EssilorLuxottica Société anonyme
EssilorLuxottica Société anonyme omsatte for 28,5 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 2,3 mia. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 19,8 mia. | 24,5 mia. | 25,4 mia. | 26,5 mia. | 28,5 mia. |
| Nettoresultat | 1,4 mia. | 2,2 mia. | 2,3 mia. | 2,4 mia. | 2,3 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 3,28 | 4,83 | 5,06 | 5,17 | 5,00 |
| Overskudsgrad | 7,3 % | 8,8 % | 9,0 % | 8,9 % | 8,1 % |
| Frit cash flow | 3,5 mia. | 3,2 mia. | 3,3 mia. | 3,4 mia. | 3,8 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af EssilorLuxottica Société anonyme 2026 – Signal: Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for EssilorLuxottica Société anonyme
Bundfase
EssilorLuxottica Société anonyme ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (5,2 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 4,4 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 30. oktober og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af EssilorLuxottica Société anonyme
EssilorLuxottica Société anonyme er i en kortsigtet optrend. Kursen på 189,15 € ligger 13,6% over 20-dages gennemsnittet (166,54 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 21,6% over 50-dages gennemsnittet (155,55 €). Langsigtet ligger aktien 4,4% over 200-dages gennemsnittet (181,13 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (155,55) ligger under 200-dages (181,13) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i EssilorLuxottica Société anonyme er svagere end den lange.
Er EssilorLuxottica Société anonyme overkøbt eller oversolgt?
EssilorLuxottica Société anonyme har en RSI på 72,8, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.
MACD-analyse for EssilorLuxottica Société anonyme
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (10,023), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (7,806) med 2,217, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-8,521), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-14,463) med 5,942, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.
Risikoprofil for EssilorLuxottica Société anonyme
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
EssilorLuxottica Société anonyme har en årlig standardafvigelse på 33,5%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for EssilorLuxottica Société anonyme
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 10,023); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -8,521).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.
RSI: 72,8 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).
Teknisk signal: Køb
Den overordnede trend er positiv, og MACD bekræfter billedet. Overvej køb, men sæt en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder til et bestemt niveau) lige under det seneste lavpunkt.
Ofte stillede spørgsmål om EssilorLuxottica Société anonyme aktien i 2026
Hvad koster en EssilorLuxottica Société anonyme-aktie?
Skal man købe EssilorLuxottica Société anonyme aktien nu?
Er det for sent at købe EssilorLuxottica Société anonyme aktien?
Hvad er kursmålet for EssilorLuxottica Société anonyme aktien?
Er EssilorLuxottica Société anonyme en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler EssilorLuxottica Société anonyme udbytte 2027?
Hvad er risikoen i EssilorLuxottica Société anonyme aktien?
Er EssilorLuxottica Société anonyme overvurderet — er den blevet for dyr?
Er EssilorLuxottica Société anonyme overkøbt?
Hvornår har EssilorLuxottica Société anonyme næste regnskab?
Er EssilorLuxottica Société anonyme shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i EssilorLuxottica Société anonyme?
Er EssilorLuxottica Société anonyme en god aktie?
Hvad er fremtiden for EssilorLuxottica Société anonyme aktien?
Hvorfor stiger EssilorLuxottica Société anonyme aktien?
Hvor meget kan EssilorLuxottica Société anonyme stige?
Hvor lavt kan EssilorLuxottica Société anonyme falde?
Hvad laver EssilorLuxottica Société anonyme?
Hvor mange ansatte har EssilorLuxottica Société anonyme?
Har EssilorLuxottica Société anonyme opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener EssilorLuxottica Société anonyme penge eller giver underskud?
Kan EssilorLuxottica Société anonyme gå konkurs?
Har EssilorLuxottica Société anonyme meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af EssilorLuxottica Société anonyme aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere EssilorLuxottica Société anonyme aktien?
Aktier der ligner EssilorLuxottica Société anonyme — alternativer i Medicinsk udstyr
3 aktier i Medicinsk udstyr har højere TradeDesk-score end EssilorLuxottica Société anonyme (35/100) lige nu.
Se alle 217 aktier i Sundhed-sektoren